Справа № 331/3876/22
Провадження № 1-кс/331/1477/2025
29 липня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Олександрівського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області майора юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022080000001776 від 23.09.2022 р., за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України,-
Старший слідчий в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до Олександрівського районного суду м. Запоріжжя з клопотанням про арешт майна, погодженим з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 22022080000001776 від 23.09.2022 р., за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000001776 від 23.09.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що військовослужбовці збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації шляхом збройної агресії 24.02.2022 незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інших об'єктів цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям Збройних сил України та об'єктах цивільної інфраструктури, що призвело до тяжких наслідків, в тому числі на території Запорізької області.
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указами Президента України у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затверджених Верховною радою України до 07 серпня 2025 року.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Бердянська міська територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, як така, що тимчасово окупована російською федерацією з 27.02.2022.
Після остаточної військової окупації території м. Бердянськ Запорізької області, у період часу з 27.02.2022 по 21.03.2022, представниками зф держави-агресора рф всупереч порядку установленого Конституцією України на іншими діючим Законами України та нормативно-правовим актам, за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора рф мовою оригіналу - «мэрия города Бердянска», в подальшому назва якого було змінено на, мовою оригіналу - «Военно-гражданская администрация г. Бердянск», а з 02.11.2023 зареєстровано в «едином государственном реестре юридических лиц» як, мовою оригіналу «администрация Бердянского городского округа» за місцем фактичного розташування: Запорізька область, м. Бердянськ, площа Єдності, буд. 2 (приміщення Бердянської міської ради) з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, встановлення тотального контролю та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Так, громадянин України ОСОБА_5 , будучи колишнім працівником юридичної особи - ТОВ «ЮНЕТКО» (код ЄДРПОУ 39801320, юридична адреса: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Пивоварова, буд.4), основним видом діяльності якого на території України є «діяльність у сфері проводового електрозв'язку» (КВЕД 61.10.), діючи умисно, за попередньою змовою з іншими наразі невстановленими особами, з числа громадян України, починаючи з вересня 2022 року (більш точна дата органом досудового розслідування не встановлено), перебуваючи за адресою Запорізька область, м. Бердянськ пр. Пролетарський, буд. 98, кв. 13, територія якого з 27.02.2022 є тимчасово окупованою територією представниками зф держави-агресора рф, будучи проросійськи налаштованою особою, маючи необхідний досвід роботи у сфері налагодження Інтернет-зв'язку та телебачення, діючи умисно, з метою отримання незаконного збагачення (прибутку) всупереч вимогам чинного законодавства України, що регламентує порядок здійснення підприємницької діяльності на території суверенної та незалежної України добровільно погодився на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором рф, в особі незаконного органу влади - окупаційної адміністрації мовою оригіналу - «администрация Бердянского городского округа», створеній на тимчасово окупованій території м. Бердянськ Запорізької області, з метою встановленням, налагодження та підключення на тимчасово окупованих територіях Запорізької області доступу до російської Інтернет мережі, у тому числі для користування представниками зф держави-агресора рф та окупаційної влади.
З цією метою, ОСОБА_5 діючи умисно, за попередньою змовою з іншими наразі невстановленими особами, з числа громадян України, достовірно усвідомлюючи та розуміючи протиправність своїх дій, здійснив 15.09.2022 перереєстрацію юридичної особи ТОВ «ЮНЕТКО» (код ЄДРПОУ 39801320) за законами окупаційної влади - держави-агресора рф на мовою оригіналу: ООО «ЮНЕТКО» (номер ОГРН 1222300049091 адрес юридического лица: г. Бердянск, проспект Пролетарский, д. 98, кв. 13) призначивши себе на посаду «генерального директора» з правом «без доверенности действовать от имени юридического лица ООО «ЮНЕТКО»» визначивши основним видом господарської діяльності юридичної особи мовою оригіналу: «деятельность в области связи на базе проводных технологий» з метою встановлення, налагодження та підключення на тимчасово окупованих територіях Запорізької області доступу до російської Інтернет мережі, у тому числі для користування представниками зф держави-агресора рф та окупаційної влади.
Далі, ОСОБА_5 починаючи з 15.09.2022 діючи умисно, за попередньою змовою з іншими наразі невстановленими особами, з числа громадян України проваджуючи господарську діяльність у взаємодії з державою-агресором рф, в особі незаконного органу влади - окупаційної адміністрації, здійснив підключення російської Інтернет мережі, в незаконному органі влади мовою оригіналу «Смирновской Военно-гражданской администрации», створеній на тимчасово окуповані території, за місцем фактичного розташування: Запорізька область, Пологівський район, с. Смирнове, вул. Торгова, буд. 1 (особа, яка зайняла посаду керівника у незаконному органі влади вироком Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 12.08.2024 визнана винною за ч. 5 ст.111-1 КК України із призначення покарання у вигляді 14 років позбавлення волі, з позбавленням прав обіймати будь-які посади в органах державної влади на 15 років, з конфіскацією майна), та місць несення служби представників збройних формувань держави-агресора рф на території населених пунктів Дмитрівка, Іл'їно (колишня назва Панфілівка), у тому числі і блок-постів облаштованих на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Враховуючи викладене, громадянина України ОСОБА_5 , обґрунтовано повідомлено про підозру в тому, що останній будучи колишнім працівником юридичної особи - ТОВ «ЮНЕТКО» (код ЄДРПОУ 39801320, юридична адреса: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Пивоварова, буд.4), основним видом діяльності якого на території України є «діяльність у сфері проводового електрозв'язку» (КВЕД 61.10.), діючи умисно, за попередньою змовою з іншими наразі невстановленими особами, з числа громадян України, не пізніше вересня 2022 року (більш точна дата органом досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Бердянськ Бердянської міської територіальної громади, Запорізької області яка з 27.02.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою територією представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (далі за текстом зф держави-агресора рф), маючи необхідний досвід роботи у сфері налагодження Інтернет-зв'язку та телебачення, з метою отримання незаконного збагачення (прибутку) всупереч вимогам чинного законодавства України, що регламентує порядок здійснення підприємницької діяльності на території суверенної та незалежної України, добровільно погодився на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором рф, в особі незаконного органу влади - окупаційної адміністрації мовою оригіналу - «администрация Бердянского городского округа», створеній на тимчасово окупованій території м. Бердянськ Запорізької області, здійснивши 15.09.2022 перереєстрацію юридичної особи ТОВ «ЮНЕТКО» за законами окупаційної влади - держави-агресора рф на мовою оригіналу - ООО «ЮНЕТКО» (номер ОГРН 1222300049091 адрес юридического лица: г. Бердянск, пр. Пролетарский, д. 98, кв. 13), основним видом діяльності якого є, мовою оригіналу: «деятельность в области связи на базе проводных технологий» з метою встановленням, налагодження та підключення на тимчасово окупованих територіях Запорізької області доступу до російської Інтернет мережі, у тому числі для користування представниками зф держави-агресора рф та окупаційної влади.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Водночас, санкцією ч.4 ст.111-1 КК України, за якою ОСОБА_5 повідомлено про підозру, передбачено додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Таким чином, з урахуванням санкції ч.4 ст.111-1 КК України, орган досудового розслідування відповідно до п.3 ч.1 ст.170 КПК України повинен вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні з метою його конфіскації.
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, встановлено, що у власності підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявне наступне нерухоме майно, а саме квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .
Крім того, наразі в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що наявні ризики відчуження вищевказаного нерухомого майна, що належать підозрюваному ОСОБА_5 з метою унеможливлення застосування до нього заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна та подальшої його конфіскації.
Слідчий у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання просить задовольнити в повному обсязі.
Власник майна в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України.
З урахуванням положень ч. 2 ст. 172 та ч. 4 ст. 107 КПК України слідчий суддя вважав за можливе розглянути клопотання за відсутності вказаних осіб, без здійснення фіксування технічними засобами.
Слідчий суддя, вивчивши доводи клопотання, долучені до нього копії документів, дійшов наступного висновку.
Матеріалами провадження встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області перебуває кримінальне провадження № 22022080000001776 від 23.09.2022 р., за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
09.07.2025 року старшим слідчим в ОВС 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області, в межах кримінального провадження № 22022080000001776 від 23.09.2022 р., складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, а також в газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» № 138 (8063) від 10.07.2025 р.
Так, санкція ч.4 ст.111-1 КК України передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, тому у випадку постановлення обвинувального вироку суду майно ОСОБА_5 може бути конфісковано в дохід держави.
Таким чином, метою накладення арешту на зазначене майно є забезпечення конфіскації майна.
Зазначені обставини переконують слідчого суддю у тому, що правова підстава накладення арешту на майна наявна та підтверджена.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 361808114 від 15.01.2024 р., ОСОБА_5 на праві приватної власності належить квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 12 ст. 170 КПК України заборона використання житлового приміщення особам, які на законних підставах проживають у такому житловому приміщенні, не допускається.
Таким чином, арешт на квартиру накладається без такої заборони.
Враховуючи вищевикладене, а також правову підставу для накладення арешту на майно, розумність та співмірність обмежень права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 170, 172, 173, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області майора юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022080000001776 від 23.09.2022 р., за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України - задовольнити частково.
Накласти арешт, шляхом заборони відчуження та розпорядження, на нерухоме майно, яке належить на праві власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .
В іншій частині клопотання залишити без задоволення.
Роз'яснити, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1