Справа № 344/13726/25
Провадження № 1-кс/344/5448/25
07 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в рамках кримінального провадження за №42024260000000024 від 09.02.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України
Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором, в обгрунтування якого посилався на те, що П'ятим слідчим відділом (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР за №42024260000000024 від 09.02.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до витягу із наказу № 202 від 31.05.2021 по особовому складу цивільного захисту підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 , начальника Сторожинецького районного сектору Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Чернівецькій області призначено начальником 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернівецькій області (далі - 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області).
Відповідно до підпунктів 39, 39-1, 48, 52, 56, 65 пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки; перевіряє відповідно до закону стан готовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання, дотримання правил транспортування небезпечних речовин трубопровідним транспортом та порядку їх перевезення транспортними засобами; забезпечує в межах повноважень здійснення заходів з охорони праці, здійснює відповідно до законодавства державний нагляд (контроль) за безпечним веденням робіт особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою та працівником правоохоронного органу.
Проте ОСОБА_4 свої службові повноваження використав у злочинних цілях за наступних обставин.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022
№ 2102-IX, в Україні з 05 год 30 хв 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб на всій території України. В подальшому, строк дії введеного на території України воєнного стану неодноразово продовжувався Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та триває на даний час.
В ході досудового розслідування встановлено, що за результатами проведених відкритих торгів, 01.11.2022 між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області та ПП «Тандем Проект» укладено договір № 01-07/2017 щодо коригування робочого проекту по об'єкту: «Будівництво пожежного депо по вул. Хотинській, 3Д в м. Сторожинець, Чернівецької області».
Вказаний робочий проект пройшов державну експертизу на відповідність державним будівельним нормам у ДП Спеціалізована державна експертна організація «Центральна служба Української державної будівельної експертизи» філія ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗИ», якою крім іншого підтверджено вартість будівництва проекту.
Локальним кошторисом на будівельні роботи, який є складовою робочого проекту по будівництву пожежного депо чітко передбачено встановлення у новому адміністративному приміщенні пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області дверних алюмінієвих конструкцій та блоків віконних алюмінієвих.
За результатами процедури відкритих торгів на закупівлю робіт з будівництва пожежного депо по вул. Хотинській, 3 Д в м. Сторожинець, Сторожинецького району, Чернівецької області 24.11.2022 між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі начальника ОСОБА_4 та ТОВ ПБФ «Схід» в особі директора ОСОБА_6 (далі - Підрядник) укладено договір 24/11/22С на виконання робіт по будівництву пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області.
Згідно з п. 3.1 розділу 3 «Ціна договору» вартість робіт становить 31 232 609,56 грн. Пунктом 3.2 Договору встановлено, що ціна Договору є твердою і може бути уточнена за умов, передбачених цим пунктом.
Пунктом 2.1 Договору визначено, що Підрядник повинен виконати передбачені Договором роботи, якість яких відповідає умовам Договору, або вимогам, що звичайно ставляться на момент передання їх Замовнику.
Згідно з п. 2.2 укладеного Договору, у разі виявлення порушень умов Договору, тендерної пропозиції, будівельних норм і правил, державних та галузевих стандартів, інших нормативних документів, Замовник зобов'язаний видати Підряднику письмовий припис про їх усунення і не приймає виконані роботи до усунення допущених недоліків, а в разі невиконання Підрядником цієї вимоги - відмовитися від Договору та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок Підрядника. Матеріали (устаткування), що не відповідають нормативним вимогам, не можуть використовуватись для виконання робіт за даним Договором, повинні негайно усуватися з ділянки виконання робіт та замінюватись за рахунок Підрядника. Неякісно виконані роботи, у тому числі з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають вимогам, установленим даним Договором, Замовником не оплачуються. Підрядник у визначені Замовником терміни зобов'язаний усунути виявлені недоліки та забезпечити виконання робіт відповідно до умов даного Договору. Якщо Підрядник не усуне в обумовлені строки (але не пізніше 20 днів з дня отримання припису) виявлені недоліки, Замовник має право залучати для цього третіх осіб з компенсацією витрат на їх послуги за рахунок Підрядника, у тому числі шляхом утримання відповідних сум при розрахунках з Підрядником за виконані роботи.
Підрядник, відповідно до п. 2.3 Договору забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, устаткування, що постачається ним, шляхом оперативного лабораторного контролю та відповідності специфікаціям, державним стандартам, технічним умовам, а також наявність самих сертифікатів, технічних паспортів, інших документів, що засвідчують їх характеристики і якість, надаючи Замовнику їх в складі документів при перевірці і прийманні виконаних робіт для оплати на вимог у останнього.
Розділом 4 Договору передбачено, що фінансування робіт (будівництва об'єкта) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Розрахунки проводяться тільки за фактично виконані роботи до 30-ти календарних днів після підписання Замовником представлених Підрядником належно оформлених актів виконаних робіт (Форма КБ-2в) та довідки (Форма КБ-3), рахунку на оплату, шляхом проміжних платежів, та тільки в межах бюджетних призначень та при умові поступлення коштів на рахунок Замовника по даному об'єкту.
Для здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з капітального будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі керівника ОСОБА_4 та фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_7 24.11.2022 укладено договір № 72 на здійснення технічного нагляду.
У процесі виконання умов договору - здійснення будівництва нового пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області у директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_6 не пізніше грудня 2022 року виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом закупівлі та встановлення металопластикових віконних та дверних конструкцій, взамін передбачених робочим проектом алюмінієвих.
Реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_6 вирішив здійснити шляхом обману інженера технічного нагляду фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_7 та із залученням до своєї протиправної діяльності керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 , якого використав, як пособника у своїй протиправній діяльності.
ОСОБА_6 достовірно усвідомлював, що фізична особа - приватний підприємець ОСОБА_7 до виконання своїх обов'язків із здійснення технічного нагляду за будівництвом ставиться недбало, на об'єкті будівництва з'являється вкрай рідко, йому як підряднику довіряє, відтак зможе переконати його підписати акти виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 без особистої присутності на об'єкті.
Натомість ОСОБА_4 ОСОБА_6 вирішив залучити у якості пособника, оскільки усвідомлював, що без підпису замовника - керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 . Державною казначейською службою в Чернівецькій області роботи по актах виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 оплачені не будуть.
Підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_4 , маючи великий досвід роботи у системі ДСНС України - понад 20 років, приймаючи неодноразово участь у ліквідації пожеж та інших надзвичайних ситуацій без особливих труднощів міг відрізнити матеріал, з якого виконані дверні та віконні конструкції, а тому єдиним способом для ОСОБА_6 вчинити заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д у м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, було залучення ОСОБА_4 , як пособника у вчиненні злочину.
Окрім того, враховуючи постійне перебування підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській у м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, у зв'язку з місцезнаходженням його робочого місця упродовж 2022-2023 років поруч, у ОСОБА_6 не було жодної можливості на вчинення злочину без залучення ОСОБА_4 до протиправної діяльності.
З цією метою ОСОБА_6 не пізніше грудня 2022 року у невстановленому місці та час запропонував ОСОБА_4 спільне вчинення злочину - заволодіння бюджетними коштами, виділеними на проведення робіт із будівництва нового пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, шляхом підписання фіктивних актів виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 та їх подальшої оплати Державною казначейською службою в Чернівецькій області.
ОСОБА_4 на пропозицію ОСОБА_6 погодився, висловив рішучість до вчинення злочину та став діяти як пособник у злочинній діяльності.
Досягнувши згоди ОСОБА_4 на пособництво йому у вчиненні злочину - заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_6 у невстановленому місці та час, однак не пізніше 27.12.2022 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 12,51 м. кв. та блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 92,571 м. кв. на загальну суму 1 069 480,26 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва фактично встановлені металопластикові двері та блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_7 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.
Державною казначейською службою у Чернівецькій області 29.12.2022 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти у сумі 2 847 498 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за грудень, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 , діючи за пособництва ОСОБА_4 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 24.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 53,314 м. кв. та коригування площі блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 3,06 м. кв. на загальну суму 536 819,95 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва фактично встановлені металопластикові двері та блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_7 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року знову передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.
Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.
Не зупиняючись на досягнутому ОСОБА_6 , діючи за пособництва ОСОБА_4 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 29.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 7,2 м. кв. на загальну суму 72 820,15 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва фактично встановлені металопластикові блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_7 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року в чергове передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який продовжуючи виконувати роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.
Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.
В результаті умисних, протиправних дій директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_6 та начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області ОСОБА_4 державною казначейською службою в Чернівецькій області на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано кошти із державного бюджету України на загальну суму 1 679 120, 36 грн, що більше ніж у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення, якими співучасники заволоділи шляхом зловживання своїм службовим становищем, спричинивши державним інтересам шкоду в особливо великому розмірі у період дії на території України воєнного стану.
Крім того, ОСОБА_4 , перебуваючи відповідно до наказу № 202 від 31.05.2021 на посаді начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, підписав складені невстановленими особами за вказівкою ОСОБА_6 фіктивні акти приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, вчинивши у такий спосіб службове підроблення за наступних обставин.
ОСОБА_6 у невстановленому місці та час, однак не пізніше 27.12.2022 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 12,51 м. кв. та блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 92,571 м. кв. на загальну суму 1 069 480,26 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва фактично встановлені металопластикові двері та блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід».
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 , з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, видавши у такий спосіб завідомо підроблений офіційний документ.
Не зупиняючись на досягнутому ОСОБА_6 , діючи за пособництва ОСОБА_4 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 24.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 53,314 м. кв. та коригування площі блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 3,06 м. кв. на загальну суму 536 819,95 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові двері та блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід».
ОСОБА_6 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, видавши у такий спосіб завідомо підроблений офіційний документ.
В подальшому, ОСОБА_6 , діючи за пособництва ОСОБА_4 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 29.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 7,2 м. кв. на загальну суму 72 820,15 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові блоки віконні.
Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід».
Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_6 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми
КБ-2В за березень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_4 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, видавши у такий спосіб завідомо підроблений офіційний документ.
Таким, чином ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється у пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, а також у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
06 серпня 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, українцю, уродженцю міста Сторожинець Чернівецької області, із зареєстрованим та фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 , який працює на посаді заступника начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Кримінальні правопорушення, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 , у відповідності до ст. 12 КК України відносяться до категорії особливо тяжких та нетяжких злочинів, максимальне покарання згідно санкції статті - позбавлення волі на строк до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Обґрунтованість підозри, повідомленої ОСОБА_4 , підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: договором 24/11/22С від 24.11.2022 на будівництво 3 ДРПЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, договором №72 від 24.11.2022 на здійснення технічного нагляду з виконання робіт капітального будівництва пожежного ДЕПО, актом приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, актом приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, висновком судової експертизи від 13.03.2025 №СЕ-19/109-24/14027-БТ та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності. Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Водночас, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 , запобігання можливого ухилення від досудового слідства та іншим ризикам виникла необхідність в обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Вбачається, що застосування запобіжних заходів можливо при наявності ризиків. Ризик - це не визначена подія, яка по суті, представляє собою ймовірність отримання несприятливих для досудового слідства та судового розгляду подій, визначених у ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, в ході досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
З викладеного вище вбачається, про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу.
В ході досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено, що діями співучасників кримінального правопорушення інтересам держави заподіяно шкоду в розмірі 1 679 120, 36 грн. Вказані грошові кошти співучасники обернули на свою користь та розподілили між собою.
З огляду на викладене, застава у розмірі, визначеному п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України не здатна забезпечити виконання ОСОБА_4 покладених на нього обов'язків.
Разом з тим, для забезпечення належного виконання ОСОБА_4 своїх обов'язків як підозрюваного та обов'язків, які можуть бути на нього покладені ухвалою слідчого судді про застосування запобіжного заходу необхідно визначити розмір застави більший, аніж вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме - заставу в розмірі 1 679 120, 36 гривень.
Такий розмір застави не буде завідомо непомірним для ОСОБА_4 з огляду на характер вчиненого діяння та суму отриманих від протиправної діяльності незаконних доходів.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, з викладених в ньому обставин, просив задоволити.
В судовому засіданні захисник підозрюваного просив застосувати до його підзахисного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічну пору доби, оскільки ОСОБА_4 одружений, дружина хвора, має на утриманні дитину.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав думку захисника.
Заслухавши прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.
Згідно з вимогами п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини обмеження права на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.
Ч. 2 ст. 183 КПК України визначено, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Згідно з ч. 3 ст. 183 КПК України при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя зобов'язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом, який в свою чергу відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Ч. 5 ст. 182 КПК України визначено, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, розмір застави визначається у межах - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
06 серпня 2025 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27 ч.5 ст. 191, ч.1 ст.366 КК України, яке йому вручено в той самий день.
Злочин, передбачений ч. 5 ст.27 ч.5 ст. 191 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 відносяться до категорії особливо тяжких злочинів, за вчинення якого, передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Злочин, передбачений ч.1 ст.366 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 відносяться до категорії нетяжких злочинів, за вчинення якого, передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до практики Європейського суду «розумна підозра» у вчиненні кримінального злочину», про яку йдеться у підпункті «с» п. 1 ст. 5 Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб будь-який захід, яким людина позбавляється волі, відповідав меті ст. 5, а саме захисту особи від свавілля.
У п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» визначено, що термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series А, № 182).
При цьому, обґрунтована підозра вимагає тільки наявності певних об'єктивних відомостей, які дають підстави для переконання в тому, що особа вірогідно вчинила злочин. За визначенням Європейського суду, «у п-п. «с» п. 1 ст. 5 йдеться про розумну підозру, а не про щиру або сумлінну (bona fide) підозру».
В справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (1994) Суд визначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтованого обвинувального вироку чи просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Отже враховуючи, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю матеріалів кримінального провадження, детальний перелік яких міститься у клопотанні та досліджений в судовому засіданні, а слідчий суддя на цьому етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на ті дані, які були надані стороною обвинувачення, наявні всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27 ч.5 ст. 191, ч.1 ст.366 КК України.
Крім цього, прокурором доведено наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може вчинити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема : переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Один із злочинів, який інкримінується ОСОБА_4 є особливо тяжким, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк до дванадцяти років, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. ОСОБА_4 тривалий час обіймав посаду начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області та в силу виконання своїх службових обов'язків на даній посаді має широке коло знайомих, у тому числі і серед службових осіб правоохоронних органів та обізнаний із особливостями роботи правоохоронної системи і досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Вищевказані обставини, дають підстави вважати, що ОСОБА_4 , усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання за вчинення злочину, у разі визнання судом його винним, може переховуватися від органів досудового розслідування. Крім цього, враховуючи те, що ОСОБА_4 мешкає в безпосередній близькості до Державного кордону України, останній, використовуючи наявні у нього навички, вміння, знання та зв'язки, втому числі із службовими особами правоохоронних органів, має реальну можливість перетнути кордон України з метою подальшого переховування від органу досудового розслідування та суду за її межами.
Незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні. ОСОБА_4 у силу того, що тривалий період часу обіймав посаду начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області без обрання йому запобіжного заходу під час досудового розслідування, матиме можливість, використовуючи свій авторитет, зв'язки в правоохоронних органах, а також здобутий досвід, впливати на свідків у кримінальному провадженні, які можуть бути обізнаними про обставини вчинення досліджуваного злочину, у тому числі працівників ГУ ДСНС в Чернівецькій області, а також працівників ТОВ ПБФ «Схід» та інженера з технічного нагляду. Таким чином, ОСОБА_4 з урахуванням відомих йому обставин вчинення кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження зможе вступати у поза процесуальні відносини із свідками та схиляти їх до зміни наданих слідству показань або до дачі вигідних для нього показань у майбутньому. Окрім цього, у кримінальному провадженні ще не встановлено та не допитано усіх осіб, які можуть бути обізнаними про обставини вчинення інкримінованого ОСОБА_4 злочину, це створює загрозу тиску та підбурювання вказаних осіб до дачі неправдивих показань або відмови від надання таких. Поряд з цим, станом на даний час у кримінальному провадженні ще проводяться необхідні судові експертизи.
Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Без обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою ОСОБА_4 зможе, користуючись наявним у нього авторитетом як працівника правоохоронного органу координувати свої дії із іншими особами, в тому числі підозрюваними, що мають можливість впливати на викривлення значимих даних для кримінального провадження шляхом підкупу, погроз, тиску на учасників/сторін кримінального провадження, з метою уникнення підозрюваною кримінальної відповідальності, що є способом перешкоджання досудовому розслідуванню. Крім того, ОСОБА_4 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим способом, зокрема, підшукуючи осіб, що можуть надати вигідні для нього неправдиві показання.
Вирішуючи дане клопотання враховую також вагомість наявних доказів про вчинення ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення, характеризуючі особу підозрюваного дані, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, зі слів дружина хворіє (долучено копію листа непрацездатності, без зазначення анкетних даних, діагнозу, та інших даних). Крім того ОСОБА_4 залучався до координації проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків обстрілів та організації гасіння пожеж у Чернівецькому районі та м. Чернівці, нагороджений почесною відзнакою Чернівецької обласної ради “Незламні», згідно службової характеристики від 06.08.2025 року характеризується виключно позитивно, як досвідчений, грамотний та добросовісний працівник, має високий рівень підготовки, проявив себе вмілим керівником, ініціював та організував будівництво нової пожежної частини. Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_4 за січень -липень 2025 року нараховано 317 276,17 грн.
При визначенні розміру застави, як альтернативного запобіжного заходу, крім наведеного вище, враховую практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави буде достатнім стимулюючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкодити встановленню істини у кримінальному провадженні, а також тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 за інкримінований злочин, характер та обставини його вчинення.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю, що в судовому засіданні поза розумним сумнівом доведено відсутність можливості застосування більш м'якого запобіжного заходу, тому клопотання слід задоволити частково та застосувати щодо ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави - 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб з покладенням на підозрюваного передбачених у ст. 194 КПК України додаткових обов'язків, необхідність покладення яких встановлена з наведеного слідчим обґрунтування клопотання і саме такий запобіжний захід буде достатнім для забезпечення дієвості даного кримінального провадження.
На підставі ст.ст. 29, 55, 62, 63, 129 Конституції України, керуючись ст.ст. 176-178, 182-183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 309, 376, 395 КПК України, -
Клопотання задоволити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою - до 05 жовтня 2025 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 здійснювати в Івано-Франківській установі виконання покарань №12.
Визначити заставу - 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 908 400 (дев'ятсот вісім тисяч чотириста) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду (одержувач: ТУ ДСА України в Івано-Франківській області, код: 26289647, банк: ДКСУ України, м. Київ, МФО: 820172, р/р: UA158 201 720 355 259 002 000 002265).
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу в розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , на строк до 05 жовтня 2025 року включно обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за першою вимогою;
- не відлучатися із Чернівецької області, без дозволу слідчого, прокурора слідчого судді, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця служби;
- утриматися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
та роз'яснити, що в разі невиконання таких обов'язків щодо нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Роз'яснити ОСОБА_4 , що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі оригінал документу із відміткою банку має бути наданий уповноваженій службовій особі місця ув'язнення, яка після його отримання та перевірки має негайно здійснити розпорядження про звільнення з-під варти та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора та слідчого суддю.
У разі внесення застави та з моменту звільнення з-під варти підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.
Ухвала підлягає до негайного виконання після її оголошення, про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1