Справа №:755/13449/25
Провадження №: 1-кс/755/2549/25
"05" серпня 2025 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника (в режимі відеоконференції) ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Феодосія Автономної Республіки Крим, громадянина України, (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 15.05.1998 Феодосійським МВ ГУ ДМС України в АР Крим, РНОКПП НОМЕР_2 ), останнє відоме місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
слідчий в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , за погодженням прокурора відділу прокуратури АР Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 , звернувся до слідчої судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175, відомості про яке 27.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У період лютого-березня 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Таким чином, з 20.02.2014 РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим, повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року на території України введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території України АР Крим та м. Севастополь (далі - ТОТУ) до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи виконавчої влади і місцевого самоврядування Республіки Крим, а також найвищий та єдиний представницький та законодавчий орган влади Республіки Крим в складі окупаційної влади Російської Федерації - так званий «Державна Рада Республіки Крим».
Відповідно до Конституції Російської Федерації, а саме: ч. 3 ст. 3 - вищим безпосереднім виразом влади народу являються референдум та вільні вибори; ч. 2 ст. 11 - державну владу в суб'єктах РФ здійснюють створені ними органи державної влади; ч. 2 ст. 32 - громадяни РФ мають право обирати і бути обраними до органів державної влади і органів місцевого самоврядування, а також приймати участь в референдумі.
Згідно ч. 5 ст. 5 (призначення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим», рішення про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення має бути ухвалено не раніше ніж за 90 і не пізніше ніж за 80 днів до дня голосування. Зазначене рішення про призначення виборів підлягає офіційному опублікуванню в засобах масової інформації не пізніш як через п'ять днів з дня його прийняття.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 (порядок формування та повноваження територіальної виборчої комісії) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим»: 1. Територіальна виборча комісія формується в порядку і в строки, встановлені законодавством Російської Федерації, законодавством Республіки Крим.
2. Територіальна виборча комісія з повноваженнями з підготовки та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму на території відповідного муніципального утворення під час організації підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення: 1) організовує підготовку і проведення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти; 2) здійснює на території муніципальної освіти контроль за дотриманням виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації; 3) забезпечує на території муніципальної освіти реалізацію заходів, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти, виданням необхідної друкованої продукції; 4) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку розподілу ефірного часу та друкованої площі між зареєстрованими кандидатами, виборчими об'єднаннями для проведення передвиборної агітації; 5) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку встановлення підсумків голосування, визначення результатів виборів; 6) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку опублікування підсумків голосування; 7) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо організації фінансування підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, розподіляє виділені з місцевого бюджету і (або) бюджету Республіки Крим кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, контролює цільове використання зазначених коштів; 8) надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу нижчестоящим комісіям; 9) заслуховує повідомлення органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципального утворення; 10) розглядає скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій і приймає за зазначеними скаргами (заявами) вмотивовані рішення; 11) здійснює інші повноваження відповідно до Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», інших федеральних законів, Конституції Республіки Крим, законів Республіки Крим, статуту муніципальної освіти.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 92 (Реєстрація депутатів представницького органу муніципального утворення) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим» виборча комісія муніципального утворення після визначення результатів виборів негайно сповіщає про це зареєстрованих кандидатів, обраних депутатами представницького органу муніципального утворення, після чого вони зобов'язані в 5-денний строк подати до цієї виборчої комісії копію наказу (іншого документа) про звільнення їх від обов'язків, несумісних із статусом депутата представницького органу муніципального утворення, або копії документів, що засвідчують подання у зазначений строк заяви про звільнення від таких обов'язків.
Після офіційного опублікування результатів виборів депутатів представницького органу муніципального утворення та виконання зареєстрованим кандидатом, обраним депутатом представницького органу муніципального утворення, вимоги, передбаченої частиною 1 цієї статті, виборча комісія муніципального утворення реєструє такого депутата, видає йому посвідчення про обрання депутатом представницького органу муніципального утворення та надсилає відповідну інформацію до представницького органу муніципального утворення. Форма зазначеного посвідчення встановлюється виборчою комісією муніципального утворення.
Так, згідно рішення так званої «Феодосійської міської ради Республіки Крим» № 812 від 11.06.2024 року «Про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання» призначено вибори депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання на 08 вересня 2024 року.
Водночас, органом досудовим розслідуванням встановлено, що у червні-липні 2024 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, точне місце знаходження досудовим розслідуванням не встановлене, розуміючи факт окупації Автономної Республіки Крим збройними силами Російської Федерації, достовірно знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи проросійсько налаштованим, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, направлений на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, після призначення так званою «Феодосійською міською радою Республіки Крим» виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання, з своєї згоди, був висунутий як кандидат у депутати по єдиному виборчому округу від виборчого об'єднання незаконно створеного на тимчасово окупованій території України - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ».
Так, 18.07.2024 рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» (яка розташована за адресою: вул. Галерейна, 7-А, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим) № 133/1151-2, на підставі поданих ОСОБА_7 документів, останній від виборчого об'єднання - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ» був зареєстрований кандидатом у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» по єдиному виборчому округу.
У подальшому, ОСОБА_7 у період часу з 18.07.2024 по 06.09.2024, перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, здійснював передвиборчу кампанію як кандидат у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».
Далі, ОСОБА_7 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, за результатами проведених виборів, рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 10.09.2024 № 152/1417, оголошений переможцем по одномандатному виборчому округу № 2 та обраний депутатом т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».
Після чого, ОСОБА_7 , відповідно до рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 16.09.2024 № 154/1426-2 був зареєстрований та приступив до виконання обов'язків як депутат т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» (яка розташована за адресою: вул. Земська, 4, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим), чим довів до кінця свій злочинний умисел, спрямований на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Отже, своїми умисними діями ОСОБА_7 сприяв та сприяє реалізації політики окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто в участі громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
16.06.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак йогоне вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
19.06.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025) та 19.06.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в Автономній Республіці Крим для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій.
Окрім цього, 19.06.2025 повідомлення про підозру та повістки про виклики ОСОБА_7 до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. з метою вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_7 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_7 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»).
Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язкуіз викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру ОСОБА_7 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Беручи до уваги, що згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до відомостей з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 відомостей стосовно ОСОБА_7 в базі даних не виявлено.
27.06.2025 ОСОБА_7 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області.
27.06.2025 з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000244 від 15.10.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22025011000000175.
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_7 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих під час здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження.
На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрюваний ОСОБА_7 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України - АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного оперативним підрозділом Яворівського РВ УСБ України у Львівській області доручення.
Враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; а також те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ Національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
У судовому засіданні прокурор доводи клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених у клопотанні.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, зазначив, що його підзахисний належним чином не повідомлений про здійснення щодо нього досудового розслідування, з цих підстав вважає клопотання таким, що не підлягає задоволенню.
Підозрюваний ОСОБА_7 у судове засідання не з'явився. Викликався шляхом публікації судової повістки у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» від 30.07.2025 № 153 (8078), на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора 28.07.2025 та на сайті Дніпровського районного суду м. Києва.
Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_7 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.
За таких обставин, слідча суддя, заслухавши думки сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, дійшла такого висновку.
Згідно ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною 1 статті 42 КПК України передбачено, що підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
У ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначено, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
16 червня 2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України, вказаної вище підозри. Захиснику ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру.
19.06.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025) на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Крім цього, на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру, а також проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_7 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_3 , яким користується ОСОБА_7 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»). Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.
Відтак, органом досудового розслідування вжито усіх можливих заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_7 .
Відповідно до ч. 2 ст. 297-4 КПК України, під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення, що у даному випадку стороною обвинувачення дотримано, оскільки наявні, на цей час докази у провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного з цим злочином, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання істинних завдань КПК України визначених ст. 2.
Дослідивши матеріали клопотання в межах своєї компетенції, слідча суддя у висновках, які зробив орган досудового розслідування щодо ОСОБА_7 чогось очевидно необґрунтованого чи недопустимого не встановила.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Враховуючи наведене, на думку слідчої судді, встановлена наявність обґрунтованої підозри у тому, що ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, наявними у справі доказами, зокрема: рапортом щодо виявленого кримінального правопорушення УСБ України у Львівській області № 62/44-1403 від 04.11.2024, згідно з яким були встановленні фактичні дані, що свідчать про вчинення ОСОБА_7 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , його контактні номери телефону, адресу реєстрації та фактичного місця проживання на тимчасово окупованій території України в АР Крим; відповіддю УСБ України у Львівській області № 62/44-13 від 14.02.2025 на доручення слідчого, відповідно до якої, встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_7 , а також інші відомості, які мають значення для кримінального провадження; протоколом огляду від 11.05.2025 сайтів (мовою оригіналу: « ОСОБА_8 ») за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 (мовою оригіналу: « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») за посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , облікового запису в російській соціальній мережі за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 , (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 »), на яких розміщено публікації з фотознімками, відеозверненнями, короткою біографією та інформацією про т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» ОСОБА_7 , а також т.зв. «списки» (мовою оригіналу: «Списки зарегистрированных депутатов Феодосийского городского совета Республики Крым третьего созыва»), що підтверджує приналежність останнього до партії «ЄДИНА РОСІЯ»; висновком експерта № 15 від 30.05.2025, відповідно до якого на відеозаписі, який було розміщено на обліковому записі в російській соціальній мережі (мовою оригіналу: «ВКонтакте») під назвою: (мовою оригіналу: « ОСОБА_9 ») як т.зв. депутата «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» від партії «ЄДИНА РОСІЯ» зображено громадянина України ОСОБА_7 ; протоколами огляду від 19.06.2025, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_7 ; листом з Офісу Президента України № 45-01/124 від 07.02.2025, згідно з яким матеріали щодо припинення громадянства ОСОБА_7 згідно із поданими ним заявами або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому законодавством порядку не надходили; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19/6545-25 від 23.01.2025, згідно з яким відомостей стосовно перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 ОСОБА_7 в базі даних не виявлено; повідомленням ОСОБА_7 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відтак, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, щодо якого законодавцем передбачена можливість здійснення спеціального досудового розслідування.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
27.06.2025 ОСОБА_7 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області.
27.06.2025 з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000244 від 15.10.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22025011000000175.
Того ж дня, слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025.
18.07.2025 у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025 досудове розслідування відновлено.
Як вбачається з відповіді Державної прикордонної служби України на запит слідчого від 13.01.2025 Вих. № 76-14-97-202, ОСОБА_7 05.08.2019 о 02 год 59 хв перетнув державний кордон України, лінію розмежування з тимчасово окупованою територією України, у пункті пропуску КПВВ Каланчак.
Зокрема, згідно відповіді заступника начальника оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області ОСОБА_10 щодо виконання доручення у кримінальному провадженні за провадження № 22025011000000175 від 27.06.2025, отримано інформацію щодо протиправної діяльності ОСОБА_7 . Встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є членом політичної партії «Єдина росія», депутатом Феодосійської міської ради третього скликання та членом постійної комісії по фінансам і бюджету, соціально-економічному розвитку, інвестиційної та зовнішньо-економічної діяльності, підприємництву та торгівлі, промисловості Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання, проводить діяльність на впровадження стандартів держави-агресора на ТОТ України з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на ТОТ АР Крим.
Разом з тим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) переховується від органу досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України АР Крим, відомостей про намір його прибуття на контрольовану українською владою територію не отримано.
Таким чином, в діях ОСОБА_7 , вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 умисно переховується від слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи те, що ОСОБА_7 відповідно до положень КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого, переховується з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошувався в розшук, а також беручи наявну в доданих до клопотання копіях матеріалів кримінального провадження інформацію про перебування ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території, слідча суддя вважає за необхідне надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідча суддя,
клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025011000000175 від 27.06.2025, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Копію ухвали надіслати прокурору, слідчому та захиснику.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя: ОСОБА_1