Справа №:755/13449/25
Провадження №: 1-кс/755/2548/25
"05" серпня 2025 р. слідча суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
слідчий в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 , за погодженням прокурора відділу прокуратури АР Крим та м. Севастополя ОСОБА_4 , звернувся до слідчої судді з клопотанням про арешт майна, власником якого є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на: садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа (кв.м): 102,6, форма власності: приватна власність, частка власності: 1/1, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (САЕ № 169646, 11.10.2010, Виконком Феодосійської міської ради), реєстраційний номер майна: 31719512, дата реєстрації: 11.10.2010; квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа (кв.м): 68,5, житлова площа: 41,4, форма власності: приватна спільна часткова, частка власності: 1/5, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (30.04.1996, Виконком Феодосійський виконком), реєстраційний номер майна: 18038027, дата реєстрації: 03.03.2007; земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1200 га, кадастровий номер: 0111600000:01:008:1510, цільове призначення: 1.2, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт; земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1000.1500 кв.м., кадастровий номер: 0111600000:01:015:0499, цільове призначення: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт 06.04.2006 ЯБ 532290; легковий автомобіль марки та моделі «Peugeot Partner», рік випуску: 2003, номер та серія знака: НОМЕР_1 , номер кузова (VIN): НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 , код кольору-колір: 11 - білий, місце реєстрації: Дніпропетровська область, Україна, дата реєстрації: 26.02.2013, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_4 .
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У період лютого-березня 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Таким чином, з 20.02.2014 РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим, повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року на території України введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території України АР Крим та м. Севастополь (далі - ТОТУ) до складу РФ, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи виконавчої влади і місцевого самоврядування Республіки Крим, а також найвищий та єдиний представницький та законодавчий орган влади Республіки Крим в складі окупаційної влади Російської Федерації - так званий «Державна Рада Республіки Крим».
Відповідно до Конституції Російської Федерації, а саме: ч. 3 ст. 3 - вищим безпосереднім виразом влади народу являються референдум та вільні вибори; ч. 2 ст. 11 - державну владу в суб'єктах РФ здійснюють створені ними органи державної влади; ч. 2 ст. 32 - громадяни РФ мають право обирати і бути обраними до органів державної влади і органів місцевого самоврядування, а також приймати участь в референдумі.
Згідно ч. 5 ст. 5 (призначення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим», рішення про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення має бути ухвалено не раніше ніж за 90 і не пізніше ніж за 80 днів до дня голосування. Зазначене рішення про призначення виборів підлягає офіційному опублікуванню в засобах масової інформації не пізніш як через п'ять днів з дня його прийняття.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 22 (порядок формування та повноваження територіальної виборчої комісії) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим»:
1. Територіальна виборча комісія формується в порядку і в строки, встановлені законодавством Російської Федерації, законодавством Республіки Крим.
2. Територіальна виборча комісія з повноваженнями з підготовки та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму на території відповідного муніципального утворення під час організації підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення:1) організовує підготовку і проведення виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти; 2) здійснює на території муніципальної освіти контроль за дотриманням виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації; 3) забезпечує на території муніципальної освіти реалізацію заходів, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципальної освіти, виданням необхідної друкованої продукції; 4) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку розподілу ефірного часу та друкованої площі між зареєстрованими кандидатами, виборчими об'єднаннями для проведення передвиборної агітації; 5) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку встановлення підсумків голосування, визначення результатів виборів; 6) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо забезпечення під час проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення дотримання єдиного порядку опублікування підсумків голосування; 7) здійснює на території муніципального утворення заходи щодо організації фінансування підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, розподіляє виділені з місцевого бюджету і (або) бюджету Республіки Крим кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення, контролює цільове використання зазначених коштів; 8) надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу нижчестоящим комісіям; 9) заслуховує повідомлення органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів депутатів представницького органу муніципального утворення; 10) розглядає скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій і приймає за зазначеними скаргами (заявами) вмотивовані рішення; 11) здійснює інші повноваження відповідно до Федерального закону
«Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», інших федеральних законів, Конституції Республіки Крим, законів Республіки Крим, статуту муніципальної освіти.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 92 (Реєстрація депутатів представницького органу муніципального утворення) Закону Республіки Крим від 05.06.2014 року № 17-ЗРК «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень у Республіці Крим» виборча комісія муніципального утворення після визначення результатів виборів негайно сповіщає про це зареєстрованих кандидатів, обраних депутатами представницького органу муніципального утворення, після чого вони зобов'язані в 5-денний строк подати до цієї виборчої комісії копію наказу (іншого документа) про звільнення їх від обов'язків, несумісних із статусом депутата представницького органу муніципального утворення, або копії документів, що засвідчують подання у зазначений строк заяви про звільнення від таких обов'язків.
Після офіційного опублікування результатів виборів депутатів представницького органу муніципального утворення та виконання зареєстрованим кандидатом, обраним депутатом представницького органу муніципального утворення, вимоги, передбаченої частиною 1 цієї статті, виборча комісія муніципального утворення реєструє такого депутата, видає йому посвідчення про обрання депутатом представницького органу муніципального утворення та надсилає відповідну інформацію до представницького органу муніципального утворення. Форма зазначеного посвідчення встановлюється виборчою комісією муніципального утворення.
Так, згідно рішення так званої «Феодосійської міської ради Республіки Крим» № 812 від 11.06.2024 року «Про призначення виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання» призначено вибори депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання на 08 вересня 2024 року.
Водночас, органом досудовим розслідуванням встановлено, що у червні-липні 2024 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, точне місце знаходження досудовим розслідуванням не встановлене, розуміючи факт окупації Автономної Республіки Крим збройними силами Російської Федерації, достовірно знаючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи проросійсько налаштованим, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, направлений на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, після призначення так званою «Феодосійською міською радою Республіки Крим» виборів депутатів представницького органу муніципального утворення міський округ Феодосія Республіки Крим - Феодосійської міської ради Республіки Крим третього скликання, з своєї згоди, був висунутий як кандидат у депутати по єдиному виборчому округу від виборчого об'єднання незаконно створеного на тимчасово окупованій території України - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ».
Так, 18.07.2024 рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» (яка розташована за адресою: вул. Галерейна, 7-А, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим) № 133/1151-2, на підставі поданих ОСОБА_5 документів, останній від виборчого об'єднання - Феодосійського місцевого відділення «Кримського регіонального відділення Всеросійської політичної партії «ЄДИНА РОСІЯ» був зареєстрований кандидатом у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» по єдиному виборчому округу.
У подальшому, ОСОБА_5 , у період часу з 18.07.2024 по 06.09.2024, перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, здійснював передвиборчу кампанію як кандидат у депутати т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».
Далі, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - у м. Феодосія, за результатами проведених виборів, рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 10.09.2024 № 152/1417, оголошений переможцем по одномандатному виборчому округу № 2 та обраний депутатом т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання».
Після чого, ОСОБА_5 , відповідно до рішенням т.зв. «Територіальної виборчої комісії міста Феодосії Республіки Крим» від 16.09.2024 № 154/1426-2 був зареєстрований та приступив до виконання обов'язків як депутат т.зв. «Феодосійської міської ради Республіки Крим ІІІ скликання» (яка розташована за адресою: вул. Земська, 4, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим), чим довів до кінця свій злочинний умисел, спрямований на участь у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Отже, своїми умисними діями ОСОБА_5 , сприяв та сприяє реалізації політики окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто в участі громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
16.06.2025 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно зі ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
19.06.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025) та 19.06.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в Автономній Республіці Крим для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій.
Окрім цього, 19.06.2025 повідомлення про підозру та повістки про виклики ОСОБА_5 до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. з метою вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано останньому на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_5 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_5 , яким користується ОСОБА_5 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»).
Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язкуіз викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Беручи до уваги, що згідно ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явкина виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до відомостей з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 23.01.2025 відомостей стосовно ОСОБА_5 в базі даних не виявлено.
27.06.2025 ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам оперативного підрозділу Яворівського РВ УСБ України у Львівській області.
27.06.2025 з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000244 від 15.10.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22025011000000175.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів, спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
В свою чергу, санкція статті 111-1 КК України, передбачає конфіскацію майна, як вид додаткового покарання.
Документами, які підтверджують право власності на майно, що арештовується, є відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості з Державного земельного кадастру та відомості з Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Згідно даних реєстрів громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю міста Феодосія Автономної Республіки Крим, паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 , виданий 15.05.1998 Феодосійським МВ ГУ ДМС України в АР Крим, РНОКПП НОМЕР_7 , належить: садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа (кв.м): 102,6, форма власності: приватна власність, частка власності: 1/1, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (САЕ № 169646, 11.10.2010, Виконком Феодосійської міської ради), реєстраційний номер майна: 31719512, дата реєстрації: 11.10.2010; квартира за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа (кв.м): 68,5, житлова площа: 41,4, форма власності: приватна спільна часткова, частка власності: 1/5, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (30.04.1996, Виконком Феодосійський виконком), реєстраційний номер майна: 18038027, дата реєстрації: 03.03.2007; земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1200 га, кадастровий номер: 0111600000:01:008:1510, цільове призначення: 1.2, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт; земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1000.1500 кв.м., кадастровий номер: 0111600000:01:015:0499, цільове призначення: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт 06.04.2006 ЯБ 532290; легковий автомобіль марки та моделі «Peugeot Partner», рік випуску: 2003, номер та серія знака: НОМЕР_1 , номер кузова (VIN): НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 , код кольору-колір: 11 - білий, місце реєстрації: Дніпропетровська область, Україна, дата реєстрації: 26.02.2013, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_4 .
Застосування зазначених обмежень надасть змогу зберегти майно, унеможливить його подальше приховання, відчуження, та забезпечити конфіскацію майна як виду додаткового покарання.
Крім того, арешт майна є важливим елементом здійснення завдань кримінального провадження, своєчасне застосування якого може запобігти непоправним негативним наслідкам при розслідуванні кримінального правопорушення. Для ефективного розслідування орган досудового розслідування має потребу у збережені цього майна до встановлення фактичних обставин вчинення злочинів.
Таким чином, з метою запобігання можливості приховування та відчуження цього майна, необхідно накласти арешт із забороною вчиняти будь-які дії щодо відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.
Крім того, з метою забезпечення арешту майна, запобігання зникненню, втрати або пошкодження арештованого майна та забезпечення його схоронності, дане клопотання прошу розглянути без повідомлення власника даного майна.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України - слідче управління Головного управління СБ України в АР Крим розташоване за адресою: м. Київ, вул. Ю. Поправки, 14-А, у зв'язку з чим дане клопотання подається за місцем знаходження органу досудового розслідування.
Слідчий в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна без його участі, заявлені вимоги підтримує, просить задовольнити.
Представник власника майна підозрюваного - адвокат ОСОБА_6 подав заяву без участі, з огляду на специфіку здійснення розслідування у даному кримінальному провадженні, що пов'язано із неможливістю узгодження правової позиції із підзахисним, просив у задоволенні клопотання про арешт майна відмовити.
Враховуючи те, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт, не було тимчасово вилучене, крім того, слідчим зазначаються ризики того, що з майном можуть вчинятися дії з його подальшого відчуження, тому з метою забезпечення арешту майна, розгляд клопотання в силу ч. 2 ст. 172 КПК України можливо здійснити без участі власника майна та його представника.
Слідча суддя, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали додані до клопотання, дійшла такого висновку.
Слідчою суддею встановлено, що на підставі ст. ст. 39, 214 КПК начальником СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_7 доручено здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - слідчому в ОВС 2 відділу СУ ГУ СБУ в АР Крим ОСОБА_3 .
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.
Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14 А, м. Київ. Відтак, клопотання подано за правилами підсудності.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
16 червня 2025 у кримінальному провадженні за № 22025011000000175 від 27.06.2025 складено та погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчим вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України вказаної вище підозри. Захисник ОСОБА_6 отримав повідомлення про підозру.
Разом з тим, органом досудового розслідування у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 123 (8048) від 19.06.2025, розміщено повідомлення про підозру та повістку про виклик ОСОБА_5 на 23.06.2025, 24.06.2025 та 25.06.2025 до СУ ГУ СБУ в АР Крим у кримінальному провадженні для повідомлення про підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, роз'яснено наслідки неприбуття.
Аналогічно повістки про виклик ОСОБА_5 розміщено на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 19.06.2025 про прибуття до СУ ГУ СБУ в АР Крим для повідомлення про підозру та проведення необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні.
Крім того, з метою належного вручення повідомлення про підозру, а також з метою направлення повісток про виклик громадянина ОСОБА_5 для проведення процесуальних дій, вказаній особі виклики надіслано на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до громадянина України ОСОБА_5 , а також за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp», «Telegram» та «Viber», які зареєстровані на абонентський номер телефону НОМЕР_5 , яким користується ОСОБА_5 , при цьому повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклик було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих фотозображень у програмі «WhatsApp», а також від останнього отримано повідомлення (мовою оригіналу: «Добрый день. Проживаю в Крыму. Как мне явиться для получения повестки? Есть ли представитель в другой стране - возможно в Туции?»). Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав.
Відтак, ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачене додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Отже, у разі доведення винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, майно, яке належить на праві приватної власності підозрюваному, згідно вироку суду, може бути конфісковано у дохід держави.
Відтак, слідчою суддею встановлено, що правовою підставою для арешту майна є забезпечення збереження майна, яке може підлягати конфіскації як виду покарання.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, - голова чи за його визначенням інший суддя відповідного апеляційного суду. Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
При цьому, слідча суддя зауважує, що на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінальних правопорушень. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів, а також заходів забезпечення кримінального провадження.
Наразі, слідча суддя вважає, що причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України є вірогідною та достатньою для того, щоб застосувати захід забезпечення кримінального провадження, а саме накладення арешту на майно, яке належить на праві власності підозрюваному ОСОБА_5 .
Відтак, слідчою суддею не встановлено, що клопотання суперечить вищезазначеним вимогам КПК України, тобто не містить правових підстав для арешту майна, достатності доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, вказівки на розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження або не є пропорційним, тобто не відповідає тяжкості правопорушення і становитиме особистий і надмірний тягар для володільця майна, тому підлягає задоволенню шляхом накладення арешту на вищевказане майно.
Згідно ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Відповідно до положень ч. 10, 11, 12 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Заборона використання житлового приміщення особам, які на законних підставах проживають у такому житловому приміщенні, не допускається.
Відповідно до Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної спільної часткової власності належить 1/1 садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; на праві приватної спільної часткової власності належить 1/5 квартира за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа (кв.м): 68,5, житлова площа: 41,4; на праві приватної власності належить земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 ; легковий автомобіль марки та моделі «Peugeot Partner», рік випуску: 2003, номер та серія знака: НОМЕР_1 , номер кузова (VIN): НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 , код кольору-колір: 11 - білий.
Взявши до уваги вищевикладене, кваліфікацію кримінальних правопорушень за фактом вчинення яких розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, враховуючи наслідки від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження для інших осіб, а також забезпечуючи розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідча суддя приходить до висновку, що вимога слідчого є обґрунтованою, а відтак найменш обтяжливим способом арешту майна за даних обставин є заборона відчуження, розпорядження та користування майном. Водночас, враховуючи положення ч. 11, 12 ст. 170 КПК України, вважає за необхідне накласти заборону користування майном у разі, якщо це призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, перетворення, пересування, передачі майна.
Отже, враховуючи вищевикладене, клопотання слідчого про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 170-173, 175,309, 372, ст. 392, ст. 532 КПК України, слідча суддя
клопотання слідчого в ОВС 2 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 , погоджене прокурором прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22025011000000175 від 27.06.2025, за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке належить на праві власності підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на садовий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа (кв.м): 102,6, форма власності: приватна власність, частка власності: 1/1, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (САЕ № 169646, 11.10.2010, Виконком Феодосійської міської ради), реєстраційний номер майна: 31719512, дата реєстрації: 11.10.2010; квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа (кв.м): 68,5, житлова площа: 41,4, форма власності: приватна спільна часткова, частка власності: 1/5, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (30.04.1996, Виконком Феодосійський виконком), реєстраційний номер майна: 18038027, дата реєстрації: 03.03.2007; земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1200 га, кадастровий номер: 0111600000:01:008:1510, цільове призначення: 1.2, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт; земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1000.1500 кв.м., кадастровий номер: 0111600000:01:015:0499, цільове призначення: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт 06.04.2006 ЯБ 532290; легковий автомобіль марки та моделі «Peugeot Partner», рік випуску: 2003, номер та серія знака: НОМЕР_1 , номер кузова (VIN): НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 , код кольору-колір: 11 - білий, місце реєстрації: Дніпропетровська область, Україна, дата реєстрації: 26.02.2013, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_4 .
Заборонити державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав (в тому числі, але не виключно Міністерству юстиції України та його територіальним органам), виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міській, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, вчиняти реєстраційні дії стосовно: садового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа (кв.м): 102,6, форма власності: приватна власність, частка власності: 1/1, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (САЕ № 169646, 11.10.2010, Виконком Феодосійської міської ради), реєстраційний номер майна: 31719512, дата реєстрації: 11.10.2010; квартири за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа (кв.м): 68,5, житлова площа: 41,4, форма власності: приватна спільна часткова, частка власності: 1/5, підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності (30.04.1996, Виконком Феодосійський виконком), реєстраційний номер майна: 18038027, дата реєстрації: 03.03.2007; земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1200 га, кадастровий номер: 0111600000:01:008:1510, цільове призначення: 1.2, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт; земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1000.1500 кв.м., кадастровий номер: 0111600000:01:015:0499, цільове призначення: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, форма власності: приватна власність, документ, що посвідчує право: державний акт 06.04.2006 ЯБ 532290.
Заборонити територіальним органам з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України (сервісним центрам МВС) та центрам надання адміністративних послуг, вчиняти реєстраційні дії стосовно: легкового автомобіля марки та моделі «Peugeot Partner», рік випуску: 2003, номер та серія знака: НОМЕР_1 , номер кузова (VIN): НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 , код кольору-колір: 11 - білий, місце реєстрації: Дніпропетровська область, Україна, дата реєстрації: 26.02.2013, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_4 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчих СУ ГУ СБУ в АР Крим, які здійснюють досудове розслідування та прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її оголошення.
Роз'яснити сторонам кримінального провадження, що підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за їх клопотанням, якщо вони доведуть, що в подальшому в застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідча суддя: ОСОБА_1