Справа №333/7150/25
Провадження №2-а/333/134/25
Ухвала
про залишення заяви без руху
08 серпня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Холод Р.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса фактичного розташування: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 )про визнання протиправним та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
встановив:
06.08.2025 року позивач ОСОБА_1 , через свого представника Трифонова А.В., звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправним та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку, що позов підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.
Відповідно до положень статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк,установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Також суддя звертає увагу на те, що відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частина 2 ст. 286 КАС України визначає, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови)
Тобто, для звернення до суду з позовом щодо оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, яке не пов'язане із забезпеченням безпеки дорожнього рушу, законодавцем чітко визначено, 10-денний строк, який обчислюється з дня ухвалення (винесення) постанови.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження в даному позові є постанова №621 від 13.06.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, згідно якої позивача визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.201-1 КУпАП.
Отже встановлений законодавцем 10-дений строк оскарження вказаної постанови закінчився 24.06.2025 року.
В позовній заяві зазначено, що вищевказану постанову позивач не отримував про що свідчить відсутність у відповідача поштового повідомлення про вручення йому вказаного відправлення. Про наявність оспорюваної постанови позивач дізнався 05.08.2025 року під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження в Центральному ВДВС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), тому він просить поновити строк на оскарження постанови №621 від 13.06.2025 року.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Обов'язок доведення обставин, з якими сторона пов'язує поважність причин пропуску строків звернення до суду, покладається на особу, яка звернулася до суду.
Суд зауважує, що строк звернення до суду, як одна із складових гарантії «права на суд», може і має бути поновленим лише у разі наявності достатніх на те поважних причин.
Наведене дає підстави для висновку, що поновлення встановленого процесуальним законом строку здійснюється судом у виняткових, особливих випадках й лише за наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права на звернення до суду.
Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення причин їх недотримання - вони повинні бути поважними, реальними або непереборними і об'єктивно нездоланними на час перебігу строків звернення до суду.
Водночас, позивачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що саме 05.08.2025 року він дізнався про винесення оскаржуваної постанови
Відтак позивачем не додано до позову належних доказів, які б підтверджували поважність причин пропущення строку звернення з позовом до адміністративного суду.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (ч. 2 ст. 123 КАС України).
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 256 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса фактичного розташування: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 )про визнання протиправним та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ним копії даної ухвали.
Роз'яснити, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає її вимоги, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Р.С.Холод