Постанова від 06.08.2025 по справі 136/936/25

ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/936/25

Провадження № 3/131/538/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2025 р. м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Марчук В.І., за участю секретаря судового засідання Яременко Г.О., прокурора Струся О.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №2 в м.Іллінці Вінницької області матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Русів Снятинського району Івано-Франківської області, зареєстрованої та проживаючої по АДРЕСА_1 , присяжної Липовецького районного суду Вінницької області, директорки Зозівського ЗДО,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Липовецького районного суду Вінницької області, будучи згідно пп. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала лише 15.04.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Липовецького районного суду Вінницької області, будучи згідно пп. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала лише 15.04.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнала, у вчиненому щиро розкаялася.

Прокурор Струсь О.Ю. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти стягнення, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, в межах санкції даної статті у виді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена.

Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У відповідності ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23 липня 2021 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).

Згідно статті 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.

Відповідно до ст.64 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.

Так, відповідно до рішення 30 сесії 7 скликання Липовецької районної ради Вінницької області за №503 від 08.11.2019 року «Про затвердження списку громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція Липовецького районного суду Вінницької області, відповідають вимогам статті 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», і дали згоду бути присяжними», було затверджено списки присяжних Липовецького районного суду Вінницької області. Згідно з додатком до цього рішення, у ньому зазначено ім'я ОСОБА_1 під №1.

Відповідно до повідомлення Липовецького районного суду Вінницької області в№1/51/25 від 26.02.2025 року, на протязі 2021-2025 років присяжних Липовецького районного суду вінницької області повідомляли про необхідність подання ними електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом направлення на їхню адресу листів, також в усній формі. Крім того, було проведено навчання з присяжними щодо подання декларації. Тобто, до відома ОСОБА_1 було доведено норми Закону України «Про запобігання корупції» про те, що присяжні є суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з табелями обліку робочого часу присяжних Липовецького районного суду Вінницької області за грудень 2021 року, березень 2022 року та серпень 2022 року, ОСОБА_1 брала участь у судових засіданнях, тобто виконувала обов'язки присяжної в суді під час розгляду справи Липовецьким районним судом Вінницької області.

Відповідно до розрахункових листів ТУ ДСАУ в Вінницькій області за 2021р. та 2022р. ОСОБА_1 було нараховано винагорода як присяжній.

Згідно рішення 11 сесії 8 скликання Вінницької районної ради вінницької області №314 від 17 листопада 2022 року «Про затвердження списку присяжних Липовецького районного суду Вінницької обалсті» було затверджено список присяжних, визнано таким, що втратило чинність рішення 30 сесії Липовецької районної ради Вінницької області 7 скликання від 08.11.2019 року №503 «Про затвердження списку присяжних Липовецького районного суду Вінницької області». Згідно з додатком до цього рішення, у ньому ім'я ОСОБА_1 відсутнє, тобто її повноваження припинено 17.11.2022 року, оскільки на наступний строк її не було обрано.

Отже, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Липовецького районного суду вінницької області, відповідно до підпункту «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

Відповідно до п.п.1 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», зокрема п.2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" викладено в наступній редакції: «2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше».

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік - не пізніше 31 січня 2024 року.

Однак, як вбачається з даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що присяжна Липовецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 подала декларацію за 2021 рік лише 15 квітня 2025 року о 00 год. 30хв., за 2022 рік - 15 квітня 2025 2024 року о 01 год. 09хв., тобто несвоєчасно.

Даних щодо обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у встановлені законом строки, суду не надано, а матеріали справи їх не містять. У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила, що відсутні поважні причини неможливість подачі своєвчасно декларацій.

Отже, своїми діями, які виразилися в несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних правопорушень, підтверджується дослідженими матеріалами справи, а саме: даними протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, №№397,398 від 14 травня 2025 року; даними витягу з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з якого вбачається дата та час подання декларацій ОСОБА_1 , а саме за 2021 рік - 15 квітня 2025 року о 00 год. 30хв., за 2022 рік - 15 квітня 2025 року о 01 год. 09хв.; копією декларації кандидата на посаду ОСОБА_1 за 2021 рік, в якій вказана дата та час подання: 15 квітня 2025 року о 00 год. 30хв.; копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, в якій вказана дата та час подання: 15 квітня 2025 року о 01 год. 09хв.; копією рішення 30 сесії 7 скликання Липовецької районної ради Вінницької області за №503 від 08.11.2019 року «Про затвердження списку громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція Липовецького районного суду Вінницької області, відповідають вимогам статті 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», і дали згоду бути присяжними»; табелями обліку робочого часу присяжних Липовецького районного суду Вінницької області за грудень 2021 року, березень 2022 року та серпень 2022 року; даними розрахункових листів ТУ ДСАУ в Вінницькій області за 2021р. та 2022р.; копією інформації Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Аналіз наведених доказів в їх сукупності вказує на наявність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та на доведеність вини останньої.

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

ОСОБА_1 вчинила два адміністративні правопорушення, справи про які одночасно розглядаються судом, а тому адміністративне стягнення, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Встановлено, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, свою вину у вчиненому визнала у повному обсязі, щиро розкаялась, готова нести стягнення, що суд визнає обставинами, які пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення, у відповідності до ст. 34 КУпАП. Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, у відповідності до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

А тому, на підставі положень ст.33 КУпАП, з урахуванням характеру вчинених правопорушень, даних про особу правопорушника, ступеня вини, обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення, та відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.

Крім того, згідно вимог Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 27, 30, 33-35, 36, 248, 249, 251, 252, 276, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020,00грн. (одна тисяча двадцять гривень).

Реквізити для стягнення (сплати) штрафу: отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Іллінці /21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA408999980313030106000002780, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60грн.

Реквізити для стягнення (сплати) судового збору: отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Іллінці /22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA518999980313121206000002780, код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч. 1 ст. 308 КУпАП).

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (ч. 2 ст. 308 КУпАП).

Строк звернення постанови судді до виконання становить три місяці, починаючи з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Валентина МАРЧУК