пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
06 серпня 2025 року Справа № 903/529/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Ведмедюка М.П., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу
за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Заболоттівської селищної ради, смт. Заболоття, Ковельський район, Волинська область,
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро», с. Гута, Ковельський район, Волинська область
про розірвання договорів оренди землі, зобов'язання повернути земельні ділянки,
за участю представників:
від позивача: н/з,
від відповідача: н/з,
в судовому засіданні взяв участь прокурор відділу Волинської обласної прокуратури Рішко А.В.- прокурор відділу Волинської обласної прокуратури (службове посвідчення №071761 від 01.03.2023),
19.05.2025 сформовано в системі “Електронний суд» і зареєстровано в Господарському суду Волинської області позовну заяву керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Заболоттівської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро», в якій керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області просить:
- розірвати договір оренди землі від 10.08.2016, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро», предметом якого є земельна ділянка площею 16,6856 га;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро» на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді земельну ділянку площею 16,6856 га;
- розірвати договір оренди землі від 10.08.2016, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро», предметом якого є земельна ділянка площею 23,3709 га;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро» на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді земельну ділянку площею 23,3709 га;
- розірвати договір оренди землі від 27.12.2018, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро», предметом якого є земельні ділянки загальною площею 53,42 га;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро» на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді земельні ділянки загальною площею 53,42 га;
- судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 14534,4 гривень стягнути з Товариства з обмеженою “Білорусь-Агро» на користь Волинської обласної прокуратури.
Ухвала суду від 26.05.2025 про відкриття провадження у справі була надіслана Заболоттівській селищній раді до її електронного кабінету, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 26.05.2025.
Товариству з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро» ухвала від 26.05.2025 про відкриття провадження у справі надіслана на адресу: Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50,.
Прокурор в судовому засіданні 11.06.2025 висловила думку про можливість закриття підготовчого та призначення розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 11.06.2025 було закрито підготовче провадження; призначено справу до розгляду по суті на 16.07.2025.
У судовому засіданні з 16.07.2025 було оголошено перерву до 06.08.2025.
Позивача про оголошену судом перерву було повідомлено шляхом надіслання ухвали - повідомлення від 16.07.2025 на його електронну адресу.
Відповідача про оголошену судом перерву було повідомлено шляхом надіслання ухвали-повідомлення від 16.07.2025 на його поштову адресу: Волинська область, Ковельський район, с. Гута., вул. Незалежності, 50., яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як адреса місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю “Білорусь-Агро».
Ухвали суду, які надсилались відповідачу впродовж судового розгляду повертались без вручення, причина повернення: «Адресат відсутній за вказаною адресою».
Згідно з пунктами 3, 4, 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 902/1025/19 Верховний Суд зазначив, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
У постановах від 14.08.2020 та від 13.01.2020 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Направлення відповідачу ухвал суду рекомендованою кореспонденцією на його дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення відповідача належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, тобто суду.
У зв'язку з належним повідомленням позивача та відповідача про судовий розгляд справу розглянуто за відсутності представників сторін, за відсутності відзиву на позов за наявними матеріалами справи на підставі ч.9 ст.165 ГПК України.
Вимоги керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Заболоттівської селищної ради обгрунтовані і підлягають до задоволення.
У процесі розгляду справи встановлено, що 10.08.2016 між Ратнівською районною державною адміністрацією та ТзОВ «Білорусь-Агро» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 16,6856 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Гутянської сільської ради.
Договір зареєстрований в Гутянській сільській раді 10.08.2016 за № 17.
За умовами п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 16,6856 га невитребуваних земельних часток (паїв) - сіножаті в урочищі «Осік».
Відповідно до п. 5 договору сторони узгодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 133050,97 грн.
Згідно з п.п. 9, 11, 38, 41 договору від 10.08.2016 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Пунктом 10 цього ж договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься щомісячно.
Однією з підстав припинення договору шляхом його розірвання є рішення суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до цього договору.
10.08.2016 між Ратнівською районною державною адміністрацією та ТзОВ «Білорусь-Агро» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 23,3709 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Гутянської сільської ради.
Договір зареєстрований в Гутянській сільській раді 10.08.2016 за № 18.
За умовами п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 23,3709 га невитребуваних земельних часток (паїв) - рілля в урочищі «Бір».
Згідно з п.п. 5, 9, 11, 38, 41 вказаного договору сторони узгодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 559835,89 гривень.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Пунктом 10 цього ж договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься щомісячно.
Однією з підстав припинення договору шляхом його розірвання є рішення суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до цього договору.
27.12.2018 між Ратнівською районною державною адміністрацією та ТзОВ «Білорусь-Агро» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 53,4200 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Заболоттівської селищної ради.
Договір зареєстрований в Заболоттівській селищній раді 27.12.2018 за № 50.
За умовами п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка, площею 53,4200 га, невитребуваних земельних часток (паїв) в урочищах «Бір» та « 55-клітка», з них - 50,9000 га ріллі та 2,5200 га сіножатей.
Згідно з п.п. 5, 9, 11, 14, 41 договору сторони узгодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1239373,44 гривень.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Пунктом 10 цього ж договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься щомісячно.
У випадку невнесення орендної плати у строки, визначені Договором, справляється пеня у розмірі 5 % несплаченої суми за кожен день прострочення, у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої в договорі.
За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до цього договору.
Таким чином, на підставі вказаних договорів оренди землі між Ратнівською районною державною адміністрацією та ТзОВ «Білорусь-Агро» виникли договірні правовідносини.
Проте, всупереч умов договорів оренди землі ТзОВ «Білорусь-Агро» тривалий час не виконує договірних зобов'язань та не вносить орендну плату.
На запит Ковельської окружної прокуратури від 28.10.2024 №52-4539ВИХ-24 Головне управління ДПС у Волинській області повідомило, що станом на 01.11.2024 заборгованість з орендної плати ТзОВ «Білорусь-Агро» за земельні ділянки, розміщені на території Заболоттівської селищної ради, становить 234610, 81 грн, яка виникла у зв'язку із систематичною несплатою орендної плати за 2022-2024 роки та донарахованої контролюючим органом штрафної санкції за актом перевірки.
Податковою інспекцією вручено ТзОВ «Білорусь-Агро» податкову вимогу №0001118-1303-0312 від 02.02.2022.
Також донараховано штрафні санкції за актом перевірки згідно податкового повідомлення-рішення №00/6271/0407 від 23.05.2023 з терміном сплати 07.06.2023 - 340 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі № 140/12152/23 ухвалено стягнути з ТзОВ «Білорусь-Агро» в дохід держави податковий борг у розмірі 200649,16 грн. за позовом податкової інспекції, в тому числі заборгованість зі сплати орендної плати на території Заболоттівської територіальної громади в сумі 106972,52 грн за період з 31.01.2022 по 03.05.2023.
Факт систематичної несплати орендної плати підтверджується також інформаціями Заболоттівської селищної ради від 09.09.204 №879, від 20.12.2024 № 1260.
Згідно з інформацією Головного управління ДПС у Волинській області від 21.02.2025 борг з орендної плати відповідача за використання орендованих земельних ділянок, розміщених на території Заболоттівської ОТГ, за двома договорами від 10.08.2016 та за договором оренди від 27.12.2018 за виключенням заборгованості, стягнутої рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 у справі № 140/12152/23, станом на 01.02.2025 становить 149382,25 грн., а саме по термінах сплати: 30.05.2023 в сумі 6896,27 грн; 07.06.2023 в сумі 340 грн (штрафна санкція); 30.06.2023 в сумі 6896,27 грн; 31.07.2023 в сумі 6896,27 грн; 30.08.2023 в сумі 6896,27 грн; 02.10.2023 в сумі 6896,27 грн; 30.10.2023 в сумі 6896,27 грн; 30.11.2023 в сумі 6896,27 грн; 02.01.2024 в сумі 6896,27 грн.; 30.01.2024 в сумі 6896,31 грн; 01.03.2024 в сумі 7247,98 грн; 01.04.2024 в сумі. 7247,98 грн; 30.04,2024 в сумі 7247,98 грн; 30.05.2024 в сумі 7247,98 грн; 01.07.2024 в сумі 7247,98 грн; 30.07.2024 в сумі 7247,98 грн; 30.08.2024 в сумі 7247,98 грн; 30.09.2024 в сумі 7247,98 грн; в сумі 7247,98 грн; 02.12.2024 в сумі 7247,98 грн; в сумі 7247,98 грн; 30.01.2025 в сумі 7248,00 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з нормою ст. 93 Земельного кодексу України, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Як передбачено ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України) (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до положень ст. ст. 179, 180 Господарського кодексу України укладений Договір є господарським, а майново-господарські зобов'язання, що виникли внаслідок його укладення, відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України регулюються положеннями Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань. Аналогічні норми передбачені ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.
Частиною 1 ст. 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.
Згідно зі ст.ст. 628, 629 Цивільного кодексу України та ст. 180 Господарського кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка передана в оренду, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати (висновок Верховного Суду України у постанові від 02.12.2014 в адміністративній справі 21-274а14, № 42010791).
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 288 Податкового кодексу України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.
Пунктом 287.3. статті 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Таким чином, враховуючи положення Податкового кодексу та пункту 4.4 договору оренди, ТзОВ «Білорусь-Агро» зобов'язане вносити щомісячно орендну плату в розмірі, визначеному договором оренди.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 зазначеного Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельного кодексу України та іншими законами України.
Згідно із п. «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відтак, факт систематичного порушення умов договору оренди земельної ділянки щодо не сплати орендної плати є істотним порушенням для розірвання такого договору, про що й свідчить усталена судова практика Верховного Суду із застосуванням такого правового наслідку як розірвання договору судом саме з підстави істотності допущеного порушення договору, що відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
У пункті 10.1. постанови Великої Палати Верховного суду від 27.11.2018 у справі №912/1385/17 (провадження № 12-201гс18) зазначено, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення ч. 2 ст.651 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
У постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17 викладено висновок про застосування норм права, згідно якого «систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом».
Отже, якщо договором оренди передбачена сплата орендної плати щорічно, то систематичною може бути визнана несплата протягом 2 і більше років. Якщо сплата орендної плати передбачена щомісячно, то, відповідно, несплата протягом 2 і більше місяців може бути визнана систематичною. Якщо ж має місце лише затримка виплати орендної плати - це не є підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.
У постанові від 20.11.2024 Верховного Суду зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій, за наявності в матеріалах справи доказів систематичної (два і більше випадки) повної несплати орендної плати за договорами оренди 1, 2, 3 та неспростування цих обставин відповідачем, мали констатувати наявність підстав для розірвання зазначених договорів відповідно до пункту «д» частини першої ст. 141 ЗК України та не повинні були вдаватися до оцінки істотності порушення умов договору за частиною другою ст. 651 ЦК України.
Зазначене дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання як договору оренди, так і договору суборенди земельної ділянки, тоді як разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання.
Заборгованість відповідача з орендної плати за згаданими договорами оренди фактично виникла у січні 2022 року та відповідно до листа Заболоттівської селищної ради від 09.09.2024 №879 станом на 01.09.2024 становила 220144,88 гривень, тобто орендодавець не отримує платежів за використання земельних ділянок з січня 2022 року
Зважаючи на викладене, підлягають до задоволення вимоги прокурора про розірвання договорів оренди землі, укладених із ТзОВ «Білорусь-Агро», оскільки відповідач систематично не сплачує орендної плати, що є порушенням істотних умов договорів оренди землі від 10.08.2016 та 27.12.2018.
Статтею 34 Закону України «Про оренду землі» унормовано, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Пунктом 21 договорів оренди землі від 10.08.2016 передбачено, що після припинення договору оренди орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Пунктом 18 договору оренди від 27.12.2018 передбачено, що після припинення договору оренди орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку в стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
У зв'язку із наявністю підстав для розірванням договорів оренди землі підлягає до задоволення вимога прокурора зобов'язати відповідача - ТзОВ «Білорусь-Агро» повернути земельні ділянки орендодавцю - Заболотівській селищній раді шляхом складення відповідних актів.
Статтею 35 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено також ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до частини 4 статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтями 14 Конституції України та 373 Цивільного кодексу України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про охорону земель» об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.
Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
У зв'язку з порушенням відповідачем норм земельного законодавства, умов договору оренди землі до бюджету не надходить плата за оренду спірних земельних ділянок.
Наявність існуючих договорів оренди, укладених із ТзОВ «Білорусь-Агро», перешкоджає вільному розпорядженню зазначеними земельними ділянками та укладенню договорів оренди з іншими платоспроможними землекористувачами.
Відтак, несвоєчасне внесення орендної плати відповідачем створює перешкоди з використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень органу місцевого самоврядування, реалізації програм соціально-економічного розвитку, чим суттєво зачіпаються інтереси держави.
Отже, правовідносини із використання земель становлять суспільний інтерес, а несплата коштів за використання земельних ділянок такому суспільному інтересу не відповідає.
Зі змісту положень ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вбачається, що прокурор, звертаючись до суду з позовною заявою в інтересах держави, зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, яким не здійснюється або неналежним чином здійснюється захист цих інтересів.
Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 324 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
До повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на підставі ст. ст. 83, 122 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить розпорядження землями комунальної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Селищні ради на їхній території передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
З набранням чинності 01.01.2019 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» розділ Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України доповнено пунктом 21, згідно з яким з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
З набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» розділ Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України доповнено пунктом пунктом 24, згідно з яким землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (в редакції, чинній на момент укладення договорів оренди) сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктах, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (в редакції, чинній на момент укладення договорів оренди) передбачено, що земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Внесеними змінами Законом України №2498-УІІІ від 10.07.2018 визначено лише повноваження сільських, селищних, міських рад щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), а державні адміністрації виключено.
Згідно із ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.
Земельні ділянки, які передано в оренду ТзОВ «Білорусь-Агро», знаходяться за межами населених пунктів на території колишньої Гутянської сільської ради, яка увійшла до складу Заболоттівської ОТГ.
Отже, належним розпорядником спірних земельних ділянок на час розгляду справи є Заболоттівська селищна рада.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, у тому числі шляхом звернення до суду.
Статтею 17 Цивільного кодексу України передбачено, що орган місцевого самоврядування здійснює захист цивільних прав та інтересів у межах, на підставах та у спосіб, що встановлені Конституцією України та законом. Рішення, прийняте зазначеними органами щодо захисту цивільних прав та інтересів, не є перешкодою для звернення за їх захистом до суду.
Відповідно до ст.ст. 319, 386 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Враховуючи викладене, Заболоттівська селищна рада вправі була звернутися до суду за захистом порушеного права як власник та розпорядник земель комунальної власності на території ради.
Заболоттівська селищна рада була повідомлена про те, що за вказаними договорами оренди землі впродовж 2022-2024 років ТзОВ «Білорусь-Агро» не сплачує орендну плату, внаслідок чого утворилась заборгованість. Враховуючи свої повноваження, Заболоттівська селищна рада вправі була вжити заходів для стягнення коштів, дострокового розірвання договорів оренди та повернення земельних ділянок.
Однак, Заболоттівська селищна рада не вживала належних заходів, у відповіді на запит Ковельської окружної прокуратури повідомила, що вона не зверталась до суду з позовом до ТзОВ «Білорусь-Агро» про розірвання договорів оренди землі від 10.08.2016 та 27.12.2018 та повернення земельних ділянок, не заперечувала проти представництва її інтересів у суді Ковельською окружною прокуратурою.
Враховуючи встановлені судом фактичні обставини у справі №903/529/25, Заболоттівська селищна рада не отримує у належному розмірі плату за користування наданих в оренду земельних ділянок, відтак кошти за користування землею не надходять до місцевого бюджету, що впливає на економічне становище територіальної громади та порушуються інтереси держави.
Забезпечення належного виконання договорів оренди від 10.08.2016 та від 27.12.2018 становить суспільний інтерес, оскільки лише у випадку належного виконання договору сплачується орендна плата за користування земельною ділянкою, земельна ділянка використовується відповідно до цільового призначення.
Обгрунтовуючи підстави представництва, прокурор посилається на те, що подальше перебування спірних земельних ділянок у користуванні відповідача є недоцільним, оскільки ТзОВ «Білорусь-Агро» не виконує обов'язків, взятих за договорами оренди, в частині сплати орендної плати, а держава позбавлена можливості отримувати належні їй кошти, оскільки земельні ділянки є неповернутими, використовуються відповідачем фактично безоплатно і не можуть бути надані в оренду іншому користувачу, який буде добросовісно сплачувати орендну плату.
Відтак, задоволення позову, розірвання договорів оренди землі, їх повернення надасть територіальній громаді можливість залучити іншого - відповідального землекористувача та відновити порушені інтереси держави.
За таких обставин є підстави для представництва прокурором інтересів держави у суді. На підставі ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
На виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Ковельська окружна прокуратура 07.05.2025 листом повідомила позивача про звернення до господарського суду в його інтересах із позовом.
У зв'язку із задоволенням позову на підставі ст.129 ГПК України на відповідача слід покласти судові витрати у справі у розмірі сплаченого прокуратурою судового збору - 14534, 40 грн.
Керуючись статтями 73-74, 76-80, 86, 129, 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди землі від 10.08.2016, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50), предметом якого є земельна ділянка площею 16,6856 га.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50) на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді (код ЄДРПОУ: 04334672, 44142, Волинська область, Ковельський район, смт. Заболоття, вулиця Незалежності, 6) земельну ділянку площею 16,6856 га.
4. Розірвати договір оренди землі від 10.08.2016, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50), предметом якого є земельна ділянка площею 23,3709 га.
5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50) на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді (код ЄДРПОУ: 04334672, 44142, Волинська область, Ковельський район, смт. Заболоття, вулиця Незалежності, 6) земельну ділянку площею 23,3709 га.
6. Розірвати договір оренди землі від 27.12.2018, укладений між Ратнівською районною державною адміністрацією (правонаступником прав і обов'язків якої щодо вказаної землі є Заболоттівська селищна рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50), предметом якого є земельна ділянка загальною площею 53,42 га.
7. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50), на підставі акту прийому-передачі повернути Заболоттівській селищній раді (код ЄДРПОУ: 04334672, 44142, Волинська область, Ковельський район, смт. Заболоття, вулиця Незалежності, 6) земельну ділянки загальною площею 53,42 га.
8. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Білорусь-Агро» (код ЄДРПОУ: 38485816, 44145, Волинська область, Ковельський район, с. Гута, вул. Незалежності, 50) на користь Волинської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909915, 43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, буд. 15) 14534 грн. 40 коп. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повне рішення виготовлено і підписано 08.08.2025
Суддя І. О. Якушева