Ухвала від 04.08.2025 по справі 308/11028/25

Справа № 308/11028/25

1-кс/308/4563/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2025 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в місті Ужгороді клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області майора ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_7 у кримінальному провадженні №42025070000000009 відомості про яке внесено до ЄРДР 10.01.2025, про відсторонення підозрюваної від виконання обов'язків відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Мукачево, українки, громадянки України, з вищою освітою, неодруженої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює старшим економістом централізованої бухгалтерії управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради, яку призначено уповноваженою особою Управління на проведення спрощених процедур закупівель, раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

встановив:

Зі змісту розглядуваного клопотання з'ясовано, що відповідно до наказу начальника Управління освіти культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради (далі по тексту - Управління) від 04.03.2005 за №317-к, ОСОБА_4 з 09.03.2005 обіймає посаду старшого економіста централізованої бухгалтерії Управління (з врахуванням розпорядження Мукачівського міського голови від 03.03.2021 за №90 «Про внесення змін до облікових та інших документів працівників управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради).

Згідно наказу начальника Управління від 11.06.2021 за №139 старшого економіста централізованої бухгалтерії Управління ОСОБА_4 призначено уповноваженою особою Управління на проведення спрощених процедур закупівель.

Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради є виконавчим органом міської ради, яке підконтрольне і підзвітне Мукачівській міській раді, підпорядковується виконавчому комітету Мукачівської міської ради, Мукачівському міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мукачівської міської ради.

Слідчий вказує, що ОСОБА_4 у силу виконання з 02.09.2024 по 14.10.2024 організаційно-розпорядчих функцій за спеціальними повноваженням, визначеними нормами ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі», наказом начальника Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради від 11.06.2021 за №139 та п.п. 4.1.- 4.2. Положення про уповноважену особу даного Управління, затвердженого наказом начальником Управління 11.06.2021 за №137, відповідно до положень ч. 3 ст. 18, примітки 1 до ст. 364 КК України, була службовою особою.

В період з 02.09.2024 по 14.10.2024 ОСОБА_4 , будучи в Управлінні уповноваженою особою за організацію та проведення спрощених процедур закупівель, яка відповідно до частини 10 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» уповноважена: проводити процедури закупівель; забезпечувати рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону - під час проведення закупівель комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ, ДК 021:2015:32320000-2 «Телевізійне й аудіовізуальне обладнання», несумлінно ставлячись до виконання своїх службових обов'язків, маючи реальну можливість діяти так, як того вимагають інтереси замовника (Управління), поверхово, всупереч установленим порядком, допустила службову недбалість внаслідок якої завдано шкоду охоронюваним законом інтересам Мукачівської територіальної громади у вигляді зайвої оплати з державного та місцевого бюджетів Мукачівської об'єднаної територіальної громади в особі Управління освіти, культури молоді та спорту Мукачівської міської ради бюджетних коштів в сумі 1 291 738,79 грн., як оплати завищеної вартості комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів при наступних обставинах.

Так, у травні 2024 року начальник Управління ОСОБА_8 у зв'язку з виділенням у 2024 році субвенції з державного бюджету України на придбання комплектів мультимедійного обладнання для навчальних закладів, вніс пропозицію адміністраціям шкіл, ліцеїв, гімназій Мукачівської міської ради визначитися з потребою щодо їх кількості та типів.

З 01.05.2024 по 26.06.2024 до Управління надійшли листи директорів начальних закладів з визначеною потребою у закупівлі комплектів мультимедійного обладнання Типу 1 та Типу 3.

Після цього, 02.09.2024 Уповноважена особа ОСОБА_4 звернулася до начальника Управління з службовою запискою щодо потреби залучення працівників структурних підрозділів, які мають необхідні знання, досвід та обізнаність з питань визначення технічних, якісних та кількісних параметрів закупівлі комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ за ДК 021:2015:32320000-2 «Телевізійне й аудіовізуальне обладнання».

Відповідно до Листа начальника Управління ОСОБА_9 від 02.09.2024 з метою ефективного проведення закупівель та для визначення технічних характеристик комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ у 2024 році створено робочу групу у складі: голови - ОСОБА_4 , уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі; членів: ОСОБА_10 - заступника начальника Управління, ОСОБА_11 - начальника відділу загальної середньої освіти Управління; ОСОБА_12 - директора Мукачівського центру професійного розвитку педагогічних працівників.

При визначенні в період з 02.09.2024 по 12.09.2024 технічних характеристик комплектів мультимедійного обладнання члени робочої групи керувалися нормами Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої 18.02.2020 наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275, тендерними пропозиціями з ціновою політикою, розміщених в електронній системі закупівель «Prozorro»; загальнодоступною інформацією щодо цін та асортименту товарів з відкритих джерел мережі інтернет; клопотаннями керівників закладів загальної середньої освіти.

12.09.2024 ОСОБА_4 членами робочої групи надано довідку щодо рекомендації здійснення закупівлі комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ у 2024 році у кількості 30 комплектів мультимедійного обладнання Типу 1 (мультимедійний проектор з короткофокусним об'єктивом/кріплення проектора інтерактивна дошка/ПЗ Mozabook Classroom Plus, ліцензія не менше 1 року) та 53 комплектів мультимедійного обладнання Типу 3 інтерактивна панель 75''/OPS PS/ мобільна стійка/ПЗ Mozabook Classroom Plus, ліцензія не менше 1 року).

Відповідно до службової записки на закупівлю товарів від 27.09.2024, складену головним бухгалтером Управління ОСОБА_13 передбачено для проведення закупівлі комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ за ДК 021:2015:32320000-2 - Телевізійне й аудіовізуальне обладнання, шляхом проведення відкритих торгів (з Особливостями) за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів з очікуваною вартістю предмета - 11 792 143,00 грн (з ПДВ), з яких 3 537 643.00 грн.- кошти місцевого бюджету та 8 254 500.00 грн.- кошти державного бюджету.

29.09.2024 Уповноважена особа ОСОБА_4 прийняла протокольне рішення здійснити заходи щодо оголошення процедури відкритих торгів на закупівлю ДК 021:2015:32320000-2 - Телевізійне й аудіовізуальне обладнання (комплекти мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ) та затвердила очікувану вартість предмета закупівлі в розмірі бюджетних призначень та у відповідності до службової записки замовників - 11 792 143.00 грн.

При цьому, ОСОБА_4 зазначено, що Замовником вивчено у серпні-вересні 2024 року пропозиції 6 (шести) суб'єктів господарської діяльності, зокрема і ТОВ «Соуріс» від 07.08.2024, ТОВ «КРЕО СІНЕРЖІ» від 08.08.2024, в яких зазначено не повну інформацію по закупівлі.

Разом з тим, Замовником розглянуто і три комерційні пропозиції, а саме: ТОВ «Соуріс» від 25.09.2024, ТОВ «КРЕО СІНЕРЖІ» від 24.09.2024, ТОВ «ЕДПРО ДИСТРИБЮШН» від 18.09.2024.

30.09.2024 ОСОБА_4 , знаходячись у своєму службовому кабінеті, за адресою: м. Мукачево, пл. Духновича Олександра, 2, підготувала протокол щодо планування, збору даних та вчинення умов закупівлі, який засвідчила своїм підписом, та відповідно до якого остання як уповноважена особа вирішила у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування від 12.10.2022 р. №1178, із змінами та доповненням (далі по тексту - Постанова № 1178) - здійснити закупівлю комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ відповідно до Закону з урахуванням Особливостей; затвердити зміни річного плану закупівель на 2024 рік; затвердити тендерну документацію для закупівлі; оприлюднити зміни до річного плану закупівель на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію для закупівлі.

Цього ж дня, у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_4 розмістила на сайті веб-порталу уповноваженого органу протокол затвердження річного плану закупівель за номером: UA-P-2024-09-30-002682-a, який підписала електронним цифровим підписом.

Так, єдиним учасником відкритих торгів виявилося ТОВ « СОУРІС», яким раніше надано Управлінню комерційну пропозицію від 25.09.2024 № 6/1/09 з визначенням вартості предмета закупівлі в розмірі 12 359 490.00 грн., тоді як очікувана вартість, заявлена Замовником визначена у розмірі - 11 792 143.00 грн.

14.10.2024, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, уповноважена особа Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради ОСОБА_4 , будучи службовою особою, яка виконує організаційно розпорядчі функції за спеціальним повноваженням, якими наділена наказом начальника Управління № 139, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, що за адресою: м. Мукачево, пл. Духновича Олександра, 2, маючи реальну можливість виконувати покладені на неї службові обов'язки, не передбачаючи, що в результаті її поведінки може бути завдано тяжкі наслідки державним інтересам, хоча повинна була і могла передбачити такі наслідки, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, що виразилось в грубому ігноруванні своїх функціональних обов'язків, передбачених посадовою інструкцією та норм, визначених ст. ст. 5, 11 Закону України «Про публічні закупівлі», пунктом 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України № 710 від 11.10.2016 (в редакції від 16.12.2020), порушуючи принципи публічних закупівель - максимальної економії та ефективності, не визначивши очікуваної вартості предмета закупівлі, не забезпечивши належну перевірку та аналіз ринкових цін комплектів мультимедійного обладнання Типу 1 та Типу 3 на предмет відповідності реальним ринковим умовам, обмежившись лише однією ціновою пропозицією, наданою ТОВ «Соуріус», одноособово прийняла рішення про визначення ТОВ «СОРІУС» переможцем торгів за предметом «Комплекти мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ» з кодом національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «32320000-2-Телевізійне й аудіовізуальне обладнання», з ціновою пропозицією 12 359 490.00 грн., та подальше укладення з ним договору поставки.

Складення та підписання ОСОБА_4 як уповноваженою особою наведеного вище протоколу, стало правовою підставою для укладення, цього ж дня - 30.10.2024 між Управлінням (Замовник) в особі заступника начальника ОСОБА_10 (яка виступала і членом робочої групи) та ТОВ «СОРІУС» (Постачальник) договору поставки № 576 комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ у кількості 30 комплектів мультимедійного обладнання Тип 1 та 53 комплектів мультимедійного обладнання Тип 3, з визначеною ціною 11 772 039.00 грн., у т.ч. з ПДВ 1 962 006.50 грн., тоді як фактична ринкова вартість даних товарів, згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 16.06.2025 за №0506/1 становила 10 480 300.21 гривень.

Ціна договору включає в себе ціну Товару, всі податки, збори, обов'язкові платежі, що сплачуються або мають бути сплачені Постачальником, усі інші витрати Постачальника, пов'язані з пакуванням, маркуванням, доставкою, зборкою, завантаженням та розвантаженням Товару Замовнику.

Після підписання договору, ОСОБА_4 14.10.2024 за допомогою персонального комп'ютера через всесвітню мережу Інтернет, використовуючи «особистий кабінет» Уповноваженої особи Управління, який зареєстровано на електронному майданчику «Е-Тендер», розмістила звіт про укладений договір №UA-2024-09-30-002780-а в системі електронних закупівель «ProZorro».

Як наслідок, 16.12.2024 на підставі виставлених ТОВ «СОРІУС» рахунків на оплату, з розрахункового рахунку Управління № НОМЕР_1 , відкритому в органах Державної казначейської служби України в декілька етапів, на підставі платіжних доручень, перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «СОРІУС» № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Комерційний банк «ПриватБанк» кошти місцевого бюджету на загальну суму 11 772 039.00 гривень без ПДВ, як оплату вартості комплектів мультимедійного обладнання, в тому числі грошові кошти в сумі 1 291 738,79 гривень, як оплату завищеної ринкової вартості електричних котлів, зокрема:

- платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344351) від 16.12.2024 в сумі 1 846 500.00 грн.;

- платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390652711) від 16.12.2024 в сумі 72 948.30 грн.;

- платіжним дорученням № 2 (внутрішній номер 390652712) від 16.12.2024 в сумі 3 858 979.00 грн.;

- платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344288) від 16.12.2024 в сумі 1 685 111.70 грн.;

- платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344240) від 16.12.2024 в сумі 4 308 500.00 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, а саме уповноваженою та відповідальною особою Управління за організацію та проведення процедур публічних закупівель, у порушення вимог п. 1.3 та 4.2. Положення про уповноважену особу, затвердженого наказом начальника Управління від 11.06.2021 за №137, неналежно виконувала свої службові обов'язки у частині незабезпечення об'єктивності і неупередженості процесу організації та проведення закупівлі UA-P-2024-09-30-002682-a в інтересах Управління через несумлінне ставлення до них, оскільки у вересні-жовтні 2024 року, у порушення вимог пунктів 1,2,4 ч. 1, ч. 4 ст. 5, п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме у порушення принципу добросовісного конкуренції серед учасників, максимальної економії, та ефективності використання бюджетних коштів, недискримінації учасників публічних закупівель виклала у вимогах тендерної документації за номером закупівлі UA-P-2024-09-30-002682-a прописала технічні вимоги складових комплектів мультимедійного обладнання (мультимедійний проектор з короткофокусним об'єктивом/кріплення проектора інтерактивна дошка/ПЗ Mozabook Classroom Plus, ліцензія не менше 1 року та інтерактивна панель 75''/OPS PS/ мобільна стійка/ПЗ Mozabook Classroom Plus, ліцензія не менше 1 року), який повністю збігається з комерційною пропозицією ТОВ «СОРІУС», що свідчить про встановлення дискримінаційних вимог до учасників закупівлі UA-P-2024-09-30-002682-a., внаслідок якої здійснено придбання товарів по завищеним цінам у загальній сумі 1 291 738,79 гривень, в результаті чого інтересам держави завдано збитків в особливо великих розмірах, що відповідно до п. 4 примітки ст. 185 КК України в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення.

31.07.2025 відповідно до статей 276-278 Кримінального процесуального кодексу України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме: неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Слідчий вказує, що наявність обґрунтованої підозри, повідомленої стороною обвинувачення ОСОБА_4 , підтверджується наступними зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме: листами в період часу з 01.05.2024 по 26.06.2024 від директорів начальних закладів з з визначеною потребою у закупівлі комплектів мультимедійного обладнання Типу 1 та Типу 3; лист начальника Управління ОСОБА_9 від 02.09.2024 про створення робочої групи з метою ефективного проведення закупівель та для визначення технічних характеристик комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ у 2024 році; довідкою від 12.09.2024 членів робочої групи на ім'я ОСОБА_4 ; службовою запискою на закупівлю товарів від 27.09.2024, складену головним бухгалтером Управління ОСОБА_13 ; протокольне рішення від 29.09.2024 Уповноваженої особи про затвердження очікуваної вартісті закупівлі; трьома комерційними пропозиціями, а саме: ТОВ «Соуріс» від 25.09.2024, ТОВ «КРЕО СІНЕРЖІ» від 24.09.2024, ТОВ «ЕДПРО ДИСТРИБЮШН» від 18.09.2024; протоколом від 30.09.2024 про затвердження зміни річного плану закупівель на 2024 рік; тендерної документації для закупівлі; оприлюднення зміни до річного плану закупівель на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію для закупівлі; протоколом затвердження річного плану закупівель за номером: UA-P-2024-09-30-002682-a; протоколом від 14.10.2024 прийняття рішення про визначення ТОВ «СОРІУС» переможцем торгів за предметом «Комплекти мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ» з кодом національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «32320000-2-Телевізійне й аудіовізуальне обладнання», з ціновою пропозицією 12 359 490.00 грн., та подальше укладення з ним договору поставки; договором поставки № 576 від 30.10.2024 з додатковими угодами № 1, 2 до нього; звітом про укладений договір №UA-2024-09-30-002780-а в системі електронних закупівель «ProZorro»; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344351) від 16.12.2024 в сумі 1 846 500.00 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390652711) від 16.12.2024 в сумі 72 948.30 грн.; платіжним дорученням № 2 (внутрішній номер 390652712) від 16.12.2024 в сумі 3 858 979.00 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344288) від 16.12.2024 в сумі 1 685 111.70 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344240) від 16.12.2024 в сумі 4 308 500.00 грн; висновком експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 16.06.2025 за №0506/1; та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Слідчий зазначає, що виконання ОСОБА_4 обов'язків уповноваженої особи Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради дає підстави вважати, що, вона може продовжити свою протиправну діяльність, оскільки по роду своєї діяльності буде мати доступ до документів які стосуються закупівлі комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ за ДК 021:2015:32320000-2 «Телевізійне й аудіовізуальне обладнання».

Крім того підозрювана ОСОБА_4 , працюючи досить тривалий час в органах місцевого самоврядування та маючи таким чином певного роду авторитет серед посадових та службових осіб в державних та правоохоронних органах Закарпатської області, перебуваючи на посаді та використовуючи своє службове становище може скористатися своїми професійними та соціальними зв'язками з метою вплинути на хід досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Слідчий посилається на те, що у кримінальному провадженні на даний час ще не встановлені всі та не допитані як свідки працівники Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради, та інші особи щодо обставин, що мають доказове значення у даному провадженні, а також вирішується питання щодо призначення та проведення судових експертиз, стороною обвинувачення витребовуються документи, що можуть мати доказове значення, а тому сторона обвинувачення, враховуючи службове становише відповідно до покладених на підозрювану ОСОБА_4 обов'язків Уповноваженої особи, не виключає можливості вчинення нею безпосередньо чи за посередництва інших осіб з метою уникнення кримінальної відповідальності спроб незаконного впливу на вказаних осіб, та інших учасників кримінального провадження, з метою переконати їх не надавати відносно неї викривальні покази, а також може вчинити спроби знищення, спотворення чи підроблення документів, що можуть мати доказове значення.

ОСОБА_4 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні. Так, для з'ясування всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вчиняються слідчі (розшукові) дії. Окремі із них спрямовані на отримання та вивчення документів, які, зокрема, пов'язані із проведенням закупівлі комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ за ДК 021:2015:32320000-2 «Телевізійне й аудіовізуальне обладнання». Відтак, перебування підозрюваної на робочому місці, при виконанні обов'язків Уповноваженої особи Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради може негативно вплинути на досягнення завдань кримінального провадження (підозрювана буде обізнана у зборі цих доказів).

На підставі викладеного просить відсторонити підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - від обов'язків Уповноваженої особи Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради, строком на 2 місяці.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив задовольнити таке з підстав обґрунтованості підозри та наявності ризиків для кримінального провадження, які неможливо попередити без відсторонення підозрюваного від посади.

Захисник підозрюваної заперечував проти задоволення клопотання у зв'язку з недоцільністю відсторонення ОСОБА_4 від посади, оскльки ризиви викладені в клопотанні не доведені. Зазначив, що ОСОБА_4 перебуває у відпустці.

Підозрювана позицію свого захисника підтримала.

Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши та оцінивши докази, якими обґрунтовуються клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

За змістом ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відсторонення від посади згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131КПК України є заходом забезпечення кримінального провадження.

Згідно зі ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Згідно з положень ч. 1, ч. 2 ст. 154КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1)правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів,які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Згідно з положень ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань стверджується, що ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025070000000009 від 10.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

31.07.2025 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

На підтвердження обґрунтованості підозри ОСОБА_4 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, надано ряд доказів, які оцінені слідчим суддею при застосуванні запобіжного заходу підозрюваному й постановленні ухвали від 07.08.2025 у справі №308/11028/25 (провадження 1-кс/308/4562/24) та при розгляді цього клопотання, й така підтверджується листами в період часу з 01.05.2024 по 26.06.2024 від директорів начальних закладів з з визначеною потребою у закупівлі комплектів мультимедійного обладнання Типу 1 та Типу 3; лист начальника Управління ОСОБА_9 від 02.09.2024 про створення робочої групи з метою ефективного проведення закупівель та для визначення технічних характеристик комплектів мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ у 2024 році; довідкою від 12.09.2024 членів робочої групи на ім'я ОСОБА_4 ; службовою запискою на закупівлю товарів від 27.09.2024, складену головним бухгалтером Управління ОСОБА_13 ; протокольне рішення від 29.09.2024 Уповноваженої особи про затвердження очікуваної вартісті закупівлі; трьома комерційними пропозиціями, а саме: ТОВ «Соуріс» від 25.09.2024, ТОВ «КРЕО СІНЕРЖІ» від 24.09.2024, ТОВ «ЕДПРО ДИСТРИБЮШН» від 18.09.2024; протоколом від 30.09.2024 про затвердження зміни річного плану закупівель на 2024 рік; тендерної документації для закупівлі; оприлюднення зміни до річного плану закупівель на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію для закупівлі; протоколом затвердження річного плану закупівель за номером: UA-P-2024-09-30-002682-a; протоколом від 14.10.2024 прийняття рішення про визначення ТОВ «СОРІУС» переможцем торгів за предметом «Комплекти мультимедійного обладнання для навчальних кабінетів 5-6 класів НУШ» з кодом національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - «32320000-2-Телевізійне й аудіовізуальне обладнання», з ціновою пропозицією 12 359 490.00 грн., та подальше укладення з ним договору поставки; договором поставки № 576 від 30.10.2024 з додатковими угодами № 1, 2 до нього; звітом про укладений договір №UA-2024-09-30-002780-а в системі електронних закупівель «ProZorro»; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344351) від 16.12.2024 в сумі 1 846 500.00 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390652711) від 16.12.2024 в сумі 72 948.30 грн.; платіжним дорученням № 2 (внутрішній номер 390652712) від 16.12.2024 в сумі 3 858 979.00 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344288) від 16.12.2024 в сумі 1 685 111.70 грн.; платіжним дорученням № 1 (внутрішній номер 390344240) від 16.12.2024 в сумі 4 308 500.00 грн; висновком експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 16.06.2025 за №0506/1.

Сукупність фактичних даних, які містяться в наведених доказах, є достатньою для висновку про причетність підозрюваного до інкримінованого йому кримінального правопорушення. При цьому зазначені у розглядуваному клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю даних, отже за переконанням слідчого судді, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Слідчий суддя на цьому етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.

В ході розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу підозрюваному та при розгляді цього клопотання встановлено, що ОСОБА_4 обіймає посаду старшого економіста централізованої бухгалтерії управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради.

Слідчий суддя вважає доведеним вказаний слідчим в клопотанні та заявлений прокурором в судовому засіданні ризик незаконного впливу на свідків, які є працівниками Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради, задля зміни даних ними органу досудового розслідування показів та (або) замовчування відомих їм обставин події, що зрештою призведе до неможливості встановлення дійсних обставин кримінального правопорушення, наслідком чого є наявність ризику перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

Крім того, ОСОБА_4 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні.

Вищевказані ризики, відповідно до ст. 155 КПК України, є підставами для відсторонення підозрюваного від посади, й на думку слідчого судді вказаний захід необхідний для запобігання протиправній поведінці підозрюваного.

Слідчим суддею взято до уваги, що у підозрюваної наявні міцні соціальні зв'язки: неодружена, раніше не судима, однак вказані обставини не зменшують доведених стороною обвинувачення ризиків та не свідчать про відсутність підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади.

Враховуючи, те що існують підстави вважати, що використання підозрюваною службового становища, яке вона обіймає наразі, здатне негативно вплинути на процес досудового розслідування та встановлення істини у справі, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.

При цьому відсторонення від посади має тимчасовий характер, тому не тягне за собою звільнення особи з займаної посади та не порушує конституційне право особи на працю.

Негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади для підозрюваної та інших осіб слідчим суддею встановлено не було. Жодних доказів, які б свідчили про можливість настання негативних наслідків стороною захисту не надано.

На думку слідчого судді тимчасове відсторонення підозрюваної від займаної посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти спробам підозрюваної протиправно перешкоджати кримінальному провадженню. Завдання кримінального провадження виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної з метою уникнення вищевказаних ризиків.

Такий захід забезпечення кримінального провадження належним чином забезпечить процесуальну поведінку підозрюваної та усуне відповідні ризики, у зв'язку із чим підозрювану слід відсторонити від займаної посади на строк до двох місяців, в межах строку досудового розслідування.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 154-156, 309 КПК України, слідчий суддя

постановив:

Відсторонити підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України ОСОБА_4 від виконння обов'язків уповноваженої особи Управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської радина на проведення спрощених процедур закупівель в межах строку досудового розслідування до 30.09.2025 року включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Повний текст ухвали складено 08.08.2025.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1