Ухвала від 29.07.2025 по справі 761/31363/25

Справа № 761/31363/25

Провадження № 1-кс/761/20635/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2025 рік м. Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України полковника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в якому вказано, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025000000000096 від 04.02.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 369-2 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 разом із іншими невстановленими особами, зокрема, осіб з числа працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , налагодив схему вимагання та одержання неправомірної вигоди від іноземців, які проживали на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні за сприяння у їх безперешкодному контрольованому виїзді з України через пункти пропуску митної та прикордонної служби України без застосування до них заходів адміністративного впливу, зокрема видворення та здійснив перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України (далі - ЗС України) та інших військових формувань в особливий період, за наступних обставин.

Наказом в.о. голови ІНФОРМАЦІЯ_4 № 1052-о від 23.12.2024 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 18 Кримінального кодексу України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до пункту 1 примітки до ст. 364 Кримінального кодексу України (далі - КК України) службовими особами у статтях 364, 368, 3682, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 7 Митного кодексу України затвердженого Законом України від 13.03.2012 № 4495-VІ встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної митної політики, становлять митну справу, а безпосереднє керівництво здійсненням митної справи покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та п. п. 1-3 п. 3 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 ІНФОРМАЦІЯ_7 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи, тобто відноситься до правоохоронного органу.

Згідно п. 34-1 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України затвердженого Законом України від 13.03.2012 № 4495-VІ, до митних органів відносяться центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, митниці та митні пости.

П.п. 18-4 п. 5 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_8 , на неї покладено здійснення відомчого контролю за додержанням вимог законодавства, виконання службових, посадових обов'язків в апараті ІНФОРМАЦІЯ_5 , її територіальних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління.

Посадова інструкція заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_9 :

-організація здійснення міжнародного співробітництва та вжиття заходів щодо виконання зобов'язань у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції з питань, що належать до компетенції Департаменту;

-здійснення контролю за розробкою проєктів міжнародних договорів України та вжиття заходів з розвитку договірно-правової бази з питань співробітництва в митній сфері, що належить до компетенції Департаменту;

-забезпечення укладення в установленому порядку міжнародних міжвідомчих договорів з митними органами іноземних держав, проведення у межах повноважень, визначених законом, переговорів та консультацій щодо підготовки міжнародних договорів з питань митної справи, підготовка пропозицій щодо укладення таких договорів, а також припинення та/або зупинення їх дій;

-забезпечення залучення та використання міжнародної технічної та фінансової допомоги в митній сфері;

-забезпечення взаємодії та обміну інформацією з державними органами, митними та іншими органами іноземних держав, міжнародними організаціями згідно із законодавством;

-організація та протокольне забезпечення заходів міжнародного співробітництва за участю представників ІНФОРМАЦІЯ_5 в Україні та за кордоном;

-підготовка пропозицій директору Департаменту щодо розвитку міжнародного митного співробітництва;

-за дорученням керівництва представляти ІНФОРМАЦІЯ_10 під час міжнародних заходів, переговорів, консультацій з митними та іншими компетентними органами влади іноземних держав;

-в період відсутності директора Департаменту здійснення керівництва діяльністю та організацією роботи Департаменту.

Права (крім передбачених статтею 7 Закону України «Про державну службу)

-за дорученням керівництва ІНФОРМАЦІЯ_5 представляти ІНФОРМАЦІЯ_8 в органах державної влади, місцевого самоврядування, у відносинах з фізичними та юридичними особами з питань, що належать до компетенції Департаменту;

-за дорученням керівництва ІНФОРМАЦІЯ_5 представляти в межах компетенції Держмитслужбу у всесвітній митній організації, ІНФОРМАЦІЯ_11 - ЄС у торгівельному складі, інших міжнародних організаціях та заходах, до компетенції яких належать питання співробітництва в митній сфері;

-вимагати від посадових осіб Департаменту чіткого, своєчасного та якісного виконання обов'язків і функцій, визначених посадовими інструкціями, Положенням про Департамент;

-одержувати від структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_5 та її територіальних органів інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань і функцій, здійснювати координацію з питань взаємодії Департаменту з іншими структурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

-вносити на розгляд директора Департаменту пропозиції щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення посадових осіб, присвоєння спеціальних звань, притягнення до дисциплінарної відповідальності, своєчасного заміщення вакантних посад, заохочення;

-в установленому порядку запитувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, незалежно від форм власності та їх посадових інструкцій, документи і матеріали, що належать до компетенції Департаменту;

-вносити пропозиції директору Департаменту щодо удосконалення роботи, оптимізації організації структури Департаменту;

-користуватись іншими правами, передбаченими законодавством.

Таким чином, в силу займаної посади ОСОБА_4 наділений організаційно - розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, здійснює функції представника влади, тобто згідно з ч. 3 ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Крім того, відповідно ст.ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктам, на яких поширюється дія цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема є:

в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;

е) посадові та службові особи органів прокуратури, ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_30, ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_9 є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

У своїй діяльності ОСОБА_4 , як працівник митної служби, керується та повинен знати Конституцію України, Податковий кодекс України, Закон України «Про державну службу», Закон України «Про запобігання корупції», Митний кодекс України, інші Закони та підзаконні нормативно-правові акти.

Відповідно ст. 68 Конституції України ОСОБА_4 зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Однак, незважаючи на вищезазначені норми чинного законодавства України та ігноруючи основні засади державної служби, заступник директора ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_6 , будучи посадовою особою правоохоронного органу та маючи владні повноваження в межах своєї компетенції, вчинив корупційні правопорушення у сфері службової діяльності.

Так, не пізніше грудня 2024 року, точну дату та час під час досудового розслідування не встановлено, у заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди від іноземців, які проживали на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні за сприяння у їх безперешкодному контрольованому виїзді з України через пункти пропуску митної та прикордонної служби України без застосування до них заходів адміністративного впливу, зокрема видворення.

З метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, в грудні 2024 року, більш точну дату, час та місце в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 під час зустрічі з ОСОБА_7 (особою, яка залучена правоохоронними органами на умовах конфіденційного співробітництва) продемонстрував обізнаність у вирішенні питань, пов'язаних із законністю перебування іноземців на території України. ОСОБА_4 зазначив, що має досвід у подібних справах, зокрема у легалізації громадян Індії в Україні, та висловив зацікавленість у сприянні вирішенню проблем, пов'язаних із перетином кордону знайомими ОСОБА_7 , а саме: громадянами Туреччини.

Відповідно до п. 16. ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Частиною першою статті 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» серед іншого встановлено, що в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється якщо під час попереднього перебування на території України іноземець або особа без громадянства не виконали рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або мають інші не виконані майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи пов'язані з попереднім видворенням, у тому числі після закінчення терміну заборони подальшого в'їзду в Україну.

Також, ч. 3 ст. 13 вказаного закону регламентовано, що рішення про заборону в'їзду в Україну строком на три роки приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону, або уповноваженим підрозділом Національної поліції України. У разі невиконання рішення про заборону в'їзду

в Україну іноземцям та особам без громадянства забороняється подальший в'їзд в Україну на десять років, що додається до частини строку заборони в'їзду в Україну, який не сплив до моменту прийняття повторного рішення про заборону в'їзду в Україну.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземцям та особам без громадянства, які прибули до контрольних пунктів в'їзду - виїзду з тимчасово окупованої території без відповідного дозволу, не дозволяється подальший проїзд та в найкоротший строк вони повертаються на тимчасово окуповану територію, з якої вони прибули, або в державу, яка видала паспортний документ.

У разі неможливості негайного повернення іноземця або особи без громадянства вони перебувають у пункті контролю в'їзду - виїзду до їх повернення.

Таким іноземцям та особам без громадянства у паспортному документі проставляється відмітка про заборону в'їзду в Україну на термін, зазначений у рішенні, прийнятому відповідно до частини третьої статті 13 цього Закону.

Крім того, ч.ч. 1, 2 ст. 16 цього закону встановлено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.

Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Статтею 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в'їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в'їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

Разом з тим, ч. 4 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_16 , затвердженого Постановою КМУ № 360 від 20.08.2014 визначено завдання ДМС, зокрема приймає рішення про добровільне повернення або примусове повернення іноземців та осіб без громадянства в країну походження або третю країну, про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства з України, рішення про поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, про реадмісію, про заборону в'їзду іноземцям та особам без громадянства в Україну, здійснює заходи, пов'язані з примусовим поверненням/видворенням іноземців та осіб без громадянства з України.

ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що відповідно до чинного законодавства України громадянам Туреччини буде заборонений в'їзд на територію України на певний строк через порушення строків тимчасового проживання в Україні без належних документів та наявність раніше складених адміністративних протоколів за порушення міграційного законодавства, реалізовував свій злочинний намір та діючи з метою одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб шляхом впливу на прийняття рішень уповноваженою особою, що виконує функції держави, повідомив ОСОБА_7 про необхідність передачі йому грошових коштів у розмірі 50 000 гривень та 350 доларів США за кожну особу як умову для незаконного забезпечення безперешкодного перетину кордону чотирма громадянами Туреччини. При цьому, в розмові ОСОБА_4 чітко вказав кому яка сума буде передана для виконання обговорених домовленостей, зокрема: 50 000 грн. особі, яку він свідомо не конкретизував (приховав дані), що видалить з бази ІНФОРМАЦІЯ_17 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_18 ) відомості про притягнення вказаних іноземців, які проживали на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, до адміністративної відповідальності, 250 доларів США - прикордоннику, який буде здійснювати пропуск обумовлених іноземців через державний кордон України та 100 доларів США, безпосередньо, ОСОБА_4 .

В середині січня 2025 року, більш точну дату, час та місце в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 17 січня 2025 року, ОСОБА_7 , на виконання вимог ОСОБА_4 передав останньому документи на 4 (чотирьох) громадян Туреччини, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_30, які мали намір безперешкодно виїхати за межі території України через пункт пропуску.

В подальшому, 20.02.2025, близько 13:40 год. під час зустрічі, перебуваючи в автомобілі «AUDI A6», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 поблизу АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_19 » за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання від ОСОБА_7 неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, дав останньому вказівку покласти, грошові кошти у раніше зазначеній ним сумі, а саме 200 000 грн. та 1400 доларів США в речовий ящик автомобіля, який розташований навпроти пасажирського сидіння в салоні транспортного засобу, яким він керував. Крім того, під час цієї зустрічі ОСОБА_4 наголосив на сприянні у безперешкодному пропуску вказаних іноземців через державний кордон України та не застосування до них додаткового виду покарання, у вигляді заборони в'їзду на територію України. Крім того, ОСОБА_4 , в ході вказаної зустрічі, поцікавився у ОСОБА_7 про дату перетину кордону громадянами Туреччини, оскільки йому необхідний був час на врегулювання умов проходу перетину на пункті пропуску ІНФОРМАЦІЯ_20 .

Після цього, 26.02.2025, о 13:53 год., у невстановленому досудовим розслідуванням місці, ОСОБА_4 , діючи умисно та протиправно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави та особистого збагачення, із використанням месенджера «Signal» здійснив телефонний дзвінок ОСОБА_7 та під час розмови уточнив, дату перетину ними державного кордону України громадяни Туреччини.

Не зупиняючись на скоєному, діючи в подальшому з єдиним умислом, спрямованим на отримання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 продовжив злочинну діяльність з метою особистого збагачення.

Так, під час телефонної розмови з ОСОБА_7 , через месенджер «Signal», близько 18:00 год. 27.02.2025 ОСОБА_4 продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигодидля себе та третьої особи за вплив на прийняття рішення невстановленою особою, уповноваженою на виконання функцій держави від ОСОБА_7 за сприяння у безперешкодному контрольованому виїзді громадянина Туреччини - ОСОБА_9 , який також порушив терміни проживання на території України без документів на право проживання (перебування), за межі території України через пункт пропуску та не застосування до нього додаткового виду покарання у вигляді заборони в'їзду на територію України, повідомив останнього, щоб той передав йому документи на вищезгаданого іноземця та гарантував позитивне вирішення вказаного питання.

В подальшому, цього ж дня о 19:06 год. у телефонній розмові ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, повідомив ОСОБА_7 , що він передасть власні грошові кошти за безперешкодний перетин кордону вказаним громадянином Туреччини, а ОСОБА_7 в свою чергу, повинен їх йому повернути.

28.02.2025 о 12:38 год. ОСОБА_4 під час телефонної розмови з ОСОБА_7 , реалізовуючи свій злочинний умисел спрямований на вимагання та одержання від останнього неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, переслідуючи незаконне отримання матеріальних благ, на виконання попередніх домовленостей підтвердив, що вищевказаних громадян Туреччини ОСОБА_10 чекають на пункті пропуску через українсько-молдовський кордон, розташований у м. Могилів-Подільський Вінницької області, та який забезпечує сполучення між Україною та молдовським населеним пунктом Отач.

Цього ж дня, близько 18:50 год. ОСОБА_4 , бажаючи довести свій злочинний план до завершення, перебуваючи поблизу свого місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно та протиправно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе або третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, вкотре підтвердив свій стійкий намір, висловивши пропозицію та на виконання попередніх домовленостей отримав від ОСОБА_7 неправомірну вигоду в сумі 50 000 грн. та 350 доларів США (за курсом Національного банку України станом на 28.02.2025 складає 14 529,90 грн.) за сприяння у безперешкодному виїзді за межі території України громадянина Туреччини ОСОБА_9 .

Також, під час цієї зустрічі ОСОБА_4 , демонструючи зацікавленість у подальшій долі громадян ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , уточнив у ОСОБА_7 про їхній поточний статус перебування та просив повідомляти про будь-які проблеми з легалізацією в Україні подібних його знайомих, одночасно пропонуючи послуги з незаконного оформлення документів "під ключ", включаючи організацію отримання віз через територію Республіки Молдова для подальшого в'їзду в Україну та перебування на території України, що свідчить про намір створення механізму системного обходу норм міграційного законодавства.

Крім того, 24.02.2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого Указом Президента України №235/2025 від 15.04.2025 продовжено з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022, затвердженим Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

В подальшому, у кінці квітня 2025 року, більш точну дату та час органом досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 24.04.2025 у ОСОБА_4 , обізнаного зі збройною агресією російської федерації та подальшим її широкомасштабним вторгненням в Україну і запровадженням у зв'язку із цим воєнного стану, виник злочинний умисел усупереч вищевказаним вимогам законодавства перешкодити законній діяльності ЗС України.

З метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, всупереч вимогам чинного законодавства, в кінці квітня 2025 року, точну дату, час та місце в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 24.04.2025 ОСОБА_4 , вступив у злочинну змову з громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_21 . При цьому ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , розробили злочинний план, що передбачав вчинення протиправних дій, спрямованих на дестабілізацію законної діяльності ЗС України.

Відповідно до розробленого злочинного плану, на ОСОБА_4 покладалися обов'язки підшукування осіб чоловічої статі - громадян України, які не маючи законних підстав в умовах діючих під час воєнного стану тимчасових обмежень, з метою уникнення призову та/або мобілізації на військову службу, шляхом пред'явлення відповідних документів для безперешкодного проходження перевірок військово-облікових документів представниками правоохоронних органів та ЗС України та подальшого уникнення призову за мобілізацією до ЗС України та ведення переговорів з такими особами.

В свою чергу, на ОСОБА_5 покладалися обов'язки, після виготовлення відповідних документів для безперешкодного проходження перевірок військово-облікових документів представниками правоохоронних органів і ЗС України та подальшого уникнення призову за мобілізацією до ЗС України, передати їх підшуканим ОСОБА_4 особам чоловічої статі.

Діючи з прямим умислом, в період дії на території України особливого періоду, з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, а саме діяльності військовослужбовців РТЦК та СП, яку останні здійснювали на виконання вимог абзацу 11 п. 9 постанови КМУ № 154 від 23.02.2022 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» та п. 79 абзац 4 постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», заступник директора ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, за неправомірну вигоду в розмірі від 6 тисяч доларів США організував протиправний механізм перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань шляхом виготовлення та продажу під виглядом офіційних документів найбільшої у світі регіональної міжурядової організації з питань безпеки - « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( ІНФОРМАЦІЯ_23 ) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_24 ), посвідчень публічного дипломата Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (скорочена назва ІНФОРМАЦІЯ_24 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Зазначені посвідчення в умовах воєнного стану надають змогу безперешкодного проходження громадянами України перевірок військово-облікових документів представниками правоохоронних органів та Збройних Сил України та подальшого уникнення призову за мобілізацією до Збройних Сил України.

Так, 24.04.2025, близько 20:00 год. ОСОБА_4 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 діючи умисно та на підтвердження своїх протиправних намірів, направлених на перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, під час зустрічі з ОСОБА_7 , який залучений правоохоронними органами на умовах конфіденційного співробітництва, запропонував останньому виготовити посвідчення публічного дипломата Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (скорочена назва ІНФОРМАЦІЯ_24 ), яке надає змогу в умовах воєнного стану безперешкодного проходження перевірок військово-облікових документів представниками правоохоронних органів і ЗС України та подальшого уникнення призову за мобілізацією до ЗС України.

В подальшому, 28.05.2025 близько 18:00 год. ОСОБА_4 перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки за перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, отримав від ОСОБА_7 , раніше обумовлені матеріали, а саме копію закордонного паспорту, скріншот сторінки з мобільного додатку « ІНФОРМАЦІЯ_26 », фото та грошові кошти в розмірі 6300 (шість тисяч триста) доларів США, що за курсом Національного банку України станом на 28.05.2025 складає 262 557,54 грн. для виготовлення посвідчення публічного дипломата Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 ».

Цього ж дня, о 18:15 год. ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , бажаючи довести спільний з ОСОБА_5 злочинний план, спрямований на перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період до завершення, зустрівся з останнім та передав йому раніше отримані від ОСОБА_7 копію закордонного паспорту, скріншот сторінки з мобільного додатку « ІНФОРМАЦІЯ_26 », фото та грошові кошти в розмірі 6300 (шість тисяч триста) доларів США за виготовлення посвідчення публічного дипломата Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 » останньому з метою ухилення від мобілізації та перешкоджання законній діяльності ЗС України.

02.06.2025 о 15:36 год. ОСОБА_4 , діючи умисно та на підтвердження своїх протиправних намірів, направлених на перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, використовуючи месенджер «Signal» направив ОСОБА_7 повідомлення з посиланням на сайт зазначеної організації, а також зазначив, що відомості про останнього містяться на сайті організації у розділі «public diplomats», що також підтвердив під час телефонної розмови 03.06.2025 о 12:11 год.

ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, 10.06.2025 о 20:40 год зателефонував ОСОБА_7 та повідомив останнього про готовність посвідчення.

11.06.2025 о 17:59 год., ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 та продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, використовуючи месенджер «Signal» надіслав ОСОБА_7 номер мобільного телефону ОСОБА_5 та повідомив, що посвідчення знаходиться у нього.

12.06.2025 о 17:12 год. ОСОБА_5 , бажаючи довести спільний з ОСОБА_4 злочинний план до завершення, перебуваючи поблизу кав'ярні за адресою: АДРЕСА_3 , діючи за попередньою змовою з останнім, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою перешкоджання законній діяльності ЗС України в особливий період, на виконання попередніх домовленостей, передав ОСОБА_7 посвідчення Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (скорочена назва ІНФОРМАЦІЯ_24 ) вказавши, що вказане посвідчення матиме статус публічного дипломата ІНФОРМАЦІЯ_27 (ОБСЄ).

Крім того, ОСОБА_5 під час цієї зустрічі повідомив ОСОБА_7 , що він обізнаний про факт передачі останнім ОСОБА_4 грошових коштів у сумі 6300 доларів США за отримання вищевказаного посвідчення, а також наголосив на тому, що він теж активно користується аналогічним посвідченням, коли виникають питання щодо перевірки військово-облікових документів представниками ТЦК та СП чи поліції та у разі виникнення таких перевірок, ОСОБА_7 може відразу телефонувати йому.

В подальшому, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, 09.07.2025 близько 11:00 год. у телефонній розмові з ОСОБА_7 , ОСОБА_4 підтвердив свої злочинні наміри, та повідомив що документи, фотографії та грошові кошти в сумі 6800 доларів США за виготовлення посвідчення «публічного дипломата» ГО « ІНФОРМАЦІЯ_24 », про які було обумовлено ними на попередніх зустрічах та у телефонних розмовах, ОСОБА_7 може передати його дружині ОСОБА_13 .

Після чого, близько 15:00 год., під час зустрічі з дружиною ОСОБА_4 , за адресою АДРЕСА_2 , перебуваючи на території ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_28 », ОСОБА_7 передав їй файл з документами та грошовими коштами в сумі 6800 доларів США за виготовлення посвідченння публічного дипломата Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (скорочена назва ІНФОРМАЦІЯ_24 ) з метою захисту його майбутнього власника від перевірки військово-облікових документів, встановлення факту належності до військового обов'язку та звірки персональних даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Того ж дня, 09.07.2025, злочинну діяльність ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було припинено співробітниками правоохоронного органу.

09.07.2025 ОСОБА_4 вручене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 369-2 КК України, а 10.07.2025 ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Під час досудового розслідування у даному кримінальному провадженні також встановлено, що при здійсненні вищевказаних протиправних дій ОСОБА_4 використовував номер телефону НОМЕР_3 , ОСОБА_5 використовував номер телефону НОМЕР_4 , ОСОБА_7 використовував номер телефону НОМЕР_5 , громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_29 (залучений ОСОБА_4 у сприянні щодо безперешкодного пропуску іноземців через державний кордон України) використовував номер телефону НОМЕР_6 .

На даний час, з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, встановлення всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, в тому числі встановлення причетності до вчинення даних злочинів та отримання доказів цього, виникла необхідність у тимчасовому доступі до інформації, яка знаходиться в операторів мобільного зв'язку та становить охоронювану законом таємницю, про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг стосовно вищевказаних номерів мобільних телефонів за період з 01.12.2024 по 09.07.2025 включно.

Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.

Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 42025000000000096 від 04.02.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 369-2 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 369-2 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.

Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України полковника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати членам слідчої групи у кримінальному провадженні № 42025000000000096, а саме: слідчим Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_3 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що містять інформацію про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, стосовно абонентських номерів НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 за період з 01.12.2024 по 09.07.2025 включно, а саме: розгорнуті відомості щодо власників даних телефонних номерів (копій відповідних документів, у випадку, якщо абонент є контрактним); дату, час і тривалість вхідних та вихідних телефонних з'єднань (з урахуванням нульових дзвінків), з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання; дату, час вхідних та вихідних SMS-повідомлень (без змісту повідомлень); дані про використання IMEI терміналів і IP-адресів, GPRS-трафіку; інформацію про всі типи з'єднань зазначеного кінцевого обладнання телекомунікацій (вхідні та вихідні з'єднання, в тому числі з'єднання з мережею Інтернет), із зазначенням дати, часу, місця, тривалості таких з'єднань, маршрутів передавання даних; усі електронні коди, що використовувалися вказаними номерами Інтернет з'єднань (GPRS, EDGE, 3G, HDSPA, CDMA, WCDMA, HSDPA, LTE, TD-LTE, HSPA+, WIMax); інформацію щодо кінцевого обладнання телекомунікацій, з якими з'єднувалося кінцеве обладнання телекомунікацій, що перебувало у зоні дії базових станцій, які обслуговували номери телефонів, інші наявні данні, які перебувають у оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_4 ), з можливістю їх вилучення (в документальному або електронному вигляді).

Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

29 липня 2025 року