07 серпня 2025 року м. Суми Справа № 480/797/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2024 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову грошову виплату до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст.12 Закону України ''Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'', з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є учасником бойових дій. Позивачу була нарахована та виплачена у 2024 році разова грошова допомога у розмірі, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України. Однак відповідач повинен був виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу у розмірі не меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Вказаними діями відповідач порушив права позивача.
Судом було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що 31.01.2025 постановлено відповідну ухвалу.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не користався. Тому суд, на підставі норми ч.6 ст.162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом обставини.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням від 27.02.2012 серії НОМЕР_1 та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, що не заперечується відповідачем.
Позивачу відповідачем була нарахована та виплачена разова грошова допомога в 2024 році у розмірі 1000 грн. Зазначене підтверджується листом відповідача від 17.01.2025. У листі вказано, що грошова допомога була виплачена у розмірі, який встановлений постановою КМУ від 02.04.2024 № 369.
Позивач стверджує, що відповідач мав виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу у розмірі не меншому, а ніж передбачено ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
Таким чином, основним питанням по даній справі є питання про те, правомірно чи ні відповідачем була нарахована та виплачена позивачу разова грошова допомога, у розмірі, який встановлений постановою КМУ, а не у розмірі кратному мінімальним пенсіям.
Надаючи відповідь на вказане питання, суд зазначає, що виплата у зазначеному розмірі була здійснена правомірно. Суд дійшов вказаного висновку, виходячи з наступного.
Законом України від 20.03.2023 № 2983-ІХ, який набрав чинності з 15.04.2023, ч.5 ст.12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ викладено у новій редакції наступного змісту: "Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України."
Ця норма неконституційною не визнавалася та була чинною на момент виплати позивачу спірної одноразової допомоги.
Отже, Верховна Рада України у встановленому законом порядку та в межах своїх повноважень внесла зміни до спеціального Закон № 3551-ХІІ, законодавчо врегулювавши порядок надання щорічної разової грошової виплати учасникам бойових дій, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме правила ст.12 Закону № 3551-ХІІ, в редакції Закону № 2983-ІХ.
Тому питання щодо порядку виплати та розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності України учасникам бойових дій регулюється не нормами закону, як виплати до 5 травня, а виключно Кабінетом Міністрів України.
Вразі викладення норми закону в новій редакції, попередня її редакція втрачає чинність з дня набрання чинності новою редакцією цієї норми.
Тож норма ч.5 ст.12 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367- XIV діяла до набрання чинності «новою» нормою ч.5 ст.12 Закону № 3551-ХІІ в редакції Закону № 2983-ІХ, а саме до 15.04.2023 - дня, наступного за днем опублікування Закону № 2983-ІХ. Із зазначеної дати змінилося законодавче регулювання спірних правовідносин, зокрема в частині визначення порядку та розміру виплат разової грошової допомоги до Дня Незалежності України.
З метою здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 02.04.2024 № 369 "Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань», у 2024 році''.
Згідно норм цієї постанови КМУ учасникам бойових дій виплачується грошова допомога до 24.08.2024 у розмірі 1000 грн.
Отже, після 15.04.2023 виплата одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України здійснюється з урахуванням правил, встановлених ч.5 ст.12 Законом № 3551-ХІІ, в редакції Законом № 2983-ІХ, яка є чинною на момент виникнення спірних правовідносин та неконституційною не визнавалася.
До аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.05.2025 у зразковій справі № 440/14216/23, який, у відповідності до норми ч.5 ст.242 КАС України, обов'язковий для врахування судом у даній справі з подібним предметом позову. Попередня практика Верховного Суду, в тому числі у зразковій справі № 440/2722/20, не є релевантною у даному спорі, оскільки відносини у даній справі виникли після внесення змін Законом № 2983-ІХ до Закону № 3551-ХІІ.
Оскільки відповідачем, з урахуванням положень постанови КМУ, було виплачено позивачу одноразову грошову допомогу до Дня Незалежності у встановленому розмірі, а з 15.04.2023 виплата допомоги до 5 травня не здійснюється, то суд дійшов висновку, що поведінка відповідача в повній мірі відповідає критеріям правомірності, які визначені нормою ч.2 ст.2. КАС України. Тому підстави для задоволення позову відсутні.
Питання стосовно судових витрат.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, витрати на правничу допомогу у сумі 5000 грн покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 77,90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Витрати на правничу допомогу у сумі 5000 грн покласти на позивача - ОСОБА_1 .
3. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 07.08.2025.
Суддя А.І. Сидорук