Справа № 420/854/25
07 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення від 18 лютого 2025 року по справі № 420/854/25,
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення індексації його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 18.11.2024 року індексацію його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 18 лютого 2025 року, яке набрало законної сили 21.03.2025, адміністративний позов задоволено.
28.05.2025 позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по даній справі.
В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення суду відповідач змінив показник середнього заробітку за попередні три роки з 10846,37 (за 2019-2021) на 3764,40 (за 2016-2018 роки), який проіндексували до 7994,47. З урахуванням чого було і зменшено основний розмір пенсії позивача на виконання рішення суду. Судом було вирішено, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно до матеріалів пенсійної справи, органом пенсійного фонду застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2019 - 2021 роки - 10846,37 грн. Застосуванню підлягає відповідна постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185. Крім того, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджений Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З урахуванням п. 5 Порядку №124, відповідно до якого кожен наступний перерахунок проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати, розрахований з метою проведення індексації показника середньої заробітної плати. Тобто, відповідачем збільшення показника середньої заробітної плати здійснюється наростаючим підсумком. Таким чином, відповідач на виконання рішення суду повинен був проіндексувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2019 - 2021 роки - 10846,37 грн на коефіцієнт 1,14 та 1,197. Проіндексований показник середньої заробітної плати 10846,37 * 1.14 * 1,197 = 14800,73. Згідно до матеріалів пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 2,02723, а коефіцієнт страхового стажу станом на лютий 2024 становить 0,38500. Таким чином, основний розмір пенсії на виконання рішення суду повинен був розраховуватись за формулою: (14800,73 * 2,02723) * 0,38500 = 11551,72 грн.
Ухвалою суду від 09.06.2025 заяву про встановлення судового контролю задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2025 року по справі № 420/854/25.
09.07.2025 до суду засобами поштового зв'язку від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення (отриманий 01.08.2025 року після виходу головуючого судді із щорічної відпустки), згідно з яким, оскільки у рішенні суду не було вказано заробіток, який необхідно застосовувати при його виконанні, Головним управлінням було проведено розрахунок з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 та повідомлено позивача про зменшення розміру пенсії. Разом із тим, після отримання від суду ухвали про встановлення судового контролю, з урахуванням її висновків, Головним управлінням до Пенсійного фонду України надіслано листа від 04.07.2025 року № 1500-0308-5/118290 для надання дозволу на обробку електронної пенсійної справи ОСОБА_1 модулем «Макетна обробка». Після надання цього дозволу рішення суду від 18.02.2025 року, з урахуванням висновків ухвали від 09.06.2025 року про встановлення судового контролю, буде виконано, про що буде повідомлено додатково.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Таким чином, на час вирішення даного процесуального питання судом встановлено здійснення ГУ ПФУ в Одеській області реальних дій з метою належного виконання рішення суду від 18.02.2025 року, що, з урахуванням особливостей обробки електронної пенсійної справи пенсіонера, потребує вчинення певного алгоритму дій, на що потрібен додатковий час. При цьому наразі судом не встановлено обставин, які б свідчили про навмисне невиконання суб'єктом владних повноважень рішення суду, зволікання чи створення останнім необґрунтованих перешкод у цьому.
У зв'язку із цим суд вважає за можливе прийняти звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.07.2025 № 1500-0308-7/118322 про виконання судового рішення від 18 лютого 2025 року по справі № 420/854/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 18 лютого 2025 року по справі № 420/854/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк