Рішення від 07.08.2025 по справі 280/1494/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року Справа № 280/1494/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Штенгелова Олександра Володимировича (вул. Перемоги, буд. 129, офіс 105, м. Запоріжжя, 69005), до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Штенгелова Олександра Володимировича, до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

зобов'язати відповідача, в особі спеціально створеної комісії, розглянути по суті заяву військовозобов'язаного позивача про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за наслідком розгляду цієї заяви - оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації..

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що ним була надіслана заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.4 ч.3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до якої додано перелік документів для підтвердження обставин, зазначених у заяві. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та додані до неї документи не розглянув. Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідач ОСОБА_1 не надав. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не розглянувши по суті його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 05.03.2025 відкрито провадження у справі №280/1494/25 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

10.03.2025 засобами поштового зв'язку та засобами системи «Електронний суд», на виконання ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 05.03.2025, ІНФОРМАЦІЯ_2 надано належним чином завірену копію протоколу №7 від 18.02.2025 та копію повідомлення від 25.02.2025 за вихідним 39/1203.

Також, 10.03.2025 засобами системи «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву посилається на те, що на засіданні комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було розглянуто заяву ОСОБА_1 та встановлено, що до заяви не доданий військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі), що суперечить вимогам пункту 58 постанови Кабінету Міністрів України №560. 25.02.2025 за вихідним №39/1203 ОСОБА_1 було направлено повідомлення, в якому зазначено, що протоколом від 18.02.2025 №7 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Вважає, що жодної протиправної бездіяльності стосовно позивача він не вчиняв. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

11.03.2025 засобами системи «Електронний суд» від представника позивача надійшла відповідь на відзив. У відповіді представник зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» не зобов'язує особу, яка звернулась до органу ТЦК та СП із заявою про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації долучати до такої заяви військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Інших заяв (заперечень, клопотань, пояснень тощо) від учасників справи до суду не надходило.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

27.01.2025 позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_3 поштою направлена заява (трек відправлення №6910600082645) щодо оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зазначена заява надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 - 29.01.2025.

До заяви були надані наступні документи: засвідчена копія паспорта та ІПН на ім'я ОСОБА_1 , засвідчена копія паспорта та ІПН на ім'я матері - ОСОБА_2 , засвідчена копія посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, засвідчена копія свідоцтва про одруження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (батьки), засвідчена копія свідоцтва про народження на ім'я ОСОБА_1 , засвідчена копія рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 16.05.1978 року про розірвання шлюбу батьків - ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , засвідчена копія свідоцтва про народження брата - ОСОБА_6 , засвідчена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , засвідчена копія свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , засвідчена копія свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_7 , та ОСОБА_8 , засвідчена копія свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , засвідчена копія свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , засвідчена копія свідоцтва про одруження ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , засвідчена копія витягу із наказу про виключення зі списків особового складу ЗСУ у зв'язку із загибеллю від 27.03.2024 року №67-РС, засвідчена копія сповіщення сім'ї про загибель від 04.03.2024 року №СЗ/1949, засвідчена копія витягу із наказу про виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 від 27.03.2024 року №87, засвідчена копія довідки про безпосередню участь ОСОБА_6 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України від 22.08.2024 року №777.

Зазначене підтверджується описом вкладення до цінного листа та сканкопією трекінга поштового відправлення.

18.02.2025 на засіданні комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було розглянуто заяву ОСОБА_1 за вхідним від 29.01.2025 №37/642 та встановлено, що до заяви не доданий військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі), що суперечить вимогам пункту 58 Постанови Кабінету міністрів України №560 (Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі)).

25.02.2025 за вихідним №39/1203 ОСОБА_1 було направлено повідомлення (на адресу: АДРЕСА_3 ), в якому зазначено, що протоколом від 18.02.2025 за №7 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Засвідчені копії зазначених документів долучені до матеріалів справи.

В позовній заяві позивач стверджує, що повідомлення від 25.02.2025 за №39/1203 він не отримував.

В зв'язку з чим, вважаючи бездіяльність відповідача, щодо не розгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регулюються Законом України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII, тут і далі в редакції чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Частиною першою статті 2 Закону №2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону №2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого Указами Президента України продовжено до теперішнього часу.

Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ (далі - Указ №65/2022), постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, згідно пункту 4 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з адміністративної діяльності) «Про надання військовозобов'язаним, резервістам відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, в особливий період» від 31.05.2024 №113 створено та затверджено основний та резервний склад комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, при ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також було затверджено Положення про комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, при ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Комісія з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 проводить роботу щодо розгляду документів про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації щопонеділка в приміщенні Запорізької районної державної адміністрації.

Основним завданням комісії є: вивчення отриманих заяв військовозобов'язаних та підтверджуючих документів до них щодо питання відстрочки від призову під час мобілізації відповідно до вимог додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»; оцінка законності підстав для надання відстрочки; підготовка запитів до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує чи спростовує право заявника на відстрочку, або використання інформації з публічних електронних реєстрів (за необхідністю); ухвалення рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; повідомлення військовозобов'язаного про прийняте рішення та надання відповідних документів; розгляд заяв щодо продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Як було встановлено судом, 29.01.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 поштою надійшла заява від ОСОБА_1 щодо оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви було додано перелік документів, які зазначені вище.

Проте до заяви не було додано військово-облікового документу позивача, що підтверджується описом вкладення до цінного листа та не заперечується представником позивача.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

На засіданні комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації було розглянуто заяву ОСОБА_1 за вхідним від 29.01.2025 №37/642 та встановлено, що до заяви не доданий військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі), що суперечить вимогам пункту 58 Постанови Кабінету міністрів України №560 (Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі)).

Суд вважає хибним твердження представника позивача, що: «Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» не зобов'язує особу, яка звернулась до органу ТЦК та СП із заявою про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації долучати до такої заяви військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі)».

Оскільки в абз.2 пункту 58 Порядку №560 чітко зазначено, що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).

25.02.2025 за вихідним №39/1203 ОСОБА_1 було направлено повідомлення, в якому зазначено, що протоколом від 18.02.2025 за №7 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

При цьому суд зазначає, що адреса позивача, зазначена в повідомленні, відповідає адресі, яка вказана ОСОБА_1 в заяві про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та в позовній заяві.

Вказане спростовує твердження позивача про бездіяльність відповідача та про не повідомлення його про результати розгляду заяви про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Решта доводів позивача (представника позивача) висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Штенгелова Олександра Володимировича (вул. Перемоги, буд. 129, офіс 105, м. Запоріжжя, 69005), до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано «07» серпня 2025 року.

Суддя Р.В. Кисіль