Рішення від 07.08.2025 по справі 120/3829/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 серпня 2025 р. Справа № 120/3829/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про: визнання протиправними та скасування дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування дій, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/4525/24 головний управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області проведено перерахунок пенсії по втраті годувальника позивачки та повідомлено її рішенням від 31.10.2024 №0300-0306-8/64360 про те, що розрахований розмір пенсії на підставі ЗУ "Про статус народного депутата України" з урахуванням висновків суду складає 2093,00 грн., що є меншим її розміру пенсії за віком.

Крім того, рішенням від 27.11.2024 ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено позивачку, що рішенням суду зобов'язано перевести її на пенсію по втраті годувальника на підставі ЗУ "Про статус народного депутата України" та відсутні зобов'язання щодо застосування заробітної плати , тому при розрахунку пенсії було взято значення 0,00 грн.

Позивачка непогоджується із такими діями відповідача, а тому звернулася до суду.

Ухвалою суду від 15.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

На адресу суду від ГУ ПФУ у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву згідно якого представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що базовою величиною для визначення розміру пенсії у зв'язку із втратою годувальника є саме розмір пенсії за віком померлого годувальника, обчислений згідно зі статтею 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, позивачкою із заявою від 28.09.2023 про призначення пенсії по втраті годувальника необхідна довідка про заробітну плату померлого годувальника за період до 01.07.2000 та будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив наступні обставини справи.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2024 у справі №120/4525/24 визнано протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 023830010301 від 04.10.2023 про відмову у переході ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника на підставі Закону України «Про статус народного депутата України» у зв'язку з недоцільністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перевести ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника на підставі Закону України «Про статус народного депутата України», починаючи з дня виникнення в неї права на такий вид пенсії, а саме з 16.09.2023.

31.10.2024 ГУ ПФУ у Волинській області (надалі - Відповідач) прийнято Рішення вих.№ 0300-0306-8/64360 про проведення перерахунку пенсії, у якому Позивачці повідомлено про те, що пенсійним органом виконано Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 120/4525/24.

27.11.2024 Позивачці ГУ ПФУ у Вінницькій області надано відповідь вих. № 16288- 15169/Б-02/8-0200/24, у якій повідомлено, що Рішенням суду зобов'язано перевести Позивачу на пенсію по втраті годувальника на підставі ЗУ «Про статус народного депутата України» та відсутні зобов'язання щодо застосування заробітної плати, тому при розрахунку пенсії її було взято із значенням « 0,00» грн.

Позивачка непогоджується із такими діями відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частини 1, 2 статті 46 Конституції України передбачають, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України 17 листопада 1992 року № 2790-XII «Про статус народного депутата», пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника встановлені статтею 36 Закону № 1058-IV, за змістом якої пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Питання, пов'язані з обчисленням розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, унормовані статтею 37 Закону №1058-IV, якою передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Враховуючи викладене, оскільки позивач звернулась за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі Закону № 2790-XII, (ст. 20 якого є відсильною до Закону Закону № 1058-IV), розмір такої пенсії обчислюється виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника, яку останньому призначено та яку він отримував до його смерті.

Судом встановлено, що померлий чоловік позивачки ОСОБА_2 перебував на обліку в органах Пенсійного фонду з 04.04.2004, як одержувач пенсії за віком згідно Закону України "Про статус народного депутата України". Станом на день смерті розмір пенсії за віком померлого годувальника становив 17 688, 96 грн.

Враховуючи викладене, з урахуванням отримання годувальником на дату смерті пенсії за віком на підставі Закону № 2790-XII розрахованої, відповідно до вимог Закону № 1058-ІV, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області протиправно здійснено розрахунок ОСОБА_1 розмір пенсії по втраті годувальника на підставі Закону України "Про статус народного депутата України" на рівні 2093,00 грн., виходячи з розміру середньої заробітної плати померлого годувальника "0,00 грн.

Розвиваючи вказане, суд зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 23.12.2022 року № 3-р/2022 зазначив, що юридичний механізм перерахунку розмірів пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги є однією з конституційних гарантій дієвості права на соціальний захист.

З урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити починаючи з 16.09.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника на підставі Закону України "Про статус народного депутата України", розрахованої з розміру пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" померлого годувальника станом на день його смерті, що становить 17688,96 грн.

Таким чином, адміністративний позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели суду правомірності своїх дій та рішення.

Розподіл судових витрат у справі проведений відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо розрахунку ОСОБА_1 розміру пенсії по втраті годувальника на підставі Закону України "Про статус народного депутата України" на рівні 2093,00 грн., виходячи з розміру середньої заробітної плати померлого годувальника "0,00 грн.).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити починаючи з 16.09.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі Закону України "Про статус народного депутата України", розрахованої з розміру пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус народного депутата України" померлого годувальника станом на день його смерті, що становить 17688,96 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькі області (21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, код ЄДРПОУ 13322403)

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43000, Волинська обл., м.Луцьк, вул. Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826)

Суддя Комар Павло Анатолійович