Справа № 477/631/25
Провадження №3/485/469/25
07 серпня 2025 року м. Снігурівка
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Квєтка І.А., секретар судового засідання Семенака А.Г., розглянувши справу, яка надійшла від ВП № 4 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
23 березня 2025 року поліцейським СРПП ВП №4 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області старшим сержантом поліції Карпуком Є.І. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №721511 відносно ОСОБА_1 , який 23 березня 2025 року о 15 годині 00 хвилин за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з перевагою сили вчинив сварку відносно своєї матері ОСОБА_2 , під час якої словесно ображав та погрожував фізичною розправою чим навмисно спричинив емоційну невпевненість та міг завдати шкоди психічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
На підтвердження винуватості правопорушника органом поліції надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №721511 від 23 березня 2025 року; рапорт старшого інспектора чергового ЧЧ ВП №4 МРУП ГУНП в Миколаївській області Яреми А., датованого 23 березня 2025 року; письмові пояснення ОСОБА_1 , датовані 23 березня 2025 року; письмові пояснення ОСОБА_3 , датовані 27 червня 2025 року, та заява ОСОБА_3 про притягнення до відповідальності її сина ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначається суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП за якою складено протокол.
Частина 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Фабула правопорушення, викладена у протоколі, за своїм змістом не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки не розкриває об'єктивну сторону цього правопорушення в частині вчинення кривдником психологічного та фізичного насильства (в чому саме воно полягало, які дії психологічного характеру по відношенню до потерпілої було вчинено кривдником), що потягло за собою завдання (а не можливість завдання - як зазначено в протоколі) потерпілій шкоди фізичному та психологічному здоров'ю.
Незазначення у протоколі про адміністративне правопорушення такого обов'язкового реквізиту, як "суть адміністративного правопорушення", порушує вимоги ст. 256 КУпАП та унеможливлює розгляд такого протоколу по суті.
При цьому, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Малофєєва проти Росії", серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Самостійно поліцейськими зазначені вище недоліки усунено не було, справу повернуто суду без доопрацювання.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За наведеного, порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, та не зазначення у протоколі обов'язкового реквізиту - суті адміністративного правопорушення, позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
У такому вигляді протокол не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обгрунтовані сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, які, відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачаться на його користь.
Враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі, відповідно до правил ст. 251 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діянні ОСОБА_1 події і складу правопорушення
Керуючись ст.247, 280, 283-284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП - закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови на ім'я Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області.
Суддя І. А. Квєтка