Постанова від 05.08.2025 по справі 388/1539/25

справа № 388/1539/25

провадження № 3/388/692/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2025м. Долинська

Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., за участю прокурора Захожої О.А., розглянув матеріали, що надійшли від Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , маючи спеціальне звання молодший сержант служби цивільного захисту до 18 лютого 2022 проходив службу в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області та будучи суб'єктом декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням

функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого строку декларування (не пізніше 31 січня 2024 року), а саме 18 червня 2025 о 12:33 опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2022 рік особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнав та пояснив, що дійсно до 18 лютого 2022 року проходив службу в Головному управлінні ДСНС України у Кіровоградській області, подав декларацію після звільнення за 2022 рік після встановленого строку - 18 червня 2025 року.

Обвинуваченому роз'яснено положення ст. 63 Конституції України та ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов до такого висновку.

Наказом Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області № 54 від 18 лютого 2022 відповідно до пункту 176 підпункту 6 (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу) виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій водія 20 державної пожежно-рятувальної частини 1

державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , з 18 лютого 2022 року.

Відповідно до п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593) на момент звільнення ОСОБА_1 відносився до начальницького складу, тобто був особою, уповноваженою на виконання функцій держави, на яку поширюються дія вимог та обмежень, передбачених

Законом України «Про запобігання корупції».

Склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий, відповідно п. 15 Положення № 593.

Згідно з пунктами 6, 15 Положення № 593, на водія 20 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593) ОСОБА_1 відноситься до начальницького складу, тобто є особою, уповноваженою на виконання функцій держави, на яку

поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно п. 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» № 2115-ІХ від 03 березня 2022, зупинене подання декларацій.

Однак, Закон України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 доповнено пунктом 27 розділу XIII «Прикінцевих положень», де установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ від 20 вересня 2023 (який набрав чинності 12 жовтня 2023), здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року,

відповідно п. 1 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК/Національне агентство) від 08 листопада 2023 № 252/23.

У відповідності до п. 2-2 розділу І Роз'яснення щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) особи, які

звільнились у період з 24.02.2022 до 31.12.2022 - подають декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2022 рік до 31 січня 2024.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною

першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

У свою чергу, 18 лютого 2022 ОСОБА_1 ознайомився із пам'яткою при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України, щодо необхідності подання електронної декларації за минулий рік, а також отримав трудову книжку, про що свідчать проставлені останнім підписи у розписці та ознайомленні з пам'яткою.

Відповідно до наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2022 рік, особи яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) не пізніше 31 січня 2024 року. Натомість, ОСОБА_1 тільки 18.06.2025 о 12:33 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування -

декларацію за 2022 рік, котрий належним чином поінформований та ознайомлений з правилами подачі декларацій та правилами роботи в електронній системі, що фактично підтверджується отриманням останнім доступу до заповнення декларацій в електронній системі на сайті

Національного агентства з питань запобігання корупції та додатково вказує на умисну форму вини.

На підставі статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Умисна форма вини ОСОБА_1 полягає в тому, що вчиняючи несвоєчасне подання декларації він усвідомлював протиправний характер своєї бездіяльності, передбачав її шкідливі наслідки і бажав або свідомо допускав настання цих наслідків.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 знаючи про обов'язок подання не пізніше 31 січня 2024 року електронної декларації, вчинив без поважних причин дію що полягає у несвоєчасній (поза встановленому Законом строки) подачі електронної декларації, перебуваючи у стані безперервного

провадження бездіяльності до часу подання декларації, безперервно порушував закон з 31 січня 2024 по 18 червня 2025 включно.

ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов'язків, передбаченого ст. 45 Закону № 1700-VII. Початком моменту такого діяння є бездіяльність коли ОСОБА_1 не виконав належним чином покладені на нього обов'язки щодо подання щорічної декларації за 2022 рік, тобто не пізніше 31 січня 2024 року. Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли останній подав електрону декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 18 червня 2025 о 12:33.

На підставі статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, колишній водій 20 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області молодший сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , несвоєчасно,

без поважних причин, подав щорічну декларацію за 2022 рік особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про

адміністративні правопорушення.

Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата і час несвоєчасного подання декларації, тобто 18 червня 2025 о 12:33 год. Дата виявлення правопорушення: є час встановлення ознак складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією та складання протоколу, тобто 03 липня 2025 року.

Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 опублікував в Єдиному держаному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за 2022 рік тільки 18 червня 2025 року о 12.33 годині.

З огляду на вищезазначене, можливо дійти висновку, що мають місце дії у вчиненні яких ОСОБА_1 обвинувачується та ці дії мають склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За матеріалами справи про адміністративне правопорушення, з часу вчинення та виявлення адміністративного правопорушення не минули строки, визначені статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.

Відповідно до частин 1-2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись статтями 23, 33-35, 38, 172-6, 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п'ятдесят гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) судового збору (рахунок для сплати: UA908999980313111256000026001, банк: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030106).

Стягувач судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ: 26255795).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Суддя Д.М. Баранський