Рішення від 28.07.2025 по справі 922/1473/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" липня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/1473/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Буракової А.М.

при секретарі судового засідання Чабан А.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків 3-я особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державне підприємство "Слобожанське", смт. Коротич, Харківська область

до 1. Люботинської міської ради Харківської області, м. Люботин, Харківська область , 2. Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, м. Люботин, Харківська область

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні землями державної власності

за участю представників:

позивача - Чернявський А.В.

3-ї особи на стороні позивача - не з'явився

відповідача 1 - Кондратенко О.С.

відповідача 2 - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до 1. Люботинської міської ради Харківської області та 2. Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (відповідачі), згідно якої просить суд усунути перешкоди власнику - державі, в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822) у користуванні та розпорядженні землями державної власності шляхом:

- скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 з одночасним припиненням усіх речових прав;

- зобов'язання Люботинської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058717) та Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 05392163) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (39792822) у придатному для використання стані.

Також, позивач просив суд стягнути з відповідачів на свою користь судові витрати та залучити до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача - Державне підприємство "Слобожанське" (код ЄДРПОУ 05460396).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 14.04.2023 без належних правових підстав, без будь-яких погоджень щодо вилучення земельної ділянки державної власності, що розташована у межах Державного акту на право постійного користування землею, що знаходиться в користуванні ДГ "Комунар" (нині - ДП "Слобожанське"), серія ХР-25-07-000343 від 10.10.1994, Люботинська міська рада Харківської області стала власником, а Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області стало користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315, що свідчить про створення перешкод Державі (в особі власника, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області) у користуванні та розпорядженні належною їй земельною ділянкою.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 01.05.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін; задоволено клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи; залучено Державне підприємство "Слобожанське" (код ЄДРПОУ 05460396) до участі у справі в якості 3-ї особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору; призначено підготовче засідання.

Державне підприємство "Слобожанське" (третя особа) 12.05.2025 за вх.№ 11443 подало до суду письмові пояснення, згідно яких просить суд позов задовольнити та розглядати справу без участі представника Державного підприємства «Слобожанське». При цьому у наданих письмових поясненнях третя особа вказує, що вона є правонаступником Державного сільськогосподарського підприємства «Комунар», утвореного в результаті реорганізації Дослідного господарства «Комунар» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Сколовського», яке створене на підставі постанови Ради Міністрів УСРР № 732 від 23.06.1969 р. як експериментальна база «Комунар», а на підставі наказу Української Академії Аграрних Наук № 292 від 03 грудня 1991 року перейменована на дослідне господарство. Відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ХР - 25 - 07 -000343 виданого 10 жовтня 1994 р. Харківською районною радою народних депутатів Харківського району Харківської області, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 60, третій особі було надано в постійне користування 1820,90 га землі в межах згідно плану користування, в межах яких розміщена земельна ділянка, яка наразі має кадастровий номер 6311200000:01:067:0315 та яка протиправно вилучена з постійного користування третьої особи, що підтверджується доданими до позовної заяви доказами, а також іншими матеріалами справи.

Відповідач 15.05.2025 за вх.№ 11783 подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки позовні вимоги є необґрунтованими. При цьому у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 10.10.1994 р., на який посилається позивач, виданий з порушенням чинного на той час законодавства. Більш того, за відсутності проекту відведення та винесення меж земельної ділянки, яку передано в постійне користування, в натурі (на місцевості) на теперішній час не має будь-якої можливості визначити в яких межах вона перебуває. Також, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що без розробки у встановленому законом порядку технічної документації із землеустрою не можливо встановити місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а, відповідно, долучені позивачем до позовної заяви “результати спеціаліста щодо визначення перетинів (накладень) меж земельних ділянок на земельні ділянки, що знаходяться в користуванні ДГ »Комунар» (нині - ДП “Слобожанське»)» не можуть бути підтвердженням розміщення земельної ділянки з кадастровим № 6311200000:01:067:0315 в межах Державного акту на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, а також доказом перетину (накладання) меж зазначеної земельної ділянки з земельними ділянками, що перебувають у постійному користуванні ДП “Слобожанське».

Позивач 21.05.2025 за вх.№ 12242 подав до суду відповідь на відзив, згідно якої просить суд позов задовольнити.

Відповідач 22.05.2025 за вх.№ 12391 подав до суду заперечення на відповідь на відзив, згідно яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судовому засіданні 28.07.2025 просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.07.2025 просив суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 року № 603 (у редакції наказу Держгеокадастру від 08.03.2023 № 85, далі - Положення), Головне управління Держгеокадастру у Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Згідно п. 3 Положення завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Харківської області.

Відповідно до підпункту 16 пункту 4 Положення, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Харківської області.

При цьому, відповідно до пункту є-1 статті 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктом права власності на землю є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.

Частина 2 статті 84 Земельного кодексу України передбачає, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до Державного акта на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 60, Харківською районною Радою народних депутатів Харківського району Харківської області було надано ДГ «Комунар» в постійне користування 1820,90 га землі в межах згідно із Планом землекористування.

Згідно з розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 22.04.2016 № 144 затверджено Статут Державного підприємства «Слобожанське».

Відповідно до цього статуту ДП «Слобожанське» є правонаступником Державного сільськогосподарського підприємства «Комунар», утвореного в результаті реорганізації ДГ «Комунар» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства і агрохімії ім. О. Н. Соколовського», на підставі розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 30.12.2005 № 692.

У відповідності до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

При цьому, у відповідності до пункту 58 Закону України 1423-ІХ від 28.04.2021 року, внесені зміни до Земельного кодексу, зокрема розділ X «Перехідні положення» доповнено пунктом 24, яким встановлено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно - заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Таким чином, в силу положень чинного законодавства, власником земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, що передані у постійне користування державним підприємствам на праві постійного користування на території Харківської області є Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.

Згідно позову позивач вказує, що в ході вжиття заходів щодо встановлення повної та достовірної інформації про площі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що використовуються підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування на територій Харківської області Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області, було проведено роботу з візуального обстеження територій, згідно ортофотопланів Національної кадастрової системи (НКС), що перебувають у користуванні державних підприємств та аналіз державних актів на право постійного користування землею.

В результаті обстеження Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області було виявлено власників/користувачів земельних ділянок в межах державних актів на право постійного користування землею, що знаходяться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське»), серія ХР-25-07-000343 від 10.10.1994 року, номер реєстрації 60 на території Люботинської міської ради.

Так, було з'ясовано, що сформована на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області земельна ділянка з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 розташована в межах Державного акту на право постійного користування землею, що знаходиться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське») серія ХР-25-07-000343 від 10.10.1994 року.

При цьому, сам Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області не містить будь-яких документів, що свідчили б про вилучення земельних ділянок із державної власності та передачу земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Слобожанське» до комунальної власності Люботинської міської ради Харківської області.

Водночас, чинне законодавство України не передбачає можливості втрати землекористувачами раніше наданого їм права користування земельною ділянкою на підставі державних актів на право постійного користування земельною ділянкою у зв'язку із невнесенням до Державного реєстру речових прав відповідних записів про право постійного користування.

Відповідно до Заяви про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою від 10.12.2021 року начальник Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області О.Євтушенко звернувся до Люботинської міської ради Харківської області із проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво полігону твердих побутових відходів орієнтовною площею 6,0000 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності.

У свою чергу, рішенням XX сесії VIII скликання Люботинської міської ради Харківської області від 25.01.2022 року № 21 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області» вирішено надати дозвіл Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 6,0000 га із земель комунальної власності територіальної громади, категорії землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами, для будівництва полігону твердих побутових відходів, розташованої: вул. Злагоди, м. Люботин, Харківський район. Харківська область.

У подальшому, рішенням XXXVII сесії VIII скликання Люботинської міської ради Харківської області від 13.04.2023 року «Про передачу у постійне користування земельної ділянки» було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області для будівництва полігону твердих побутових відходів (11.08 - земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами), яка розташована: м. Люботин, вулиця Злагоди. Харківський район Харківська область та вирішено передати у постійне користування ВУКГ Люботинської міської ради Харківської області земельну ділянку (кадастровий номер 6311200000:01:067:0315) загальною площею 5,0400 га, із земель комунальної власності територіальної громади, категорії землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, для загального користування, відведені для цілей поводження з відходами.

Крім того, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 14.04.2023 року було зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 за територіальною громадою - Люботинською міською радою Харківської області.

Також, 14.04.2023 року у Державному реєстрі речових прав було здійснено запис про право постійного користування земельною ділянкою, у відповідності до якого правокористувачем вказано Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області.

У свою чергу, з листа Державної екологічної інспекції України від 26.01.2024 року № 10/03-07 Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області стало відомо, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 знаходиться стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів. На підтвердження зазначених обставин, було додано карту-схему стихійного сміттєзвалища та акт обстеження 01-03 від 17.01.2024 року.

Таким чином, згідно позову позивач зазначає, що з 14.04.2023 року без належних правових підстав, без будь-яких погоджень щодо вилучення земельної ділянки державної власності, що розташована у межах Державного акту на право постійного користування землею, що знаходиться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське»), серія ХР-25-07-000343 від 10.10.1994 року, Люботинська міська рада Харківської області стала власником, а Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області стало користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315, що свідчить про створення перешкод Державі (в особі власника, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області) у користуванні та розпорядженні належною їй земельною ділянкою.

Після встановлення викладених вище обставин, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулось із листом № 18-20-5,1-723/0/19-25 від 18.02.2025 року до Люботинської міської ради Харківської області з проханням надати інформацію та документи що стали підставою вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 площею 5,0400 та із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, наданих в постійне користування ДГ «Комунар».

Люботинська міська рада Харківської області у відповідь на лист Головного управління № 18-20-5,1-723/0/19-25 від 18.02.2025 року повідомила листом № 03-36/1210 від 19.03.2025 що відповідно до плану меж землекористування та інформації про сторонніх землекористувачів Державного акту на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, а саме: відмітка 8-землекористувач Управління комунального господарства, земельна ділянка орієнтовною площею 5,0000 га, яка станом на даний час з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 передана у постійне користування Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області не входить до меж Державного акту постійного користування ДП «Слобожанське».

Для встановлення всіх обставин щодо входження земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 до земель, що знаходяться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське») та з метою встановлення наявності підстав для звернення до суду з метою усунення перешкод державі у користуванні та розпорядженні земельними ділянками державної власності, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулось із листом № 32-20-14,2-1469/0/19-25 від 21.03.2025 до спеціалістів, що здійснюють діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах та має у своєму штаті сертифікованих інженерів-землевпорядників з проханням провести роботу за допомогою сучасних засобів та із застосуванням спеціальних знань щодо встановлення перетину (накладення) меж земельних ділянок, зокрема, і земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315, на земельні ділянки, що знаходяться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське»).

Згідно листа № 068 від 01.04.2025 року Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області було отримано результати спеціаліста щодо визначення перетинів (накладень) меж земельних ділянок на земельні ділянки, що знаходяться в користуванні ДГ «Комунар» (нині - ДП «Слобожанське»).

У відповідності до результатів, зокрема, Схеми розміщення земельних ділянок, спеціалістом підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 розміщена в межах Державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-07-000343 від 10.10,1994 року, позначка 33.

Крім того, з доданих графічних матеріалів випливає, що земельна ділянка з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 межує із земельною ділянкою, яка визначена відповідно до плану меж землекористування та інформації про сторонніх землекористувачів Державного акту на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, відміткою 8-землекористувач Управління комунального господарства, що свідчить про хибність тверджень Люботинської міської ради Харківської області викладених у листі.

Ураховуючи вищевикладені обставини позивач зазначає, що діями відповідачів були порушені права держави на користування та розпорядження належною їй земельною ділянкою, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із відповідним позовом щодо усунення даного порушення.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтями 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно статей 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У відповідності до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частина 2 ст. 16 ЦК України встановлює, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно з частиною 1 статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

У свою чергу, згідно ч. 13 статті 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема, скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес суд має захистити у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (пункт 86 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2023 року у справі № 488/2807/17).

Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію (пункти 5.6, 5.9 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2022 року у справі № 908/976/19).

При цьому вимога про визнання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування недійсними (незаконними) та їх скасування не є ефективним способом захисту, адже задоволення такої вимоги не призвело б до відновлення володіння відповідною земельною ділянкою (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі № 911/3681/17, від 11 лютого 2020 року у справі № 922/614/19).

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем безпідставно (без жодних вилучень, тощо) розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Виробничому управлінню комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області та передано у постійне користування земельну ділянку державної форми власності, що підтверджується матеріалами доданими до позовної заяви, проектом землеустрою, Державним актом на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343 в частині контуру № 8 і висновком спеціаліста ТОВ »ПЕРСПЕКТИВА СЛОБОЖАНЩИНИ» від 01.04.2025 № 068.

У відповідності до результатів дослідження спеціалістів, зокрема, Схеми розміщення земельних ділянок, спеціалістом підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 розміщена в межах Державного акту на право постійного користування землею серії ХР-25-07-000343 від 10.10.1994 року, позначка 33.

Крім того, з доданих графічних матеріалів випливає, що земельна ділянка з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 межує із земельною ділянкою яка визначена відповідно до плану меж землекористування та інформації про сторонніх землекористувачів Державного акту на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, відміткою 8-землекористувач Управління комунального господарства, що свідчить про хибність тверджень Люботинської міської ради Харківської області викладених у відзиві.

Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05.09.2025 у справі N 234/16272/15-ц зазначив, що преюдиційні факти - це факти, встановлені судовими рішеннями, що набрали законної сили і не підлягають доведенню в іншій справі.

У пункті 4.5. постанови від 01.10.2024 у cправі № 630/832/16-а Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив, що відповідно до Державного акта на право постійного користування землею від 10.10.1994 № ХР-25-07-000343, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 60, Харківською районною Радою народних депутатів Харківського району Харківської області було надано ДГ "Комунар" в постійне користування 1820,90 га землі в межах згідно із Планом землекористування.

Таким чином, законність видачі та чинності Державного акту на право постійного користування землею від 10.10.1994 серії ХР-25-07-000343, вже досліджувалась та встановлювалась у іншій справі.

Ураховуючи вищевикладені обставини, та те, що земельна ділянка, яка на сьогоднішній день має кадастровий номер 6311200000:01:067:0315 не вибувала із власності держави у встановленому законом порядку, оскільки відсутні будь-які підтверджуючі документи чи відомості щодо її вилучення із державної власності, натомість безпідставно внесена до Державного земельного кадастру з іншим цільовим призначенням та зареєстрована за Люботинською міською радою Харківської області, господарський суд приходить до висновку, що належним способом захисту є усунення перешкод Державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування її державної реєстрації з одночасним припиненням усіх речових прав та зобов'язання повернути таку земельну ділянку у стані, придатному до використання, оскільки це дасть змогу провести інвентаризацію земельних ділянок Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області, встановити її цільове призначення у відповідності до Державного акту на право постійного користування та зареєструвати у встановленому законом порядку право постійного користування Державному підприємству «Слобожанське».

Разом з цим суд зазначає, що копія розпорядження голови Харківської облдержадміністрації від 07.11.2014 р. № 595; копія витягу з Проекту »Рекультивація існуючого звалища по вул. Злагоди, 112»; схема розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 6311200000:01:067:0314 та 6311200000:01:067:0315; копія нотаріально посвідченої заяви (реєстраційний № 1858) в.о. директора ДП »Комунар» (нині - ДП »Слобожанське») Горякіної Ірини Анатоліївни від 13.09.2012 р.; схема розташування земельної ділянки - існуючого сміттєзвалища, отриманої з ресурсу Google Maps; копія “Загального плану території »Комплекс по управлінню комунальними відходами в місті Люботин» з урахуванням додатково переданих земель в безкоштовне тимчасове користування для технологічних потреб комплексу: рекультивації та огорожі існуючого міського сміттєзвалища, будівництва утримуючого насипу, складування ґрунту та інших» не спростовують позовних вимог у справі.

З огляду на фактичні обставини справи та наведені вище норми законодавства, відсутність в матеріалах справи доказів у спростування заявлених позивачем вимог, суд визнає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, та такими, що не спростовані відповідачем.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

При цьому суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується ст. 129 ГПК України, у зв'язку з чим судовий збір у розмірі 6056,00 грн. покладається на відповідачів у рівних частинах.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73-80, 86, 91, 120, 123, 129, 202, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Усунути перешкоди власнику - державі, в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822) у користуванні та розпорядженні землями державної власності шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 з одночасним припиненням усіх речових прав.

Зобов'язати Люботинську міську раду Харківської області (код ЄДРПОУ 04058717) та Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 05392163) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6311200000:01:067:0315 державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (39792822) у придатному для використання стані.

Стягнути з Люботинської міської ради Харківської області (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Слобожанська, буд. 26, код ЄДРПОУ 04058717) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61165, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, поверх 8-9, код ЄДРПОУ 39792822) 3028,00 грн. судового збору.

Стягнути з Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Слобожанська, буд. 151а, код ЄДРПОУ 05392163) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61165, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, поверх 8-9, код ЄДРПОУ 39792822) 3028,00 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

УЧАСНИКИ СПРАВИ:

Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (61165, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, поверх 8-9, код ЄДРПОУ 39792822).

3-я особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державне підприємство "Слобожанське" (62455, Харківська область, Харківський район, смт. Коротич, вул. Незалежності, буд. 54, код ЄДРПОУ 05392163).

Відповідач: Люботинська міська рада Харківської області (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Слобожанська, буд. 26, код ЄДРПОУ 04058717).

Відповідач: Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (62433, Харківська область, м. Люботин, вул. Слобожанська, буд. 151а, код ЄДРПОУ 05392163).

Повне рішення складено "07" серпня 2025 р.

Суддя А.М. Буракова

справа № 922/1473/25