65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"06" серпня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1720/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Желєзної С.П., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до приватного підприємства «Союзавто» про стягнення 30 353,19 грн, -
Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі по тексту - Фонд) звернулося до господарського суду з позовною заявою до приватного підприємства «Союзавто» (далі по тексту - ПП «Союзавто») про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 30 353,19 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором оренди державного майна №1238-14-065 від 25.12.2014 в частині сплати орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023.
Ухвалою суду від 05.05.2025 дана справа була призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов та заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; встановлено позивачу 7-денний строк з дня вручення відзиву на позов для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу 5-денний строк з дня вручення відповіді на відзив для подання заперечень на відповідь на відзив.
Відповідно до ч. ч. 5, 8 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
ПП «Союзавто» було повідомлено про розгляд судом даної справи шляхом направлення ухвали суду на його юридичну адресу, а саме: 73000, Херсонська обл., Херсонський р-н, м. Херсон, шосе Бериславське, буд. 46, яка була перевірена судом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань під час вирішення питання про відкриття провадження у справі.
14.05.2025 року поштове повідомлення повернулось до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про належне повідомлення ПП «Союзавто» про розгляд судом даного спору. Оскільки відповідачем не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
25.12.2014 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна в Херсонській області (Фонд, Орендодавець) та ПП «Союзавто» (Орендар) було укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №1238-14-065.
Відповідно до п.1.1 договору №1238-14-065 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене нерухоме майно - приміщення загальною площею 260,8 кв.м в будівлі літера «В» (реєстровий номер 21536845.66.ЧЯМХЮФ009), а саме: бокс №1 площею 37,7 кв. м, службове приміщення №2 площею 7,5 кв.м., службове приміщення №3 площею 17,5 кв.м, бокс №4 площею 132, 9 кв.м , бокс №6 площею 65,2 кв.м та частина мостіння загальною площею 83,0 кв. м, а саме: мостіння №1 площею 59,0 кв.м та мостіння №2 площею 24,0 кв. м за адресою м. Херсон, Бериславське шосе, 46, що перебуває на балансі філії «Херсонський обласний автомобільно-учбовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс». Вартість майна визначена суб'єктом оціночної діяльності ПП «Експерт-центр» згідно з висновком про вартість станом на 30.09.2014 і становить за незалежною оцінкою 405 525,00 (чотириста п'ять тисяч п'ятсот двадцять п'ять гривень 00 копійок), без урахування ПДВ.
Згідно з п.п.2.1, 2.2 договору №1238-14-065 Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у Орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
Пунктами 3.1 договору №1238-14-065 закріплено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку листопад 2014 р - 7052,48 (сім тисяч п'ятдесят дві гривні 48 копійок).
Відповідно до п.3.6 договору №1238-14-065 орендна плата перераховується Орендарем до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем з урахуванням щомісячного індексу інфляції, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Положеннями п. 3.11 договору №1238-14-065 визначено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу.
Відповідно до п.10.1 договору № 1238-14-065 договір укладено строком на 2 (два) роки 11 місяців, що діє з 25.12.2014 до 25.11.2017 року включно.
Згідно з п.10.4 договору № 1238-14-065 у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі якщо за три місяці до спливу строку договору не надійшло повідомлення від органу, уповноваженого управляти майном, що знаходиться в оренді, про неможливість продовження дії договору оренди у зв'язку з наміром використовувати це майно для власних потреб, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформлюються додатковим договором, який є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п.10.6 договору №1238-14-065 чинність цього договору припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; загибелі орендованого майна; банкрутства Орендаря; відмови Орендодавця від договору відповідно до п.8.4 цього договору; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду; ліквідації Орендаря - юридичної особи.
25.12.2014 між Фондом, філією «Херсонський обласний автомобільно-учбовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» та ПП «Союзавто» було підписано акт приймання-передавання державного майна.
21.05.2015 між Фондом та ПП «Союзавто» було укладено додатковий договір №1 про внесення змін до договору оренди державного майна від 25.12.2014 №1238-14-065, згідно якого пункт 1.1 розділу 1 «Предмет договору» та пункт 3.1. розділу 3 «Орендна плата» було викладено в новій редакції (було зменшено площу, кількість орендованого майна та, відповідно, розмір орендної плати).
21.05.2015 між Фондом, філією «Херсонський обласний автомобільно-учбовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» та ПП «Союзавто» було підписано акт приймання-передавання державного майна, згідно якого відповідачем було повернуто з оренди окреме державне майно.
16.06.2015 між сторонами по справі було укладено додатковий договір №2 про внесення змін до договору оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065 згідно якого пункт 1.2 розділу 1 «Предмет договору» та пункт 3.1 розділу 3 «Орендна плата» було викладено в новій редакції.
24.06.2016 між сторонами по справі було укладено додатковий договір №3 про внесення змін до договору оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065 згідно якого пункти 1.2, 3.1, 5.3, 5.8, 5.12, абзац 1 розділу 11 було викладено в новій редакції. Вказаною угодою сторонами також було змінено найменування Орендодавця на наступне - Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
13.11.2017 між Фондом та ПП «Союзавто» було укладено додатковий договір №4 про внесення змін до договору оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065, яким було внесено зміни до пунктів 1.1, 3.1, 3.10, 5.2, 8.4, 9.4, 10.1, 10.5 договору та продовжено строку дії договору до 26.10.2020 включно.
18.06.2018 між Фондом та ПП «Союзавто» було укладено додатковий договір №5 про внесення змін до договору оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065, яким було внесено зміни в п.п. 1.2, 3.1. розділу 3 «Орендна плата» та викладено їх в новій редакції.
16.12.2020 між Фондом та Орендарем було укладено додатковий договір №6, яким було викладено договір оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065 у новій редакцій.
Пунктами 9.1, 12.1, 16 розділу I (змінювані умови) договору оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065 (у редакції додаткового договору №6 від 16.12.2020) визначено, що місячна орендна плата становить 5 080,32 грн без ПДВ; договір укладено на 2 роки 11 місяців (тобто до 16.11.2023); Орендар сплачує до державного бюджету 70% від суми орендної плати, інша частина сплачується на користь Балансоутримувача.
27.01.2025 Фонд звернувся до ПП «Союзавто» з вимогою про погашення за договором оренди державного майна від 25.12.2014 № 1238-14-065 заборгованості з орендної плати у розмірі 30 353, 19 грн та пені у розмірі 113,46 грн.
31.03.2025 Фонд повторно звернувся до ПП «Союзавто» з вимогою про погашення заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 30 353, 19 грн та пені - 113,46 грн. Вказана вимога була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв'язку 01.04.2025, що підтверджується описом вкладення та накладною.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних та зустрічних позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Положеннями ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, та встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв'язку з чим, суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Порушенням вважається такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке. Порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Водночас позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюються судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.
Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України (далі по тексту ГК України) майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 4 ст. 284 ГК України строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
25.12.2014 року між Фондом (Орендодавець) та ПП «Союзавто» (Орендар) було укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №1238-14-065. На підставі додаткових угод сторонами було продовжено строк дії договору до 16.11.2023.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 03.10.2019 (далі по тексту - Закон України «Про оренду державного та комунального майна»), який був введений в дію з 01.02.2020.
Порядок продовження договору оренди майна згідно з Законом України «Про оренду державного та комунального майна» встановлений ст. 18, якою визначено продовження договору оренди за результатами проведення аукціону, а також випадки продовження дії договору за відсутності аукціону.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.
Водночас, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, на підставі Закону від 01.04.2022 № 2181-IX Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» були доповнені п. 6-1, відповідно до якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо: продовження договору оренди шляхом запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану.
Постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» установлено, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавця та орендаря про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються (п. 5 постанови в редакції чинній на дату закінчення строку дії договору).
При цьому, у п. 16 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 визначено, що орендодавці державного та комунального майна повинні забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї постанови починаючи з 24.02.2022.
Правовий аналіз наведених нормативних приписів постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 дає підстави для висновку, що автоматичне продовження договорів оренди державного та комунального майна, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, починається з 24.02.2022, за умови, зокрема, що строк дії відповідних договорів завершується у період воєнного стану. Позиція суду із даного питання відповідає висновкам, які наведені у постанові Верховного Суду від 19.03.2024 по справі №910/3272/23.
Оскільки строк дії оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 1238-14-065 від 25.12.2014 закінчувався 16.11.2023, тобто в період дії воєнного стану, суд доходить висновку, що дія даного договору була продовжена на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану згідно з постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.
Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно із ч. ч. 1, 3-4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до п.3.1 договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 1238-14-065 від 25.12.2014 (в редакції додаткової угоди від 16.12.2020) орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 зі змінами і доповненнями, і становить за базовий місяць розрахунку - 5080,32 (п'ять тисяч вісімдесят грн 32 коп.).
У поданій до суду позовній заяві Фондом було наголошено про звільнення ПП «Союзавто» від сплати орендної плати на період воєнного стану та до 31.12.2022, а також починаючи з 01.01.2024. Водночас, як наголошує позивач, правові підстави для звільнення відповідача від сплати орендних платежів протягом січня-грудня 2023 року були відсутні. За результатами оцінки доводів позивача в цій частині, господарський суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512 було внесено зміни, зокрема, до пп. 1-1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 шляхом викладення їх у новій редакції, згідно з якою орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024 нарахування орендної плати орендарям, визначеним пп. 1-1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 здійснюється з урахуванням змін, затверджених цією постановою, починаючи з 01.01.2024. Надмірно сплачена зазначеними орендарями орендна плата підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів.
З огляду на викладене вище, господарський суд доходить висновку, що орендарі державного майна, яке знаходиться на території Херсонської області, звільнялися від орендної плати до 31.12.2022. Після внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 орендарі підлягають звільненню від сплати орендних платежів з 01.01.2024, а, отже, період з січня до грудня 2023 року орендарі були зобов'язані сплачувати орендну плату.
Згідно з пп. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
З посиланням на пп. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 позивачем було нараховано відповідачу до сплати орендну плату у розмірі 30 353,19 грн за період з січня до грудня 2023 року. Перевіривши здійснений позивачем розрахунок, господарський суд доходить висновку про його правильність та обґрунтованість.
З викладених обставин, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів сплати ПП «Союзавто» орендної плати протягом спірного періоду, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених Фондом позовних вимог шляхом присудження до стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 30 353,19 грн.
Згідно вимог ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку про правомірність задоволення заявлених Регіональним відділенням Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі позовних вимог шляхом присудження до стягнення з приватного підприємства «Союзавто» суми основного боргу у розмірі 30 353,19 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства «Союзавто» /73000, Херсонська обл., м.Херсон, Бериславське шосе, буд. 46; ідентифікаційний код 31917775/ на користь Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі /73003, Херсонська обл., м. Херсон, проспект Незалежності, буд. 47; ідентифікаційний код 21295778/ суму основного боргу у розмірі 30 353,19 грн /тридцять тисяч триста п'ятдесят три грн 19 коп./, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн /дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп./.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення складено 06 серпня 2025 р.
Суддя С.П. Желєзна