Справа № 366/2291/25
Провадження № 3/366/1447/25
Іменем України
07 серпня 2025 року селище Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Мовчан В.В., за участю секретаря судового засідання Кулик А.М., розглянувши справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від начальника Київського обласного управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
22.07.2025 до Іванківського районного суду Київської області надійшов протокол № 55 від 14.07.2025 та протокол № 54 від 14.07.2025 про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією та матеріали справ про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями, головуючим суддею по справах № 366/2291/25 та 366/2292/25 визначено суддю Мовчана В.В. Розгляд справ призначено на 30.07.2025.
У судовому засіданні 30.07.2025, за клопотанням прокурора, постановою Іванківського районного суду Київської області матеріали справ щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: справа № 366/2292/25, провадження № 3/366/1448/25, справа № 366/2291/25, провадження № 3/366/1447/25 - об'єднано в одне провадження та призначено справу до розгляду на 07.08.2025.
У судовому засіданні 07.08.2025 ОСОБА_1 свою вину визнав. Щиро розкаявся.
Прокурор Іванківського відділу Вишгородської окружної прокуратури Київської області Левченко Р.М. у судовому засіданні 07.08.2025 зазначив, що винуватість ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У судовому засіданні дослідженні наступні докази:
1)Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 55 від 14.07.2025, Інформаційна картка про результати судового провадження про кримінальне корупційне правопорушення або розгляду справи про адміністративне корупційне правопорушення, рапорт старшого оперуповноваженого Київського обласного управління ДВБ Національної поліції України А.Браткевича, письмові пояснення ОСОБА_1 , лист начальника Департамента внутрішньої безпеки від 22.05.2025, лист керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 15.05.2025, лист начальника Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 від 30.05.2025, витяг з наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області № 55 о/с від 12.06.2025, витяг з тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління полковника служби цивільного захисту № 70-НК від 09.02.2024, копію декларації з Єдиного державного реєстру декларацій;
2)Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 54 від 14.07.2025, Інформаційна картка про результати судового провадження про кримінальне корупційне правопорушення або розгляду справи про адміністративне корупційне правопорушення, рапорт старшого оперуповноваженого Київського обласного управління ДВБ Національної поліції України А.Браткевича, лист начальника Департамента внутрішньої безпеки від 22.05.2025, лист керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 15.05.2025, витяг з тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління полковника служби цивільного захисту № 70-НК від 09.02.2024, копію декларації з Єдиного державного реєстру декларацій, письмові пояснення ОСОБА_1 , лист начальника Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 від 30.05.2025, витяг з наказу начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області № 55 о/с від 12.06.2025, послужний список ОСОБА_1 , подання про звільнення, копію декларації з Єдиного державного реєстру декларацій, наказ голови Національної поліції України № 363 від 05.04.2025.
Згідно з протоколом № 55 від 14.07.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією: ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади водія 41 ДПРЧ 10 ДПРЗ ГУ ДСНС України Київської області зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік «після звільнення» не пізніше 31 березня 2025 року. Однак відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайта Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік «після звільнення» 05.04.2025 о 14 год. 09 хв., тобто несвоєчасно.
Як вбачається з протоколу № 54 від 14.07.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією: ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади водія 41 ДПРЧ 10 ДПРЗ ГУ ДСНС України Київської області зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» не пізніше 09 березня 2024 року. Однак відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайта Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав до Реєстру декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» 25.03.2025 о 20 год. 01 хв., тобто несвоєчасно.
Згідно вищезгаданих протоколів, ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Пунктами 2 і 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013 року (далі Положення про порядок проходження служби цивільного захисту), визначено, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період. Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Пунктом 6 вказаного Положення передбачено, що особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
У силу пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» особи начальницького складу служби цивільного захисту, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 відноситься до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту.
Процедура заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначена Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021 року (далі Порядок).
Так, пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку визначає, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. З розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4.
Так, НАЗК надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності 3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено
Також, згідно даного Роз'яснення, днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відповідно до витягу з наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління полковника служби цивільного захисту С. Дишканта № 70-НК від 09.02.2024, ОСОБА_1 , головного майстера - сержанта служби цивільного захисту, водія 41 державної пожежно-рятувальної частини 10 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України в Київській області звільнено 09.02.2024.
Як встановлено судом, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік «після звільнення» 05.04.2025 о 14 год. 09 хв., а декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні» 25.03.2025 о 20 год. 01 хв., тобто несвоєчасно.
Доказів поважності причин неподання ОСОБА_1 , у визначений законом строк декларації суб'єкта декларування, під час розгляду справи суду не надано.
Оцінюючи досліджені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме порушення вимог фінансового контролю.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд визнає його щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Враховуючи викладене, оцінюючи досліджені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, доведена повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП у разі, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 40-1, 172-6, 283, 285, 287 КУпАП, суд
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020, 00 грн (одна тисяча двадцять гривень нуль копійок)
реквізити для оплати - отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Іванківська сел/21081100, код отримувача(ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA228999980313000106000010812, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
2.Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід Держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень, шістдесят копійок)
реквізити для оплати: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя Віталій МОВЧАН