Справа № № 585/2765/25
Номер провадження 1-в/585/141/25
06 серпня 2025 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої - судді - ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
засудженого - ОСОБА_4 ,
представника ДУ Роменська ВК № 56 - ОСОБА_5 ,
адвоката - ОСОБА_6 ,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни в режимі відеоконференції подання Державної установи «Роменська виправна колонія (№56) про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду засудженого:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Полтава, мешканця до арешту АДРЕСА_1 , з середньою освітою, не працюючого, раніше неодноразово судимого;
по даній справі засуджений 29.01.2025 року Ленінським районним судом м. Полтави за ст.ст. 15 ч2, 115 ч1 КК України до 7 років позбавлення волі. На підставі ст. ст. 71, 72 КК України до призначеного за цим вироком покарання частково приєднати невідбуту частину покарання за вироком Ленінського районного суду м. Полтави від 17.03.2023 р. та остаточно визначено покарання за сукупністю вироків у виді позбавлення волі на строк 7 років 1 місяць.
Строк відбування покарання рахувати з 29.01.2025.
У строк покарання зараховано строк попереднього ув'язнення з 17.03.2024 року по 28.01.2025 року включно, з розрахунку один день попереднього ув'язнення відповідає одному дню позбавлення волі.
Вирок набрав чинності - 01.03.2025 року
Початок строку: 29.01.2025 року
Кінець строку: 17.04.2031 року
Станом на 06.08.2025 року відбув 1 р. 04 м. 19 дн.
Невідбута частина складає 5 р. 4 м. 15 дн.
Державна установа « Роменська виправна колонія (№56)» звернулась до суду із поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 .
В обґрунтування подання зазначено, що засуджений ОСОБА_4 з 11.04.2025 року відбуває покарання в державній установі «Роменська виправна колонія (№56)».
ОСОБА_4 до адміністрації державної установи «Роменська виправна колонія (№56)» подав заяву про бажання проходити військову службу за контрактом.
ОСОБА_4 є засудженим стосовно якого, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 Кримінального кодексу України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів за вчинення яких таке звільнення не застосовується.
Крім того, ОСОБА_4 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Адміністрацією державної установи «Роменська виправна колонія (№56)» організовано проведення первинного медичного огляду ОСОБА_4 в умовах медичної частини № 56 філії державної установи «Центр охорони здоров'я ДКВС України» у Сумській області.
За результатами попереднього розгляду комісією державної установи «Роменська виправна колонія (№56)», за участі представника ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 можливо представити до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
За результатами військово-лікарської комісії ОСОБА_4 за станом здоров'я придатний до військової служби.
Представник Роменської ВК № 56 подання підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на викладені в ньому обставини.
Прокурор в судовому засіданні проти подання про умовно-дострокове звільнення ОСОБА_4 від основного покарання для проходження військової служби, а також встановлення адміністративного нагляду заперечував. Пояснив, що засуджений ОСОБА_4 вчинив особливо тяжкий злочин проти життя в період відбування іспитового строку. Станом на початок повномасштабного вторгнення ОСОБА_4 перебував на свободі, міг самостійно доєднатися до лав Збройних Сил України, проте цього не зробив, і в цей же час продовжив вчиняти тяжкі злочини. Крім того, ОСОБА_4 відбув незначний термін покарання за вироком по даній справі, тому заява останнього про бажання проходити військову службу за контрактом, може бути способом уникнути відбування призначеного покарання. Тому вважав таке подання передчасним.
Засуджений ОСОБА_4 клопотання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та встановлення адміністративного нагляду просив задовольнити, зазначивши, що він як громадянин України має намір виконувати свій обов'язок, таке його рішення є свідомим, примусу збоку адміністрації установи або інших осіб з цього питання на нього не здійснювалось, таке його рішення є добровільним.
Адвокат клопотання про умовно-дострокове звільнення від відбування ОСОБА_4 покарання для проходження військової служби та встановлення адміністративного нагляду просив задовольнити.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши клопотання, матеріали особової справи засудженого та надані докази, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 29.01.2025 року Ленінським районним судом м. Полтави за ст.ст. 15ч2, 115ч1 КК України до 7 років позбавлення волі. На підставі ст.ст. 71,72 КК України до призначеного за цим вироком покарання частково приєднати невідбуту частину покарання за вироком Ленінського районного суду м. Полтави від 17.03.2023 та остаточно визначено покарання за сукупністью вироків у виді позбавлення волі на строк 7 років 1 місяць.
З 11.04.2025 року ОСОБА_4 відбуває покарання в Державній установі «Роменська виправна колонія (№ 56)».
18.07.2025 року ОСОБА_4 до адміністрації державної установи «Роменська виправна колонія (№ 56)» подано заяву про бажання проходити військову службу за контрактом (а.с.5).
Відповідно до виписки із медичної карти амбулаторно хворого ДУ «Роменська ВК № 56» ОСОБА_4 здоровий. ( а.с. 11).
Згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.06.2025 року ОСОБА_4 придатний до військової служби за контрактом (а.с.6).
Відповідно до письмової згоди командира військової частини (номер військової частини не зазначається з міркувань безпеки), ВЧ попередньо вивчено та відібрано кандидата для проходження військової служби за контрактом ОСОБА_4 , який буде прийнятий на військову службу за контрактом та поставлений на всі види забезпечення згідно чинного законодавства до (номер якої не зазначається з міркувань безпеки). Після позитивного рішення щодо умовно-дострокового звільнення засудженого просить начальника ДУ «Роменського ВК № 56 направити засудженого для проходження військової служби за контрактом до вказаної ВЧ (а.с.7).
В характеристиці на засудженого ОСОБА_4 , затвердженої начальником ДУ «Роменська ВК № 56» 18.07.2025 року, зазначено, що ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюється як середній; не заохочувався; не має дисциплінарних стягнень. Ризик ймовірної небезпеки для суспільства оцінюється як середній. Адміністрація установи вважає доцільним розглянути на комісії установи заяву засудженого ОСОБА_4 щодо застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, згідно вимог ст. 81-1 КК України (а.с.8-9).
Згідно Психологічної характеристики засудженого - ОСОБА_4 , 1979 року народження, усвідомлює необхідність захищати Україну у складі ЗСУ, що сприятиме успішній адаптації до військової служби. ( а.с.10)
Згідно протоколу № 21 від 18.07.2025 року проведено засідання комісії за участі начальника ДУ Роменська ВК №56, в т.ч. представника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 , представника військової частини (номер не зазначається з міркувань безпеки) - за результатами військово-лікарської комісії ОСОБА_4 - придатний до проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду- військово-обліковий документ наявний.
Відповідно до статті 81-1 КПК України, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.
На час звернення державної установи «Роменська виправна колонія (№ 56)» до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом в Україні діє воєнний стан, продовжений у встановленому законом порядку.
ОСОБА_4 є засудженим стосовно якого, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 Кримінального кодексу України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки вчинений ним злочин не відноситься до злочинів за вчинення яких таке звільнення не застосовується.
Крім того, ОСОБА_4 відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
До клопотання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом засудженого ОСОБА_4 , у відповідності з положеннями ст.154-1 КВК України, додано заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, рекомендаційний лист (письмова згода) командира військової частини (номер якої не зазначається з міркувань безпеки), в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, копію військово-облікових документів та копію довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.
Відповідно до п. 20 розділу IV Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи державам-членам Rec (2003) 22 «Про умовно-дострокове звільнення» критерії надання умовного звільнення слід застосовувати в такий спосіб, щоб забезпечити умовне звільнення всіх ув'язнених, які вважаються такими, що відповідають мінімальному рівню безпеки й можуть стати законослухняними громадянами.
Таким чином, за результатами дослідженого, суд приходить до висновку про задоволення подання «Державної установи «Роменська виправна колонія (№56)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого, оскільки ОСОБА_4 , який виявив бажання проходити військову службу за контрактом, відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", є засудженим стосовно якого, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 Кримінального кодексу України, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби. Доводи прокурора про неможливість застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення для проходження військової служби за контрактом є необґрунтованими. Суд приходить до висновку, що засуджений може та здатен проходити військову службу та довести своє виправлення під час військової служби.
У відповідності до ч.6 ст.154-1 КВК України - при умовно-достроковому звільненні з установи виконання покарань на підставі ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, що набрало законної сили, особа передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Останнім днем відбування кримінального покарання особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, є день її передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки".
Відповідно до статті 81-1 КК України - при ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на засудженого, звільненого від відбування покарання, обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення від відбування основного покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі Національної Гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08.05.2024 № 3687-IX визначено, що стосовно осіб, які звільнені умовно-достроково від відбування покарання на підставі визначеній статтею 81-1 КК України, встановлюється адміністративний нагляд, який здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу.
Законом України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., N 52, ст. 455 із наступними змінами) статтею 3 пунктом "е" передбачено:
"е) звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 71 цього Закону";
Статтею 71 зазначеного Закону передбачається:
Адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 811 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст. 21-7 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», звільнення з військової служби військовослужбовців з числа осіб, яких умовно-достроково звільнено від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється відповідно до частини сьомої статті 26 цього Закону.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08.05.2024 № 3687-IX, ст.81-1 КК України, ст.154-1 КВК України, , ст. ст. 376, ст.ст. 535, 537, 539 КПК України суд,-
1.Подання Державної установи «Роменська виправна колонія (№56)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
2. Звільнити умовно-достроково від відбування основного покарання у вигляді позбавлення волі за вироком Ленінського районного суду м. Полтави від 29.01.2025 року за ст.ст.15 ч.2, 115 ч. 1, 71, 72 КК України на строк - 5 років 4 місяці 15 днів для проходження військової служби за контрактом засудженого засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом.
3.Встановити до засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на час проходження військової служби за контрактом, але не довше ніж на два роки, встановивши наступні обмеження:
- заборону перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборону виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з яким укладено контракт.
4. Здійснення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покласти на командира військової частини, в якій останній проходить військову службу за контрактом.
5. Зобов'язати засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
6. Про взяття на окремий облік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для здійснення адміністративного нагляду, повідомити Роменський міськрайонний суд Сумської області та Роменську окружну прокуратуру Сумської області.
7. Останнім днем відбування кримінального покарання засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом, до якої застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, вважати день його передачі до підрозділу Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
8. Роз'яснити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що ухилення від прийняття на військову службу за контрактом, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану, може мати наслідком кримінальну відповідальність передбачену ст.336-1 КК України.
Копію ухвали невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили надіслати до ІНФОРМАЦІЯ_3 та до ДУ Роменська ВК № 56 для виконання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 7 днів з дня оголошення ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала набирає законної сили в день розгляду справи апеляційним судом, якщо таку не було скасовано.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_8