Справа № 465/10650/24
Провадження 2/465/852/25
Іменем України
29.07.2025 року Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Кузь В.Я.
за участю секретаря судового засідання Титикайла І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові цивільну справу № 465/10650/24 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради за участю третьої особи - ОСОБА_2 про коригування адреси частини приватного будинку,-
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою про коригування адреси частини приватного будинку. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у відповідності до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно він є власником житлового будинку, що розташований на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 та позначений під індексом А-2, загальною площею 274, 3 кв.м.. Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом його дружині - ОСОБА_2 також належить на праві приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 150,6 кв.м.. Маючи у власності два будинки за однією адресою він звернувся до Франківської районної адміністрації з метою присвоєння будинковолодінню під індеком А-2 нової поштової адреси. В нього, позивача, наявний висновок щодо технічної можливості поділу об'єкту нерухомого майна, а також погоджено можливість утворення містобудівної одиниці з присвоєнням поштової адреси АДРЕСА_2 . Згідно довідки Обласного комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" поштова адреса: АДРЕСА_1 не рахується. Згідно довідки Обласного комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" за будинковолодінням по АДРЕСА_1 обліковується 498,8 кв.м. землі. Вказана ділянка є для обох будинків. У відповідності до викопіювання земельної ділянки по АДРЕСА_1 проглядається, що на вищевказаних 498,8 кв.м. землі розташовано два будинки, зокрема № 60 та № A-2. У випадку присвоєння будинку, позначеним під індексом А-2 поштового номеру 60-А це надасть можливість власнику ново побудованого будинку претендувати на окрему земельну ділянку, оскільки з трьох сторін уже є приватизовані ділянки, а з четвертої сторони розташована проїжджа частина. Разом з тим, йому відмовлено у присвоєнні будинку, позначеному під індексом А-2 та розташованим на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 нової поштової адреси 60-А.
Відтак, з метою захисту своїх прав як власника нерухомого майна, він змушений звернутися до суду.
У письмових поясненнях представник відповідача зазначає, що заперечує позовні вимоги в повному обсязі, зазначає, що Львівська міська рада є неналежним відповідачем, відтак в задоволенні позову слід відмовити.
В судове засідання учасники судового процесу не прибули, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 42273023 від 14.08.2015, позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок під індексом А-2 загальною площею 274,3 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відпоаідно до свідоцтва про праву на спадщину від 25.11.2016, після смерті гр. ОСОБА_3 спадкоємцем майна, а саме житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою АДРЕСА_1 , позначений літерою А-1, є її донька ОСОБА_2 , третя особа у справі.
Згідно технічного паспорту від 16.10.2013 на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 , на схематичному плані земельної ділянки зображені два житлові будинки, зокрема, будинок під індексом А-2.
Зідно висновку №1/8540, виданого 17.07.2018 Обласним комунальним підприємством "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки", щодо технічної можливості поділу об"єкта нерухомого майна, технічно можливо розділити будинковолодіння АДРЕСА_1 на два самостійних з присвоєнням окремого поштового номеру житлового будинку літ. "А-2" загальною площею 274,3 кв.м., житловою площею 95,7 кв.м., 1/2 №1 - огорожа, 1/2№2 - хвіртка, 1/2№3 - ворота, 1/2"К" - колодязь, 1/2 "І" - вимощення присвоїти 60/а по АДРЕСА_1 .
В матеріалах справи наявні копії відповідей Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-4537 від 21.08.2018, Юридичного департаменту Львівської міської ради № 2901-322 від 11.04.2019, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради № 35-вих-31175 від 22.04.2020, № 35-вих-68959 від 07.06.2023, відповідно до яких позивачу відмовлено у присвоєнні поштової адреси в частині будинковолодіння по АДРЕСА_1 .
З цих підстав, суд відхиляє твердження Львівської міської ради, щодо неналежного відповідача, оскільки закзначені вище юридичні особи так чи інакше є структурними підрозділами саме Львівської міської ради - відповідщача.
Третя особа у справі - ОСОБА_2 позовних вимог не заперечує, погоджується, що відсутність окремого номеру на будинок, перешкоджає здійсненню прав власності на нього.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", адресою об'єкта нерухомого майна (далі адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Згідно із п. 5 ч. 11 ст. 26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" однією з підстав зміни адреси об'єкта нерухомого майна є упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Так, порядком присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна (далі - Порядок № 690) затверджено єдину процедуру присвоєння, зміни, коригування адрес об'єктів будівництва, будинків, будівель, споруд, окремих частин об'єкта, які є самостійними об'єктами права на нерухоме майно (квартир, гаражних боксів, машиномісць, інших житлових та нежитлових приміщень).
За умовами пункт 50 цього Порядку № 690, у порядкування нумерації об'єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об'єкта; у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об'єктів державної або комунальної власності; у випадку подвоєння адрес внаслідок об'єднання населених пунктів; у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку; у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком.
Згідно з п. 2 цього Порядку № 690 блоковані будинки - два та більше житлових (садибного типу, садові, дачні) будинки заввишки не більше чотирьох поверхів, у яких є хоча б одна спільна стіна, збудовані на межі окремих земельних ділянок за різними кадастровими номерами. Кожен блокований будинок є окремим об'єктом нерухомості і йому присвоюється окремий номер по вулиці (провулку тощо).
Згідно з абзацами 2,3 п.23 цього Порядку № 690 для нумерації об'єктів використовуються великі літери українського алфавіту в такій послідовності: А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, И, К, Л, М, Н, П, Р, С, Т, У, Ф, X, Ц, Ч, Ш, Ю, Я. Літера зазначається після номера через дефіс.
Відповідно до п.51 Порядку № 690 упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності.
Згідно довідки ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" №1/4450 від 19.04.2018, станом на 20.04.2018 згідно архівних даних ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" інвентаризаційна справа за адресою АДРЕСА_1 , не рахується.
Згідно з п. 52 Порядку № 690, у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду У разі коли всі окремі частини об'єкта з однаковими адресами є комунальною або державною власністю та належать одному власнику, їх адреси можуть бути змінені в порядку, визначеному пунктом 53 цього Порядку, або в порядку, передбаченому у зв'язку із зміною, коригуванням адреси.
За приписами п. 53 Порядку № 690, у разі виявлення дублювання номерів окремих частин об'єкта упорядкування нумерації окремих частин об'єкта може здійснюватися виключно за рішенням суду (крім випадку, визначеного абзацом другим пункту 52 цього Порядку).
Згідно ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
За приписами ч.ч. 1,2 ст. 319 ЦК України. власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Згідно ст. 41 Конституції України та ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
У разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Пунктом 2 Постанови пленуму Верховного суду України № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» встановлено, що обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року № 63566/00 «Проніна проти України (Pronina v. Ukraine)», § 23).
На підставі наведеного, керуючись статями 3,10,12, 81, 89, 258-259, 263 - 265 ЦПК України,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Львівської міської ради за участю третьої особи - ОСОБА_2 про коригування адреси частини приватного будинку - задоволити.
Змінити адресу об'єкту нерухомого майна - житлового будинку, позначеного під індексом А-2 загальною площею 274,3 кв. м. з адреси АДРЕСА_1 , що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , на окрему поштову адресу - АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення його повного тексту до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрованй за адресою: АДРЕСА_3 ;
Відповідач: Львівська міська рада, юридична адреса: м. Львів, площа Ринок, буд.1, код ЄДРПОУ 04056121;
Третя особа: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3
Повний текст рішення складено та проголошено 07. 08. 2025 р. об 08 год. 35 хв.
Суддя В. Кузь