Справа № 685/615/25
Провадження № 3/685/286/25
06 серпня 2025 року селище Теофіполь
Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Турчин-Кукаріна І.В.,
за участі секретаря судового засідання Медун В.Р., особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та його законного представника ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Теофіполь матеріали, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 2 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
01 липня 2024 року о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без державного номерного знака, належним Скачук, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та порушення мови, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, унаслідок чого інспектор сектору поліцейської діяльності № 1 (селище Теофіполь) відділу поліції № 2 (м. Волочиськ) Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старший лейтенант поліції Заєць І.В. на місці зупинки транспортного засобу склав протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377569 (у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно №685/615/25, провадження № 3/685/286/25).
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377569 долучено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 01.07.2025 (із зазначенням про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду), розписку про роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП від 01.07.2025 (із підписом ОСОБА_1 ), розписку про інформування особи, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу від 01.07.2025 (із підписом ОСОБА_1 ), заявку на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою SMS-повідомлень від 01.07.2025 (із підписом ОСОБА_1 ), а також компакт-диск із відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції.
Окрім цього, 01 липня 2024 року о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без державного номерного знака, належним Скачук, не маючи права керування даним транспортним засобом, оскільки не отримував посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив пп. «а» п. 2.1 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377584 від 01.07.2025, у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно № 685/616/25, провадження № 3/685/287/25).
Також 01 липня 2024 року о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без державного номерного знака, належним Скачук, чим порушив пп. «в» п. 2.9 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 121-3 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377594 від 01.07.2025, у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно № 685/617/25, провадження № 3/685/288/25).
Крім цього, 01 липня 2024 року о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без державного номерного знака, належним Скачук, без застебнутого мотошолома, чим порушив пп. «г» п. 2.3 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 121 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377587 від 01.07.2025, у Теофіпольському районному суді зазначеній справі присвоєно № 685/618/25, провадження № 3/685/289/25).
Після з'ясування думки присутніх в судовому засіданні осіб, враховуючи, що вказані адміністративні матеріали складені стосовно тієї самої особи, стосуються різних епізодів вчиненого діяння та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення № 685/615/25 (провадження № 3/685/286/25), № 685/616/25 (провадження № 3/685/287/25), № 685/617/25 (провадження № 3/685/288/25), № 685/618/25 (провадження № 3/685/289/25), суд, на підставі ст. 36 КУпАП, відповідно до п. 6 Розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814, об'єднав в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі № 685/615/25 (провадження № 3/685/286/25).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП визнав повністю, готовий понести покарання, в подальшому подібного обіцяє не вчиняти.
Присутня в судовому засіданні матір ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , будучи його законним представником, повідомила суд, що не змогла проконтролювати, коли її син самостійно зібрав розібраний на запасні частини мотоцикл та виїхав з подвір'я на дорогу, обіцяла надалі виконувати батьківські обов'язки ретельніше.
Заслухавши пояснення особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії (пп. «а» п. 2.1. Правил дорожнього руху).
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий (пп. «в» п. 2.9. Правил дорожнього руху).
Відповідно до ч. 1 ст. 121-3 КУпАП, керування або експлуатація транспортного засобу без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, перевернутим чи неосвітленим, закритим іншими предметами (в тому числі прозорими), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дає можливості чітко визначити символи або буквено-числову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а так само вчинення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний під час руху на мотоциклі або мопеді бути в застебнутому мотошоломі й не перевозити пасажирів без застебнутих мотошоломів (пп. «г» п. 2.3. Правил дорожнього руху).
Порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У цій справі, окрім повного визнання вини ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377569 від 01.07.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377584 від 01.07.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377594 від 01.07.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 377587 від 01.07.2025, крім цього, долученими до зазначених протоколів та дослідженими в судовому засіданні направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 01.07.2025 (із зазначенням про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду), а також дослідженими в судовому засіданні відеозаписами із нагрудних камер працівників поліції, з яких вбачається, що у зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення дату, час та місці ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без державного номерного знака, без застебнутого мотошолома, не маючи права керування даним видом транспорту, оскільки не отримував посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив пп. «а» п. 2.1, пп. «г» п. 2.3 та пп. «в» п. 2.9 Правил дорожнього руху.
Також відеозаписами підтверджено, що 01.07.2025 о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без д.н.з., належним ОСОБА_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та порушення мови, відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Відмова ОСОБА_1 за вказаних вище обставин від проходження на вимогу поліцейського в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядку № 1103), огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, щодо вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відтак, працівник поліції, діючи на підставі закону, вправі вимагати проходження відповідного огляду на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння, або перебування особи під впливом лікарських засобів, виходячи із оцінки ним стану водія та якщо у нього є підстави вважати, що особа перебуває у стані сп'яніння, при цьому такою підставою може бути наявність як декількох, так і однієї з ознак стану сп'яніння.
Якщо перебування особи у стані алкогольного сп'яніння при проведенні огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу не підтвердиться, в закладі охорони здоров'я може бути проведено дослідження на предмет визначення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з обов'язковим оформленням висновку огляду встановленої форми, який, як зазначено у бланку висновку встановленого зразка, повідомляється в присутності поліцейського.
Дослідженими в судовому засіданні доказами повністю та поза розумним сумнівом доведено, що 01 липня 2024 року о 00:12 год у селі Волиця Теофіпольської ТГ Хмельницького району Хмельницької області по вулиці Центральна 39, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Іж Планета-5, без д.н.з., належним ОСОБА_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота та порушення мови, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я на вимогу поліцейського в установленому законом порядку, чим порушив вимоги п. 2.5. Правил дорожнього руху, а саме: відмовився від проходження на вимогу поліцейського в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За вказаних обставин, об'єктивована поведінка водія ОСОБА_1 свідчить про його відмову як особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відтак, обставини, зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення, повністю підтверджено.
Зберігаючи об'єктивність та неупередженість, суд констатує, що обставин, які би спростовували наявність події та складу адміністративного правопорушення або виключали адміністративну відповідальність за частиною 5 статті 121, частиною 1 статті 121-3, частиною 2 статті 126, частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя не виявила.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
В умовах воєнного стану громадяни України повинні проявляти особливу повагу до законів України, суворо дотримуватись правопорядку, а що стосується водіїв транспортних засобів (джерел підвищеної небезпеки), то вони несуть тягар низки обов'язків, встановлених законом, у тому числі обов'язкового проходження на вимогу працівника поліції відповідного огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку. Невиконання цих обов'язків може мати наслідком легітимні обмеження, у тому числі позбавлення особи права керування транспортним засобом на певний строк.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами
При визначенні виду стягнення за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 121-3, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя керується правилами ст. 33-35 КУпАП і, враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, обставини скоєння правопорушення, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, накладає адміністративне стягнення у межах санкції зазначених вище статей.
Відповідно до ст. 13 КУпАП, у разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями, у тому числі, 121-127, 130 КУпАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, проте з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП.
Ураховуючи множинність правопорушень, їх характер, ступінь суспільної шкідливості, особу правопорушника, обставини, які повідомила в судовому засіданні законний представник ОСОБА_2 , суддя дійшла висновку про недоцільність передачі неповнолітнього під нагляд батькам, а беручи до уваги відсутність клопотань про застосування інших заходів впливу, передбачених ст. 24-1 КУпАП, утому числі про передачу неповнолітнього під нагляд педагогічному колективу (за його згодою) або окремим громадянам (за їх проханням), суддя не вбачає за можливе застосувати до неповнолітнього ОСОБА_1 передбачені ст. 24 КУпАП заходи впливу, оскільки з урахуванням наведених вище обставин, не вважає їх такими, що чинитимуть дієвий виховний вплив на поведінку неповнолітнього в майбутньому.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2024 році 605,60 грн.
Беручи до уваги наведене, керуючись статтями 27, 40-1, 121, 121-3, 126, 130, 221, 245-252, 276-279, 283-285, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 5 статті 121, частиною 1 статті 121-3, частиною 2 статті 126, частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок (Стягувач: Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, отримувач: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок отримувача: UA748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (Стягувач: Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5 м. Київ), отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративне правопорушення, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Роз'яснити особі, яка притягається до відповідальності, що надання Теофіпольському районному суду Хмельницької області оригіналу платіжного документа про сплату штрафу за зазначеними у постанові реквізитами у повному розмірі у встановлений 15-денний строк з дня вручення постанови про накладення штрафу виключить звернення постанови до примусового виконання, тому докази сплати штрафу потрібно подати суду.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, з метою примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , подвійний розмір штрафу в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 (нуль) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова про позбавлення права керування транспортним засобом набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанову може бути оскаржено до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Повний текст постанови складено 06.08.2025.
Суддя Турчин-Кукаріна І.В.