06 серпня 2025 рокусправа № 380/8166/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» до Головного управління ДПС України у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» (код ЄДРПОУ 45696041; 79026, м. Львів, вул. Сахарова А., будинок 37) з позовом до Головного управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ: 43968090), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №12547545/45696041 від 25.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 29.01.2025, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ», Отримувач/покупець Товариство з обмеженою відповідальністю Виробнича комерційна компанія «ПФ-Онікс»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №5 від 29.01.2025, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ», датою її фактичного подання на реєстрацію;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» понесені судові витрати.
Позов обґрунтований тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» ( далі - позивач) подав до контролюючого органу всі необхідні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №5 від 29.01.2025. Проте рішеннями позивачу відмовлено у реєстрації таких податкових накладних. Звертає увагу, що у квитанцій про зупинення реєстрації ПН не було точно зазначено, які саме документи вимагаються від платника податку, позивач діяв на власний розсуд і підготував пояснення щодо господарських операцій із копіями документів. Позивач направив пояснення для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної №5 від 29.01.2025 та надано всі наявні та необхідні документи. Проте комісією регіонального рівня прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Позивач вважає, що дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної, є протиправними. Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Державної податкової служби України у Львівській області ( далі - відповідач 1) через канцелярію суду подало відзив на позовну заяву ( вх. № 38352 від 08.05.2025), у заперечення позовних вимог зазначає таке. Позивачем надано письмові пояснення та документи щодо змісту господарських операцій, відображених у податкових накладних. Водночас, обов'язок доведення реальності господарської операції та підтвердження її належними первинними документами покладається на позивача. Контролюючий орган направив повідомлення з вимогою надати додаткові документи, передбачені Порядком № 520, однак позивач не скористався цим правом і не подав належних підтверджуючих матеріалів. Внаслідок цього комісія ДПС України обґрунтовано відмовила у реєстрації податкових накладних на підставі ненадання або часткового ненадання необхідних документів. Таким чином, позивач не довів фактичне здійснення господарської операції в установленому порядку. Зазначає , що позовна вимога про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН фактичним числом її подання є втручанням у дискреційні повноваження органу виконавчої влади. Реєстрація податкових накладних належить до виключної компетенції ДПС України та передбачає оцінку й прийняття рішення на власний розсуд, за умови дотримання визначених законодавством процедур. Зобов'язання судом вчинити таку дію є допустимим лише за умови, що рішення органу не передбачає свободи розсуду (ч. 4 ст. 245 КАС України). Відповідно до п. 20 Порядку № 1246, у разі надходження рішення суду, що набрало законної сили, ДПС зобов'язана провести повторну перевірку документів згідно з п. 12 Порядку. Відтак, належним способом захисту є не пряме зобов'язання щодо реєстрації, а обов'язок відповідача повторно розглянути питання реєстрації податкової накладної.
Позивач через канцелярію суду подав відповідь на відзив ( вх.№ 39719 від 13.05.2025). Вказує про те, що складено податкову накладну №5 на суму 344 000,00 грн, у т.ч. ПДВ 57 333,33 грн, на підставі фактичної господарської операції з постачання товару ТОВ ВКК «ПФ-Онікс», а не відповідно до умов договору №АРМ-2 від 10.01.2025 р., яким передбачено постачання товару протягом усього строку дії договору без обмеження конкретною сумою. Податкова накладна складена за першою подією відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, з дотриманням вимог п. 201.1 ст. 201 ПК України, подана на реєстрацію з дотриманням вимог електронного документообігу та засобами зв'язку. Отримана 05.02.2025 квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містила конкретного та вичерпного переліку документів, які вважалися б достатніми для ухвалення позитивного рішення, що порушує п. 11 Порядку №1165. Відповідач безпідставно вважає, що позивач не подав додаткові пояснення та документи. 21.02. Позивачем надано пояснення та копії всіх наявних документів, що підтверджують здійснення господарської операції, зокрема акти, платіжні інструкції, первинні документи, калькуляції собівартості, акти списання матеріалів, що спростовує доводи про ненадання виробничих документів. Подання підтверджується відповідними повідомленнями та квитанціями.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» зареєстроване у ЄДР 29.11.2024, код ЄДРПОУ 45696041.
Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» складено і направлено на реєстрацію податкову накладну №5 від 29.01.2025 щодо господарської операцій з ТзОВ Виробнича комерційна компанія «ПФ- Онікс».
Згідно з отриманою квитанцією, які надійшла у відповідь, податкова накладна доставлена до ДПС України. Документ збережено, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, а саме: « Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної від №5 від 29.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 6810, перевищує величину залишку, визначеного як різницю обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання , що дорівнює п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Додатково повідомляємо: показник «D»=.0000%% , «P» = 19901.66. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати :відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Позивач направив до контролюючого органу пояснення №12-02-2 від 12.02.2025, долучивши документи на підтвердження реальності господарських операцій та можливості їх здійснення. А саме: виписку з ЄДР №188056175329 від. 12.12.2024, витяг з РП ПДВ, рішення засновників ( копії), договір №АРМ-2 від 10.01.2025 ТОВ ВКК «ПФ - Онікс», видаткову накладну, акт передачі товару , платіжний документ, податкову накладну з квитанцією, калькуляцію собівартості виготовлення та акти списання матеріалів на виготовлений та поставлений товар 29.01.2025, договір поставки №02/01/2025 від 02.01.2025 ПП «РОМА», видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), платіжний документ, договір №ІВ-0069/24 від 01.01.2025 ТОВ «Іврус-Трейд», видаткову накладну №ІВ-2501/000017 від 07.01.2025, експрес-накладну №20451079316593 на доставку товару Нова Пошта, платіжну інструкцію (копії), договір поставки №АБ01 від 03.01.2025 ТОВ ВКК «ПФ-Онікс», видаткові накладні №1 від 03.01.2025, №2 від 06.01.2025, акти передачі-приймання товару (копії), договір№01/010225-бт поставки товару від 02.01.2025 ФОП ОСОБА_1 , видаткову накладну №44 від 02.01.2025, ТТН, платіжні інструкції №6 та №7 в 17.01.2025 (копії), договір № 6 від 02.01.2025 ТОВ «Сектор газу», видаткову накладну, акт надання послуг, ТТН (копії), договір оренди №01-02/25-1 від 02.01.2025 ТОВ «Шляхіндустрія», акт передачі-приймання (копії), повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПГ квитанції (копії), договір найму обладнання від 02.01.2025 ФОП ОСОБА_2 , акт передачі-приймання (копії), договір №АТ-0092/24 від 01.01.2025 ТОВ «А-ТриМикс Груп», видаткові накладна №АТ-2501/000019 від 07.01.2025, експрес-накладні №20451079316594 на доставку товару Нова Пошта, платіжну інструкцію (копії), штатний розпис затверджено наказом №1 від 31.12.2024, накази про прийняття працівників на роботу, повідомлення про працівників на роботу, відомість розподілу виплаченої заробітної плати (за січень 2025 року), платіжні інструкції по сплаті податків з заробітної плати та авансу (копії).
18.02.2025 позивачу направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12516614/45696041 (податкова накладна №5 від 21.2025). Зазначено про необхідність надання: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Зазначено документи, які не надано - первинні документи щодо постачання /придбання товарів/послуг.
21.02.2025 позивач направив відповідачу1 додаткові пояснення. До вказаних пояснень долучив акт №ОУ-0000027 здачі-прийняття робіт (надання послуг ) від 31.01.2025; платіжну інструкцію №29 від 21.02.2025; акт надання послуг №1 від 31.01.2025; платіжну інструкцію №28 від 21.02.2025.
Не погодившись із оскаржуваними рішеннями, позивач скористався досудовим порядком врегулювання виниклого спору, направивши до контролюючого органу скаргу на рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.02.2025 № 12547545/45696041.
Рішенням Голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12547545/45696041 від 25.02.2025 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 29.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Рішенням за результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.03.2025 №11877/45696041/2 залишено скарги без задоволення та рішення комісії без змін.
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, вважає його таким, що не відповідає законодавству України та не ґрунтуються на результатах аналізу наданих документів платника податків, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктами «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами 1, 10 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246) відповідно до пункту 2 якого податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку № 1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).
Згідно з п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Постановою Кабінету Міністрів України 11.02.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Реєстр, ЄРПН), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Законодавцем не визначено чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу, такий перелік визначається платником податку на власний розсуд у кожному випадку окремо, в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної.
Таким чином, при зупиненні реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, контролюючий орган має чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі визначеного критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9018873665 податкова накладна доставлена до ДПС України. Документ збережено, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, а саме: « Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної від №5 від 29.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 6810, перевищує величину залишку, визначеного як різницю обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання , що дорівнює п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Додатково повідомляємо: показник «D»=.0000%% , «P» = 19901.66. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати :відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.»
Суд наголошує про те, що законодавцем не визначено чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної, а тому при зупиненні реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, контролюючий орган має чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі визначеного критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
Можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 в справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження № К/9901/14651/19).
Суд звертає увагу на те, що в квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної контролюючий орган не навів переліку документів, які слід подати платнику податків для реєстрації податкової накладної, тому платник в цій ситуації змушений був діяти на власний розсуд.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520).
Пунктами 4, 5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктами 9,10,11 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Водночас, п.3 Порядку №520 встановлено, що Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п.4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст.42 Кодексу.
Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).
Порядок №520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.
Тобто зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
Відтак, суд зазначає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а й навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.
Згідно з матеріалами справи, позивач надав податковому органу пояснення №12-02-2 від 12.02.2025 та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. А саме: Виписку з ЄДР №188056175329 від. 12.12.2024, Витяг з РП ПДВ, рішення засновників ( копії), Договір №АРМ-2 від 10.01.2025 ТОВ ВКК «ПФ - Онікс», видаткову накладну, акт передачі товару , платіжний документ, податкову накладну з квитанцією, калькуляцію собівартості виготовлення та акти списання матеріалів на виготовлений та поставлений товар 29.01.2025, договір поставки №02/01/2025 від 02.01.2025 ПП «РОМА», видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), платіжний документ, договір №ІВ-0069/24 від 01.01.2025 ТОВ «Іврус-Трейд», видаткову накладну №ІВ-2501/000017 від 07.01.2025 , експрес-накладну №20451079316593 на доставку товару Нова Пошта, платіжну інструкцію (копії), договір поставки №АБ01 від 03.01.2025 ТОВ ВКК «ПФ-Онікс», видаткові накладні №1 від 03.01.2025, №2 від 06.01.2025, акти передачі-приймання товару (копії), договір№01/010225-бт поставки товару від 02.01.2025 ФОП ОСОБА_1 , видаткову накладну №44 від 02.01.2025, ТТН, платіжні інструкції №6 та №7 в 17.01.2025 (копії), договір № 6 від 02.01.2025 ТОВ «Сектор газу», видаткову накладну, акт надання послуг, ТТН (копії), договір оренди №01-02/25-1 від 02.01.2025 ТОВ «Шляхіндустрія», акт передачі-приймання (копії), повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПГ квитанції (копії), договір найму обладнання від 02.01.2025 ФОП ОСОБА_2 , акт передачі-приймання (копії), договір №АТ-0092/24 від 01.01.2025 ТОВ «А-ТриМикс Груп», видаткові накладна №АТ-2501/000019 від 07.01.2025, експрес-накладні №20451079316594 на доставку товару Нова Пошта, платіжну інструкцію (копії), штатний розпис затверджено наказом №1 від 31.12.2024, накази про прийнято працівників на роботу, повідомлення про працівників на роботу, відомість розподілу виплаченої заробітної плати (за січень 2025 року), платіжні інструкції по сплаті податків з заробітної плати та авансу (копії).
Таким чином, подані позивачем письмові пояснення разом із копіями первинних та інших підтверджувальних документів повною мірою відображають зміст здійснених ним господарських операцій та є достатніми для ухвалення контролюючим органом рішення щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, незважаючи на подання позивачем відповідних пояснень та документів, що стосуються складання податкової накладної, контролюючим органом зазначені матеріали не були враховані при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою такого рішення було формальне посилання на ненадання або часткове надання позивачем додаткових письмових пояснень та копій документів для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких було зупинено, попри отримання ним відповідного повідомлення про необхідність надання таких пояснень і документів для розгляду питання комісією регіонального рівня.
Зазначені обставини свідчать про невідповідність дій контролюючого органу принципу правової визначеності, оскільки виконання платником податків свого обов'язку з надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від належного і чіткого визначення контролюючим органом переліку таких документів. У даному випадку платником податків до контролюючого органу, а також до суду, було подано належні первинні документи, які підтверджують факт здійснення господарських операцій, на підставі яких складено відповідну податкову накладну.
При цьому судом установлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, надісланій відповідачем, не було зазначено вичерпного та конкретного переліку документів, а також не визначено, які саме обставини господарської операції потребують підтвердження. Така невизначеність з боку контролюючого органу унеможливила для платника податків належне виконання обов'язку щодо надання відповідних пояснень і документів у повному обсязі.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, прийнятий суб'єктом владних повноважень акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, повинен бути обґрунтованим та вмотивованим, що передбачає наведення в даному випадку податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. А тому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17.
З огляду на вище зазначене, суд вважає, що оскаржуване позивачем рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№12547545/45696041 від 25.02.2025 прийняте не у спосіб, визначений законом, а тому, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» податкову накладну, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог пп. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.
При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Враховуючи що суд дійшов висновку, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної належать до скасування то відповідно до п.п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201, п. 201.10 ст. 201 ПК України, п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ», податкову накладну №5 від 29.01.2025.
Відповідно до частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позову, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Львівські області та Державної податкової служби України на користь позивача судовий збір у сумі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» до Головного управління ДПС України у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №12547545/45696041 від 25.02.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 29.01.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №5 від 29.01.2025, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ», датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління ДПС у Львівській області на користь ТОВ «АРМОБЕТ» судовий збір у сумі 1514 грн.00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь ТОВ «АРМОБЕТ» судовий збір у сумі 1514 грн.00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Реквізити сторін справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АРМОБЕТ» (код ЄДРПОУ 45696041; 79026, м. Львів, вул.Сахарова А. академіка, будинок 37).
Відповідач - Головне управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ: 43968090).
Відповідач - Державна податкова служба України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8; код ЄДРПОУ 43005393).
СуддяКухар Наталія Андріївна