Рішення від 06.08.2025 по справі 904/5696/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.08.2025м. ДніпроСправа № 904/5696/24

За позовом: Тернівської міської ради Дніпропетровської області, м. Тернівка

До: Фізичної особи - підприємця Алексенко Сергія Андрійовича, м. Павлоград

Про: стягнення 183 645,70грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Тернівська міська рада Дніпропетровської області (позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ФОП Алексенко С.А. (відповідач) про стягнення 183 645,70грн. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди землі від 01.03.2018р. в частині повної та своєчасної плати орендних платежів за період з 01.01.22р. по 31.05.24р.

Ухвалою суду від 02.01.25р. відкрите провадження у справі №904/5696/24 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України, без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.

ФОП Алексенко С.А. (відповідач) у відзиві на позовну заяву заперечує проти позовних вимог та вказує, що договором оренди землі від 01.03.18р. встановлена ціна орендної плати, порядок і форма її перегляду. Відповідач наголошує, що орендодавець не звертався до орендаря з вимогою зміни орендної плати. Автоматична індексація орендної плати договором не передбачена. А за таких умов витребувана сума яка зазначена в позовній заяві являється неправомірною та безпідставною. Окрім того, у відзиві зазначено, що 15.01.25р. ФОП Алексенко С.А. подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік, за твердженням відповідача орендні платежі сплачено в повному обсязі. 20.05.24р. ФОП Алексенко С.А. подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 рік, за твердженням відповідача орендні платежі сплачено в повному обсязі.20.05.24р. ФОП Алексенко С.А. подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік, за твердженням відповідача орендні платежі сплачено в повному обсязі.

Ухвалою суду від 19.03.25р. зобов'язано позивача в строк до 02.04.25р. надати пояснення стосовно сплати відповідачем заборгованості відповідно до платіжних інструкцій №4 від 29.05.24р.; №5 від 26.06.24р.; №26 від 12.09.24р.; №127 від 17.10.24р.; №129 від 13.11.24р.; №131 №13.12.24р. та звернутись до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з проханням надати інформацію щодо подачі податкової декларації станом на цей час, сум сплаченої орендної плати за земельну ділянку по вул. Польова,4, м. Тернівка (кадастровий номер - 1213500000:01:010:0010) за 2022, 2023 роки та за період 01.01.24 р. по 31.03.24р. ФОП Алексенком С.А. та надати до суду відповідь.

Тернівська міська рада Дніпропетровської області (позивач) подала заяву на виконання ухвали суду, в якій вказано, що відповідно до долучених платіжних інструкцій (від 29.05.24р. №4, від 26.06.24р. №5, від 12.09.24р. №26, від 17.10.24р. №127, від 13.11.24р. №129, від 13.12.24р. №131 загальна сума платежів зі сплати орендної плати здійснена відповідачем починаючи з 29.05.24р. складає 60 700,00грн. Згідно до даних інформаційно-комунікаційної системою органів ДПС, які отримано спеціалістами фінансового управління Тернівської міської ради , до бюджету міста у 2024р. надійшли кошти у розмірі - 60 700,00грн. Орендна плата за 2022- 2023р.р.р відсутня

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01.03.2018р. між Тернівською міською радою ( орендодавець ) та ФОП Алексенко С.А. ( орендар ) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування існуючого нежитлового приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Тернівка, вул. Польова, 4, згідно рішення Тернівської міської ради №492-31/VІІ від 28.02.2018р. Кадастровий номер - 1213500000:01:010:0010. (п. 1).

Вказаний договір оренди землі зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.06.2018р., що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав №125957645 від 01.06.2018р. (а.с. 27).

Відповідно до пунктів 5,8,9,10,11,14 договору, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 275 015,89грн. Договір укладено на 10 років.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 6% від нормотивно грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання, або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісячно до 30 числа.

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами, а саме 01.03.2018р. (п. 43).

Акт приймання-передачі земельної ділянки в натурі від 01.03.2018р. підтверджує, що земельна ділянка була передана від Тернівської міської ради до ФОП Алексенко С.А., отже відповідач з 01.03.2018р. отримав право користування земельною ділянкою та взяв зобов'язання здійснювати орендну плату.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.06.2018р. № 125957645 право оренди земельної ділянки зареєстровано 30.05.2018р.

14.07.22р. Тернівською міською радою прийнято рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Тернівської міської територіальної громади (населені пункти м. Тернівка та с. Зелена Долина) Павлоградського району Дніпропетровської області». Відповідно до пункту 2 цього рішення нова нормативна грошова оцінка земель водиться в дію з 01.01.23р.

За даними витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.05.24р. №НВ-0001236112024 земельна ділянка з кадастровим номером 1213500000:01:010:0010, за цільовим призначенням віднесена до коду 11.02 - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 20.06.23р. №НВ-1200497552023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1213500000:01:010:0010 становить 1 242 096,09грн.

Згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 15.02.24р. №НВ-1200193552024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1213500000:01:010:0010 становить 1 305 919,28грн.

15.12.23р. складено акт обстеження стану використання земельної ділянки комунальної форми власності (місцезнаходження - вул. Польова, 4, м. Тернівка), яким зафіксовано, що територія орендованої земельної ділянки огороджена металевим парканом, розміщено вивіску з оголошенням про продаж/оренду нерухомого майна За відсутності орендаря, який був завчасно повідомлений, належним чином, про проведення обстеження земельної ділянки, на якій розміщено нерухоме майно потрапити на територію орендованої земельної ділянки не вбачається можливим.

За розрахунком позивача, заборгованість з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1213500000:01:010:0010 за період з 01.01.22р. по 31.05.24р. складає 183 645,70грн. - 60 700,00грн.= 122 945,70грн.

За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.05.25р. ФОП Алексенко С.А. податкові декларації за період 2022р. подана 15.01.25р., за 2023, 2024р.р.р подані 20.05.24р. Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системою органів ДПС, які отримано спеціалістами фінансового управління Тернівської міської ради до бюджету міста у 2024 році надійшли кошти у розмірі - 60 700,00грн.

Враховуючи вищезазначене, недоплаченими залишаються 122 945,70грн. (183 645,70грн. - 60 700,00грн.) Отже, заборгованість відповідача перед міським бюджетом з орендної плати за землю за спірним договором складає 122 945,70грн.

Згідно зі ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

За приписами «ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 2 ЗК України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Частиною 1 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема шляхом укладання договору оренди земельної ділянки. Положеннями ст. 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до п. в ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання. Згідно до ч. 1 ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Для цих цілей ПК України визначає, що платою за землю є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Згідно з п.п. 288.1 - 288.4 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Базою оподаткування землі в Україні є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК України, та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.пп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 ПК України).

Підпунктом 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018р. у справі № 629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019р. у справі № 320/5877/17 (п. 71).

А отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку. Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.20р. у справі № 917/353/19.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати (ст. ст. 15, 21, 24 Закону України «Про оренду землі»).

Несплата орендної плати порушує державні інтереси, унеможливлює правомірне отримання коштів за таке користування земельною ділянкою, ненадходження податкових платежів до місцевого бюджету ускладнює реалізацію територіальною громадою в особі Тернівської міської ради та її виконавчих органів заходів щодо соціально-економічного розвитку м. Тернівка.

Відповідач свій обов'язок щодо здійснення орендної оплати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1213500000:01:010:0010 в повному обсязі не виконав, доказів суду не надав, у зв'язку із чим, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимоги позивача про стягнення основного боргу в сумі 122 945,70грн. (183 645,70грн. - 60 700,00грн.)

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028,00грн).

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

При розгляді питання щодо наявності підстав для застосування коефіцієнту 0,8 суд враховує правову позицією, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.22р. у справі №916/228/22.

Цей позов був сформований в системі Електронний суд, тому наявні підстави для застосування положень ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) при розрахунку суми судового збору. Належний розмір судового збору становить 2 422,40грн. (3 028,00грн. х 0,8). Тому, судовий збір у розмірі 2 422,40грн. слід покласти на відповідача.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» надмірно сплачений позивачами судовий збір може бути повернутий за відповідним письмовим клопотанням, яке на час ухвалення цього рішення відсутнє.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Стягнути з відповідача - Фізичної особи-підприємця Алексенка Сергія Андрійовича ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь позивача - Тернівської міської ради Дніпропетровської області (51500, м. Тернівка Дніпропетровської області, вул. Михайла Грушевського, буд. 5-А; код ЄДРПОУ 33912428): 122 945,70грн. - заборгованості зі сплати орендної та 1 621,73грн. витрат на сплату судового збору.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 06.08.25р.

Відповідно до вимог ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Васильєв О.Ю.