Постанова від 05.08.2025 по справі 340/601/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року справа 340/601/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 (суддя Притула К.М.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зняття з військового обліку

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 01.02.2024 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить: визнати протиправними відмови від 02.01.2024 та від 26.01.2024 у знятті з військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне проживання за кордон на підставі заяв від 19.12.2023 та 17.01.2024; зобов'язати повторно розглянути заяви від 19.12.2023 та 17.01.2024 та прийняти рішення про зняття з військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне проживання за кордон.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 відмовлено у задоволені позову.

В апеляційній скарзі представник позивача просить рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Посилається на те, що позитивне рішення Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання до Республіки Естонія є підставою для зняття з військового обліку.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.

Позивач є громадянином України та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно листа Управління ДМС в Кіровоградській області позивача повідомлено, що 04.12.2023 прийнято рішення щодо виїзду на постійне проживання до Республіки Естонія. Вказано, що для завершення процедури оформлення документів необхідно надати до Управління ДМС в Кіровоградській області, зокрема, довідку про зняття з реєстрації місця проживання.

Позивачем подано заяви до ІНФОРМАЦІЯ_2 про зняття з військового обліку на підставі абзацу 2 пункту 1 частини 5 статті 37 “Про військовий обов'язок та військову службу» з зв'язку з переїздом за кордон.

За результатами розгляду заяви листом від 02.02.2024 позивача повідомлено, що відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу», пункту 3 Указу Президента України №64/2022, Розділу IV пункту 37 Постанови КМУ №100 від 20.01.2021 “Про внесення змін до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом», пункту 2 Постанови КМУ №57 від 27.01.1995 “Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» №57 від 27.01.1995, виходячи з переліку осіб, які мають право у разі ведення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон, правових передумов щодо зняття позивача з військового обліку призовників за статтею 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» не вбачається.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Як передбачено частиною 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які, зокрема, вибули на строк більше трьох місяців за межі України.

Відповідно до частини 4 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Частиною 6 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третьої цієї статті.

Отже, наведені норми права свідчать про те, що в період воєнного стану та оголошеної мобілізації, що мало місце у спірному випадку, військовозобов'язаним забороняється змінювати місце проживання, виїзд з місця проживання, без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Такого дозволу позивач не мав, що останнім і не заперечується.

При цьому, слід звернути увагу на те, що положення законодавства, яким врегульовано правовідносин у сфері виконання військового обов'язку та мобілізації, не визначають такої окремої та безумовної підстави для зняття з військового обліку як оформлення документів на постійне місце проживання чи у випадку виїзду військовозобов'язаного на постійне місце проживання.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у відповідача не існувало законних підстав для зняття позивача з військового обліку.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу і на те, що на момент розгляду цієї справи відбулися зміни в мобілізаційному законодавстві та норми статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" зазнали змін в частині виключення можливості зняття з військового обліку для військовозобов'язаних, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України.

Та обставина, що спеціальний закон - Законом України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» не містить обмежень щодо виїзду за межі України, які б могли бути застосовані до позивача, не означає того, що такі обмеження до військовослужбовців не можуть застосовуватися на підставі Закону України “Про правовий режим воєнного стану» та Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які є спеціальними для цього періоду.

З цього приводу колегія суддів апеляційного суду зазначає, що обмеження свободи пересування для військовозобов'язаних осіб, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації або можуть бути залучені в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт, пов'язане саме із оголошенням загальної мобілізації у період правового режиму воєнного стану. А враховуючи першочерговий пріоритет публічного інтересу, обумовлений безпрецедентним масштабом загрози для суверенітету та незалежності України, з огляду на агресію російської федерації проти України, спосіб реалізації державою у таких умовах прав, свобод та інтересів її громадян визначається потребою мобілізації оборонних людських та матеріальних ресурсів для забезпечення захисту державності, а тому є співмірним із застосованим обмежень.

Стосовно доводів позивача про те, що ним отримано рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про задоволення клопотання про оформлення виїзду на постійне місце проживання до республіки Естонія, слід зазначити те, що саме по собі вказане рішення не є законодавчо визначеною підставою для зняття з військового обліку, а фактична реалізація позивачем зазначеного рішення та виконання обов'язків, покладених на позивача цим рішенням, як то зняття з реєстрації за місцем проживання, можлива після скасування в Україні воєнного стану та мобілізації.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 05.08.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова