04 серпня 2025 р. Справа № 520/8295/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Калиновського В.А. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2025, (головуючий суддя І інстанції: Волошин Д.А.) по справі № 520/8295/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 5824-3674/Ч-03/8-2000/25 від 27.02.2025 про відмову в перерахунку пенсії та зарахуванні до страхового стажу, стажу роботи в пільговому обчисленні з застосуванням кратності період участі в бойових діях на умовах - один місяць служби за три місяці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, отриманого під час участі в бойових діях, а саме періоди: з 24 лютого 2022 року по 09 грудня 2022 року, з 17 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, з 03 січня 2024 року по 26 січня 2024 року, з 30 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року, в пільговому обчисленні з застосуванням кратності один місяць служби за три місяці, з моменту останнього перерахунку пенсії, який був проведений 01.04.2024.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та зарахуванні до страхового стажу, стажу роботи в пільговому обчисленні з застосуванням кратності період участі в бойових діях на умовах - один місяць служби за три місяці.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2025, зарахувавши до стажу роботи в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці стажу періоди проходження ОСОБА_1 військової служби з 24.02.2022 по 09.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022, з 03.01.2024 по 26.01.2024 та з 30.01.2024 по 29.02.2024.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його прийняття з порушенням норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахування на пільгових умовах до страхового стажу один місяць служби за три місяці часу проходження служби не передбачено, отже відповідач діяв правомірно.
Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
На підставі п. 3 ч. 1ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.09.2015.
У період з 24.02.2022 по 09.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022, з 03.01.2024 по 26.01.2024 та з 30.01.2024 по 29.02.2024 позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захистку безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в місті Харкові, Харківській області, Запорізькій області, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 08.01.2025 № 127.
02.02.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику бойових дій.
27.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом № 5824-3674/Ч-03/8-2000/25 повідомило про відмову в перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зарахування на пільгових умовах до страхового стажу один місяць служби за три місяці часу проходження служби не передбачено.
Позивач, не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не зарахування до страхового стажу, стажу роботи в пільговому обчисленні з застосуванням кратності період участі в бойових діях на умовах - один місяць служби за три місяці, тому звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючі позов, суд першої інстанції виходив з того, що військова служба в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", підлягає зарахуванню до трудового стажу для перерахунку пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності 01 січня 2004 року.
Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах регулюється ст. 114 Закону № 1058-IV.
Зокрема, ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530).
Так, Положенням № 530 визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби. (п.п1.1.)
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення № 530 передбачено, що участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналогічне правозастосування наведених норм викладено Верховним Судом у постанові від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а.
Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, були предметом розгляду у Верховному Суді у постановах від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі №346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
З огляду на положення вищевказаних норм права, суд дійшов висновку про те, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», в Україні розпочав діяти особливий період.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова №393).
Відповідно до абз. 1, 6 п.п. «а» п. 3 Постанови №393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022 року) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що з 19.02.2022 року (дата набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022 року) участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується військовослужбовцям у кратному розмірі, один місяць служби за три місяці, виключно для визначення розміру пенсії.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.09.2015.
Довідкою Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 08.01.2025 № 127 позивач у період з 24.02.2022 по 09.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022, з 03.01.2024 по 26.01.2024 та з 30.01.2024 по 29.02.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захистку безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в місті Харкові, Харківській області, Запорізькій області.
Таким чином, встановлені під час розгляду фактичні обставини проходження позивачем військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захистку безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в місті Харкові, Харківській області, Запорізькій області з 24.02.2022 по 29.02.2024, свідчать про наявність права на зарахування зазначеного періоду до його загального страхового стажу, в який позивач приймав участь в антитерористичній операції (бойових діях) в кратному обчисленні - один місяць служби за три.
Проте, відповідачем не правильно розраховано пільговий стаж роботи позивача, про що вірно зазначено судом першої інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
За приписами п. 2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення в частині задоволення позову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 по справі № 520/8295/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді В.А. Калиновський А.О. Бегунц