27 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4565/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворену при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якій позивач просить:
- визнати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у протоколі №9 від 14.03.2025 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, протиправним та скасувати його;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, відповідно до вимог п. 3) ч. 1 ст. ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин рішенням Комісії, утвореної при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом № 9 від 14.03.2025, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що він є батьком на вихованні якого перебувають троє дітей до 18 років, а тому не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Вказує, що 05.12.2024 звернувся засобами поштового зв'язку з відповідною заявою про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви ним були додані необхідні документи. 26.03.2025 ним безпосередньо, в приміщенні 2 - відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 було отримане повідомлення про відмову у наданні відстрочки та йому повідомлено, що він підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Вказану відмову у наданні права на відстрочку було зафіксовано у протоколі від 14.03.2025 року № 9 комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 . Причина відмови: наданий пакет документів не підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відсутня довідка про відсутність заборгованості по сплаті аліментів. Позивач вважає це рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що така відмова Комісії у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, що оформлена протоколом від 14.03.2025 року № 9, не ґрунтується на приписах закону.
14.04.2025 Полтавським окружним адміністративним судом постановлена ухвала прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 440/4565/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення. Залучити до участі у справі № 440/4565/25 як співвідповідача Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворену при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - Комісія). Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотання позивача про витребування доказів - задоволено. Витребувано від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 докази.
23.04.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем не додано до своєї заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації всі необхідні документи, перелік яких передбачений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, зокрема, не доданий документ про розлучення з дружиною та докази про сплату аліментів на дітей. Не перебування на виконанні виконавчих листів у ВДВС не підтверджує той факт, що батько утримує своїх дітей. На думку відповідача позивачем не доведено факт утримання дітей.
Комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворену при ІНФОРМАЦІЯ_1 своїм правом подати відзив на позовну заяву не скористалась.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 05.12.2024 надіслав засобами поштового зв'язку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 04.12.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у якій просив розглянути заяву та оформити йому, ОСОБА_1 , в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
До цієї заяви позивачем додано: 1) копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 ; 2) копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 ; 3) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 ; 4) копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; 5) копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_2 ; 6) копію свідоцтва про шлюб; 7) оригінал довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області від 19.11.2024 року № 18805 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів; 8) оригінал довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області від 19.11.2024 року № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів; 9) копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 ; 10) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 ; 11) копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; 12) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_4 ; 13) копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 ; 14) копію Рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 11.10.2023 р.; 15) копію повного витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про народження № 00045985496 від 13.07.2014 р.; 16) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_5 ; 17) оригінал довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 16.07.2024; 18) копію договору між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини від 04.12.2024 р.
Наведені документи в посвідчених власноручно позивачем копіях перебувають в матеріалах цієї справи.
За результатами розгляду цієї заяви ОСОБА_1 від 04.12.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення, оформлене протоколом № 9 від 14 березня 2025 року, про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 , про що ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу надіслано повідомлення від 14.03.2025 № 7/1746.
Вказане рішення вмотивовано тим, що на момент розгляду комісією надані документи не надають право на відстрочку згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". В повідомленні від 14.03.2025 № 7/1746 зазначені наступні причини відмови: «наданий пакет документів на підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відсутня довідка про відсутність заборгованості по сплаті аліментів».
На Заяві ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 04.12.2024, яка отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 08.12.2024, про що свідчить відомості відбитку штампу реєстрації вхідної кореспонденції, зроблений напис: «Не погоджено - відсутня довідка про сплату аліментів відсутн. з-сті понад 3 міс. зі сплати аліментів».
Не погодившись з рішенням Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворену при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом № 9 від 14.03.2025 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утвореної при ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон №2232-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частини 2 статті 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 5 статті 1 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною 10 статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (надалі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
За приписами статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно пункту 3 цього Указу мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Указами Президента України неодноразово продовжувався воєнний стан та строк проведення мобілізації, зокрема, Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 470/2024 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" продовжено з 12 серпня 2024 року строк проведення загальної мобілізації на 90 діб. На час розгляду цієї справи воєнний стан в Україні триває.
Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Зокрема, відповідно до частини 5 статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Водночас, статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Отже, необхідною умовою для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаному є факт утримання таким військовозобов'язаним трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі по тексту Порядок №560, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 560 цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Пунктом 56 Порядку №560 встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до приписів пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.05.2024 № 223 створено Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 та затверджено її склад, затверджено положення про Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2024 № 281 внесені зміни у наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.05.2024 № 223 у додаток 1.
За приписами пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Згідно з додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, документами, що підтверджують право на відстрочку є:
свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Пунктом 60 Порядку № 560 передбачено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 05.12.2024 надіслав засобами поштового зв'язку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 04.12.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у якій просив оформити йому в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До цієї заяви позивач додав: 1) копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 ; 2) копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 ; 3) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 ; 4) копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; 5) копію ідентифікаційного номеру ОСОБА_2 ; 6) копію свідоцтва про шлюб; 7) оригінал довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області від 19.11.2024 року № 18805 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів; 8) оригінал довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області від 19.11.2024 року № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів; 9) копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 ; 10) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 ; 11) копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; 12) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_4 ; 13) копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 ; 14) копію Рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 11.10.2023 р.; 15) копію повного витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про народження № 00045985496 від 13.07.2014 р.; 16) копію витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_5 ; 17) оригінал довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 16.07.2024; 18) копію договору між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини від 04.12.2024 р.
Отже, позивач серед інших документів надіслав до Комісії засвідчені власним підписом копії свідоцтв про народження трьох дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 із зазначенням батьківства військовозобов'язаного ОСОБА_1 ; надав посвідчену власним підписом копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу з матір'ю двох дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; надав посвідчену власним підписом копію нотаріального договору між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини від 04.12.2024, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , який зокрема у п. 1.3. містить домовленість, що місцем фактичного проживання Дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , Батьки визначили місце проживання Батька за адресою: АДРЕСА_1 . Цей договір також містить умови стосовно порядку здійснення батьківських прав. Також позивачем було надано відповідачу: довідку Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18805 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 ; довідку Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів на користь ОСОБА_6 на утримання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Однак ІНФОРМАЦІЯ_10 за наслідками вивчення отриманої від позивача заяви та підтвердних документів та оцінки законності підстав для надання відстрочки прийнято рішення, оформлене протоколом № 9 від 14 березня 2025 року, про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 , про що ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу надіслано повідомлення від 14.03.2025 № 7/1746. Вказане рішення вмотивовано тим, що на момент розгляду комісією надані документи не надають право на відстрочку згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Надаючи правову оцінку зазначеному рішенню комісії, перевіряючи правову обґрунтованість доводів сторін суд виходить з наступного.
Нормою пункту 3 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, документами, що підтверджують право на відстрочку є: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Водночас Порядком № 560, зокрема, Додатком 5 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) прямо не встановлено обов'язку військовозобов'язаного при поданні заяви про відстрочку на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу додавати серед документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених в установленому порядку, зазначених у переліку згідно з додатком 5, довідку про відсутність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Як зазначено вище, на підтвердження відсутності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, позивач надав відповідачу довідку Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18805 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 ; довідку Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів на користь ОСОБА_6 на утримання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Обґрунтованих зауважень та заперечень стосовно змісту та відомостей, наведених у наданих позивачем довідках Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо відсутності заборгованості зі сплати аліментів з посиланням на належні та допустимі докази відповідач суду не надав.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
За змістом норми частини 3 статті 195 Сімейного кодексу України розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Згідно частини 3 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ про стягнення періодичних платежів у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, втрати годувальника тощо може бути пред'явлено до виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.
За приписами частини 1, 2 статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.
Довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18805 та № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів, отримані позивачем за місцем проживання, тобто за місцем проведення можливих виконавчих дій.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» Єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Згідно частини 6 статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» Єдиний реєстр боржників містить такі відомості:
1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження боржника - фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника - юридичної особи;
2) найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ;
3) найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв'язку та адреса електронної пошти виконавця;
4) номер виконавчого провадження;
5) категорія стягнення (аліменти, штраф тощо).
За визначеннями, що містить пункт 2 Розділу І Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затверджене наказом Міністерства юстиції України 05.08.2016 № 2432/5 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2016 р. за № 1126/29256) (далі - Положення № 1126/29256) автоматизована система виконавчого провадження (далі - Система) - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Єдиний реєстр боржників - систематизована база даних про боржників, що є складовою Системи та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Користувачами системи у тому числі є структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, що забезпечують здійснення повноважень у сфері організації примусового виконання рішень (пункт 4 розділу I Положення № 1126/29256).
Тобто Пирятинський ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, який видав ОСОБА_1 довідки від 19.11.2024 року № 18805 та № 18808 про відсутність виконавчих проваджень про стягнення аліментів, є користувачем Системи.
Пунктами 1, 2, 5, 9 Розділу XI Положення № 1126/29256 передбачено, що Єдиний реєстр боржників формується з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
В Єдиному реєстрі боржників міститься інформація щодо боржників, відносно яких виконавчі провадження зареєстровані в Системі після впровадження Єдиного реєстру боржників та боржників за виконавчими провадженнями про стягнення періодичних платежів (аліментів) за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.
У разі якщо за рішенням про стягнення періодичних платежів (аліментів) розмір заборгованості боржника перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець зобов'язаний винести в Системі повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників. Відомості про цього боржника вносяться Системою до Єдиного реєстру боржників.
Відомості Єдиного реєстру боржників є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Окремо в Єдиному реєстрі боржників розміщується загальний перелік відомостей, зокрема, про боржників, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (пункт 9 Розділу XI Положення № 1126/29256).
Пунктом 60 Порядку № 560 встановлено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин, відповідач, оцінюючи законність підстав для надання відстрочки позивачу, не був позбавлений права звернутись із відповідними запитами до органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовувати інформацію з публічних електронних реєстрів.
Згідно Витягу з Протоколу № 9 засідання комісії, щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та Витягу із списку військовозобов'язаних щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Протокол № 9 від 14.03.2025, щодо заяви ОСОБА_1 прийнято рішення, яким не погоджено документи про надання відстрочки: «на момент розгляду комісії надані документи не надають право на відстрочку згідно ст. 23».
В повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.03.2025 № 7/1746 ОСОБА_1 зазначені наступні причини відмови: «наданий пакет документів на підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відсутня довідка про відсутність заборгованості по сплаті аліментів».
На Заяві ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 04.12.2024, яка отримана ІНФОРМАЦІЯ_2 08.12.2024, про що свідчить відомості відбитку штампу реєстрації вхідної кореспонденції, зроблений напис: «Не погоджено - відсутня довідка про сплату аліментів відсутн. з-сті понад 3 міс. зі сплати аліментів».
За викладених обставин, суд доходить висновку, що єдиною підставою для прийняття відповідачем рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 , визначено відсутність довідки про відсутність заборгованості по сплаті аліментів. Зауважень до складу та форми інших документів доданих до заяви від 04.12.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідачем у рішенні, оформленому Протоколом № 9 від 14.03.2025 та у повідомленні про прийняте рішення від 14.03.2025 № 7/1746 не наведено.
Однак при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не взято до уваги, що Порядком № 560 зокрема, Додатком 5 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не встановлено обов'язку при поданні заяви про відстрочку на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII додавати серед документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, зазначених у переліку згідно з додатком 5, довідку про відсутність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Довідки Пирятинського ВДВС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 19.11.2024 року № 18805 та № 18808 свідчать про відсутність у Пирятинському ВДВС виконавчих проваджень про стягнення аліментів з ОСОБА_1 .
Відповідач згідно пункту 60 Порядку № 560 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), оцінюючи законність підстав для надання відстрочки позивачу, не був позбавлений права звернутись із відповідними запитами до органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовувати інформацію з публічних електронних реєстрів.
Також матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до позивача про надання необхідних документів на підтвердження відсутності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, із визначенням виду, форми та змісту такого документу.
Водночас матеріали справи не містять інформації і про те, що відповідач здійснив будь-які запити з цього приводу, належних та допустимих доказів про що, відповідач суду не надав.
Відповідачем також не надано до суду доказів подання позивачем недостовірної інформації та існування інших обставин на підтвердження наявності заборгованості позивача із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
З огляду на викладене рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_11 , оформлене протоколом № 9 від 14.03.2025, в частині відмови у наданні відстрочки ОСОБА_1 , прийняте відповідачем з порушенням пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ та Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560.
За таких обстави суд приходить до висновку, що відповідач відмовивши позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України протиправно відмовивши позивачу у її наданні з підстав, які є необґрунтованими, в умовах коли інших підстав для відмови з рішення відповідача не вбачається.
Тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у протоколі № 9 від 14.03.2025 року підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утвореної при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 9 від 14.03.2025, в частині відмови у наданні відстрочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, відповідно до вимог п. 3) ч. 1 ст. ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560, суд зазначає наступне.
Згідно статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до пункту 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача, необхідно керуватись принципом верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (зокрема, постанови по справі Олссон проти Швеції від 24.03.1988 року (скарга № 10465/83) за наявністю правової можливості, якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дій, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (у т. ч. колегіальний орган) прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Оскільки відповідачем протиправно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, які є необґрунтованими, а інших підстав для відмови з оскаржуваного рішення не вбачається, тому, виходячи з обставин цієї справи, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.
Відтак, перевіривши правову обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утвореної при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує із матеріалів справи, при зверненні до суду з даною позовною заявою позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог (основної та похідної), тому на користь позивача слід стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 72, 77, 90, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 АДРЕСА_3 ), Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворену при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утвореної при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 9 від 14.03.2025, в частині відмови у наданні відстрочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р.І. Молодецький