Рішення від 24.07.2025 по справі 200/313/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2025 року Справа№200/313/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2024 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 01.08.2024 року ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі № 200/6005/23 від 15.12.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач вказує на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка була йому нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", але після проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23 доплата у сумі 2000,00 грн до сплати відповідачем не нарахована.

У зв'язку з цим позивач, через уповноваженого представника, звернувся до відповідача з вимогою про поновлення виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, який у відповідь на дане звернення листом від 14.11.2024 року № 31123-27955/Є-02/8-0500/24 повідомив про відсутність підстав для нарахування та виплати вказаної доплати до пенсії.

Із зазначеною відповіддю відповідача позивач не погоджується і вважає дії відповідача щодо ненарахування та невиплати йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" - протиправними.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

У відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23 відповідачем здійснено у липні 2024 року перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача.

Після проведення перерахунку на виконання цього судового рішення розмір пенсійної виплати позивачу збільшився більше ніж на 2000,00 грн.

Таким чином, як зазначає відповідач, оскільки розмір пенсії позивача був переглянутий після 01.03.2018 року і після перерахунку різниця між розмірами пенсії становила більше ніж 2000,00 грн, то право на встановлення доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 відсутнє.

Крім того, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01.03.2018 року, отже, такий перегляд може відбуватися як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, але у будь-якому разі розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром відповідач у відзиві зазначає про те, що на даний час пенсія позивачу виплачується без обмеження граничного розміру.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі № 200/313/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

З 18.04.2025 року по 14.07.2025 року суддя Бабіч С.І. перебував на лікарняному та у щорічній відпустці.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач у справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач у даній справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 23.04.2014 року позивач отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

У липні 2021 року відповідачем згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова КМУ № 713) було проведено перерахунок пенсії позивачу, за результатами якого встановлена щомісячна доплата до призначеної пенсії в сумі 2000,00 грн (розпорядження про перерахунок від 28.07.2021 року), яка виплачувалась з 01.08.2021 року.

У липні 2024 року, що не заперечується сторонами, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 року згідно з новою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача від 09.08.2023 року № 6911/Д, виданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" (далі - ДУ "ТМО МВС України по Львівській області").

Як видно з наданих відповідачем матеріалів з електронної пенсійної справи позивача 0503013540 (МВС), починаючи з 01.08.2024 року розмір пенсії позивача за наслідками цього перерахунку склав 15319,87 грн, але щомісячна доплата до пенсії за вислугу років у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 до сплати не нарахована.

09.10.2024 року позивач, через уповноваженого представника, звернувся до відповідача з вимогою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Листом від 14.11.2024 року № 31123-27955/Є-02/8-0500/24 відповідач, у відповідь на це звернення представника позивача, повідомив його про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу вказаної доплати до пенсії.

Отже, відповідачем фактично відмовлено позивачу в нарахуванні й виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.

Відповідачем до матеріалів цієї справи додатково був наданий протокол за пенсійною справою позивача від 23.01.2025 року, за яким розмір пенсії позивача станом на вказану дату так само склав 15319,87 грн, при цьому щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до положень Постанови КМУ № 713 не нарахована.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

Положеннями частини 3 статті 43 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо перерахунку пенсій, які були призначені раніше, визначаються статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988).

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4);

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5);

- надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7);

- надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8);

- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9);

- доплата за вчене звання (пункт 10);

- доплата за службу в нічний час (пункт 11).

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено:

"Перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року".

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 року у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, з 19.11.2019 року, тобто з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, пункт 3 Постанови КМУ № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б далі обмежували склад і розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення і перерахунку пенсії, відсутні.

Саме такий перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року (з огляду на вимоги частин 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ) мав бути здійснений відповідачем.

Разом із цим, зазначений перерахунок відповідачем своєчасно проведено не було, що мало наслідком звернення позивача до суду з позовом (справа № 200/6005/23).

Фактично даний перерахунок пенсії проведено відповідачем лише на підставі рішення суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23 (набрало законної сили 23.07.2024 року).

Спірним питанням даної справи є право позивача на щомісячну доплату до пенсії за вислугу років у розмірі 2000,00 грн на підставі Постанови КМУ № 713.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року згідно із Законом № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ.

Як видно з матеріалів електронної пенсійної справи і протоколів за пенсійною справою 0503013540 (МВС), пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 23.04.2014 року, тож на позивача розповсюджується дія абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713.

Абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 визначено, що у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021 року.

Отже, внаслідок прийняття Постанови КМУ № 713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у тому разі, коли пенсія особам, вказаним, зокрема, в абзаці 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Постанови КМУ № 713 свідчить, що перерахунок пенсії, проведення якого за абзацом 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 та 36 Закону № 2262-ХІІ, повинен бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки у такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ № 713 (зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах).

Натомість перерахунок пенсії, який проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни певних складових грошового забезпечення або інших показників основного розміру пенсії.

Судом установлено, що позивачу здійснений перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23 згідно з новою довідкою ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" від 09.08.2023 року № 6911/Д про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, який проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення права позивача на належний розмір пенсії (право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року), не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, відповідно до приписів Постанови КМУ № 713.

Правова позиція аналогічного змісту була висловлена Верховним Судом у постановах від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 року у справі № 600/870/22-а, від 26.04.2023 року у справі № 140/10795/21, від 26.04.2023 року у справі № 380/4510/22, від 26.04.2023 року у справі № 380/14122/22, від 26.04.2023 року у справі № 160/14146/22.

Як вже було вказано, перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2023 року у справі № 200/6005/23, яке набрало законної сили 23.07.2024 року, було проведено відповідачем у липні 2024 року, і з серпня 2024 року розмір пенсії позивача склав 15319,87 грн (без нарахування щомісячної доплати до пенсії за вислугу років у сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713).

Отже, саме з 01.08.2024 року позивачу було припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713.

Наведені обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються змістом листа від 14.11.2024 року № 31123-27955/Є-02/8-0500/24, який був складений відповідачем.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що під час перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/6005/23 відповідач безпідставно не здійснив нарахування (та виплату) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена Постановою КМУ № 713, а дії відповідача стосовно відмови у нарахуванні (та виплаті) позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог Постанови КМУ № 713 є протиправними.

Водночас, суд зауважує, що за наслідками проведеного на виконання рішення суду у справі № 200/6005/23 перерахунку розмір пенсії позивача не був обмежений максимальним та не є обмежений максимальним розміром станом на момент розгляду цієї справи.

За частиною 1 статті 2 КАС України судовому захисту підлягають ті права чи інтереси особи, які є порушеними, а не ті, що можливо (ймовірно) будуть порушені у майбутньому.

Резолютивна частина рішення не може містити будь-яких приписів, які прогнозують можливі порушення з боку відповідача у майбутньому та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги положення статті 2 КАС України, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу без її обмеження максимальним розміром є передчасними та задоволенню не підлягають.

Щодо обраного позивачем способу захисту суд вважає за необхідне зазначити таке.

У позовній заяві позивач просить суд, зокрема, визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати йому доплати до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713.

Суд зауважує, що дія - це активна поведінка, під час якої приймаються певні рішення, вчиняються певні активні дії, які змінюють існуюче (статичне) положення, а бездіяльність - це пасивна поведінка, тобто невиконання будь-яких активних дій в конкретних умовах.

Ненарахування та невиплата щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713 можуть свідчити про допущення відповідачем бездіяльності, але у даній справі відповідачем вчинені певні активні дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу цієї доплати (лист відповідача від 14.11.2024 року № 31123-27955/Є-02/8-0500/24) у відповідь на звернення уповноваженого представника позивача від 09.10.2024 року.

Отже, у спірних правовідносинах мали місце не бездіяльність, а саме дії відповідача, які полягають у відмові в нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, з метою повного та ефективного захисту і відновлення порушених прав позивача, застосувавши положення частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог шляхом:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.08.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 01.08.2024 року ОСОБА_1 щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі № 200/6005/23 від 15.12.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, із врахуванням положень частини 2 статті 9 та статті 245 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211,20 грн (квитанція № 4581-3562-6914-6180 від 09.01.2025 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, які були заявлені позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою (постанова Верховного Суду від 06.10.2020 року у справі № 826/11984/16).

Суд, застосувавши частину 2 статті 9 і статтю 245 КАС України, задовольнив пов'язані між собою немайнові позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача та про зобов'язання вчинити певні дії, у зв'язку з чим за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають присудженню понесені останнім судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211,20 грн.

Керуючись положеннями Конституції України та Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.08.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) нарахувати та виплатити з 01.08.2024 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі № 200/6005/23 від 15.12.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Повне судове рішення складене 24 липня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя С.І. Бабіч