Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 липня 2025 року Справа №640/16581/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., ррозглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача про його заміну правонаступником у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації (далі - відповідач, Управління), відповідно до якого просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації, що полягає у відмові призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації призначити ОСОБА_1 та виплатити допомогу, починаючи з дня звернення, тобто з 17.05.2022 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/16581/22, розгляд цієї справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників даної справи (у письмовому провадженні).
На підставі статті 1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (набрав чинності 15.12.2022 року) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (в редакції Закону України від 16.07.2024 року № 3863-ІХ) установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються і вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно з наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
Положеннями пункту 22 Порядку № 399 установлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
Справа № 640/16581/22 була передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду і за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2025 року, справу № 640/16581/22 передано на розгляд судді Бабіча С.І. Ухвалою суду від 24.03.2025 року її прийнято до провадження.
У позовній заяві відповідачем визначено Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації.
17.04.2025 року від відповідача надійшли додаткові пояснення з відповідним витягом з ЄДРПОУ, згідно з якими розпорядженням Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 17.01.2024 № 22 «Про зміну найменування Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації» змінено найменування відповідача на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації. Дата запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 02.09.2024 року.
Крім цього, 07.07.2025 року від Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації надійшла заява про заміну відповідача на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, код ЄДРПОУ - 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16.
Вказану заяву мотивовано тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765 “Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 765) з 01.07.2025 року призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з Переліком, затвердженим цією постановою, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, здійснюють органи Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 7 Постанови № 765 Пенсійному фонду України необхідно: …забезпечити з 1 липня 2025 року призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам…;... забезпечити прийняття рішень про виплату сум державних соціальних допомог, соціальних стипендій, не отриманих своєчасно з вини структурних підрозділів, закладів фахової передвищої та вищої освіти…;
Як зазначає Управління, у зв'язку з передачею відповідних функцій до Пенсійного фонду України, на виконання доручення Міністерства соціальної політики України, для забезпечення наповнення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - ЄІССС), що призначена для накопичення, зберігання та автоматизованого оброблення інформації щодо соціального захисту населення та створена з урахуванням новітніх інформаційних та управлінських технологій, Управлінням в термін до 1 липня 2025 року виконано міграцію з районних баз даних про отримувачів державних соціальних допомог та передано захищеним каналом зв'язку до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», яке є адміністратором Реєстрів отримувачів державних соціальних допомог. З 30 червня 2025 року заблоковано доступ для працівників органів соціального захисту населення до відповідних функцій ЄІССС та Автоматизованої системи обробки документації отримувачів пенсії та допомог на базі комп'ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ).
Таким чином, враховуючи, що з 1 липня 2025 року питання призначення, виплати державних соціальних допомог, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, здійснюють органи Пенсійного фонду України, та те, що в Управління з 01 липня 2025 року відсутній доступ до відповідних функцій ЄІССС та Автоматизованої системи обробки документації отримувачів пенсії та допомог на базі комп'ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ), в Управління відсутні технічні можливості щодо здійснення призначення, нарахування, перерахунку та виплати громадянам державних соціальних допомог, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Проте суд зазначає, що ані зміна назви відповідача, ані передача функцій відповідача органам Пенсійного фонду України не тягне за собою вибуття відповідача зі спірних правовідносин щодо визнання протиправною його бездіяльності, яка полягає у відмові призначити ОСОБА_1 допомогу на проживання, станом на момент звернення позивачки з позовом до суду, тобто до передачі вказаних функцій.
У той же час позивачкою заявлено позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачці допомогу, починаючи з дня звернення, тобто з 17.05.2022 року.
З огляду на вказані вище обставини щодо передачі функцій відповідача в силу Постанови № 765, він не є належним відповідачем у даній справі щодо зобов'язальної частини позовних вимог.
Відповідно до частин 3-4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача…
…Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Суд зазначає, що з огляду на закінчення строків розгляду даної справи та її розгляд у порядку письмового провадження без виклику представників сторін, у суду, станом на момент прийняття даної ухвали, відсутня можливість з'ясувати думку позивачки з цього питання.
З огляду на викладене вище та на передачу функцій відповідача щодо призначення та виплати допомоги на проживання органам Пенсійного фонду України, суд вважає за необхідне залучити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ - 42098368) (яке визначено відповідачем у заяві від 07.07.2025 року) як другого відповідача у даній справі.
У той же час відповідач зазначає, що на виконання пункту 5 Постанови № 765 Управлінням, на підставі актів прийому-передачі електронних даних, що передаються відповідно до Постанови № 765, здійснено передачу до органів Пенсійного фонду України особових справ одержувачів соціальних допомог, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб, в електронній формі.
Проте відповідачем не надано суду жодних доказів (акти прийому-передачі електронних даних, тощо) на підтвердження того до якого саме органу Пенсійного фонду України ним передано у електронному вигляді особову справу позивачки.
З метою повного та всебічного дослідження всіх обставин даної справи та визначення належного відповідача щодо зобов'язальної частини позовних вимог, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача докази на підтвердження передачі ним матеріалів спірної заяви (чи особової справи) позивачки саме до Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України,
Визначити, що вірною назвою першого відповідача у даній справі є - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.
У задоволенні заяви Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 07.07.2025 року про його заміну правонаступником - відмовити.
Залучити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ - 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) як другого відповідача у даній справі.
Розгляд справи розпочати спочатку та здійснювати його у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві строк для подання відзиву на позов та витребуваних доказів - п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві:
- копії усіх матеріалів із особової справи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (при неможливості надати копії документів, які містяться у матеріалах паперової пенсійної справи, надати усі матеріали з електронної пенсійної справи);
- всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Витребувати від Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації:
- докази (акти прийому-передачі електронних даних, тощо) на підтвердження передачі матеріалів спірної заяви (чи особової справи) позивачки саме до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Усі відповідні заяви, клопотання та докази сторони у даній справі мають направити через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або на електронну адресу адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (із використанням електронного цифрового підпису).
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач має право подати до суду заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами 2-4 статті 162 КАС України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі Судової влади України в мережі інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/.
Ухвала складена та підписана 24 липня 2025 року, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя С.І. Бабіч