28 липня 2025 рокуСправа №160/5483/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-МАРКЕТ" до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про скасування постанови про накладення штрафу,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-МАРКЕТ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову № 9/4833 від 04.02.2025 р. про накладення штрафу, прийняту Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що під час проведення повторної перевірки ним були надані всі необхідні документи як докази виконання процедур відповідно припису відповідача, натомість останнім такі документи не враховані як належні докази і прийнято спірну постанову про накладення штрафу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 року відкрито провадження у справі №160/5483/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
14.03.2025 від Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач не погоджується з доводами, зазначеними в позовній заяві з огляду на наступне.
З огляду на наданий документ ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», вбачається, що датою впровадження «Базової програми передумови Вхідний контроль продукції БПП-8.2 04-2023» є 30.06.2023 року, що свідчить про не актуальність системи НАССР, так як відповідно до вимог №590 верифікацію проводять не рідше одного разу на рік або за умови змін у технологічних процесах чи харчових продуктів, що впливає на їх безпечність. Відсутні будь-які докази від ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», які б підтвердили, що система НАССР працює правильно і ефективно, забезпечує безпечність харчових продуктів. Аналогічно відсутні докази, про внесення змін в процедурах та протоколах плану.
Останнім днем для проведення верифікації було 01.07.2024 року, однак, ТОВ «АТБ МАРКЕТ» не здійснило верифікацію, яка б дозволила встановити, чи система НАССР працює правильно і ефективно, та, як наслідок, надало не актуальний документ з датою впровадження 30.06.2023. Даний факт є беззаперечним підтвердженням, що Програма-передумова системи НАССР щодо специфікації до сировини і контролю постачальників та програма передумова щодо зберігання та транспортування не розроблена та не запроваджена відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 р. № 590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР», чим порушено ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771.
Вимогами щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР),затвердженими наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590 не передбачено можливість підміни чи зміни найменування програм передумов на інший тип документу. При цьому, одночасно Вимогами № 590, не передбачено можливість чи спосіб відображення різного типу процесів в одній програмі-передумові.
Проте, відповідно до наданих документів ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», програма-передумова системи НАССР має назву: «Базова програма передумова Вхідний контроль продукції БПП-8.2-04-2023».
Також, п. 2.5, п. 2.6, п. 2.7, п..2.8, п. 2.9, п. 2.10., п. 2.11, п. 2.12, п. 2.13, п. 2.14, п. 2.15, п. 2.16, п. 2.17 Вимог № 590 визначено перелік документації, відсутність якої є підтвердженням того, що оператором ринку харчових продуктів не забезпечено ефективне функціонування в частині розроблення та впровадження, системи безпечності харчових продуктів та контролю за небезпечними факторами.
Листом від 07.10.2024 року № 21351/06-04.0 ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» лише повідомило Головне управління, що ним розроблені і впровадженні програми-передумови та базові програми передумови по вказаним процесам. Однак, жодних доказів на підтвердження вище викладеного ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» не надало. Тобто фактично лист носить інформаційний характер. Також в даному листі використана позивачем назва програми-передумови не відповідає п.п. 2.4.10 та п.п. 2.14 розділу ІІ Вимог №590 2.4.10, а саме Специфікації (вимоги) до сировини та контроль за постачальниками. Натомість вжито назву «Специфікація і контроль постачальників», що не відповідає назві, передбаченій п.п. 2.4.10 та п.п. 2.14 розділу ІІ Вимог №590, що вкотре підтверджує про порушення ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771.
Відповідно до п. 69 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів. Відповідно до п. 2.3. Наказу № 590 оператори ринку мають запровадити програми передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів та специфіки окремої потужності. Проте, ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» надало базову програму передумову, що розроблена на всю мережу магазинів ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», а не на окрему потужність.
ТОВ «АТБ-маркет» подано 21.03.2025 до суду відповідь на відзив.
Позивач звертає увагу суду, що перевірки на підставі звернень фізичних осіб, які стверджують про неякісні продукти, а лабораторні дослідження підтверджують інше, почали носити системний характер, і незважаючи на надання цілої низки системних документів про відповідність вимогам НАССР, виносяться постанови про накладення штрафних санкцій.
Щодо зауважень відповідача, що Вимогами № 590 не передбачено можливість підміни чи зміни найменування програм передумов на інший тип документу . При цьому, одночасно Вимогами № 590, не передбачено можливість чи спосіб відображення різного типу процесів в одній програмі-передумові. Проте, відповідно до наданих документів ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», програма-передумова системи НАССР має назву: «Базова програма передумова Вхідний контроль продукції БПП-8.2-04 2023», позивач наголошує, що Вимогами № 590 не передбачено підміняти чи змінювати найменування програм передумов». І вказує, що вичерпний перелік дій щодо розроблення та впровадження програм-передумов та передбачених процесів визначено Розділом ІІ Вимог № 590 і вони не підлягають підміні чи зміні. Але у Розділі ІІ Вимог № 590 вказані саме процеси, а не назви документів. Назви ж документів передбачені у Розділі ІІІ Вимог № 590.
Позивач вважає, що ні в акті перевірки, ні у приписі відповідач не конкретизував, в чому саме полягають коригувальні дії, які позивач повинен був оформити, враховуючи, що всі запитувані документи були надані.
25.03.2025 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від відповідача.
Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві звертає увагу на наступне.
Позивач ставить питання про відсутність лабораторних аналізів від споживача, але Головне управління, як контролюючий орган, не зобов'язаний отримувати від споживача довідки про його стан здоров'я, оскільки проведена перевірка мала інші цілі, а саме контроль за дотриманням вимог законодавства про харчові продукти. Перевірка насамперед була спрямована на оцінку дотримання вимог законодавства оператором ринку, а не на встановлення причинно-наслідкового зв'язку між станом здоров'я споживача та продуктом. Закони України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» передбачають, що оператор ринку несе відповідальність за відповідність продукції вимогам безпечності, а не споживач має доводити її небезпечність. Відсутність медичних довідок чи лабораторних досліджень з боку споживача не звільняє оператора ринку від обов'язку забезпечувати безпечність продукції.
В Акті від 18.11.2024 року №3325-29 зафіксовано порушення п. 2 ч. 1 ст. 16 ЗУ №2042, ч. 1 ст. 21 ЗУ №771.
Головним управлінням відносно позивача не виносилась постанова про накладення штрафу передбаченого п. 13 ч. 1 ст. 65 Закону № 2042 саме за порушення значень параметрів безпечності, що повністю підтверджується матеріалами справи.
Відповідач здійснив перевірку відповідно до чітко окресленого у Направленні від 09.09.2024 року №306-2598 предмета перевірки, який не передбачав обов'язковий відбір зразків дині. Будь-які спроби поставити під сумнів правомірність перевірки є необґрунтованими, оскільки вона проводилася в межах наданих повноважень та у відповідності до Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
Відповідно до наданих документів ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», програма-передумова системи НАССР має назву: «Базова програма передумова Вхідний контроль продукції БПП-8.2-04-2023», що не узгоджується з Вимогами № 590, якими не передбачено підміняти чи змінювати найменування програм передумов.
Вимоги № 590 передбачають конкретні правила розробки та запровадження програм передумов та документації НАССР. Якщо ці правила порушено - суб'єкт господарювання самостійно має привести свою документацію у відповідність до законодавства. Однак, коригувальні заходи ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» не були здійсненні, про що свідчить відсутність протоколів впровадження коригувальних заходів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 перейдено до розгляду справи №160/5483/25 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ- МАРКЕТ» до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про скасування постанови про накладення штрафу, за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання. Підготовче засідання призначено на 27.05.2025 року о 13:00.
26.05.2025 від ТОВ «АТБ- МАРКЕТ» надійшли додаткові пояснення у справі.
Позивч наголошує, що ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» саме як Багато-об'єктна Організація сертифіковано міжнародним органом з сертифікації QualityAustria: Сертифікат № LS 00642/0 від 25.07.2024 на відповідність вимогам ISO 22000:2018 (який прийнято в Україні як ДСТУ EN ISO 22000:2022 (EN ISO 22000:2018, IDT; ISO 22000:2018, IDT) «Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги до будь-якої організації в харчовому ланцюзі»). QualityAustria акредитовано з боку австрійського органу з акредитації Akkreditierung Austria, який, в свою чергу, як і НААУ також є підписантом угоди про взаємне визнання (MLA) з International Accreditation Forum, Inc. (IAF). Це говорить про визнання в Україні сертифікату, виданого органом з сертифікації QualityAustria ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» та його магазинам на відповідність вимогам ISO 22000:2018.
В ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», як в оператора ринку, відповідно до вимог першої частини статті 21 Закону України №771, впроваджено та застосовуються постійно діючі процедури, засновані на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР). Постійно діючі процедури, програми передумови, та інші документи СУБХП розроблено у відповідності до вимог Наказу Мінагрополітики від 01.10.2012 № 590, впроваджено в усіх магазинах мережі та доведено до персоналу магазинів під розпис.
Розробку постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів здійснено групою HACCP ТОВ «АТБ-МАРКЕТ». До складу групи HACCP входять висококваліфіковані фахівці (керівники профільних відділів, що забезпечують роботу магазинів) багато-об'єктної організації (оператора ринку) з урахуванням територіального розташування об'єктів (потужностей). Склад групи HACCP затверджено генеральним директором ТОВ «АТБ-МАРКЕТ».
В магазинах мережі ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» ведуться записи, які підтверджують результативність впроваджених постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР).
В підготовчому засіданні 27.05.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10 липня 2025 року об 11:00 год.
02.07.2025 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
10.07.2025 у зв'язку з відсутністю позивача відкладено судове засідання до 22.07.2025 об 11:00 год.
22.07.2025 за відсутності сторін, які про розгляд справи були повідомлені належним чином, судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві отримано звернення громадянина ОСОБА_1 щодо можливого порушення ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» вимог законодавства про харчові продукти.
На підставі п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 (із змінами) «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», п.2 Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров"я та благополуччя тварин на період воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.01.2023 №5 (із змінами), звернення гр. ОСОБА_1 - Головним управління було підготовлено Наказ на проведення позапланового заходу від 09.09.2024 року №2598 та Направлення від 09.09.2024 року №306-2598.
Направлення від 09.09.2024 року №306-2568 отримала керуюча магазином Карпенко Олена Ігорівна.
За результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві відносно ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» складено акт № 2598-29 від 11.09.2024 р.
В акті зафіксовані наступні правопорушення:
ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771 «Постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено та не запроваджено в розділі вхідного контролю, дотримання правил прийому харчових продуктів з супровідними документами відповідно до законодавства, а саме: «Програма-передумова системи НАССР» щодо специфікації до сировини і контролю постачальників та програма-передумова щодо зберігання та транспортування» не розроблена та не запроваджена відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 р. № 590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР».
Керуючою магазином позивача ОСОБА_2 вказаний Акт було отримано 11.09.2024 року та вказано заперечення наступного змісту: «З фактами викладеними в рішенні/ припису не згодні. Порушень діючого законодавства зі сторони підприємства і його співробітників немає.»
11.09.2024 року відповідачем було видано припис № 166, відповідно до якого ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві вимагало вжити заходів щодо усунення у строк до 11.10.2024 р. порушення, що передбачене частиною першою ст. 21 Закону України № 771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме: «постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено та не запроваджено в розділі вхідного контролю, дотримання правил прийому харчових продуктів з супровідними документами відповідно до законодавства, а саме: «Програма-передумова системи НАССР щодо специфікації до сировини і контролю постачальників та програма-передумова щодо зберігання та транспортування» не розроблена та не запроваджена відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 р. № 590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР».
У відповідь на припис позивачем листом від 07.10.2024 було повідомлено, що на вимогу п. 1.3. Наказу № 590 від 01.10.2012 р. Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)» (далі Наказ 590) з 2017 року на підприємстві ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» запроваджена система управління безпечністю харчових продуктів (далі СУБХП).
СУБХП ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» сертифікована міжнародним органом з сертифікації Quality Austria у 2017 та 2024 р. та визнана як придатна та дієва.
Так як Наказ № 590 не містить вимог щодо найменування документів СУБХП, під час розробки та визначення назв внутрішніх документів, які виконують вимоги п. 2.4. Наказу № 590, група НАССР ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» керувалася, перш за все, процесами підприємства.
Враховуючи, що центральний офіс ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» є оператор ринку, а об'єкти торгівлі (магазини) це потужності, які здійснюють діяльність, центральним офісом була створена Група НАССР, яка проводить аналіз, розробку та впровадження процесів/документів, задля ефективного функціонування СУБХП на усіх потужностях підприємства.
Наведено Перелік внутрішніх документів СУБХП, що охоплюють всі процеси підприємства.
Повідомлено, що з метою приведення у відповідність до Наказу 590 були розроблені скорочені програми передумов, які запроваджені наказом по підприємству, ці програми є інформативними, та зв'язують наказ з документами підприємства. В кожній програмі передумов є посилання на розроблені та впровадженні документи СУБХП, які надаються за вимогою усім зацікавленим сторонам.
Наведено Перелік Програм передумов.
Стосовно порушення, що зазначено в Приписі № 166 від 11.09.2024, а саме: «Постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не розроблено та не запроваджено в розділі вхідного контролю, дотримання правил прийому харчових продуктів з супровідними документами відповідно до законодавства, а саме «Програма передумова системи НАССР щодо специфікації і контролю постачальників» та «Програма щодо зберігання та транспортування» не розроблена та не впроваджена», надано розроблені та впроваджені програми передумови та базові програми передумови по вказаним процесам.
Головним управлінням було підготовлено наказ від 14.11.2024 року №3325 про проведення позапланового заходу (інспектування).
Предметом перевірки був стан виконання ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» припису Головного управління від 11.09.2024 року №166 про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
За результатами позапланового заходу, спеціалістами Головного управління складено Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти від 18.11.2024 року №3325-29.
На вимогу державного інспектора товариством листом від 18.11.2024 №М2024-9589 було направлено повідомлення про надання документів.
В Акті від 18.11.2024 року №3325-29 зафіксовано порушення п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України №2042, ч. 1 ст. 21 ЗУ №771: «Попередньо виявлені невідповідності не усунуто шляхом здійснення корекцій та корегувальних дій. Припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 11.09.2024 р. № 166 не виконано, а саме: не надано підтвердження щодо розробки та запровадження програм-передумов у відповідності до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), що стосується потужності за адресою: м. Київ, вул. Миколи Закревського, 21».
З фактами, викладеними у Акті, керуюча магазином не погодилася, про що вказала в акті.
21.11.2024 року Головним управлінням було складено Протокол про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми № 35.
16.01.2025 року за № 04.3/542 Головним управлінням на адресу позивача направлено запрошення на розгляд справи 04.02.2025 року об 10:30.
04.02.2025 року Головним державним інспектором було розглянуто матеріали перевірки та встановлено порушення ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» вимог ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
За результатами розгляду справи було прийнято постанову від 04.02.2025 №9/483 про накладення на ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» штрафу у розмірі 64000 грн. за невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень законодавства про харчові продукти та корми, а саме: попередньо виявлені невідповідності не усунуто шляхом корекцій та коригувальних дій. Припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 11.09.2024 року № 166 не виконано, а саме: не надано підтвердження щодо розробки та запровадження програм-передумов у відповідності до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 р № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)», що стосується потужності за адресою: м. Київ, вул. Закревського Миколи, 21.
Не погодившись з вказаною постановою, позивач з позовом звернувся до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів (Положення №667), яким визначено, що Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема, у галузі, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Відповідно до п. 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за дотриманням показників вмісту шкідливих для здоров'я людини речовин і інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, та проводить моніторинг ефективності вжитих заходів з попередження і зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Закон №877-V).
Відповідно до ст. 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Статтею 2 Закону №877-V обумовлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ч. 8 ст. 2 Закону №877-V центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов'язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», виключно вимог частин першої, четвертої, шостої - сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої, восьмої - десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13-18, 20, 21 цього Закону.
Частиною 1 ст.4 Закону №877-V встановленно, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
За ч. 11 ст. 4 Закон №877-V передбачено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо Фізичної особи - підприємця мас здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.
Підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом (ч. 1 ст. 6 Закону №877-V).
Загальні вимоги до проведення заходів державного нагляду (контролю) закріплені у ст. 7 Закону №877-V.
Так для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша). На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою (частина друга).
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до абзацу 6 ч. 2 ст. 8 Закон №877-V органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані ознайомити керівника суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноважену ним особу (фізичну особу - підприємця або уповноважену ним особу) з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом.
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї регулюються Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» № 771 ( Закон № 771).
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.10.2012 № 590 відповідно до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та з метою адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу затверджено Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР).
Система НАССР (англ. HACCP - Hazard Analysis and Critical Control Points) ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Система НАССР гарантує безпечність продукції на повному шляху харчового ланцюжка та надає змогу виявити усі критичні точки, які можуть вплинути на безпечність кінцевого продукту, усунути шкідливі фактори та контролювати повний процес виробництва.
Відповідно до п.п. 1.6. Вимог №590 система НАССР не є автономною програмою, її основою є система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які повинні бути запроваджені і підтримуватися належним чином. Такий підхід вимагає від персоналу потужностей підприємств харчової промисловості дотримання цих принципів, забезпечення знань та практичних навичок у розробленні, впровадженні систем управління безпечністю, їх ефективному функціонуванні.
Відповідно до Розділу ІІІ 3.25 Вимог №590 Принцип 6 системи НАССР включає процедури верифікації (перевірки).
Метою верифікації (перевірки) є отримання упевненості у тому, що план НАССР базується на надійних наукових обґрунтуваннях, забезпечує контроль за небезпечними факторами, пов'язаними з харчовим продуктом та технологічним процесом, та належно виконується (підп. . 3.25.1. п. 3.25 Вимог №590).
За п. 3.25.2. елементами верифікації (перевірки) є:
3.25.2.1. Валідація (підтвердження) плану НАССР - отримання доказів того, що всі елементи плану НАССР є правильними і забезпечують безпечність харчових продуктів.
Метою валідації є:
демонстрація, що всі рішення, прийняті під час дослідження плану НАССР, мають під собою наукове та/або технічне обґрунтування і базуються на належних практиках виробництва та гігієни;
переконання, що план НАССР є правильно продуманим і ефективним; оцінка того, що розроблений план НАССР може бути впроваджено повністю;
надання клієнтам (іншим операторам ринку) чи органам державного контролю (нагляду) доказів того, що прийняті рішення є правильними, а заходи контролю ефективними.
Валідацію документації плану НАССР перший раз проводять після його розробки перед впровадженням на практиці. Подальшу валідацію здійснюють з визначеною певною частотою для оцінки відповідності документації дійсним технологічним процесам.
Крім того, необхідно проводити валідацію плану НАССР чи його частини у таких випадках:
введення у виробництво нового продукту/перенесення виробництва харчових продуктів на іншу технологічну лінію; встановлення нового обладнання, яке може впливати на безпечність харчових продуктів;
введення нових видів неперероблених, частково перероблених або перероблених харчових продуктів; зміни технологічного процесу;
зміни в структурі потужності; введення нових допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, інших способів пакування;
продовження строку зберігання харчового продукту; зміни постачальників; важливих змін у способі споживання (використання) або реалізації харчових продуктів; отримання нової інформації стосовно небезпечних факторів, характерних для технологічного процесу або харчового продукту.
При проведенні валідації документації плану НАССР група НАССР повинна встановити:
чи план НАССР охоплює всі технологічні процеси та харчові продукти;
чи аналіз небезпечних факторів проведено за правильною методологією та чи всі небезпечні фактори є характерними для технологічних процесів і харчових продуктів;
чи правильно встановлено критичні межі та чи є для цього належне обґрунтування; чи процедури моніторингу дозволяють тримати технологічний процес під контролем;
чи розроблені процедури впровадження коригувальних дій та верифікації є достатніми для ефективної роботи системи НАССР.
Результатом валідації можуть бути зміни в процедурах та протоколах плану НАССР;
Пунктом 3.25.2.2. визначено, що Верифікація (перевірка) ефективності функціонування системи НАССР із застосуванням методів, процедур, аналізів та інших оцінювань додатково до моніторингу ККТ для визначення відповідності плану НАССР.
Метою верифікації є:
забезпечення ефективного впровадження плану НАССР; перевірка, чи план НАССР виконується постійно;
перевірка, чи всі результати аналізу системи взято до уваги.
Для проведення верифікації група НАССР використовує таку інформацію:
огляд скарг, пов'язаних з безпечністю харчових продуктів;
результати лабораторного моніторингу неперероблених, частково перероблених або перероблених харчових продуктів;
результати моніторингу ККТ;
калібрування обладнання;
результати проведення аудитів, інспекцій;
перевірку ведення записів; аналіз відхилень;
перевірку роботи відповідального персоналу.
Частота проведення верифікації повинна бути такою, щоб підтвердити ефективну роботу системи НАССР, і залежить від особливостей технологічних процесів, виду харчового продукту, потужності, кваліфікації працівників, результатів попередніх перевірок, процедур моніторингу, кількості виявлених невідповідностей, природи небезпечних факторів.
Верифікацію проводять не рідше одного разу на рік або за умови змін у технологічних процесах чи харчових продуктів, що впливає на їх безпечність.
Якщо система НАССР впроваджена нещодавно, то рекомендується верифікацію проводити частіше.
Відсутність ведення супровідної документації програм-передумов ставить під сумнів повноцінність системи HACCP та аналізу небезпечних факторів на підприємстві.
Щоб забезпечити ефективність програм-передумов, оператори ринку мають переглядати їх і, крім того, вживати відповідних коригувальних дій.
Усі програми-передумови мають бути задокументовані, регулярно підлягати аудиту, періодично переглядатись. Якщо необхідно, у них мають вноситися зміни.
Враховуючи, що вищенаведеними нормами визначено, що верифікацію проводять не рідше одного разу на рік або за умови змін у технологічних процесах чи харчових продуктів, що впливає на їх безпечність, ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» повинно було провести верифікацію до 01.07.2024.
Натомість товариством надано «Базову програму передумови Вхідний контроль продукції БПП-8.2 04-2023» датою впровадження якою, є 30.06.2023. Тобто, вказана програма втратила свою актуальність системи НАССР.
При цьому, програма-передумова системи НАССР має назву: «Базова програма передумова Вхідний контроль продукції БПП-8.2-04-2023», що не узгоджується з вимогами наведеними нижче.
Згідно визначення у розділу ІІ Вимог №590 програма-передумова - основні умови безпечності харчових продуктів та діяльність, необхідні для підтримання гігієни навколишнього середовища у всьому харчовому ланцюгу і придатні для виробництва та постачання безпечних кінцевих продуктів і безпечних харчових продуктів для споживання людиною, а також поводження з ними.
Пунктом 2.2. розділу ІІ Вимог № 590 передбачено, що програми-передумови є обов'язковими та призначені для ефективного функціонування системи безпечності харчових продуктів та контролю за небезпечними факторами і повинні бути розроблені, задокументовані і повністю впроваджені операторами ринку перед застосуванням системи НАССР. Сфера застосування програм-передумов повинна охоплювати усі потенційні загрози безпечності.
У п.п.2.4. розділу ІІ Вимог № 590 приписано, що програми-передумови системи НАССР мають охоплювати такі процеси:
2.4.1. Належне планування виробничих, допоміжних та побутових приміщень для уникнення перехресного забруднення;
2.4.2. Вимоги до стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування тощо, а також заходи щодо захисту харчових продуктів від забруднення та сторонніх домішок;
2.4.3. Вимоги до планування та стану комунікацій - вентиляції, водопроводів, електрота газопостачання, освітлення тощо;
2.4.4. Безпечність води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; 2.4.5. Чистота поверхонь (процедури прибирання, миття і дезінфекції виробничих, допоміжних та побутових приміщень та інших поверхонь);
2.4.6. Здоров'я та гігієна персоналу;
2.4.7. Захист продуктів від сторонніх домішок; поводження з відходами виробництва та сміттям, їх збір та видалення з потужності;
2.4.8. Контроль за шкідниками, визначення виду, запобігання їх появі, засоби профілактики та боротьби; 2.4.9. Зберігання та використання токсичних сполук і речовин;
2.4.10. Специфікації (вимоги) до сировини та контроль за постачальниками;
2.4.11. Зберігання та транспортування;
2.4.12. Контроль за технологічними процесами;
2.4.13. Маркування харчових продуктів та поінформованість споживачів.
2.14. Розділом ІІ Вимог № 590, програма-передумова системи НАССР щодо специфікації і контролю постачальників повинна забезпечити: 2.14.1. Розроблення операторами ринку контрольних заходів щодо зменшення ризику забруднення харчових продуктів у разі неприйнятності неперероблених, частково перероблених або перероблених харчових продуктів, допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами;
2.14.2. Встановлення і узгодження вимог щодо неперероблених, частково перероблених або перероблених харчових продуктів, пакувальних матеріалів з постачальниками (специфікації чи інші нормативно-технічні документи);
2.14.3. Впровадження процедур вхідного контролю допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами. Процедури повинні містити інформацію про методи контролю та моніторингу, осіб, відповідальних за проведення досліджень, дії у випадку відхилень від специфікації та осіб, відповідальних за прийняття рішень щодо подальшого поводження з ними. Процедури вхідного контролю розробляються з урахуванням вимог чинного законодавства та результатів оцінки ризику;
2.14.4. Розроблення та впровадження процедур оцінювання постачальників для зменшення ймовірності виникнення загрози безпечності харчових продуктів від непридатних неперероблених або частково перероблених харчових продуктів, допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами. Критерії оцінювання постачальників повинні характеризувати їх здатність надавати неперероблені, частково перероблені або перероблені харчові продукти, допоміжні матеріали для переробки харчових продуктів, предмети та матеріали, що контактують з харчовими продуктами, відповідно до узгоджених специфікацій.
Оцінювання постачальників рекомендується проводити перед тим, як розпочинати співпрацю з ними, а також періодично з урахуванням результатів вхідного контролю харчових продуктів (неперероблених, частково перероблених та перероблених харчових продуктів), допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами. Якщо результати оцінювання ризику свідчать про суттєву ймовірність загрози безпечності харчових продуктів, рекомендується проводити перевірки постачальників таких харчових продуктів.
Вимогами № 590 не передбачено можливості підміни чи зміни найменування програм передумов на інший тип документу, можливості чи способу відображення різного типу процесів в одній програмі-передумові.
Програма-передумова системи НАССР ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» має назву: «Базова програма передумова Вхідний контроль продукції БПП-8.2-04-2023», що не узгоджується з вказаними вимогами.
Відповідно до припису Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 11.09.2024 №166 відповідач повинен був до 11.10.2024 розробити та запровадити «Програму-передумову системи НАССР щодо специфікації до сировини і контролю постачальників та програма-передумова щодо зберігання та транспортування» відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 р. № 590 «Про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР».
Відповідно повинні бути надані документальні докази в підтвердження виконання припису.
Листом №14-2024-8867 від 04.10.2024, ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» повідомило, що на виконання припису Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві ним були розроблені і впровадженні програми-передумови та базові програми передумови по вказаним процесам. Разом з тим на підтвердження відповідачем не надано відповідних документів. Тобто, лист носить лише інформаційний характер, без фактичних доказів виконання припису з дотриманням п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону №2042 та ч. 1 ст. 21 Закону №771, уснення порушень в акті перевірки.
Пунктом 3.26.4. Вимог №590 встановлено, що усі документи системи НАССР повинні бути належним чином оформлені. Система повинна бути ефективною та зрозумілою для персоналу. Також дозволяється документування та ведення записів інтегрувати до існуючої системи ведення документації на потужності, використовуючи існуючі форми документів (наприклад, технологічні журнали).
3.26.1. Документація системи НАССР поділяється на: базову - план НАССР, процедури; оперативну - протоколи, записи.
До оперативної документації належать, зокрема, протоколи впровадження коригувальних заходів (п 3.26.3. Вимог №590).
ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» не були надані протоколи впровадження коригувальних заходів.
Під час повторної перевірки 15.11.2024 року на вимогу інспектора Держпродспоживслужби відповідачем на підтвердження виконання процедур буди надані зокрема, ТТН на поставку товару №KB300704698 від 13.11.2024 р постачальник ПРАТ «МХП» і Декларація виробника (посвідчення про якість від 12.11.2024 р.), які повинні були бути надані під час проведення позапланового інспектування до 11.10.2024 року.
Згідно п. 69 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.
За п. 2.3 наказу № 590 оператори ринку мають запровадити програми передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів та специфіки окремої потужності.
Проте, ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» надало базову програму передумову, що розроблена на всю мережу магазинів ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», а не на окрему потужність.
Твердження відповідача про відсутність детального опису правопорушення відхиляються судом.
В приписі від 11.09.2024 року №166 зрозуміло викладено дії, які повинно було здійснити підприємство на виконання ч.1 ст. 21 Закону №771.
В акті від 18.11.2024 року № 3325-29 зафіксовано порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону №2042 та ч. 1 ст. 21 Закону №771: «Попередньо виявлені невідповідності не усунуто шляхом здійснення корекцій та корегувальних дій. Припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин від 11.09.2024 р. № 166 не виконано, а саме: не надано підтвердження щодо розробки та запровадження програм-передумов у відповідності до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 01.10.2012 № 590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), що стосується потужності за адресою: м. Київ, вул. Миколи Закревського, 21».
Отже, акт перевірки містить опис правопорушення позивача з посиланням на норми законодавства.
Надані позивачем докази не спростовують виявлені в ході перевірки порушення, і законність прийнятої відносно нього постанови про накладення штрафу .
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Таким чином, до відповідача за порушення вимог ч. 1 ст. 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», п. 2 ч. 1 ст. 16, п. 19 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» правомірно застосовано штраф у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, що складає 64000 грн.
За ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частин 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що непідлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, суд не здійснює розподіл судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статями 240, 243-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ- МАРКЕТ» до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона