П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/6994/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року (суддя Лісовська Н.В., м. Миколаїв, повний текст рішення складений 03.10.2024) по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
24.07.2024 до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" до Головного управління ДПС у Миколаївській області, у якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.04.2024 №00070770409, яким до позивача застосовано штраф у сумі 15859,52 грн. за затримку сплати грошового зобов'язання.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог товариства відмовити.
На думку апелянта, факти, викладені в акті камеральної перевірки, ґрунтуються на наявних порушеннях ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" норм податкового законодавства, а тому спірне податкове повідомлення-рішення від 15.04.2024 №00070770409 прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Окремо апелянт звернув увагу, ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" не надало висновків Торгово-промислової палати, які підтверджують неможливість виконувати податкові зобов'язання, та на дату складання акту перевірки контролюючим органом не приймались рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку зобов'язано сплатити штрафну санкцію у розмірі 10 відсотків у сумі 15859,52 гривень.
Позивач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.
Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах поданої скарги, апеляційний суд дійшов таких висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" є сільськогосподарським товаровиробником та перебуває на спрощеній системі оподаткування, тобто є платником єдиного податку четвертої групи. У власності позивача перебувають земельні ділянки, які розташовані на території Куцурубської територіальної громади та Чорноморської територіальної громади Миколаївської області.
На виконання даної норми ПК України ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" було подано до контролюючого органу:
- податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік від 17.02.2022 року №9034296585, згідно якої задекларовано до сплати 254 527,05 грн;
- податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік від 20.02.2023 року №9029237947, згідно якої задекларовано до сплати 232 123,57 грн.
23.03.2024 ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" було подано до контролюючого органу уточнюючу декларацію до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік, відповідно до якої зменшено нараховані податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з 254 527,05 грн на 15 468,59 грн.
ГУ ДПС у Миколаївській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу II ПК України у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II ПК України, проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по єдиному податку четвертої групи ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ШВЕСТ" за звітні періоди 2022 року та 2023 року, про що складено акту камеральної перевірки від 18.03.2024 р. №4050/14-29-04-09-08/41107067.
Актом встановлено порушення платником податків вимог пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ПКУ, а саме узгоджені суми податкового зобов'язання несвоєчасно сплачені:
- по Податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік від 17.02.2022 №9034297533 по Куцурубській ТГ: за ІІ квартал 2022 року в сумі 19 838,1 грн. - граничний термін сплати 01.08.2022, дата фактичної сплати 08.12.2022, кількість днів прострочення - 129, за ІІІ квартал 2022 року в сумі 99 190,52 грн. - граничний термін сплати 31.10.2022, дата фактичної сплати 08.12.2022, кількість днів прострочення - 38;
- по Податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік від 17.02.2022 №9034296585 по Чорноморській ТГ: за ІІ квартал 2022 року в сумі 25 452,83 грн. - граничний термін сплати 01.08.2022, дата фактичної сплати 08.12.2022, кількість днів прострочення - 129, за ІІІ квартал 2022 року в сумі 127264,21 грн.- граничний термін сплати 31.10.2022, дата фактичної сплати 08.12.2022, кількість днів прострочення -38;
- по Податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2023 рік від 20.02.2023 №9029237947 по Чорноморській ТГ: за І квартал 2023 року в сумі 5878,17 грн. - граничний термін сплати 01.05.2023, дата фактичної сплати 27.07.2023, кількість днів прострочення - 87.
У порядку, передбаченому пунктом 86.7 статті 86 ПК України, платником до Акту надані заперечення.
Комісією ГУ ДПС у Миколаївській області з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок вирішено внести зміни до Акту щодо відсутності підстав вважати порушенням термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по єдиному податку четвертої групи по Куцурубській ТГ, у зв'язку з наданням платником уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік на зменшення раніше нарахованих податкових зобов'язань, шляхом внесення відповідних змін до Акту.
За наслідками перевірки контролюючий орган виніс податкове повідомлення-рішення від 15.04.2024 №00070770409, яким до ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" застосовано штраф у сумі 15859,52 грн за затримку сплати грошового зобов'язання.
Вважаючи згадане ППР протиправним ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ШВЕСТ" звернулося до суду з даним адміністративним позовом про його скасування.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції вважав, що позивач підпадає під дію пп. 69.33 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, яким встановлено тимчасове ненараховування та не сплата єдиного податку четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступного.
Так, частиною другою статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указана норма Основного Закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
При цьому вжите законодавцем формулювання "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Аналіз наведеного дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними та незаконними.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, в частині вичерпного переліку податків та зборів, суб'єктів і об'єктів оподаткування, порядку їх адміністрування, прав та обов'язків платників податків й зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції чинної на час виникнення спірних правовідносин)
Пунктом 291.3 ст. 291 ПК України встановлено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до п.п. 4 п. 291.4. ст. 291 ПК України суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, зокрема платником єдиного податку четвертої групи, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробника за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно пункту 292-1.1 ст. 292-1 ПК України об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Пунктом 292-1.2 ст. 292 ПК України передбачено, що базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників с нормативна грошова оцінка 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю.
Згідно з п. 294.1 ст. 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.
Відповідно до пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Підпунктом 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ІІК України встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах: у І кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Пунктом 124.1 статті 124 ПК України унормовано, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Зазначена норма, як виплаває з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення сплати узгодженого податкового зобов'язання незалежно від того, з яких причин платником податків було здійснено несвоєчасну сплату. Після фактичного погашення боргу платник податку повинен сплатити суму штрафу в розмірі, який залежить від терміну прострочення.
Водночас ПК України передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Так, Законом України від 11.04.2023 №3050-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку не нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ доповнено підпунктом 69.33 згідно якого тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники єдиного податку четвертої групи, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи за період березень 2022 року - 2023 рік шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
У разі якщо податок, визначений абзацом першим цього підпункту, нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов'язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.
Штрафні санкції та пеня, визначені цим Кодексом, за період починаючи з 1 березня 2022 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" не застосовуються (не нараховуються), а застосовані (нараховані) підлягають анулюванню.
Платники єдиного податку четвертої групи мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, які після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування земельних ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Річна сума єдиного податку четвертої групи визначається пропорційно до кількості місяців, коли площі земельних ділянок (земельних часток (паїв), визначені цим підпунктом, підлягали оподаткуванню єдиним податком.
Як вбачається з матеріалів, ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" є платником єдиного податку четвертої групи та має земельні ділянки, які розташовані на території Куцурубської ТГ та Чорноморської ТГ.
Куцурубська сільська територіальна громада та Чорноморська сільська територіальна громада входять до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 та відноситься до території, на яких ведуться (велися) бойові дії та території активних бойових дій з 04.03.2022 по 01.06.2023 та з 15.12.2022 по -, відповідно.
З огляду на встановлене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач підпадає під дію пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а тому контролюючи органом було протиправно нараховано спірним рішенням штраф.
Відтак, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для скасування спірного податкове повідомлення-рішення від 15.04.2024 №00070770409.
Доводи апеляційної скарги про те, що ТОВ "ПІВДЕНЬ АГРО ІНВЕСТ" не надало висновків Торгово-промислової палати, які підтверджують неможливість виконувати податкові зобов'язання, та на дату складання акту перевірки контролюючим органом не приймались рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки такий порядок не перебачено приписами пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
З урахуванням викладеного колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції. Суд першої інстанції правильно та повно з'ясував усі обставини справи та надав їм юридичну оцінку, відповідно до норм матеріального та процесуального права.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
Відтак, апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.-
Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя М.П.Коваль
Суддя Ю.В.Осіпов