П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/30311/23
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року (суддя Лебедєва Г.В., м. Одеса, повний текст рішення складений 24.10.2024) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
06.11.2023 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просив:
- визнати протиправними та незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зміни виду пенсійного забезпечення, що здійснили незаконно перерахунок розміру пенсійного забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок виплат пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», призначену на підставі наданих документів при страховому стажі 19 років 4 місяці (стаж враховано по 23.02.2022), при заробітній платі 12202,06 грн., визначений за період з 01.11.2000 по 23.02.2022 згідно даних персоніфікованого обліку, гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 05.09.2023 р., а саме моменту відмови відповідача у перерахунку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити з 12.01.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На думку апелянта, в діях Головного управління щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058 відсутні ознаки протиправної поведінки, оскільки станом на дату призначення пенсії (12.01.2022) позивач перебував на військовій службі та мав право виключно на призначення пенсії по інвалідності за Законом №1058. Пенсія за Законом №2262 була призначена позивачу помилково через відсутність відомостей про те, що він є чинним військовослужбовцем. Відтак, дії Головного управління щодо переведення Позивача на пенсію по інвалідності за Законом №1058 були спрямовані виключно на усунення допущеної при призначенні пенсії помилки.
Позивач своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу не скористався, що, відповідно до частини четвертої статті 304 КАС України, не перешкоджає апеляційному перегляду справи.
Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.
Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах поданої скарги, апеляційний суд дійшов таких висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 23.02.2017 року проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та з 23 лютого 2022 року звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України на підставі пп. «а» п. 2 ч. 4 ст. 26 (у зв'язку із закінченням строку контракту), що підтверджується даними військового квитка серії НОМЕР_2 .
12.01.2022 року ОСОБА_1 була встановлена друга група інвалідності (захворювання пов'язані з проходженням військової служби) на строк до 01.02.2023 року, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №520677 від 12.01.2022 року.
17.03.2022 року позивач подав заяву про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Разом з заявою, як вбачається з розписки-повідомлення, позивачем подано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, виписку з акту огляду МСЕК, довідку про навчання, документ про утримання непрацездатних членів сім'ї, заяву про спосіб виплати пенсії, інший документ, пам'ятку пенсіонера, свідоцтво про народження дитини, трудову книжку.
Також у розписці-повідомленні вказано перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: військовий квиток, довідка про джерела доходів з 01.07.2000 року, довідка з УСЗН. Строк подання зазначено 16.06.2022 року.
01.04.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення №155550003122 про призначення позивачу з 12.01.2022 року пенсії по інвалідності (за звс) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
27.07.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення №155550003122 про перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 12.01.2022, підстава: шифр пенсії, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На звернення ОСОБА_1 через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області №25155-25282/С-02/8-1500/23 від 05.09.2023 року повідомило, що згідно із заявою від 17.03.2022 йому з 12.01.2022 призначено пенсію по інвалідності II групи відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначеним Порядком врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби. Пенсійне забезпечення військовослужбовців здійснюється від грошового забезпечення відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262. За матеріалами електронної пенсійної справи позивач проходив військову службу за контрактом. Отже, підстави для призначення пенсії відповідно до Закону №2262 з урахуванням заробітної плати, визначеної за нормами статті 40 Закону №1058, яка застосовується для військовослужбовців строкової служби, відсутні. Водночас рекомендовано позивачу звернутись до уповноваженого органу, де Ви проходили службу, для подання заяви на призначення пенсії як особі з інвалідністю відповідно до статті 2 Закону №2262.
Не погодившись із діями ГУПФУ щодо зміни виду пенсійного забезпечення ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення його позовних вимог, суд першої інстанції вважав, що дії відповідача щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV, оформлені Рішення про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, за відсутності його заяви та правових підстав для автоматичного переведення є протиправними.
З метою ефективного захисту прав позивача суд вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV, а також зобов'язав відповідача поновити з 12.01.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням виплачених сум.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступного.
Так, приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, одночасно є й вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає на виконання приписів закону відповідне рішення та вчиняє дії.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до преамбули Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
У статті 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону №1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
З матеріалів справи вбачається, що 01.04.2022 за заявою позивача від 17.03.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №155550003122 про призначення йому пенсії по інвалідності (за звс) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» з 12.01.2022.
27.07.2022 Головним управлінням прийнято рішення №155550003122 про перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 12.01.2022, підстава: шифр пенсії, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно положень пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 №22-1, (надалі - Порядок №22-1 (у відповідній редакції)), зокрема, встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 4.1 Порядку №22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви, зокрема, про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Також згідно з положеннями пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за №135/13402 (надалі - Порядок №3-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з положеннями пункту 14 Порядок №3-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ). Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.
Пунктами 17, 18 Порядок №3-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії. Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що єдиною підставою для переведенням з одного виду пенсії на інший є відповідна заява пенсіонера, за результатами розгляду якої органом Пенсійного фонду України приймається управлінське рішення.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується апелянтом, позивач до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення його з 12.01.2022 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV не звертався.
За таких обставин у відповідача не виникло правових підстав для прийняття рішення про переведення його з одного виду пенсії на інший.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання Головне управління поновити з 12.01.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням виплачених сум.
Резюмуючи все викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги відповідача не містять належних, переконливих доводів та аргументів, які б спростовували висновки суду першої інстанції про задоволення позовних вимог. Суд першої інстанції правильно та повно з'ясував усі обставини справи та надав їм юридичну оцінку, відповідно до норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на викладене колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
Відтак, апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.-
Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя М.П.Коваль
Суддя Ю.В.Осіпов