Рішення від 04.08.2025 по справі 360/1223/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

04 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1223/25

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 11 червня 2025 року надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на позивача при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний;

2) зобов'язати відповідача відповідно до пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.04.2019 № 337, скласти інформаційну довідку про умови праці на позивача при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач багато років відпрацював у шкідливих підземних умовах. Останнім часом стан здоров'я позивача почав різко погіршуватися, тому позивач звернувся за медичною допомогою в результаті чого у нього були виявлені захворювання, які дали підстави вважати про наявність хронічного професійного захворювання.

В зв'язку з цим до відповідача надійшов запит КНП «Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради» від 08 січня 2025 року № 01-30/33 на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

Однак вказана довідка у встановлені Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі - Порядок № 337), строки так і не надана, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Ухвалою суду від 16 червня 2025 позовну заяву представника позивача залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Від представника позивача 18 червня 2025 року до суду надійшла заява про усунення недоліків, разом з якою надано квитанцію про сплату судового збору.

Ухвалою від 20 червня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву; витребувано від відповідача додаткові докази.

Від Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до суду 07 липня 2025 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Після отримання запиту від КНП «Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради» від 08 січня 2025 року № 01-30/33 на складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння), відповідачем 13 січня 2025 року надіслало роботодавцю ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» припис № ПС/3.1/781-25 на надання роботодавцем документів, що необхідні для складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці».

Аналогічні вимоги продубльовано відповідачем в листах від 04 березня 2025 року № ПС/3.1/4377-25, від 02 червня 2025 року № ПС/3.1/10652-25.

Крім того, 13 січня 2025 року відповідачем направлено до Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці листа № ПС/3.1/77-ЦА-25 про складання інформаційної довідки про умови праці позивача при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за період роботи на підприємствах Луганської області за професіями, які наведені, згідно записів трудової книжки.

З посиланням на положення Порядку № 337 відповідач зазначає, що для складення санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці від роботодавця необхідна значна кількість інформації, яка має бути документально підтверджена. Тому ненадання ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» відповіді на припис унеможливило виконання Міжрегіональним управлінням пунктів 71 та 77 Порядку № 337 в частині проведення вивчення та аналізу документів, поданих власником підприємства, та складення санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці працівника ВСП «Шахтоуправління імені Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ОСОБА_1 , 1972 р.н.

У відповідача відсутні дані (інформація) стосовно професії, за якою працював ОСОБА_1 у «Шахтоуправління імені Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» гірник підземний, гірник очисного забою, а саме: - про професійні обов'язки; - опис технологічного процесу та дані про режим роботи; - про типи виробничого обладнання, інструментів, матеріалів і сировини; - про типи систем вентиляції, опалення та освітлення; - про шкідливі фактори виробничого середовища та трудового процесу (їх клас і ступень шкідливості); - про забезпеченість засобами індивідуального захисту тощо, що унеможливлює визначення аналогічних робочих місць з подальшим їх застосуванням для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки).

Від представника позивача до суду 08 липня 2025 року надійшла відповідь на відзив, в якій представником викладено свої пояснення та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Ухвалою суду від 04 серпня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про закриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи в електронній формі та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується паспортом громадянина України, карткою платника податків, довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно із записами у трудових книжках від 20 грудня 1990 року серії НОМЕР_2 , від 15 червня 2010 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 в період з 20 грудня 1990 року по 16 червня 991 року, з 15 липня 1993 року по 30 червня 1999 року, з 30 вересня 1999 року по 30 листопада 2000 року, з 12 березня 2001 року по 31 січня 2002 року, з 07 лютого 2002 року по 19 квітня 2003 року, з 15 червня 2010 року по 24 листопада 2010 року працював учнем електрослюсаря підземного, електрослюсарем підземним, учнем підземного гірника очисного забою, підземним гірником очисного забою, механіком дільниці підземним, механіком видобувної дільниці на шахтах ВО «Лисичанськвугілля» (ВАТ «Лисичанськвугілля»), ДП «Луганськвугілля» (ДХК «Луганськвугілля»); з 17 грудня 2018 року по 29 вересня 2019 року - гірником підземним у ВО «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»; з 29 вересня 2019 року по 26 квітня 2023 року та з 13 липня 2023 року по 21 жовтня 2024 року - гірником очисного забою у ВО «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Комунальним некомерційним підприємством «Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради» направлено до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці запит на складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) від 08 січня 2025 року № 01-30/33 на ОСОБА_1 , що працював у Шахті «Павлоградська» ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», з зазначенням, що у нього установлено діагноз: ХОЗЛ 1ст.гр. «А», фаза неповної ремісії. Емфізема легень. Пневмофіброз. ЛН 1сг. Вертеброгенна цервікалгія, радикулопатія L5 зліва, S1 справа зі стійким больовим м'язово-тонічним синдромами на тлі остеохондрозу спондилоартрозу шийного, п/к відділів хребта, деформуючого спондильозу п/к відділу хребта дискозу L5-81, протрузій дисків L2-L3 до 0.2см, L3-14 до 0.2 см, грижі дисків LA-L5 до 0.4см, L5- S1 0.8см. Порушення статико-динамічної функції хребта 1-2ст. Артроз плечових суглобів 1 ст., артроз ключе-акроміальних зчленень 1ст, плече-лопатковий періартроз, ПФС 1-2ст. Артроз, з періартрозом, ліктьових суглобів 1ст, ПФС 0-1 ст. та колінних суглобів 1ст, ПФС 1ст. Больовий синдром. Двобічна хронічна нейросенсорна приглухуватість 2ст. (з легким зниженням слуху) за класифікацією В.О. Остапкович і Н.І. Пономарьової. Гіпертонічна хвороба Іст, АГ2ст. Ризик 2. ІХС: дифузний кардіосклероз. СН Іст, ФК І та є підозра на захворювання Хронічний пиловий бронхіт. ЛН 1ст. Радикулопатія шийного та п/к рівнів треб та. Статико-динамічне порушення функції хребта 1-2ст. Артроз плечових суглобів Іст., плече-лопатковий періартроз, ПФС1-2ст. Артроз, з періартрозом, ліктьових суглобів 1ст, ПФС 0-1 ст. та колінних суглобів 1ст, ПФС1ст. Двобічна хронічна нейросенсорна приглухуватість 2 ступеня (з легким зниженням слуху), що можуть бути при пов'язані з його роботою за професією, спеціальністю в умовах впливу шкідливих факторів: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці до ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» направлено припис від 13 січня 2025 року № ПС/3.1/781-25 на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13,17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» щодо ОСОБА_1 .

Також Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці направлено лист до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 13 січня 2025 року № ПС/3.1/77-ЦА-25 про складання інформаційної довідки про умови праці ОСОБА_1 при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за період роботи на підприємствах Луганської області за професіями, які наведено, згідно записів трудової книжки.

Листом від 17 січня 2025 року № СХ/3.1/76-ЦА-25 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» місто Лисичанськ та Слов'яносербський район відносяться до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» місто Лисичанськ та Слов'яносербський район відносяться до території України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією. Відповідно до зазначеного Міжрегіональне управління не має можливості направити приписи роботодавцям для надання документів про умови праці ОСОБА_1 у відповідності до пункту 74 Порядку № 337.

Також повідомило, що у зв'язку з неможливістю отримання даних про умови праці, відсутності даних в архівах Міжрегіонального управління та відсутності гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах, Міжрегіональне управління не має можливості складення інформаційної довідки стосовно ОСОБА_1 у відповідності до пункту 84 Порядку № 337.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби питань праці складені листи від 04 березня 2025 року № ПС/3.1/4377-25, від 02 червня 2025 року № ПС/3.1/10652-25, які адресовані ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» щодо необхідності надання відповідних документів на виконання раніше поданих приписів.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти задоволення таких вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі - Порядок № 337), визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

У разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі - санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв'язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - виробничі фактори) (пункт 70 Порядку № 337).

Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди (пункт 71 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 72 Порядку № 337 запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров'я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.

Копії запиту надсилаються:

територіальному органу Пенсійного фонду України за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий;

роботодавцю.

Пунктом 74 Порядку № 337 встановлено, що для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15.

Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання зазначеного припису.

У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за згодою керівника територіального органу Держпраці з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань (досліджень) умов праці, необхідних для складення санітарно-гігієнічної характеристики.

Завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом.

Згідно із пунктом 78 Порядку № 337 протягом п'яти робочих днів з дня проведення обстеження об'єкта складається відповідний акт згідно з додатком 18 у трьох примірниках, що зберігаються:

у територіальному органі Держпраці;

на підприємстві (в установі, організації), де працює (працював) хворий;

у територіальному органі Пенсійного фонду України.

Акт в усіх зазначених організаціях зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.

Акт підписується головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акта як його невід'ємну частину.

З актом ознайомлюють працівника, робоче місце якого обстежувалося, або уповноважену ним особу, що засвідчується їх підписами. У разі відмови їх від підпису акт підписується свідками. Працівник або його уповноважена особа мають право обґрунтувати свою відмову.

Згідно із пунктом 79 Порядку № 337 територіальний орган Держпраці протягом п'яти робочих днів після складення та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику згідно з додатком 16.

Строк складення санітарно-гігієнічної характеристики не повинен перевищувати 45 днів з моменту отримання відповідного запиту. Вимоги до інформації, яка зазначається в санітарно-гігієнічній характеристиці шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, визначені у додатку 12.

Санітарно-гігієнічна характеристика підписується лікарем з гігієни праці та затверджується керівником територіального органу Держпраці. Особи, які підписали акт обстеження умов праці, а також ті, що склали санітарно-гігієнічну характеристику, несуть відповідальність за достовірність зазначеної у них інформації щодо умов праці та трудового процесу згідно з вимогами законодавства (пункт 80 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 81 Порядку № 337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника територіального органу Пенсійного фонду України, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.

У разі коли працівник працював на кількох підприємствах (в установах, організаціях), санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник, з додаванням у разі потреби інформаційних довідок від інших територіальних органів Держпраці, які здійснювали державний нагляд (контроль) за підприємствами (установами, організаціями), де він працював раніше (пункт 82 Порядку № 337).

Якщо на час складання санітарно-гігієнічної характеристики працівник не підпадав під вплив шкідливих виробничих факторів, що могли викликати хронічне професійне захворювання (отруєння), ураховується його попередня робота, пов'язана з дією шкідливих виробничих факторів незалежно від стажу роботи на (останньому) підприємстві (в установі, організації). У такому разі санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за підприємством (установою, організацією), де були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння) (пункт 83 Порядку № 337).

Згідно із пунктом 84 Порядку № 337 у разі виникнення підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами (пізній силікоз, деякі онкологічні захворювання тощо), а також у разі неможливості отримання даних про його умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця або в разі тривалої зупинки виробничого процесу, відсутності даних в архівах підприємства (установи, організації) та територіального органу Держпраці, робота за кордоном тощо) інформаційна довідка складається на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

Відповідно до пункту 85 Порядку № 337 санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці у чотирьох примірниках та надсилається:

закладу охорони здоров'я, який надіслав запит щодо її отримання;

робочому органу Фонду;

підприємству (установі, організації), де працює (працював) працівник.

Санітарно-гігієнічна характеристика зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.

Санітарно-гігієнічна характеристика може бути використана протягом п'яти років, якщо умови праці працівника за цей час не змінилися, що підтверджується довідкою роботодавця (особи) або відповідного територіального органу Держпраці (пункт 86 Порядку № 337).

Облік санітарно-гігієнічних характеристик та інформаційних довідок ведеться територіальними органами Держпраці в журналі за формою згідно з додатком 17 (пункт 87 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 88 Порядку № 337 у разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку.

Отже, санітарно-гігієнічна характеристика (інформаційна довідка) складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник. В даному випадку таким органом є Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.

Як установлено судом, позивач у період з 17 грудня 2018 року по 28 вересня 2019 року працював за професією гірника підземного, з 29 вересня 2019 року по 26 квітня 2023 року та з 13 липня 2023 року по 21 жовтня 2024 року за професією гірника очисного забою у ВО «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», ВО «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Тобто, враховуючи, що підозра на хронічне професійне захворювання у позивача виникла після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами, та у зв'язку з неможливістю отримання даних про його умови праці від підприємства, відповідач повинен скласти інформаційну довідку про умови праці, керуючись вимогами пункту 84 Порядку № 337 - на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

Безпідставними є доводи відповідача, що відповідно до пункту 84 Порядку № 337 відповідач виготовляє інформаційну довідку тільки в разі ліквідації підприємства (цеху, робочого місця), оскільки вказаною нормою визначена також підстава неможливість отримання даних про умови праці робітника. А ліквідація підприємства, цеху, дільниці, відсутність даних в архівах підприємства, зупинка виробничого процесу є одними з підстав, при наявності яких працівник не може отримати дані про умови праці.

Суд не приймає доводи відповідача про неможливість складання інформаційної довідки про умови праці позивача, оскільки відсутні дані щодо умов праці на аналогічних робочих місцях, або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах та архівні дані, з огляду на таке.

Пунктом 1 Положення про Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 № 167 (далі - Положення), визначено, що воно є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення основними завданням Міжрегіонального управління окрім іншого є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 4 Положення визначено, що Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці (підпункт 7); здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (управління у Донецькій та Луганській областях, відділення в районах і містах обласного значення) законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 11); здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків (підпункт 12); здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за: факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність та виконання яких можуть шкодити здоров'ю працівників; виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань; дотриманням вимог санітарних норм та правил; своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров'я працівників, наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників (підпункт 14); забезпечує складення санітарно гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці (підпункт 26); проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті, а також видає за результатами таких розслідувань обов'язкові до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами рішення; розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь, моніторинг стану умов праці та здоров'я працівників як складову державного соціально гігієнічного моніторингу (підпункт 27).

Пунктом 6 Положення передбачено, що Міжрегіональне управління для виконання покладених на нього завдань має право, зокрема: залучати спеціалістів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, вчених, представників організацій роботодавців, профспілок та інших інститутів громадянського суспільства, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Міжрегіонального управління (підпункт 1); отримувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених завдань (підпункт 2), користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, органів місцевого самоврядування, державною системою урядового зв'язку, іншими технічними засобами (підпункт 3).

Згідно із пунктом 7 Положення Міжрегіональне управління під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями на відповідній території з питань, віднесених до його компетенції.

Таким чином, відповідач наділений великим обсягом повноважень для виконання покладених на нього завдань, однак, у ситуації з позивачем відповідач не вчинив дій, що сприяли отриманню необхідної інформації та оформленню спірної довідки.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що на відповідача як на орган, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством, на якому працював позивач, Порядком № 337 покладено обов'язок виконати вимоги цього Порядку, зокрема, скласти відповідно до пункту 84 Порядку № 337 інформаційну довідку про умови праці на позивача при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

Невиконання відповідачем своїх обов'язків, створює для позивача негативні наслідки.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що під час подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією від 17 червня 2025 року № TBZL-4762-372E.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (місцезнаходження: 49064, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Коксохімічна, будинок 1, код ЄДРПОУ 44729283) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

Зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці відповідно до пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.04.2019 № 337, скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: електрослюсар підземний, гірник підземний, гірничий майстер підземний, механік підземний, гірничий робітник очисного забою підземний.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова