печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31924/25-п
04 серпня 2025 року м. Київ
суддя Печерського районного суду міста Києва Соловйов Олег Леонідович, при секретарі судових засідань Скляренко А.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом «КУпАП») ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Києва, громадянки України, судді Оболонського районного суду м. Києва, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за участі: особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ;
прокурора Печерської окружної прокуратури м. Києва - Козачок В.В.,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/37/25 від 13.05.2025, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду судді Оболонського районного суду м. Києва з 30.03.2012, відповідно до пп.«ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі за текстом «Закон»), тобто суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію за 2023 рік, у зв'язку з чим останній інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Постановою Київського апеляційного суду від 30.06.2025, вказаний протокол відносно ОСОБА_1 за поданням голови Оболонського районного суду м. Києва щодо визначення підсудності, направлений на розгляд до Печерського районного суду м. Києва. Протоколом автоматизованого розподілу від 07.07.2025 справа передана на розгляд судді Печерського районного суду м. Києва Соловйову О.Л.
В судовому засіданні прокурор Печерської окружної прокуратури Козачок В.В. просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на доведеність провини матеріалами долученими до протоколу. Так, за висновком прокурора стверджується про необхідність врахування формального складу інкримінованого правопорушення, за яким не має значення форма та спрямованість умислу винної особи, а достатньо лише встановлення факту порушення вимог Закону, в даному випадку строків подання декларації.
ОСОБА_1 суду показала, що дійсно пропустила строк подання декларацій за 2023 рік, майже на 1 місяць, подавши відомості 29.04.2024 року, оскільки помилково вважала, що термін подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2023 рік, збігається зі строками подання щорічних декларації доброчесності та родинних зв'язків, які вона, як суддя подає до ВККСУ. Наголошує на відсутності будь-якого прямого чи непрямого умислу, спрямованого на несвоєчасне подання декларації, або приховування своїх статків. Вказане, доводиться самостійним виявленням, та невідкладним повідомленням НАЗК 31.12.2024 за власною ініціативою. З огляду на час виявлення правопорушення, вважала неможливим накладення адміністративного стягнення поза межами строків визначених ст.38 КУпАП. Просила закрити провадження з підстав передбачених п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та прокурора, вивчивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Так, Указом Президента України №193/2012 від 12.03.2012 ОСОБА_1 призначена на посаду судді Оболонського районного суду м. Києва. Згідно наказу Оболонського районного суду м. Києва №163 від 30.03.2012 ОСОБА_1 зараховано з 30.03.2012 на посаду судді Оболонського районного суду м. Києва, з окладом згідно штатного розпису.
Таким чином, відповідно до пп.«ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону, ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз.16 ч.1 ст.1, абз.1 ч.2 ст.45 Закону, приміткою до статті 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб?єктом декларування та суб?єктом правопорушення.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 №3384-IX, який набрав чинності 12.10.2023, відносно декларування у порядки та строки, визначенні ст. 45 Закону. Підпунктом 1 п.2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства №252/23 від 08.11.2023, щорічна декларація - декларація за 2023 рік, яка подається відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» повинна бути подана не пізніше 31 березня 2024 року.
Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 фактично подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2023 рік - 29 квітня 2024 року.
Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст.9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення необхідно встановити наявність в її діях сукупності об'єктивних та суб'єктивних ознак правопорушення, зокрема й наявність вини у формі умислу або необережності.
ОСОБА_1 не заперечує факту порушення строків подачі щорічної декларації за 2023 рік, що вчинено нею зі спливом 29 днів поза межами строку визначеного законодавством, однак пропущений строк є незначним та обумовлений наявністю поважних причин. Так, протягом періоду декларування, вона та її малолітня дитина неодноразово хворіли, що обмежувало своєчасність та повноту сприйняття змін у законодавстві. Помилкове визначення кінцевих термінів подачі декларації, пов'язано із відновленням декларування за 2021-2022 роки, строк яких спливав 31 січня, поновлення обов'язку подання декларації за 2023 у строки визначені ст.45 Закону, а також обов'язкових для судді подачі декларації доброчесності та родинних зв'язків, кінцевий строк подачі яких спливає 30 квітня. З огляду на викладене, законодавець передбачив подання кожним суддею 5 видів декларацій із різними термінами виконання, які спливали протягом І півріччя 2024 року, що створювало умови за яких можливо невірне тлумачення вимог Закону та, як наслідок, з об'єктивних причин порушення термінів подачі декларацій.
Крім того, звертає увагу той факт, що виявлення правопорушення пов'язаного із корупцією, відбулось за ініціативи ОСОБА_1 , яка особисто повідомила НАЗК та Оболонський районний суд м.Києва, про встановлений нею факт несвоєчасного подання декларації. Це все у свою чергу вказує на відсутність в діях ОСОБА_1 такого обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як вина у формі прямого чи непрямого умислу.
Доказів протилежного суду не надано, а також не надано доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 мала на меті приховати інформацію про свій майновий стан або уникнути декларування.
На підставі викладеного, оскільки в ході судового розгляду було встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній такий обов'язковий елемент складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, як вина у формі прямого чи непрямого умислу, слід дійти до висновку про необхідність у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП закриття провадження у даній справі, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Керуючись ст.283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 - закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. Соловйов