Провадження № 3/470/202/25
Справа № 470/622/25
01 серпня 2025 року с-ще Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Орлова С.Ф., за участю начальника Березнегуватського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області Пироженка С.В., секретаря Коверзнєвої К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Каховка, Херсонської області, громадянки України, незаміжньої, з середньою освітою, працюючої спеціалістом ІІ категорії відділу земельних відносин Березнегуватської селищної ради, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи спеціалістом ІІ категорії відділу земельних відносин Березнегуватської селищної ради та суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "В" п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушила вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подала, без поважних на те причин, декларацію типу "щорічна" за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що 27 червня 2025 року було складено протокол № 372 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Розпорядженням № 1 ОСОБА_1 було присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування, а 20.01.2015 року вона прийняла присягу державного службовця.
Відповідно до розпорядження №148-к від 26.12.2019 року ОСОБА_1 з 01.01.2020 переведено з посади спеціаліста ІІ категорії по врегулюванню земельних відносин та охороні навколишнього середовища Федорівської сільської ради на посаду спеціаліста ІІ категорії відділу земельних відносин Березнегуватської селищної ради.
Згідно ч 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені в п.1 ст.3 цього Закону (підпункт В - державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування) зобов'язані до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
У зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022р. на території України воєнного стану з причини військової агресії російської федерації проти України, Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", який набрав чинності 12.10.2023р. - відновлено обов'язок декларування, відповідно щорічну декларацію за 2023 рік потрібно було подати до 31.03.2024 року.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік подала 08 квітня 2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачене ч 1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних на те причин, подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації за 2023 рік.
У судове засідання ОСОБА_1 подала письмові пояснення, у яких зазначила про повне визнання вини у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також про те, що вона вчасно не подала декларацію про доходи у зв'язку з тим, що забула про терміни її подачі.
Начальник Березнегуватського відділу Баштанської окружної прокуратури просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що вчинення ним правопорушень пов'язаних з корупцією, доводиться поясненнями особи яка притягається до адміністративної відповідальності та матеріалами справи та накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних розмірів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Вивчивши пояснення ОСОБА_1 , вислухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи суд доходить наступного.
Із матеріалів справ №470/622/25 вбачається, що відповідно до розпорядження №148-к від 26.12.2019 року ОСОБА_1 з 01.01.2020 переведено з посади спеціаліста ІІ категорії по врегулюванню земельних відносин та охороні навколишнього середовища Федорівської сільської ради на посаду спеціаліста ІІ категорії відділу земельних відносин Березнегуватської селищної ради. Присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняла 20.01.2015 року.
У зв'язку з чим, відповідно до підп. «В» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
У зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 року на території України воєнного стану з причини військової агресії російської федерації, Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов'язок подання декларації.
Однак в подальшому, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок щорічного декларування .
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік подала 08 квітня 2024 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.
Аналізуючи письмові докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише 08 квітня 2024 року, тобто несвоєчасно та без поважних на те причин.
Відповідно до положень частини першої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «В», пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що Національне агентство, з метою виконання покладених на нього повноважень, має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 08.11.2023 №252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону «Про запобігання корупції» (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 зазначеного Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває по теперішній час.
Відповідно до роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІX "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до даного Закону, з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2023 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою ст. 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з порушенням визначеного законом строку.
З огляду на викладене вище, враховуючи особу винної, її майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність та відомостей, які негативно характеризують її особу, суд вважає, що необхідним та достатнім буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 27,40-1, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п'ятдесят ) гривень.
Штраф сплачувати на розрахунковий рахунок: UA588999980313070106000014424 Миколаїв.ГУК/тг с-ще.Березнегувате/21081100, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код ЄДРПОУ 37992030.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять гривень) 60 копійок за розгляд справи про адміністративне правопорушення: на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Після сплати судового збору та штрафу оригінали квитанцій надати на адресу Березнегуватського районного суду Миколаївської області.
У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення буде стягнуто подвійний розмір штрафу зазначений у постанові, а саме 1700 грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Березнегуватський районний суд Миколаївської області.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Суддя С. Ф. Орлова