Рішення від 31.07.2025 по справі 902/727/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"31" липня 2025 р. м. Вінниця Cправа № 902/727/25

Господарський суд Вінницької області у складі: головуючий суддя Міліціанов Р.В., при секретарі Московчук Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО", вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, 21050, код - 00130694

до: Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН", вул. Холодівського, 44, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, код - 44156248

про стягнення 85 861,86 грн

за участю представників:

позивача: Загородній Олександр Анатолійович

відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

30.05.2025 року до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява (б/н від 30.05.2025 року) (вх.канц. № 775/25 від 30.05.2025 року) Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО" до Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН" про стягнення 85 861,86 грн вартості необлікованої електричної енергії.

Ухвалою суду від 04.06.2025 року відкрито провадження у справі № 902/727/25 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 16.07.2025 року.

01.07.2025 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (б/н від 01.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6956/25), в якому останній просить суд поновити строки для подання відзиву та відмовити у задоволенні позову.

Також, останній просить суд призначити судову електротехнічну або економічну експертизу з метою встановлення реального обсягу споживання.

07.07.2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив (б/н від 07.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/7186/25).

08.07.2025 року до суд від представника позивача надійшло клопотання (б/н від 08.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/7229/25) про долучення доказів.

08.07.2025 року від представника Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО" Загороднього О.А. надійшла заява (№ 01-34/7237/25 від 08.07.2025 року) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 14.07.2025 року забезпечено участь представника Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО", Загороднього Олександра Анатолійовича у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

У судовому засіданні 16.07.2025 року постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 31.07.2025 року.

Ухвалою суду від 16.07.2025 року повідомлено учасників справи про дату наступного судового засідання.

31.07.2025 року від представника відповідача надійшло клопотання (б/н від 31.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/8012/25), в якому останній просить суд відмовити в задоволенні позову та проводити розгляд справи за його відсутності.

У судовому засіданні 31.07.2025 року прийняв участь представник позивача. Представник відповідача правом участі в судовому засіданні не скористався.

Ст. 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно із ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи положення ст. ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за відсутності належно повідомленого відповідача.

У судовому засіданні, розглянувши клопотання Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН", викладеного у відзиві на позовну заяву (б/н від 01.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6956/25), про призначення судової електротехнічної або економічної експертизи, суд зазначає наступне.

В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначає, що факт відсутності втручання в роботу засобів вимірювальної техніки та пошкодження пломби позивач визнав у Акті про порушення № 06912 від 06.01.2025 року.

Позивач в Акті № 06912 від 06.01.2025 року зафіксував, що пломба лічильника № С79768694 візуально не порушено, а отже втручання до лічильника № С79768694 не було.

Надані до справи фотографії, не є належними доказами, на підставі яких суд може встановити, наявність чи відсутність порушення, яке зазначено в Акті про порушення, оскільки факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки має бути підтверджений лише експертизою.

Таким чином, відповідно до вимог п.8.4.4. ПРРЕЕ факт втручання споживача в роботу засобу вимірювання техніки, факт пошкодження пломби, мають бути підтверджені експертизою.

Позивач заперечує проти задоволення поданого клопотання про призначення судової експертизи у поданому відзиві (т. 1 а.с. 66).

Надавши правову оцінку підставам поданого клопотання, суд зауважує наступне.

За приписами частини 2 статті 110 Господарського процесуального кодексу України призначення експертизи у справі є способом забезпечення доказів у справі, що здійснюється судом за заявою учасника справи.

Згідно з частиною 1 статті 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотання учасникам справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас, експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань.

Аналіз перелічених вище норм Господарського процесуального законодавства дозволяє зробити висновок про те, що судова експертиза є одним із видів доказів.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 101 Господарського процесуального кодексу України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

Системний аналіз частини першої статті 101 ГПК України та частини першої статті 99 ГІІК України дає підстави дійти висновку, що суд призначає експертизу у випадку, коли для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо та якщо жодною стороною не наданий висновок експерта з питань, вирішення яких має значення для справи.

Тобто, на учасників процесу покладається обов'язок спочатку самостійно вжити заходи для надання експертного висновку і лише у разі відсутності такої можливості, що також має бути підтверджено відповідними доказами, звертається з клопотанням про призначення експертизи до суду.

За змістом частини другої статті 99 ГПК України питання про задоволення клопотання про призначення експертизи не залежить від обґрунтованості підстав для проведення експертизи, якщо сторона не обґрунтовує та не доводить обставини, які перешкоджали самостійному наданню висновків експерта.

Аналогічний правовий висновком викладено у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2021 року у справі №910/1668/19.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Призначення експертизи є правом, а не обов'язком суду, вона здійснюється у разі встановлення судом недостатності доказів, наявних у матеріалах справи для можливості прийняття рішення за результатами розгляду.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Факти, які належать до предмета доказування, необхідно відрізняти від інших фактів, які встановлюються при розгляді справи, однак не пов'язані з правильним вирішенням питання про права і обов'язки сторін.

Предметом позову у справі є матеріально-правова вимога про стягнення 85 861,86 грн вартості не облікованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року.

При проведенні перевірки електроустановки та перевірена схема обліку електричної енергії на об'єкті відповідача "Вуличне освітлення № 84 СТП-164", розташованої в селі Красносілка, по вулиці Заводська, на предмет дотримання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ) та ПРРЕЕ виявлено відсутність одноразової полімерної пломби ОСР №С79768695 що була встановлена на дверці шафи обліку.

За результатами проведеної перевірки позивачем складено Акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року, яким зафіксовано факт порушення відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ.

Позивачем самостійно визначено підстави позовної заяви, вказано, що нарахування збитків не потребує призначення експертизи.

Відповідач не може збирати докази в обґрунтування поданого позивачем позову, питання щодо застосування належного пункту ПРРЕЕ є питанням права, тому не може ставитись на вирішення експертам.

Відповідач посилається на пп. 1 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, як підстави для призначення експертизи, однак нарахування збитків здійснено внаслідок порушення пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, обчислення позивачем проведено на підставі пп. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, з урахуванням відсутності встановленої пломби, а не внаслідок втручання споживачем у роботу засобів вимірювальної техніки.

Тому, призначення експертизи виходить за межі предмету та підстав позовних вимог.

Крім того, всупереч вимогам ст. 99 ГПК України відповідачем не обґрунтовано неможливості самостійного звернення до експертної установи у строки встановленні для подання доказів, а також після складення акту про порушення та рішення комісії АТ "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО" про розгляд цього акту 24.02.2025 року, тому вимоги клопотання суперечать ст. ст. 73-80, 99 ГПК України

З урахуванням викладених мотивів у сукупності, судом відмовлено у задоволенні клопотання представника Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН" Паламарчука І.А. заявленого у відзиві на позовну заяву (б/н від 01.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6956/25), про що на виконання вимог ст. ст. 233, 255 ГПК України зазначено у протоколі судового засідання.

Стислий виклад процесуальних позицій сторін по суті спору.

Позивач, в якості підстави позовних вимог, посилається на укладення між Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО" та Комунальним унітарним підприємством Бершадської міської ради "БЕРЛАН" Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 від 23.11.2021 року.

06.01.2025 року, відповідно до норм ПРРЕЕ, представниками позивача, інженером з технічного аудиту Аджубеєм Ю.М. в присутності представника за довіреністю відповідача Іванця В.О. здійснене обстеження електроустановки та перевірена схема обліку електричної енергії на об'єкті відповідача "Вуличне освітлення № 84 СТП-164", розташованої в селі Красносілка, по вулиці Заводська, на предмет дотримання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ) та ПРРЕЕ.

При проведенні перевірки встановлено, що відповідач не забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів, згідно з вимогами нормативно технічних документів та нормативно правових актів України. Не забезпечив збереження і цілісності установлених на його території розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб ОСР відповідно до акту про пломбування. Виявлено відсутність одноразової полімерної пломби ОСР №С79768695 що була встановлена на дверці шафи обліку.

За результатами проведеної перевірки позивачем складено Акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року, яким зафіксовано безпосередньо факт порушення відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ.

24.02.2025 року за результатами засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року вирішено провести нарахування вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення згідно п.п. 2 п. 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ. Визначено обсяг не облікованої електричної енергії що складає 7722 кВт/год та суму завданих споживачем збитків в розмірі 85 861,86 грн.

Як зазначає позивач, відповідач має оплатити розрахункові документи за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку, при цьому рахунок і копію протоколу відповідач отримав 24.02.2025 року.

Несплата вартості не облікованої електричної енергії на підставі акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року в сумі 85 961,86 грн стала підставою звернення позивача з позовом до суду (т. 1 а.с. 1-4).

У відзиві на позовну заяву відповідач не визнає заявлених позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позову зазначаючи про наступне:

- відповідачу не відомо, хто та за яких обставин зірвав пломбу ОСР № С79768695. Об'єкт, на якому відсутня пломба - вуличне освітлення № 84 (ТП-164) у с. Красносілка, вул. Заводська, 12, не становить економічного ефекту для підприємства, а є соціальним зобов'язанням перед громадою віддаленого села;

- позивач не вказав як відсутність однієї пломби за невтручання у інші пломбувальні елементи могло призвести до використання необлікованої електричної енергії;

- підпис працівника Аджубей Ю.М. у Акті від 06.01.2025 року засвідчує лише факт відсутності пломби;

- позивачем безпідставно визначено обсяг та вартість нібито необлікованої електричної енергії, оскільки у порушення пп.1 п.8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312, не встановлено обов'язкової умови - втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки. Вказана умова є беззаперечною при нарахуванні означених збитків (т. 1, а.с. 48-53).

У відповіді на відзив позивач вважає, що викладені відповідачем доводи у відзиві є безпідставними, не обґрунтованими та такими, що не спростовують вимог позовної заяви, з наступних підстав.

Відповідно додатку № 6 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін № 86, Відповідач (споживач) несе відповідальність за технічний стан і обслуговування електричних мереж та електроустановок РЩ-0,23 кВ, ввідний комутаційний апарат АВ-0,23 кВ Ін = 32А, лічильник НІК 2102-02, М2 заводський номер № 9286853. На що також, вказує додаток № 7 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 Однолінійна схема № 86 така схема електроживлення зазначена в Акті про порушення ПРРЕЕ № 06912.

Разом з тим, відповідно до вимог: п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені та відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник. Обґрунтованим доказом є Акт про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до Акту № 477881 від 30.08.2023 року.

Фотографії які додані до матеріалів позовної заяви є належними доказами на підставі яких суд може встановити наявність чи відсутність порушення ПРРЕЕ.

В Акті про порушення ПРРЕЕ № 06912 представниками ОСР виявлено та зазначено факт відсутності пломби ОСР за № С79768695 встановлена на дверці шафи обліку, яка у відкритому стані дає доступ до струмоведучих частин обліку електричної енергії.

Отже, відповідно до вимог абз. 6 п. 8.4.4. ПРРЕЕ в даному випадку вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень глави 8.4 без проведення відповідної експертизи (т. 1, а.с. 61-66).

Із досліджених судом доказів слідує, що 23.11.2021 року споживачем - Комунальним унітарним підприємством Бершадської міської ради "БЕРЛАН" підписано заяву-приєднання до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 (т. 1, а.с.15 (зворотна сторона - 17).

Вищезазначений договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії.

Відповідно п. 1.1 договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

За змістом п. 2.1 Договору Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об'єкт (об'єкти) Споживача зазначені у в Паспорті точки (точок) розподілу за об'єктом споживача (п. 5.1 Договору).

Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора (п. 5.2 Договору).

У разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ (п. 8.6 Договору).

Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 11.1 Договору) (т. 1, а.с. 18-20).

06.01.2025 року, представниками позивача, інженером з технічного аудиту Аджубеєм Ю.М., у присутності представника за довіреністю відповідача Іванця В.О. здійснене обстеження електроустановки та перевірена схема обліку електричної енергії на об'єкті відповідача "Вуличне освітлення № 84 СТП-164", розташованої в селі Красносілка, по вулиці Заводська, на предмет дотримання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ) та ПРРЕЕ.

За результатами проведеної перевірки складено Акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року, за змістом якого вбачається порушення п. 5.5.5, п.п.6, п.п. 8, ПРРЕЕ споживач забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів, згідно з вимогами нормативно технічних документів та нормативно правових актів України. Не забезпечив збереження і цілісності установлених на його території розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб ОСР відповідно до акту про пломбування. Виявлено відсутність одноразової полімерної пломби ОСР №С79768695 що була встановлена на дверці шафи обліку.

Зазначений акт підписано зі сторони відповідача його представником Іванець В.О., якому було вручено другий примірник акту (т. 1, а.с. 7-8) із зауваженнями: "працівниками КУП Бершадської міської ради "БЕРЛАН" втручань в роботу приладу обліку не було, пломби не знімались, станом на 25.12.2024 року при знятті показників, пломби на даній шафі обліку були в наявності".

20.01.2025 року відбулось засідання комісії СО «Гайсинські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів про порушення відбулось за участі представника, який не визнав факт вчинення порушення.

Відповідно до протоколу № 601 від 20.01.25 року розгляд Акту про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року перенесено на 24.02.2025 року (т. 1, а.с 9).

24.02.2025 року на засіданні комісії СО «Гайсинські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», яке оформлено протоколом № 657 від 24.02.2025 року, за участю представника відповідача Іванця В.О. розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року (т. 1, а.с. 10).

Комісією вирішено провести нарахування вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року згідно п.п. 2 п. 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ.

Здійснивши розрахунок отримано 7722 кВт/год на суму 85 861,86 грн необлікованої електричної енергії (т. 1, а.с. 10 (зворотна сторона).

Копію протоколу № 657 від 24.02.2025 року та Рахунок № 8190300526499 від 24.02.2025 року на суму 85 861,86 грн отримано представником відповідача Іванець В.О., про що свідчить його підпис на вказаних документах (т. 1, а.с. 10, 11).

11.04.2025 року позивачем на адресу відповідача направлено претензію № СО-52.50/719 від 11.04.25 року з вимогою сплати боргу в розмірі 85 861,86 грн.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 275 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Правове регулювання правовідносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з нормами статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до частини першої, підпунктів 2, 4 частини другої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, правилами роздрібного ринку.

Згідно з частиною 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Відповідно до пункту 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право, зокрема: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 (пункт 8.2.4 ПРРЕЕ).

З метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання засобів вимірюваної техніки (ЗВТ) у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують. Усі пломби, установлені на ЗВТ та інших пристроях вузла обліку, мають відповідати вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів. Після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв ВОЕ на об'єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових ВОЕ, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб'єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб'єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора. Несанкціоноване пошкодження або фальсифікація встановлених пломб та пломбувального матеріалу на ЗВТ та пристроях вузла обліку, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законодавством (пункти 5.16.1, 5.16.7, 5.16.15, 5.16.22 Кодексу).

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи (пункт 8.2.7 ПРРЕЕ).

Споживач електричної енергії, зокрема, зобов'язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії (п. 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 8.2.4 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Положення статті 76, 77 ГПК України передбачають, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд констатує, що матеріали справи містять докази виникнення у відповідача обов'язку збереження пломб засобів комерційного обліку споживання електричної енергії.

Так, відповідно Додатку №6 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №БЕ-230001, Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін №86, споживач несе відповідальність за технічний стан і обслуговування електричних мереж та електроустановок.

Відповідні обставини також підтверджено Додатком №7 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №БЕ-230001, однолінійною схемою електроживлення №86 (т. 1 а.с. 26), котра зазначена в Акті про порушення ПРРЕЕ №06912 від 06.01.2025 року (т. 1 а.с. 7, 8).

До матеріалів справи долучено Акт про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до Акту №477881 від 30.08.2023 року (т. 1 а.с. 11, 12), яким підтверджено передачу на зберігання КУП БМР "Берлан" пломби ОСР №С79768695, встановленої на дверці шафи обліку 30.08.2023 року, яка згідно Акту про порушення ПРРЕЕ №06912 від 06.01.2025 року (т. 1 а.с. 7, 8) - відсутня.

Суд критично оцінює викладені в Акті про порушення зауваження представника відповідача, оскільки знімання показників приладу обліку здійснювалось у грудні 2024 року споживачем самостійно, без присутності представників АТ "Вінницяобленерго", що не може спростовувати зникнення та відсутності пломби у період з 26.12.2024 по 05.01.2025 рр.

Відповідно до вимог п. 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

В силу положень пп. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до пункту 8.4.1 ПРРЕЕ Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Однак, матеріали справи не містять інформації про завчасне, до проведення перевірки, повідомлення відповідачем обставин самостійного виявлення відсутності пломби (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, такого порушення: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії) (підпункт 2).

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи (пункт 8.4.4 ПРРЕЕ).

Згідно з пунктом 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил).

У разі фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, але не більше загальної кількості днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У пункті 8.4.10 ПРРЕЕ визначено формулу, за якою розраховується величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави.

Отже, факт відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб, є достатньою правовою підставою для відповідальності споживача відповідно до ПРРЕЕ.

У пункті 8.21 постанови від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що пошкодження чи зрив пломб, відповідальність за збереження і цілісність яких відповідно до акта про пломбування покладено на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, є окремими порушеннями ПКЕЕ, які полягають у невиконанні зазначеними суб'єктами передбаченого пунктом 3.3 і підпунктом 26 пункту 10.2 ПКЕЕ обов'язку зі збереження пломб, що відповідно до пунктів 6.40, 6.41 ПКЕЕ та підпунктів 1, 2 пункту 2.1 Методики є підставою для застосування її положень та нарахування вартості необлікованої електричної енергії (плати за поставлену електричну енергію).

Застосовані Великою Палатою Верховного Суду норми права мали такий зміст:

- пункт 3.3 ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені;

- підпункт 26 пункту 10.2. ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;

- пункт 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики;

- пункт 6.41 ПКЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь у контрольному огляді або технічній перевірці.

- підпункти 1 та 2 пункту 2.1 Методики вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку); 2) пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

14 березня 2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг була прийнята постанова № 312, якою були затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (ПКЕЕ).

Правила поведінки (норми права), які містились у наведених пунктах ПКЕЕ та Методики та які застосовувала Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 906/513/18 залишились такими самими та зараз містяться у зазначених пунктах ПРРЕЕ (Ухвала ВП ВС від 13 липня 2023 року у справі № 17-14-01/1494 (925/1157/21).

Отже, у Постанові від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18 Велика Палата Верховного Суду висловила свій висновок стосовно наявності підстав для нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у разі виявлення пошкодження або відсутності пломб на засобах обліку електроенергії навіть у випадку відсутності встановленого факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії.

На підставі викладених вище останніх правових висновків Великої Палати Верховного Суду та Постанови КГС ВС від 28 червня 2023 року у cправі №903/750/22, суд відхиляє доводи відповідача відносно необхідності врахування правових висновків у справах №№ 906/1214/20, 908/1317/20, 916/1375/18, 914/2128/17, 923/832/17, 911/1143/16, 923/639/17, 906/600/18, 918/664/18, 922/3801/18, а також аналізу ступеню вини споживача у відсутності пломби, зокрема шляхом призначення експертизи.

Відповідач помилково застосовує до спірних правовідносин пп. 1 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, який не містить у своїй диспозиції переліку встановлених у даній справі порушень стосовно відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи, оскільки таке порушення підпадає під регулювання саме пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ та надає право обчислення вартості необлікованої електроенергії без проведення експертизи на підставі абзацу шостого п. 8.4.4. ПРРЕЕ.

За матеріалами справи, Комісією вирішено провести нарахування вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року згідно п.п. 2 п. 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому ККОЕЕ, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), виходячи з наступних розрахункових даних:

- відповідно п. п. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, з 07.07.2024 року по 06.01.2025 року до дня виявлення порушення складає 184 дні;

- за тарифами для споживачів які діяли під час порушення споживачем ПРРЕЕ;

- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, величина потужності передбачено договором про надання послуг з розподілу - 7 кВт;

- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, коефіцієнт використання струмоприймачів 0,6;

- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, режим роботи 10 год. 7 днів на тиждень;

Згідно розрахунку визначено 7722 кВт/год на суму 85 861,86 грн необлікованої електричної енергії (т. 1, а.с. 10 (зворотна сторона).

Суд зазначає, що відповідачем не надано альтернативного розрахунку вартості електричної енергії або заперечень щодо методики нарахування, підтверджено обставини присутності під час складення акту про порушення, про що свідчить підпис уповноваженого представника Іванця В.О.

Суд не вбачає помилок у розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, оскільки згідно Додатку №3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 від 23.11.2021 року (п. 8 - точка обліку, в якій виявлено порушення), режим роботи електроустановок здійснюється щодення та цілодобово 24/7, забезпечуючи вуличне освітлення у м. Бершадь, Гайсинського району, Вінницької області (т. 1 а.с. 23).

Таким чином, заявлені вимоги про стягнення 85 861,86 грн вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Акту про порушення №06912 від 06.01.2025 року, є обґрунтованими та підтверджені належними доказами.

З урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню повністю.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки позовну заяву у даній справі було подано до суду через систему "Електронний суд", позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2 422,40 грн.

Як вбачається з позовної заяви позивачем, згідно платіжної інструкції №0003501744 від 19.05.2025 року, сплачено судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

Сума надмірно сплаченого судового збору становить 605,60 грн та може бути повернута позивачу та підставі поданого клопотання.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору, на підставі ст. 129 ГПК України, підлягають віднесенню на відповідача в сумі 2 422,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 10-15, 18, 42, 45, 46, 73-80, 86, 91, 113, 118, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327, ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН" (вул. Холодівського, 44, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, код - 44156248) на користь Акціонерного товариства "ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО" (вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, 21050, код - 00130694) 85 861,86 грн - вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Акту про порушення №06912 від 06.01.2025 року, 2 442,40 грн - судових витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Копію судового рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС, за їх відсутності - рекомендованим листом, з повідомленням про вручення поштового відправлення, та на електронні адреси: позивачу - law3@voe.com.ua, представнику позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідачу - berlan2021@ukr.net.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повне судове рішення складено 04 серпня 2025 р.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, 21050)

3 - відповідачу (вул. Холодівського, 44, м. Бершадь, Вінницька область, 24400)