Ухвала від 28.07.2025 по справі 300/4790/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"28" липня 2025 р. Справа № 300/4790/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного сервісного центру МВС про визнання протиправними та скасування наказів, акту, рішення та поновлення на посаді, -

ВСТАНОВИВ:

09.07.2025 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного сервісного центру МВС про визнання протиправним наказ від 05.09.2024 № 2/28/297-кп, поновлення на посаді адміністратора територіального сервісного центру № 2643 МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, визнання заяви на звільнення недійсною, нарахування всіх належних виплат та заробітної плати за час вимушеного прогулу; визнання протиправним та скасування наказу № 269-дп від 17.07.2024, висновку про результати службової перевірки від 12.07.2024; скасування акта від 03.04.2024 про відмову від ознайомлення з наказом про оголошення догани; скасування рішення дисциплінарної комісії РСЦ ГСЦ.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 позовну заяву позивача залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом: зазначення повного найменування відповідача; долучення копії позовної заяви та копій доданих до позовної заяви документів; оригіналів або їх копій: наказу за № 2/28/297-кп від 05.09.2024, висновку про результати службової перевірки від 12.07.2024; акта від 03.04.2024 про відмову від ознайомлення з наказом про оголошення догани; рішення дисциплінарної комісії РСЦ ГСЦ; долучення заяви про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, з обґрунтуванням та наданням доказів поважності причин пропуску такого строку, із зазначенням достатніх підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Позивач на виконання ухвали суду від 14.07.2025 надіслав клопотання про визнання причин пропуску звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Поважність пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом позивач, серед іншого, обґрунтовує тим, що 02.06.2025 набрало законної сили судове рішення у справі за 300/8373/24, яким визнано протиправними дії Територіального сервісного центру МВС №2643, як відділу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, щодо анулювання посвідчення водія ОСОБА_2 . Анулювання цього посвідчення стало підставою для відкриття дисциплінарного провадження та подальшого його звільнення з роботи. Вважає, що з моменту відновлення, 10.06.2025, ОСОБА_2 посвідчення водія, у нього виникли підстави на звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Суд, розглянувши матеріали даного адміністративного позову та клопотання позивач про поновлення строку звернення до суду від 23.07.2025, зазначає наступне.

Частиною 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Згідно з частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із заявленими позовними вимогами у спорі, який виник з приводу проходження публічної служби, є місячний строк.

Частиною 6 стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини 1 статті 123 цього Кодексу у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Відтак початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У правовідносинах між сторонами таким часом є 05.09.2024, що і є моментом початку перебігу строків звернення до суду із заявленими вимогами.

Враховуючи наведені позивачем у вказаному клопотанні обставини поважності причин строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає, що такі обставини не переривають, а також не створюють правових підстав для поновлення строку звернення до суду з цим позовом, із настанням яких закон пов'язує момент початку перебігу такого строку. Наведені позивачем обставини не можуть бути достатніми підставами для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, тому суд визнає їх неповажним.

Також зазначені позивачем факти ухвалення судових рішень про визнання протиправними дій відповідача щодо оголошення позивачу догани, а також за позовом іншої особи про визнання протиправним скасування результатів практичного іспиту з водіння та відновлення їй посвідчення водія не створюють самостійних правових підстав для звернення з позовом у цих правовідносинах.

Частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Головного сервісного центру МВС про визнання протиправними та скасування наказів, акту, рішення та поновлення на посаді підлягає поверненню.

Керуючись частиною 2 статті 123, пунктом 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного сервісного центру МВС про визнання протиправними та скасування наказів, акту, рішення та поновлення на посаді - повернути позивачу з усіма доданими документами.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Суддя Остап'юк С.В.