ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення заяви (клопотання, заперечення) без розгляду
"31" липня 2025 р. справа № 300/5386/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про забезпечення позову від 30.07.2025 (про заборону вчиняти певні дії) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_2 (далі також - представник позивача), який діє в інтересах ОСОБА_1 30.07.2025 звернувся в суд із клопотанням про забезпечення позову поданим з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просить, заборонити будь-якому ТЦК та СП, в тому числі і відповідачу вчиняти дії, пов'язані з прийняттям наказу про призов позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період та про його відправлення на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби, до моменту набрання законної сили рішенням у даній справі.
Вказану заяву обґрунтовано протиправними діями посадових осіб відповідача, що виразилися у зловживанні ними своїми повноваженнями, недотриманні норм чинного законодавства та безпідставній відмові у наданні позивачу відстрочки від мобілізації, невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, а також ускладнить їх відновлення або взагалі унеможливить.
Питання щодо відкриття провадження в зазначеній адміністративній справі станом на момент постановлення цієї ухвали не вирішено.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для прийняття до розгляду заяви про вжиття заходів забезпечення позову, суд вказує на таке.
Перевіряючи дотримання вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при ініціюванні забезпечення позовної заяви по справі, суд встановив, що така не відповідає вимогам, встановленим статтею 152 КАС України.
Як визначено частиною 1 статті 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 за №3674-VI (далі- Закон №3674-VІ) судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Так, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 Закону №3674-VІ, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За змістом частини 4 статті 152 КАС України до заяви про забезпечення позову додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Судом встановлено, що представником позивача до заяви про забезпечення позову від 30.07.2025 не додано квитанцію про сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлена ставка судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 № 4059-IX, встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2025 року у розмірі 3028 гривні.
Сума судового збору, за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову становить 908,40 грн. (3 028 грн * 0,3). Враховуючи, що заява про забезпечення позову подана в електронній формі, при розрахунку суми судового збору, відповідно до вимог частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження розміру ставки судового збору.
Таким чином сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачем за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову становить 726,72 грн (908,40 грн * 0,8).
Оскільки, заявником не долучено доказів про сплату судового збору за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову, така не відповідає вимогам частини 4 статті 152 КАС України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 9 Закону №3674-VІ судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Із відомостей Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду слідує, що до бюджету не було проведено зарахування судового збору за подання до суду даної заяви про забезпечення позову від 30.07.2025.
Отже, судом встановлена невідповідність вимогам частини 4 статті 152 КАС України, адже до заяви про забезпечення позову не долучено платіжного документу.
Частиною 7 статті 154 Кодексу встановлено, що у разі встановлення судом того, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу або подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
У даному випадку, такими відомостями є відсутність документа про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову до суду від 30.07.2025.
З огляду на вказаний недолік клопотання про забезпечення позову, на переконання суду, підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Враховуючи наведене, керуючись частиною 4 статті 152, частиною 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 від 30.07.2025 про забезпечення позову (про заборону вчиняти певні дії) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.