Ухвала від 01.08.2025 по справі 200/1867/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

01 серпня 2025 року Справа №200/1867/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання судового рішення та заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення, що ухвалено в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року (з урахуванням ухвали цього ж суду від 10.06.2024 року про виправлення описки в ньому), яке ухвалено в даній справі та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, після проведеного її перерахунку з 01.04.2019 року за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2021 року у справі №640/18613/21, яке набрало законної сили 04.11.2021 року, та з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), та з урахуванням підвищень відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено; здійснено розподіл судових витрат.

10.06.2024 року за заявою стягувача в даній справі судом оформлено та видано виконавчі листи:

1) про зобов'язання відповідача вчинити дії на користь позивача;

2) про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача здійснених ним документально підтверджених судових витрат.

24.07.2024 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 75543775 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії на користь ОСОБА_1 на виконання зазначеного судового рішення.

В постанові про відкриття вказаного виконавчого провадження боржнику зазначено про необхідність повідомлення про виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

Вказане виконавче провадження не закінчено - перебуває на примусовому виконанні у відповідному органі державної виконавчої служби (інформація про що наявна в Автоматизованій системі виконавчого провадження).

10.07.2024 року заявник звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо виконання рішення суду.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07.08.2024 року № 31447-29692/Г-02/8-2600/24 заявника повідомлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі 200/1867/24 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії, в порядку визначеному судовим рішенням, з урахуванням змісту мотивувальної та резолютивної частини рішення суду; за результатом перерахунку нараховано доплату у загальному розмірі 528 807,67 грн. Виплата сум пенсій, нарахованих за минулий час на виконання рішень судів, проводиться в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Доплата пенсії, визначена на виконання рішення суду в даній справі, обліковується за датою набрання законної сили рішенням суду та буде виплачена в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Аналогічне (про виплату в майбутньому заборгованості з пенсії, яка нарахована на виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі) зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.09.2024 року № 36394-35725/Г-02/8-2600/24 на чергове звернення заявника.

03.07.2025 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду із заявою, в якій з урахуванням уточненої заяви (заяви зареєстровані судом 04.07.2025 року), просив:

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, що ухвалено в даній справі, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати протягом 15 днів з дня отримання ухвали суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі № 200/1867/24;

- після надходження звіту від відповідача змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі №200/1867/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на його користь нарахованої та не виплаченої суми заборгованості з пенсії у розмірі 528 807,67 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі № 200/1867/24 протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало звіт про виконання рішення суду, в якому просило прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі № 200/1867/24.

У звіті зазначало наступне.

Головним управлінням рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме:

- у липні 2024 року Головним управлінням стягувачу проведено перерахунок пенсії в межах зобов'язальної частини рішення суду;

- за наслідками такого перерахунку нараховані кошти в сумі 528 807,67 грн.

В звіті суб'єкт владних повноважень також пояснив наступне.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили відповідно до п. 7 розд. IІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року № 35-1).

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження Кабінетом Міністрів України.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено.

Внаслідок цього Головне управління поки здійснює виплати згідно з Тимчасовим розписом доходів і видатків на ІІI квартал цього року, який доводиться до територіальних органів Пенсійним фондом України згідно з пунктом 6 розділу VII постанови Правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1 «Про внесення змін до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України», згідно з яким кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на 2025 рік не передбачені.

Відтак, виплата заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, буде проводитись в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету Пенсійним фондом України відповідно до вимог вказаного Порядку після прийняття бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік.

Нараховані стягувачу кошти обліковуються в Головному управлінні. У зв'язку з черговістю виплата за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі № 200/1867/24 ще не розпочата. Заборгованість з пенсії за рішенням суду як така, що не передбачена бюджетом Головного управління, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України в порядку черговості.

Також зазначало, що облік фінансових зобов'язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

Головним управлінням до автоматизованої бази даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФ внесені відомості про зобов'язання з виплати заборгованості ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року у справі № 200/1867/24 за період з 01.04.2019 року по 31.07.2024 року в сумі 528 807,67 грн. І з моменту внесення цих відомостей Пенсійний фонд України проінформований про таке зобов'язання.

Пенсійний фонд України автоматичним способом узагальнює обліковану інформацію про суму заборгованості та щомісячно інформує про фінансову потребу Міністерство соціальної політики України, яке є головним розпорядником коштів бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Також Пенсійний фонд України неодноразово звертався до зазначеного Міністерства з проханням посприяти у виділенні у повному обсязі асигнувань з держаного бюджету на забезпечення пенсійних виплат, перерахованих на виконання судових рішень.

Проте, вказані звернення поки не дали позитивного результату.

Головне управління просило прийняти звіт, вважаючи, що ним вжито всіх заходів в межах повноважень щодо виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі.

До звіту суб'єкт владних повноважень додав, зокрема:

- скріншот інформації з власної бази, де зазначено, що по рішенню суду, що ухвалено в даній справі, перед ОСОБА_1 існує заборгованість за період з 01.04.2019 року по 31.07.2024 року у загальному розмірі 528 807,67 грн. (як пояснив суб'єкт владних повноважень, це скріншот з реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою);

- план доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на 2024 рік, затверджений головою правління Пенсійного фонду України, яким з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду передбачено 49826,50 тис. грн.;

- листи Пенсійного фонду України від 21.02.2024 року № 2800-040101-5/10866 та від 17.04.2024 року № 2800-040101-5/23370 до Міністерства соціальної політики України, в яких, з посиланням на постійно зростаючу заборгованість перед пенсіонерами по рішенням судів, що ухвалені в адміністративних справах, міститься прохання посприяти у виділенні в повному обсязі асигнувань з державного бюджету на забезпечення пенсійних виплат, перерахованих на виконання судових рішень;

- тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на III квартал 2025 року, в якому відображено щомісячне перевищення видатків над доходами за III квартал 2025 року.

24.07.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві також подало клопотання, в якому просило звільнити керівника Головного управління, відповідального за виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі, від накладання штрафу. В обґрунтування звіту послався на ті ж обставини, що зазначені у звіті.

31.07.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві також подало довідку від 31.07.2025 року № 45083, в якій наведено розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № 2602024960/41 згідно з рішенням суду, що ухвалено в дані справі, згідно з яким загальна сума доплати за період з 01.04.2019 року по 31.07.2024 року становила 528 807,67 грн.

В судове засідання представники осіб, які беруть участь у вирішенні процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судового рішення, що ухвалено в даній справі, не з'явилися, про дату, час і місце їх розгляду повідомлялися належним чином. Неприбуття у судове засідання таких осіб не перешкоджає розгляду процесуальних питань.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення суд виходить з наступного.

Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в ст. 370 цього Кодексу, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, які врегульовані розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України (ст.ст. 370 - 383).

Відповідно до ст. 3811 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 3823 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 зазначеного Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 1291 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 2 ст. 3823 вказаного Кодексу суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3822 цього Кодексу.

Поданий до суду звіт про виконання судового рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, не підтверджує виконання судового рішення у повному обсязі, оскільки до нього не додані докази виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат, що нарахована на виконання рішення суду в даній справі.

При цьому в порушення вимог ч. 2 ст. 3822 Кодексу адміністративного судочинства України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення не містить орієнтовні строки виконання рішення суду та їх обґрунтування.

З огляду на наведене та зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 3 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 3823 Кодексу половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно з ч. 7 ст. 3823 вказаного Кодексу з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Статтею 3823 Кодексу адміністративного судочинства України також передбачена можливість зменшення судом розміру штрафу або звільнення від його сплати, що здійснюється за клопотанням суб'єкта владних повноважень на підставі відповідних доказів.

Так, ч. 5 ст. 3823 Кодексу визначено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Вирішуючи зазначені в цій статті питання суд враховує наступне.

Відповідно до ст.ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 розд. ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідно до п. 7 розд. ІІ зазначеного Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Згідно з п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п. 4 зазначеного Положення головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).

Відповідно до п.п. 1 та 4 Положення про Пенсійний фонд України, що затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (пп. 6).

Отже, головні управління Пенсійного фонду України є територіальними органами Пенсійного фонду України, які відповідно до покладених на них завдань забезпечують своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснюють страхові виплати та надають соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний фонд України.

Подані до суду докази підтверджують здійснення керівником суб'єкта владних повноважень, що відповідальний за виконання рішення суду у даній справі, дій, які, в умовах відсутності бюджетних асигнувань, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі. Такі дії, на переконання суду, на час розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Це є підставою для задоволення клопотанням суб'єкта владних повноважень - звільнення керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від накладення штрафу.

Відповідно до ч. 3 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд може за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, яке згідно з ч. 9 ст. 3823 цього Кодексу розглядається за правилами статті 378 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою, зокрема для встановлення або зміни способу або порядку виконання, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Орган Пенсійного фонду України має перед заявником (стягувачем) заборгованість з пенсійних виплат, яка нарахована на виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі.

Проте, сума такої заборгованості не виплачена через не виділення органу Пенсійного фонду України коштів на її виплату.

Вказане свідчить про наявність обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, що є підставою для зміни способу або порядку виконання судового рішення.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 378, 3822, 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити - звільнити керівника зазначеного суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від сплати штрафу.

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання судового рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі, задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року, що ухвалено в даній справі, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум на наступний.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії за період з 01.04.2019 року по 31.07.2024 року в загальній сумі 528 807,67 грн.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 01 серпня 2025 року.

Суддя Т.В. Логойда