Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 липня 2025 року Справа№640/11804/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" про стягнення штрафу та пені,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" (далі - відповідач) про стягнення штрафу та пені у розмірі 170000,00 грн.
Позов мотивований несплатою зобов'язань, визначених в постанові №2551 від 23.12.2020 та пені.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України - наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/11804/21.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/11804/21 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єва І.Г.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2025 адміністративну справу №640/11804/21 прийнято до провадження судді Аляб'єва І.Г.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв'язку з несплатою у добровільному порядку штрафу у розмірі 85 000,00 грн, накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 №2551 «Про накладення штрафу на ТОВ «Енергетичний баланс» за недотримання вимог недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» та пені у розмірі 85 000,00 грн. Вказану постанову відповідач отримав 11.01.2021. У визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк відповідач штраф не сплатив. Позивач просить стягнути з ТОВ "Енергетичний баланс" суму штрафу та пені в загальному розмірі 170 000,00 грн в примусовому порядку.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) 18.11.2020 прийнята постанова №2133 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс".
За результатом проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Енергетичний баланс" 26.11.2020 складено акт №535, в якому зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, суб'єкта господарювання, а саме, порушення:
Недотримання Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 20.12.2019 № 2897 (далі - Інструкція № 3а-НКРЕКП), а саме:
пункту 2.2 глави 2 у частині подання ліцензіатом форми звітності № За-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходження ліцензіата щомісячно до 25 числа місяця наступного за звітним періодом;
пункту 2.3 глави 2 у частині направлення форми звітності № 3а-НКРЕКП ліцензіатом до НКРЕКП на паперових носіях за адресою: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (файл Ехсеl згідно з формою, розробленою НКРЕКП) електронною поштою на адресу: zvit3m@nerc.gov.ua, а також на паперових носіях до територіального органу НКРЕКП у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата або через онлайн-сервіс подання звітності НКРЕКП на Єдиному державному порталі адміністративних послуг;
Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 29.03.2019 року № 450 (далі - Інструкція № 3-НКРЕКП-моніторинг), а саме:
пункту 2.1 глави 2 у частині обов'язку електропостачальника подавати до НКРЕКП форму звітності № З-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії» (далі - форма звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг) щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом,
пункту 2.3 глави 2 у частині надсилання електропостачальником форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг до НКРЕКП поштою на паперових носіях на адресу: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19 та в електронному вигляді (у форматі «xls» або «xlsx») на електронну адресу: monitoring_Е@ nerc.gov.ua.
23.12.202о на засіданні НКРЕКП прийнято постанову №2551 «Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання», відповідно до якої на позивача накладено штраф у розмірі 85 000,00 грн.
Вказану постанову отримано відповідачем 11.01.2021, що підтверджується наявним у матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з несплатою штрафу у встановлений законодавством 30-денний термін з моменту отримання відповідного рішення, нарахована пеня в розмірі 85 000 грн. Оскільки розмір пені не може перевищувати розмір штрафу, позивач просив стягнути з відповідача пеню у розмірі 85 000,00 грн. Загальна сума, яку просить стягнути позивач складається з штрафу у розмірі 85 000,00 грн та пені у розмірі 85 000,00 грн, усього - 170 000,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1)застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2)накладення штрафу;
3)зупинення дії ліцензії;
4)анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених ч.5 ст.12 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених ч.5 ст.13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Так, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг складено постанову від 23.12.2020 № 2551 "Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергетичний баланс» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» на відповідача накладено штраф в сумі 85 000 грн.
Вищезазначені постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідачем отримано 11.01.2021.
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідач мав сплатити штраф до 10.02.2021 включно.
Згідно з ч.5 ст.22 Закону України № 1540-VIII суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України № 1540-VIII рішення регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень регулятора не зупиняє їх виконання.
Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 № 2551 отримано Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергетичний баланс» 11.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
При цьому, Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" не надано доказів сплати штрафу, накладеного постановою позивача №2551 від 23.12.2020 або оскарження останньої в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафу та пені, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення таких коштів в судовому порядку; встановлення факту їх сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту.
При цьому, питання правомірності накладення штрафу контролюючим органом не охоплюється предметом даного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22.08.2018 року по справі № 820/1878/16.
Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч.5 ст.22 Закону України № 1540-VIII за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора.
Отже, в даному випадку утворилась пеня, яка, враховуючи норму статті 22 Закону № 1540-VIII, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, а тому становить 85000,00 грн.
За таких обставин, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс " утворилась несплачена сума штрафу та пені у загальному розмірі 170 000,00 грн, яка на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" про стягнення штрафу та пені.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетичний баланс" (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери 28-А, літера Г, тел.: (068) 270-63-15, та e-mail: office@energy-balans.com.ua Код ЄДРПОУ: 42909138) заборгованість в розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 31.07.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв