760/18644/25
3/760/5708/25
солом'янський районний суд міста києва
іменем України
01 серпня 2025 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Кицюк В.С., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Короля Л.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.473 МК України,-
06.02.2025 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці, на території АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL, яке пересилалось з Ізраїлю гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до України на адресу гр. ОСОБА_4 / ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ) виявлено: таблетки у блістері з маркуванням: «Acamol Tsinun Liqugel Night» - 10 шт. таблетки у блістерах з маркуванням: «Acamol Tsinun Liqugel Day» - 30 шт.
Листом Київської митниці від 18.03.2025 №7.8-28-12/28-12/7/111, вказані таблетки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 18 березня 2025 року №1420003203-0105 у складі капсул у блістері з маркуванням «Acamol Tsinun Liqugel Night» (зразок №1) виявлено 1-феніл-2(метиламіно)пропанол згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці ІV). В складі капсул у блістерах з маркуванням «Acamol Tsinun Liqugel Day» (зразок №2) виявлено 1-феніл-2(метиламіно)пропанол згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці ІV). Якісні реакції на наявність хлорид-іоніву складі № № 1, 2 - позитивні. Таблетки в блістерах з маркуванням: «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIIGHT», с. 163340- 9 шт. (1 блістер з 9 капсулами), «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY», с. 163341 - 29 шт. (2 блістери по 10 капсул у кожному та 1 блістер з 9 капсулами), разом в опломбованому пакеті (пломба «СЛЕД ДФС 02»), підлягають переданню на митницю. При проведенні дослідження витрачено по одній таблетці кожного зі зразків №№1, 2.
Враховуючи вищевикладене, за переконанням митного органу, в діях відправника міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.473 МК України.
На підставі ст.511 МК України за протоколом вилучено: прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №1) у складі капсул в блістері з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIGHT» - 10 шт; прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №2) у складі капсул в блістерах з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY - 30 шт.
У судовому засіданні представник Київської митниці Держмитслужби пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст.473 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил передбачене ст.473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
При цьому відповідно, до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з Указом Президента України від 10.10.2017 №316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Частиною 8 ст.233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до п.28 ст.4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст.196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є наркотичними засобами.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку.
Згідно зі ст.24 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється.
Частиною 1 ст.235 МК України регламентується, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; 4) товарів, які за результатами проведення заходів офіційного контролю не можуть бути випущені у заявлений митний режим відповідно до мети їх ввезення в Україну; 5) товарів (одяг, взуття тощо), що були у використанні та перебувають у брудному стані, які за своїми ознаками можуть становити небезпеку для працівників поштового зв'язку, без документів про проведену фумігацію; 6) товарів, що класифікуються в 1-24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більше 10 кілограмів в упаковці виробника; 7) алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, незалежно від вартості.
Судом встановлено, що 06 лютого 2025 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці, на території АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL, яке пересилалось з Ізраїлю гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до України на адресу гр. ОСОБА_4 / ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 ) виявлено: таблетки у блістері з маркуванням: «Acamol Tsinun Liqugel Night» - 10 шт. таблетки у блістерах з маркуванням: «Acamol Tsinun Liqugel Day» - 30 шт.
Листом Київської митниці від 18.03.2025 №7.8-28-12/28-12/7/111, вказані таблетки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 18 березня 2025 року №1420003203-0105 у складі капсул у блістері з маркуванням «Acamol Tsinun Liqugel Night» (зразок №1) виявлено 1-феніл-2(метиламіно)пропанол згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці ІV). В складі капсул у блістерах з маркуванням «Acamol Tsinun Liqugel Day» (зразок №2) виявлено 1-феніл-2(метиламіно)пропанол згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці ІV). Якісні реакції на наявність хлорид-іоніву складі № № 1, 2 - позитивні. Таблетки в блістерах з маркуванням: «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIIGHT», с. 163340- 9 шт. (1 блістер з 9 капсулами), «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY», с. 163341 - 29 шт. (2 блістери по 10 капсул у кожному та 1 блістер з 9 капсулами), разом в опломбованому пакеті (пломба «СЛЕД ДФС 02»), підлягають переданню на митницю. При проведенні дослідження витрачено по одній таблетці кожного зі зразків №№1, 2.
Враховуючи вищевикладене, в діях відправника міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.473 МК України.
На підставі ст.511 МК України за протоколом вилучено: прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №1) у складі капсул в блістері з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIGHT» - 10 шт; прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №2) у складі капсул в блістерах з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY - 30 шт.
У відповідності до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил, передбаченого ст.473 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
У відповідності до ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Таким чином, в діях відправника міжнародного поштового відправлення вбачаються ознаки порушення митних правил, передбачених ст.473 МК України.
Вина у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст.9, 40-1, 252 КУпАП України, ст.ст.4, 196 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, -
Визнати винним відправника міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст.473 МК України та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №1) у складі капсул в блістері з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL NIGHT» - 10 шт; прекурсор 1-феніл-2(метиламіно)пропанол (зразок №2) у складі капсул в блістерах з маркуванням «ACAMOL TSINUN LIQUIGEL DAY» - 30 шт, загальна вартість 1126,42 грн, які вилучено уповноваженими особами Київської Держмитслужби за протоколом №0647/UA100000/2025 від 16 червня 2025 року.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення №RY501283995IL - ОСОБА_1 / ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Вікторія КИЦЮК