Рішення від 22.07.2025 по справі 910/5515/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.07.2025Справа № 910/5515/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., за участю секретаря судового засідання Петькун Д.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДКОЇН" (04082, вул. Коноплянська, буд.12, м. Київ, код ЄДРПОУ 45008324)

до Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" (01011, вул. Алмазова генерала, буд. 4А, м. Київ, код ЄДРПОУ 14305909)

про відновлення порушеного права

Представники учасників справи: згідно протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДКОЇН" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" (далі - Відповідач) про відновлення порушеного права.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.03.2025 позивач отримав від відповідача лист в якому Банк зазначив про відмову від підтримання ділових відносин у зв'язку з встановленням неприйнятно високого рівня ризику, на підставі абзацу 3 ч.1 ст.15 ЗУ «Про запобіганню та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдження зброї масового знищення». Відповідачем був заблокований рахунок позивача, який був відкритий та обслуговувався в АТ «Райфайзен Банк». На час звернення до суду відсутня відповідь на адвокатський запит, а рахунки позивача не розблоковані. На думку позивача дії відповідача є неприйнятними та такими, що не відповідають законодавству України та звичаям ділового обороту.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.05.2025 суддя Ягічева Н.І. відкрила провадження по справі та призначила підготовче засідання на 03.06.2025.

26.05.2025 в системі "Електронний суд" Відповідачем сформовано відзив на позовну заяву, мотивований тим, що Банк здійснює постійний моніторинг ділових відносин з клієнтами, проводячи оцінку та переоцінку ризику відповідно до внутрішніх процедур. Ці процедури базуються на виявленні індикаторів ризику, передбачених як нормативно-правовими актами чинного законодавства так і внутрішніми документами банку, в тому числі, Додатком 32 до Програми ідентифікації. В разі виявлення індикаторів ризику банк має право/ обов'язок встановити клієнту неприйнятно високий ризик (НВР). Встановлення НВР є підставою для відмови від підтримання ділових відносин з клієнтом, включаючи відмову у проведенні фінансових операцій. Висновком від 11.03.2025 групі компаній, в т.ч. позивачу, встановлено НВР та на підставі ст.15 п.1 абзац 3 Закону 361-IX прийнято рішення про відмову від підтримання ділових відносин з клієнтами шляхом припинення виконання видаткових операцій, ініційованих клієнтами. Рахунки заблоковано на здійснення видаткових операцій до закриття рахунку, прибуткові операції проводяться.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2025 відкладено розгляд справи на 24.06.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2025 закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 22.07.2025.

В судовому засіданні 22.07.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні 22.07.2025 судом було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

24.05.2023 між ТОВ «Будкоїн» (надалі - Позивач) та АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» (надалі - Відповідач, Банк) шляхом підписання Заяви про приєднання до Договору банківського обслуговування № CMDLE-2777516 було укладено Договір банківського обслуговування, на підставі якого було відкрито рахунки у Банку.

Листом від 25.02.2025 за вих. № 81-23/2/99272 Банк, посилаючись на частину 2 ст. 8 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (надалі - Закон 361-IX), частину 7 ст. 11 Закону Закон 361-IX, звернувся до Клієнта з проханням не пізніше 01.03.2025 надати до обслуговуючого відділення Банку або надіслати до Банку каналами системи дистанційного обслуговування документи, що розкривають мету та підстави проведення операції(ій) по рахунку (ах) Клієнта відкритих у Банку, її(їх) відповідність характеру Вашої діяльності (контракти, договори, угоди, рахунки-фактури, акти тощо).

Одночасно, Банк звернув увагу Клієнта, що у разі невиконання зазначених у листі вимог та ненадання запитуваної інформації, Банк має відмовити в наданні Послуг відповідно до умов договору банківського рахунку/правил банківського обслуговування, а також в подальшому прийняти рішення про відмову від підтримання ділових відносин, у тому числі шляхом розірвання ділових відносин (закриття рахунка(-ів)) згідно ст. 15 Закону 361-IX.

В подальшому, Листом від 12.03.2025 за вих. № 81-23/2/168491 Банк повідомив Позивача про те, що використовуючи надане законодавством право Банк прийняв рішення про відмову від підтримання ділових відносин з Позивачем з 11.03.2025 у зв'язку з встановленням неприйнятно високого рівня ризику (далі-НВР). Для можливості продовження подальшої співпраці Банк поставив Позивачу ряд питань, за умови надання відповіді на які Банк готовий був розглянути питання щодо поновлення обслуговування.

Одночасно Банк повідомив, що у разі ненадання запитуваної інформації клієнту слід звернутися до відділення для закриття рахунків та звернув увагу що після закриття рахунків в Банку, залишки коштів можна перерахувати на рахунки клієнта, відкриті в іншому банку, шляхом надання до Банку заяви про закриття рахунку/ повернення залишку коштів.

Позивач вказує, Відповідачем заблоковано рахунок ТОВ «Будкоїн», який був відкритий та обслуговувався в АТ «Райфайзен Банк».

Також Позивач посилається на адвокатський запит від 19.03.2025 на адресу відповідача з вимогою надати докази правових підстав для зупинення фінансових операцій ТОВ «Будкоїн», проте, суд зауважує матеріали справи не містять вказаного адвокатського запиту.

Отже, обгрунтовуючи позовні вимоги Позивач зазначає, Банк безпідставно присвоїв йому рівень ризику та припинив надання банківських послуг. Він вважає, що Банк не надав підстав для встановлення НВР та не представив доказів порушення законодавства про фінансовий моніторинг, підозрілих фінансових операцій або ненадання інформації для їх перевірки. Позивач також стверджує, що надав всю необхідну інформацію та документи, які Банк вимагав у своєму листі. Він наголошує, що Банк запитав необхідну інформацію та документи вже після прийняття рішення про відмову від підтримання ділових відносин та блокування рахунків. Внутрішня перевірка для встановлення високого рівня ризику клієнта не була проведена. Крім того, позивач вважає неприпустимим, що лист від 12.03.2025, який повідомляв про відмову в односторонньому порядку від ділових відносин з 11.03.2025, був надісланий лише 17.03.2025.

Відповідач, заперечуючи проти позову, вказав про те, що Банк здійснює постійний моніторинг ділових відносин з клієнтами, проводячи оцінку та переоцінку ризику відповідно до внутрішніх процедур. Ці процедури базуються на виявленні індикаторів ризику, передбачених як нормативно-правовими актами чинного законодавства так і внутрішніми документами банку, в тому числі, Додатком 32 до Програми ідентифікації. В разі виявлення індикаторів ризику банк має право/ обов'язок встановити клієнту неприйнятно високий ризик (НВР). Встановлення НВР є підставою для відмови від підтримання ділових відносин з клієнтом, включаючи відмову у проведенні фінансових операцій. Висновком від 11.03.2025 групі компаній (в т.ч. Позивачу), встановлено НВР та на підставі ст.15 п.1 абзац 3 Закону 361-IX прийнято рішення про відмову від підтримання ділових відносин з клієнтами шляхом припинення виконання видаткових операцій, ініційованих клієнтами. Рахунки заблоковано на здійснення видаткових операцій до закриття рахунку, прибуткові операції проводяться.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В процесі отримання та використання Банком інформації, необхідної для ідентифікації та вивчення клієнта, в т.ч. щодо його фінансового стану, здійснення банками фінансового моніторингу Банки керуються Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (Закон 361-IX); Положенням про здійснення банками фінансового моніторингу, затверджене Постановою Національного банку України № 65 від 19.05.2020 (далі - Положення 65), Критеріями ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2022 № 465 (далі - Наказ 465).

Відповідно до ст. 6 Закону 361-IX, банк є суб'єктом первинного фінансового моніторингу.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 7 Закону № 361-IX, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний у своїй діяльності застосовувати ризик- орієнтований підхід, враховуючи відповідні критерії ризику, зокрема, пов'язані з його клієнтами, географічним розташуванням держави реєстрації клієнта або установи, через яку він здійснює передачу (отримання) активів, видом товарів та послуг, що клієнт отримує від суб'єкта первинного фінансового моніторингу, способом надання (отримання) послуг. Ризик-орієнтований підхід має бути пропорційний характеру та масштабу діяльності суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Застосування ризик-орієнтованого підходу здійснюється в порядку, визначеному внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу суб'єкта первинного фінансового моніторингу, з урахуванням рекомендацій відповідних суб'єктів державного фінансового моніторингу, які згідно із цим Законом виконують функції державного регулювання і нагляду за такими суб'єктами первинного фінансового моніторингу.

За приписами частини 6 ст. 7 Закону 361-IX суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний встановити неприйнятно високий ризик ділових відносин (фінансової операції без встановлення ділових відносин) стосовно клієнтів у разі:

- неможливості виконувати визначені цим Законом обов'язки або мінімізувати виявлені ризики, пов'язані з таким клієнтом або фінансовою операцією;

- наявності обґрунтованих підозр за результатами вивчення підозрілої діяльності клієнта, що така діяльність може бути фіктивною.

Частиною 2 ст. 8 Закону 361-IX визначено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний: 2) забезпечувати відповідно до вимог, встановлених відповідним суб'єктом державного фінансового моніторингу, належну організацію та проведення первинного фінансового моніторингу, що належним чином надасть можливість виявляти порогові та підозрілі фінансові операції (діяльність) незалежно від рівня ризику ділових відносин з клієнтом (проведення фінансових операцій без встановлення ділових відносин) та повідомляти про них спеціально уповноважений орган, а також запобігати використанню послуг та продуктів суб'єкта первинного фінансового моніторингу для проведення клієнтами фінансових операцій з протиправною метою; 4) здійснювати належну перевірку нових клієнтів, а також існуючих клієнтів.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону 361-IX, фінансові операції або спроба їх проведення незалежно від суми, на яку вони проводяться, вважаються підозрілими, якщо суб'єкт первинного фінансового моніторингу має підозру або має достатні підстави для підозри, що вони є результатом злочинної діяльності або пов'язані чи стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Відповідно до п. 2, 3 ст. 11 Закону 361-IX, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний здійснювати кожен із заходів належної перевірки. Обсяг дій при здійсненні кожного із заходів належної перевірки визначається суб'єктом первинного фінансового моніторингу з урахуванням ризик-профілю клієнта, зокрема рівня ризику, мети ділових відносин, суми здійснюваних операцій, регулярності або тривалості ділових відносин. Належна перевірка здійснюється в разі: встановлення ділових відносин; наявності підозри; здійснення платіжних операцій (у тому числі міжнародних) без відкриття рахунка; проведення фінансової операції з віртуальними активами на суму, що дорівнює чи перевищує 30 тисяч гривень; виникнення сумнівів у достовірності чи повноті раніше отриманих ідентифікаційних даних клієнта; проведення разової фінансової операції без встановлення ділових відносин з клієнтами, якщо сума фінансової операції дорівнює або перевищує суму, визначену частиною першою статті 20 цього Закону.

Відповідно до ч. 6. ст. 11 Закону 361-IX cуб'єкт первинного фінансового моніторингу має право витребувати, а клієнт, представник клієнта зобов'язані подати інформацію (офіційні документи), необхідну (необхідні) для здійснення належної перевірки, а також для виконання таким суб'єктом первинного фінансового моніторингу інших вимог законодавства у сфері запобігання та протидії.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону 361-IX, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний здійснювати посилені заходи належної перевірки щодо клієнтів, ризик ділових відносин з якими є високим.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону 361-IX, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний, наскільки це можливо, проводити аналіз та вивчення підстав і цілей усіх фінансових операцій, що відповідають хоча б одній із таких ознак: є складними фінансовими операціями; є незвично великими фінансовими операціями; проведені у незвичний спосіб; не мають очевидної економічної чи законної мети. Суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен підвищити ступінь і характер моніторингу ділових відносин з метою визначення, чи є такі фінансові операції або дії клієнта підозрілими.

Отже, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону 361-IX, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний відмовитися від встановлення (підтримання) ділових відносин/відмовити клієнту у відкритті рахунка (обслуговуванні), у тому числі шляхом розірвання ділових відносин, закриття рахунка/відмовитися від проведення фінансової операції у разі встановлення клієнту неприйнятно високого ризику або ненадання клієнтом необхідних для здійснення належної перевірки клієнта документів чи відомостей.

Аналогічні норми визначені також і Положенням 65. Так, відповідно до п. 11,12 Додатку 1 до Положення №65 передбачено, що Банк з урахуванням ризик-профілю клієнта на постійній основі проводить моніторинг ділових відносин та фінансових операцій клієнтів, що здійснюються у процесі таких відносин, щодо відповідності таких фінансових операцій наявній у банку інформації про клієнта, його діяльність та ризик (у тому числі, за потреби, про джерело коштів, пов'язаних із фінансовими операціями) у порядку, визначеному в додатку 1 до Положення. Якщо за результатами моніторингу ділових відносин клієнта банк виявляє підозрілі фінансові операції (діяльність), то банк за потреби вживає заходів щодо переоцінки рівня ризику таких ділових відносин з клієнтом та вживає ПЗНП (посилені заходи належної перевірки) у разі присвоєння високого рівня ризику. Відповідно до пункту 1 Додатку 6 до Положення 65, Банк зобов'язаний здійснювати посилені заходи щодо належної перевірки (надалі - ПЗНП) щодо клієнтів, ризик ділових відносин з якими є високий.

Відповідно п. 61 Положення НБУ № 65 Банк установлює неприйнятно високий ризик ділових відносин стосовно клієнтів у (1) випадках, визначених частиною 6 статті 7 Закону 361-IX, (2) в інших випадках, визначених банком самостійно у внутрішніх документах банку з питань ПВК/ФТ (протидія відмиванню коштів / фінансуванню тероризму), (3) а також щодо:

1) клієнтів (осіб), щодо яких у банку за результатами вивчення підозрілої діяльності клієнта є обґрунтовані підозри про здійснення ними операцій ВК/ФТ, інших злочинів;

2) клієнтів (осіб), щодо яких у банку є підстави вважати, що вони є компаніями-оболонками. Відповідно до пункту 1 Додатку 12 до Положення НБУ 65, Банк зобов'язаний відмовитися від підтримання ділових відносин / відмовити клієнту у відкритті рахунку (обслуговуванні), у тому числі шляхом розірвання ділових відносин, закриття рахунку/відмовитися від проведення фінансової операції у випадках, передбачених частиною 1 статті 15 Закону 361-IX.

Відповідно до пункту 6 Додатку 12 до Положення № 65, банк у разі прийняття рішення стосовно відмови від підтримання ділових відносин/обслуговування клієнта шляхом розірвання ділових відносин закриває відповідний рахунок у разі наявності залишку коштів на рахунку після проведення завершальної (их) операції(й) за таким рахунком з виконання платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів згідно із наданими клієнтом реквізитами або після перерахування коштів на окремий аналітичний балансовий рахунок, визначений самостійно банком відповідно до облікової політики, для подальшого обліку та повернення коштів клієнту під час його звернення до банку.

Отже, системний аналіз зазначених вище норм законодавства дає підстави для висновку, що Банк в силу Закону 361-IX є суб'єктом первинного фінансового моніторингу, на який серед іншого покладено обов'язок на постійній основі проводити моніторинг ділових відносин та фінансових операцій клієнтів, що здійснюються у процесі таких відносин, щодо відповідності таких фінансових операцій наявній у банку інформації про клієнта, його діяльність та ризик (у тому числі, за потреби, про джерело коштів, пов'язаних із фінансовими операціями) у порядку, визначеному в додатку 1 до Положення №65. Якщо за результатами моніторингу ділових відносин клієнта банк виявляє підозрілі фінансові операції (діяльність), то банк за потреби вживає заходів щодо переоцінки рівня ризику таких ділових відносин з клієнтом, та в разі присвоєння клієнту неприйнятно високого ризику зобов'язаний відмовитися від підтримання ділових відносин з клієнтом.

Матеріалами справи встановлено, банківське обслуговування рахунків Позивача здійснювалось на підставі Заяви про приєднання до Договору банківського обслуговування № CMDLE-2777516 від 24.05.2023.

Відповідно до п. 1.1. Заяви Договором банківського обслуговування (Договір) є укладений між Банком та Клієнтом договір, який складається з двох частин:

а) індивідуальної частини Договору: ця Заява про приєднання до Договору, а також інші Заяви, Тарифи, додатки до Договору та/або додаткові угоди, в т.ч. які змінюють умови публічної частини Договору, що можуть бути підписані Сторонами до Договору після приєднання до Договору та

б) публічної частини Договору: Публічна пропозиція, Тарифи та «Правила банківського обслуговування клієнтів малого та мікробізнесу - юридичних осіб в АТ «Райффайзен Банк» (далі за текстом - «Правила»), які оприлюднюється на Сайт Банку та визначають перелік Послуг, порядок та умови надання Банком Послуг Клієнтам малого та мікробізнесу - юридичним особам за Договором, права та обов'язки Банку та Клієнта, порядок розрахунків та відповідальність Сторін, додаткові підстави відмови від Договору та/або припинення надання Послуг, а також інші особливості надання окремих Послуг.

Публічна та індивідуальна частини нероздільно пов'язані між собою та складають єдиний Договір банківського обслуговування. Будь-яке посилання на Заяву про приєднання, Договір банківського обслуговування (Договір) означає посилання на Заяву про приєднання, Правила, Заяви, всі зміни, додатки та додаткові договори/ угоди до них. Відповідно до Заяви:

1.2. Заява - підписаний Банком та Клієнтом правочин за формою Банку, яким ініціюється та визначаються особливості та додаткові умови надання окремих Послуг. Заява є невід'ємною частиною Договору з моменту її підписання Банком та Клієнтом.

1.3. Послуги - визначені Правилами послуги, що надаються Банком Клієнту, зокрема, з відкриття та Розрахунково-касового обслуговування Рахунків, випуску та обслуговування Платіжних карток, дистанційного обслуговування Рахунків за допомогою Систем «Інтернет-Банкінгу», приймання Вкладів, Договірне списання коштів з Поточних рахунків, в тому числі на умовах «Регулярний переказ коштів», Еквайринг, інформаційні послуги тощо.

1.4. Публічна пропозиція - оприлюднена на дату підписання Заяви про приєднання на Сайті Банку пропозиція (оферта) Банку щодо надання Клієнтам малого та мікробізнесу - юридичним особам Послуг в порядку та на умовах, викладених в Правилах.

1.5. Сайт Банку - офіційний сайт Банку в мережі Інтернет www.raiffeisen.ua (розділ «Документи», «Бізнесу», «Публічна пропозиція про надання банківських послуг»).

Підписанням цієї Заяви про приєднання Клієнт приймає Публічну пропозицію Банку про надання Послуг в порядку та на умовах, викладених в Правилах, приєднується до Договору банківського обслуговування та висловлює повну та безумовну згоду з його умовами. Договір банківського обслуговування є укладеним з дати укладення Клієнтом та уповноваженою особою Банку Заяви про приєднання. Підписанням Заяви про приєднання Клієнт безумовно визнає, що Публічна пропозиція, Заява про приєднання, Правила, Тарифи, Заяви разом зі всіма змінами, додатками та додатковими договорами/угодами до них у сукупності є Договором банківського обслуговування, складають його зміст, мають обов'язкову силу та застосовуються до відносин Сторін так само, якби їх було викладено безпосередньо в тексті цього документу.

Банк самостійно встановлює Правила та змінює їхню редакцію, у тому числі визначає перелік Послуг, їхній зміст та умови надання. Правила набувають сили у відносинах Сторін за Договором з дати набуття ними чинності. Чинна редакція Правил офіційно оприлюднюється на Сайті Банку.

Один раз на місяць Банк вносить зміни до Правил (в тому числі шляхом викладення в новій редакції), вносить зміни до діючих Тарифів, які змінюють умови обслуговування Клієнта, в тому числі шляхом встановлення/затвердження нових Тарифів (крім Тарифів за Вкладними рахунками, зміна яких може відбуватися з іншою періодичністю на розсуд Банку) та оприлюднює їх першого числа кожного календарного місяця на Сайті Банку та у відділеннях Банку.

Підписанням Заяви про приєднання Клієнт підтверджує, що він ознайомлений та згоден з Правилами та Тарифами, що є чинними на дату підписання Заяви про приєднання. В подальшому Клієнт зобов'язаний перед отриманням Послуг ознайомитись з чинною редакцією Правил та діючими на відповідний момент Тарифами, а також першого числа кожного місяця ознайомлюватись з новими (зміненими) Правилами та Тарифами Банку (або з інформацією про їхню відсутність), які до набрання ними чинності оприлюднюються Банком згідно з пунктами 5, 6 Заяви про приєднання. Звернення Клієнта до Банку для отримання Послуг або вчинення Клієнтом інших фактичних дій, спрямованих на отримання Послуг, свідчить про згоду Клієнта з чинною редакцією Правил та діючими Тарифами.

Відповідно до п.12 Заяви: Банк має право відмовитися від надання Послуг, зокрема, від підписання Заяв, проведення операції (ій) по Рахункам Клієнта, а також зупинити операції та/або здійснити Блокування ПК, відмовити в обслуговуванні Клієнту та/або закрити Рахунок/Рахунки у випадках, передбачених законодавством України, а також Правилами.

Частиною першою статті 1066 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Відповідно до частини першої статті 1074 Цивільного кодексу України обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на рахунку, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, замороження активів, що пов'язані з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням, передбачених законом. Банк не має права встановлювати заборону на встановлення обтяження, але може встановлювати розумну винагороду.

Станом на дату прийняття Банком рішення про присвоєння Позивачу НВР та відмову від підтримання ділових відносин (11.03.2025 ) були чинні Правила, розміщені на сайті Банку за посиланням: https://raiffeisen.ua/storage/files/pravila-yuo-z03032025.pdf (редакція, яка діяла з 03.03.2025 по 02.05.2025, далі - Правила або Договір).

Відповідно до статті 1 Розділу 1 Правил: Фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються Банком, як суб'єктом фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу.

Відповідно до пункту 3.1.5. статті 3 Розділу 1 Правил: Клієнт засвідчує та гарантує, що діяльність Клієнта не пов'язана та не буде пов'язана з легалізацією злочинних доходів, фінансуванням тероризму, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення або з корупційною діяльністю, а також з проведенням Заборонених операцій, зокрема, Клієнт не є санкціонованою особою; Клієнт не використовує Послуги Банку для здійснення фінансових операцій, щодо яких є підстави вважати їх ризиковими, зокрема, всі фінансові операції відповідають його реальним фінансовим можливостям, його фінансовому стану та соціальному статусу, та за своїм змістом не пов'язані з виведенням капіталів, легалізацією кримінальних доходів, конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку, здійсненням фіктивного підприємництва та операцій з ознаками фіктивності, уникненням оподаткування тощо (зокрема пов'язаних зі зняттям готівкових коштів, переказом коштів за кордон, купівлею-продажем цінних паперів, використанням рахунків осіб не за призначенням тощо), з уникненням виконання вимог та обмежень, передбачених банківським, валютним законодавством, законодавством з питань фінансового моніторингу.

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Розділу 1 Правил: Протягом строку дії Договору Банк має право витребувати, а Клієнт (його представник) зобов'язаний надавати на вимогу Банку документи і відомості, необхідні для здійснення Банком належної перевірки Клієнта (в тому числі з метою підтвердження даних, що дають змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) Клієнта, або їх відсутність, аналізу та виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, та інші передбачені законодавством України документи та відомості, які витребує Банк з метою виконання вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Відповідно до п. 4.2 статті 4 Розділу 1 Правил: Протягом дії Договору Клієнт (його представник) зобов'язаний надавати Банку інформацію та документи для здійснення належної перевірки Клієнта, змісту його діяльності та фінансового стану, джерел походження коштів, з'ясування зв'язків з державами-агресорами, Податкового статусу, суті, змісту та підстав здійснення відповідних операцій, а також щодо структури власності, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), щодо ідентифікації посадових осіб органів управління та контролю Клієнта, Уповноважених осіб Клієнта, осіб, від імені або за дорученням чи в інтересах яких діє Клієнт при проведенні операції, осіб, на користь яких Клієнт надав Банку доручення на систематичне (два або більше разів) договірне списання коштів з Рахунку та іншу інформацію чи документи відповідно до вимог законодавства України, умов Договору та внутрішніх документів Банку з питань Фінансового моніторингу, у тому числі вимог FATCA та/або вимог CRS.

З метою інформування Клієнта про необхідність звернення до Банку з метою актуалізації його даних (проведення ідентифікації) та/або про строки актуалізації даних та/або надання документів для здійснення належної перевірки Клієнта, змісту його діяльності та фінансового стану, джерел походження коштів, з'ясування Зв'язків з державами-агресорами, Податкового статусу, суті, змісту та підстав здійснення відповідних операцій, Банк може направляти повідомлення за допомогою систем дистанційного обслуговування/електронного документообігу рахунків та/або SMS-повідомлення, або повідомлення через встановлений на мобільному телефоні мобільний додаток «Viber», та/або телефонувати на номер мобільного телефону Клієнта/Уповноваженій особі Клієнта, та/або направляти повідомлення на електронну адресу Клієнта, та/або відображати повідомлення в банкоматах Банку. Також Клієнт зобов'язаний ознайомлюватись з інформацією про необхідність та/або строки актуалізації даних на Сайті Банку.

У випадку невиконання Клієнтом передбачених цим пунктом 4.2. Статті 4 Розділу 1 Правил вимог, зокрема у разі ненадання Клієнтом Банку документів/відомостей для актуалізації даних, з'ясування Зв'язків з державами-агресорами, підтвердження Податкового статусу, Банк має право відмовитися від надання Послуг, зокрема, від підписання Заяв, надання доступу в Системи «Клієнт-Банк», «Райффайзен Бізнес Онлайн», проведення операції(ій) по Рахункам Клієнта, надання всіх чи окремих Послуг в Системах «Клієнт-Банк», «Райффайзен Бізнес Онлайн», а також зупинити операції по ним та/або здійснити Блокування ПК, відмовити в обслуговуванні Клієнту та/або закрити Рахунок/Рахунки.

З метою інформування Клієнта про припинення ділових відносин, Банк може направляти повідомлення за допомогою систем дистанційного обслуговування/ електронного документообігу рахунків та/або SMS-повідомлення, або повідомлення через встановлений на мобільному телефоні мобільний додаток «Viber», та/або телефонувати на номер мобільного телефону Клієнта/Уповноваженій особі Клієнта, та/або направляти повідомлення на електронну адресу Клієнта, та/або відображати повідомлення в банкоматах Банку.

Відповідно до пунктів 8.1., 8.3 Розділу 1 Правил Банк має право відмовитися від надання Послуг, зокрема, від підписання Заяв, надання доступу в Системи «КлієнтБанк», «Райффайзен Бізнес Онлайн», проведення операції(ій) по Рахункам Клієнта, надання всіх чи окремих Послуг в Системах «Клієнт-Банк», «Райффайзен Бізнес Онлайн», а також призупинити (тимчасово) всі або окремі операції по ним та/або здійснити Блокування ПК, відмовити в обслуговуванні Клієнту та/або закрити Рахунок/Рахунки у наступних випадках:

8.1.1. дії Клієнта та/або операція Клієнта не відповідають вимогам Договору або вимогам законодавства України, у тому числі, але не обмежуючись, режиму Рахунків, або такі дії Клієнта та/або операція мають сумнівний суспільний чи економічний характер;

8.1.2. у випадку відсутності в Банку необхідної інформації та документів та/ або їх ненадання Клієнтом протягом десяти днів з моменту направлення відповідної вимоги Банку;

8.1.3. проведення Клієнтом та/або за Рахунками Клієнта Забороненої (Заборонених) операції(ій) чи операції(ій), які містять ознаки таких, що підлягають Фінансовому моніторингу та/або у разі порушення Клієнтом вимог у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдження зброї масового знищення, передбачених законодавством України та/або внутрішніми документами Банку;

8.1.4. заперечення Клієнта щодо розкриття Банком банківської таємниці, відмова Клієнта від надання засвідчень та гарантій стосовно правомірності передачі персональних даних фізичних осіб або порушення Клієнтом таких засвідчень та гарантій;

8.1.5. присвоєння Клієнту неприйнятно високого ризику на підставах, визначених законодавством України та нормативними документами Банку;

8.1.6. проведення Клієнтом фінансових операцій, що не відповідають фінансовому стану (оцінці фінансового стану) та/або змісту діяльності Клієнта, економічна доцільність (сенс) за якими відсутня;

8.1.7. в інших випадках, передбачених Договором та законодавством України. Банк інформує Клієнта про прийняті відповідно до пунктів 8.1., 8.2. Статті 8 Розділу 1 Правил рішення виключно у випадках, визначених законодавством України (п. 8.3 Правил).

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, підписанням Заяви Позивач погодився на умови банківського обслуговування запропоновані Банком, а також погодився на те, що в разі присвоєння йому неприйнятно високого ризику на підставах, визначених законодавством України та нормативними документами Банку, Банк має право відмовити в обслуговуванні Клієнту та/або закрити його Рахунок/ Рахунки.

Внутрішніми нормативними документами Банку з питань фінансового моніторингу є Положення про здійснення фінансового моніторингу, затверджене Постановою Правління №П-111/3 від 28.07.2020 (далі-Положення №П-111/3), Програма ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів, затверджена Постановою Правління №П-3/3 від 09.01.2018 (далі - Програма ідентифікації), Програма управління ризиками фінансового моніторингу, затверджена Постановою Правління Банку № П-197/1 від 29.12.2023 (із наступними змінами, далі - Програма управління ризиками), а також Технологічна карта про порядок дій при виявленні підозрілих фінансових операцій та/або діяльності клієнта, затверджена Постановою Правління №71/2 від 25.06.2021 (із наступними змінами, далі - Технологічна карта), і ряд інших документів.

Пунктом 2.5 Програми ідентифікації визначено, що Працівник відділення/Банку має право відмовити Клієнту у підтриманні ділових відносин (у тому числі шляхом розірвання договірних відносин) чи проведенні фінансової операції у разі встановлення Клієнту неприйнятно високого ризику за результатами оцінки (чи переоцінки) ризику. Порядок відмови в обслуговуванні Клієнтів, в тому числі порядок встановлення неприйнятно високого ризику Клієнту та дії Працівника відділення/ Банку у зв'язку із встановленням клієнту неприйнятно високого ризику передбачені в підрозділі 26 цієї Програми.

Підрозділом 26 Програми ідентифікації передбачено: 26.1. Банк як суб'єкт первинного фінансового моніторингу забезпечує функціонування та розвиток системи ПВК/ФТ відповідно до вимог Закону, Закону про банки, ПП НБУ № 65, нормативних документів Банку. Працівники Відділення/ Банку зобов'язані забезпечувати здійснення належну перевірку під час виконання своїх посадових обов'язків відповідно до вимог цієї Програми, інших нормативних документів Банку та вимог законодавства України. 26.3. Неприйнятно високий ризик ділових відносин стосовно клієнтів встановлюється в порядку та на підставі критеріїв, наведених в Програмі управління ризиками фінансового моніторингу.

В свою чергу, пунктом 6.8 Програми управління ризиками фінансового моніторингу визначено, що НВР встановлюється стосовно клієнтів, в тому числі, у наступних випадках:

2) наявності обґрунтованих підозр за результатами вивчення підозрілої діяльності Клієнта, що така діяльність може бути фіктивною;

4) клієнтів (осіб), щодо яких є підстави вважати, що вони є компаніями-оболонками. У разі присвоєння клієнту НВР відповідно до вимог цього пункту, вживаються посилені заходи належної перевірки щодо інших клієнтів, які є контрагентами такого клієнта;

5) за результатами аналізу фінансових операцій клієнта та виявлення фактів, що можуть свідчити про наміри використання послуг Банку для ВК/ФТ, зокрема: пов'язаність осіб спільними девайсами, за якими виявлено ознаки підозрілих операцій/діяльності.

Відповідно до п.2 Технологічної карти - працівники відділення/менеджери клієнтів/ УЗЛ на постійній основі здійснюють моніторинг ділових відносин з клієнтами щодо виявлення підозрілих операцій (діяльності) клієнтів відповідно до Положення про здійснення фінансового моніторингу, затвердженого Постановою Правління №П-111/3 від 28.07.2020 та на виконання вимог Закону 361-ІХ, Положення № 65.

Відповідно до 4.2.4 Положення №П-111/3 ознаки фіктивності операцій (діяльності) та індикатори підозрілості наведені в Додатку 32 Програми ідентифікації.

Відповідно до п.6 Технологічної карти підстави та порядок встановлення НВР, у тому числі порядок повідомлення клієнтів про встановлений їм НВР, визначений у п. 26 Додатку 24 та Додатку 31 до Програми Ідентифікації.

Рішення про встановлення НВР та/або припинення ділових відносин може бути зазначено в Обґрунтованому висновку (SAR) або оформлено у вигляді розпорядження (зразок наведений в Додатку 3 до цієї ТК).

Пунктом 26 Програми передбачено, що Банк як суб'єкт первинного фінансового моніторингу забезпечує функціонування та розвиток системи ПВК/ФТ відповідно до вимог Закону, Закону про банки, ПП НБУ № 65, нормативних документів Банку.

Банк здійснює постійний моніторинг ділових відносин з клієнтами, проводячи оцінку та переоцінку ризику відповідно до внутрішніх процедур. Ці процедури базуються на виявленні індикаторів ризику, передбачених як нормативно-правовими актами чинного законодавства так і внутрішніми документами банку, в тому числі, Додатком 32 до Програми ідентифікації. В разі виявлення індикаторів ризику банк має право/ обов'язок встановити клієнту неприйнятно високий ризик (НВР). Встановлення НВР є підставою для відмови від підтримання ділових відносин з клієнтом, включаючи відмову у проведенні фінансових операцій. Таким чином, банк забезпечує належний рівень фінансового моніторингу та управління ризиками відповідно до вимог законодавства та внутрішніх нормативних документів.

Суд погоджується з доводами Відповідача, що на підставі вимог вищевказаних норм законодавства, внутрішніх документів Банку з питань фінансового моніторингу та умов Договору Банком було здійснено належну перевірку операцій по рахункам ТОВ «Будкоїн». В ході аналізу операцій було виявлено групу компаній, які пов'язані між собою спільними власниками, які як контрагенти, працюють зі спільних девайсів та мають спільні ознаки сумнівності.

Матеріалами справи встановлено, за період 12.12.2024 - 27.02.2025 по рахунку 26005835933 наявні зарахування від ТОВ "СТРОЙУКОМ" (не клієнт банку) у сумі 5,3 млн. грн; надання/повернення фінансової допомоги від пов'язаної компанії ТОВ "ЗАХІД ГРУП" у сумі 218,5 тис. грн. та від ТОВ ГЕО-МЕНТОР (клієнт Банку) у сумі 64 тис. грн. які в подальшому направлено як оплати за плити дорожні, плити перекриття, транспортні послуги, надання/повернення фінансової допомоги на пов'язану компанію ТОВ «БЕТОНЕЛЕМЕНТСТРОЙ» (61,5 тис.грн), пов'язану фізичну особу (260 тис.грн) та на ТОВ «Будкоїн» ОСОБА_1 (144,3 тис.грн) на рахунки в іншому Банку.

Відповідно до Висновку від 11.03.2025 у діяльності та фінансових операціях ТОВ "БУДКОЇН" виявлено наступні індикатори/ознаки ризиковості визначені чинним законодавством та/або внутрішніми нормативними документами Банку:

1) зарахування на рахунок як оплати за плити дорожні, плити перекриття від ТОВ "СТРОЙУКОМ" (не клієнт банку) та надання/повернення фінансової допомоги від пов'язаної компанії ТОВ "Захід груп" та від ТОВ «Гео-ментор» (клієнт Банку), які в подальшому направлено як оплати за плити дорожні, плити перекриття, транспортні послуги, надання/повернення фінансової допомоги на пов'язану компанію ТОВ «Бетонелементстрой», ФОП Майка О.Г. та на КБВ ОСОБА_1 на рахунки в іншому Банку.

Підпункт 36 пункту 2 Розділу II Наказу №465: суб'єкти первинного фінансового моніторингу мають враховувати такі значення критеріїв ризику за типом клієнта під час оцінки ризиків з урахуванням ризик-орієнтованого підходу як «регулярне одержання/надання/повернення фінансової допомоги, позик, кредитів та інших запозичень».

Додаток 20 до Положення 65, розділ ІІ, індикатор 67: індикатором, що стосується фінансових операцій клієнта є «проведення за рахунком клієнта "циклічних" фінансових операцій з використанням однієї (або наближеної) суми коштів, за результатами яких відбулася купівля/продаж активу, надання/повернення фінансової допомоги, формування/погашення заборгованості за будь-яким правочином».

2) одноосібний посадово-засновницький склад;

3) основний вид діяльності 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, ресурси згідно відкритих джерел Юконтрол - відсутні, штат - 1 особа. Нормативне підґрунтя визначення індикаторів ризику 2,3:

Додаток 19 до Положення 65, розділ І, п. 5, пп.1 - критеріями ризику, що можуть свідчити про те, що клієнт є компанією-оболонкою, зокрема, є: « 1) репутаційні критерії: КБВ юридичної особи є керівником, бухгалтером або підписантом»;

Додаток 32 до Програми Ідентифікації: «п.6. Невідповідність ресурсів обсягам здійснюваної діяльності: - У штаті Клієнта працює одна або декілька осіб;

Керівником, бухгалтером та засновником Клієнта є одна й та сама особа».

Додаток 32 до Програми Ідентифікації: «п.4. Ознаки фіктивності: 1. Основний вид діяльності - оптова торгівля: - Основний вид діяльності Клієнта згідно з установчими документами - неспеціалізована оптова торгівля, та/або наявний широкий перелік зареєстрованих видів діяльності, які характеризуються окремою специфікою діяльності; - Клієнт найчастіше не є виробником товару, а виступає посередником, зокрема, здійснює купівлю та продаж різних груп товарів.»

4) юридична особа зареєстрована за адресою масової реєстрації. Всього за адресою зареєстровано 89 осіб.

Нормативне підґрунтя визначення індикатору ризику 4: Додаток 19 до Положення 65, розділ І, п. 5, пп.3 - критеріями ризику, що можуть свідчити про те, що клієнт є компанією-оболонкою, зокрема, є: « 2) реєстраційні критерії: адреса місцезнаходження юридичної особи збігається з адресою масової реєстрації платників податків (за винятком адрес розміщення бізнес-центрів)».

5) має перевищення надходжень над сумою річного доходу, яка вказана при встановленні ділових відносин, вказано 700 тис. грн., фактичні зарахування склали - 5.6 млн. грн. за 2.5 місяців.

Нормативне підґрунтя визначення індикатору ризику 5: Додаток 20 до Положення 65, розділ ІІ, індикатор 303 - «невідповідність фактичних обсягів фінансових операцій заявленим клієнтом - юридичною особою та ФОП на етапі встановлення ділових відносин із банком / під час його обслуговування».

6) ОСОБА_1 також є КБВ та керівником ТОВ "Захід груп" та ТОВ «Беьлнелементстрой».

Нормативне підґрунтя визначення індикатору ризику 6: Додаток 32 до Програми Ідентифікації, п 8: «Спільний зв'язок діяльності: Клієнт та декілька інших суб'єктів господарювання мають спільну адресу електронної пошти, IP-адресу, поштову адресу та/або номери контактних телефонів; - Такі суб'єкти господарювання можуть мати спільних керівників та довірену особу, яка проводить Фінансові операції в Банку; Засновник/кінцевий бенефіціарний власник/керівник Клієнта може бути одночасно засновником/кінцевим бенефіціарним власником/керівником у багатьох інших компаніях, які в тому числі обслуговуються в Банку».

На підставі вказаних у Висновку від 11.03.2025 та зазначених вище індикаторів групі компаній та Позивачу, було встановлено такі коди ознак підозрілої діяльності: 4 Конвертація безготівкових коштів у готівку; 5 Фінансові операції з активами, що не відповідає ризик-профілю клієнта; 7 Фіктивне підприємництво; 16 Підозра щодо виплати "сіроі" зп.

Також згідно Висновку від 11.03.2025 вказано на наявність ознак сумнівної діяльності, невідповідність ризик профілю клієнтів, співпраця з клієнтом з яким Банком припинено ділові відносини, підозра щодо виплати «сірої зп», ненадання/надання не в повному обсязі відповідей на запит Банку, припинено рух коштів після запиту Банку. Висновок - встановлення НВР, відмова від підтримання ділових відносин з клієнтами шляхом припинення виконання видаткових операцій, ініційованих клієнтами (ст.15 п.1 абзац 3). Рахунки заблоковано на здійснення видаткових операцій до закриття рахунку, прибуткові операції проводяться.

Отже, Висновком від 11.03.2025 Позивачу встановлено НВР та на підставі ст.15 п.1 абзац 3 Закону, прийнято рішення про відмову від підтримання ділових відносин з клієнтами шляхом припинення виконання видаткових операцій, ініційованих клієнтами, правомірно.

Частиною шостою статті 7 Закону визначено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний встановити неприйнятно високий ризик ділових відносин стосовно клієнтів у разі:

- неможливості виконувати визначені цим Законом обов'язки або мінімізувати виявлені ризики, пов'язані з таким клієнтом або фінансовою операцією;

- наявності обґрунтованих підозр за результатами вивчення підозрілої діяльності клієнта, що така діяльність може бути фіктивною.

Відповідно п. 61 Положення НБУ № 65 Банк установлює неприйнятно високий ризик ділових відносин (фінансової операції без встановлення ділових відносин) стосовно клієнтів у випадках, визначених частиною шостою статті 7 Закону 361-IX, в інших випадках, визначених банком самостійно у внутрішніх документах банку з питань ПВК/ФТ, а також щодо:

1) клієнтів (осіб), щодо яких у банку за результатами вивчення підозрілої діяльності клієнта є обґрунтовані підозри про здійснення ними операцій ВК/ФТ, інших злочинів;

2) клієнтів (осіб), щодо яких у банку є підстави вважати, що вони є компаніями-оболонками.

Відповідно до термінології застосованої у Положенні НБУ №65 під терміном «компанії-оболонки» розуміються юридичні особи, траст або інші подібне правове утворення, щодо яких (якого) в банку є обґрунтовані підозри, що їх діяльність може бути фіктивною.

Відповідно до п. 6,9,10,11 Додатку 1 до Положення 65 Банк, використовуючи ризик-орієнтований підхід, під час здійснення належної перевірки щодо юридичної особи здійснює ретельний аналіз інформації про клієнта з метою виявлення критеріїв ризику, що можуть свідчити про те, що клієнт є компанією-оболонкою, визначених у додатку 19 до Положення. Банк, використовуючи ризик-орієнтований підхід, уживає заходів з метою підтвердження/спростування того, що клієнт є компанією-оболонкою, й щодо наявних клієнтів під час моніторингу ділових відносин та фінансових операцій клієнтів, що здійснюються у процесі таких відносин.

Банк з урахуванням ризик-профілю клієнта на постійній основі проводить моніторинг ділових відносин та фінансових операцій клієнтів, що здійснюються у процесі таких відносин, щодо відповідності таких фінансових операцій наявній у банку інформації про клієнта, його діяльність та ризик (у тому числі, за потреби, про джерело коштів, пов'язаних із фінансовими операціями).

Критерії ризику, що можуть свідчити про те, що клієнт є компанією-оболонкою, визначені у пункті 5 додатку 19 до Положення 65.

Також виявлено ознаки фіктивності, визначені у Додатку 32 до Програми Ідентифікації, верифікації та Вивчення клієнтів затвердженої Постановою Правління №П-3/3 від 09.01.2018.

Існування зазначених вище індикаторів/ознак ризиковості у діяльності Позивача і слугувало підставою для встановлення Позивачу НВР на підставі:

- статті 7 Закону 361-IX суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний встановити неприйнятно високий ризик ділових відносин стосовно клієнтів у разі неможливості виконувати визначені цим Законом обов'язки або мінімізувати виявлені ризики, пов'язані з таким клієнтом або фінансовою операцією;

- пункту 61 Положення НБУ № 65 - Банк установлює НВР;

Отже, оскільки Позивачем та групою компаній здійснювалося неправомірне перерахування коштів з банківського рахунку відкритого у АТ «Райффайзен Банк», що не заперечується Позивачем, а правових підстав для здійснення такого переказу Позивачем не зазначено, то Банком правомірно заблоковано рахунок останнього.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, зважаючи на встановлені судом фактичні обставини, приймаючи до уваги, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

При цьому, суд зазначає, що іншим доводам сторін оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.

Враховуючи приписи пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає витрати по сплаті судового збору та витрати на правничу допомогу на позивача.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 29.07.2025.

Суддя Наталія ЯГІЧЕВА