Рішення від 21.07.2025 по справі 909/526/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/526/25

Господарський суд Івано-Франківської області в складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Поп'юк Я. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, у якій

позивач - ІНСТИТУТ ЕКОЛОГІЇ КАРПАТ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ,

відповідач 1 - КАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК,

відповідач 2 - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АГРОРЕСУРССИСТЕМИ",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ,

про зобов'язання відповідачів усунути перешкоди позивачу у користуванні земельною ділянкою площею 7,0000 га шляхом внесення змін до технічної документації із землеустрою, на підставі якої проведено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007, та про зобов'язання відповідача 2 внести зміни до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007 площею 9 084,1493 га,

за участю представників:

від позивача - Бідула Г. Д.,

від відповідача 1 - Чаплінська О. В.,

від відповідача 2 - Шипіцин О. В.,

від третьої особи - Подлящук О. П.,

ухвалив таке рішення.

1. Предмет позову.

1.1. ІЕК НАН УКРАЇНИ звернувся з позовом до КНПП та ТОВ НВП "Агроресурссистеми" про:

- усунення ІЕК НАН УКРАЇНИ перешкод у користуванні земельною ділянкою загальною площею 7,0000 га, з цільовим призначенням 05.01 - для розміщення та експлуатації біологічного стаціонару по дослідженню високогірної рослинності Карпат, яка розташована за адресою: смт Ворохта, полонина Пожижевська Надвірнянського району Івано-Франківської області, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000, виданого на підставі рішення Яремчанської міської ради народних депутатів від 21.10.1999 № 98 та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 000036, шляхом зобов'язання КНПП та ТОВ НВП "Агроресурссистеми" внести зміни до технічної документації зі землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для збереження та використання національних природних парків КНПП на території Ворохтянської селищної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області 20.11.2018, розробленої ТОВ НВП "Агроресурссистеми" на підставі якої проведено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007, з метою усунення накладок і приведення межі земельної ділянки, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, загальною площею 9 084,1493 га, що перебуває у користування КНПП, у відповідність до межі земельної ділянки загальною площею 7,0000 га, що перебуває у постійному користуванні ІЕК НАН УКРАЇНИ на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000;

- зобов'язання ТОВ НВП "Агроресурссистеми" внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру з видачею витягу про земельну ділянку, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Івано-Франківська область, Надвірнянський район, Ворохтянська селищна рада, категорія земель: землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, цільове призначення: 04.03 - для збереження та використання національних природних парків; форма власності - державна; площа: 9 084,1493 га, у зв'язку з внесенням змін до технічної документації зі землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для збереження та використання національних природних парків КНПП на території Ворохтянської селищної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області 20.11.2018, з метою усунення накладок і приведення межі земельної ділянки, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, загальною площею 9084,1493 га, що перебуває у користуванні КНПП, у відповідність до межі земельної ділянки загальною площею 7,0000 га, що перебуває у постійному користуванні ІЕК НАН УКРАЇНИ на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000.

2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

2.1. Форма судочинства.

Згідно з ухвалою про відкриття провадження у справі від 02.05.2025 суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

2.2. Склад учасників справи.

Суд залучив НАЦІОНАЛЬНУ АКАДЕМІЮ НАУК УКРАЇНИ до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача (ухвала про відкриття провадження у справі від 02.05.2025).

3. Зміст позовних вимог та заперечень на позов.

3.1. Позовна заява від 28.04.2025 (вх.№ 3644/25 від 29.04.2025).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є користувачем земельної ділянки площею 7,0000 га з цільовим призначенням 05.01 - для розміщення та експлуатації біологічного стаціонару з дослідження високогірної рослинності Карпат. Вказана земельна ділянка розташована за адресою: смт Ворохта, полонина Пожижевська, Надвірнянський район, Івано-Франківська область. Право постійного користування на цю земельну ділянку підтверджується Державним актом серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000, виданим на підставі рішення Яремчанської міської ради народних депутатів від 21.10.1999 № 98 та зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 000036.

Під час виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) згідно з рішенням державного кадастрового реєстратора від 04.12.2023 № РВ-8000045052023 позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо зазначеної земельної ділянки. Підставою для відмови стало те, що ця ділянка перетинається з ділянкою з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007, площа накладання становить 41,7146 %. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 25.08.2023 право постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, площею 9 084,1493 (га), зареєстровано за КНПП.

Вказує, що державну реєстрацію земельної ділянки із присвоєнням кадастрового номеру 2611040300:13:001:5007 здійснено 21.12.2022 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 20.11.2018, виготовленої ТОВ НВП "Агроресурссистеми" .

Вважає, що при розробці у 2018 вказаної документації із землеустрою допущена помилка у зв'язку із неврахуванням меж вказаної земельної ділянки позивача.

Зазначає, що позивач не може самостійно виправити помилки в технічній документації із землеустрою КНПП, оскільки внесення таких виправлень є можливим лише внаслідок вчинення дій відповідачами - КНПП та ТОВ НВП "Агроресурссистеми". Незважаючи на обізнаність відповідачів про наявність вказаної технічної помилки та наявність можливості у досудовому порядку її виправити, відповідачі не вчинили передбачених чинним законодавством дій.

Стверджує, що відновлення порушеного права позивача та усунення перешкод у користуванні належною земельною ділянкою можливо шляхом внесення змін до вказаної технічної документації із землеустрою КНПП, яке призведе до усунення накладки земельних ділянок позивача та КНПП, та можливості зареєструвати за позивачем земельну ділянку у Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номеру та дозволить зареєструвати речове право позивача в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 2, 791, 90, 92, 103, 106, 107, 125, 126, 152, 202 ЗК України, ст. 5, 16, 21, 24, 37 ЗУ "Про Державний земельний кадастр", ст. 29, 55 ЗУ "Про землеустрій" .

3.2. Відзив на позовну заяву ТОВ НВП "Агроресурссистем" від 17.05.2025 (вх.№ 8324 від 19.05.2025).

Вказує, що ТОВ НВП "Агроресурссистеми" здійснювало виготовлення вказаної документації із землеустрою за замовленням КНПП на підставі договору від 03.10.2018 №153. Вважає, що він повністю та належним чином виконав свої зобов'язання за цим договором, що підтверджується реєстрацією земельної ділянки з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007 та постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024 у справі № 909/42/24.

Роботи з розроблення технічної документації були виконані на підставі вихідних даних та інформації, наданих виключно замовником - КНПП, що прямо передбачено в п. 7.2.1. договору, ст. 888 ЦК України та ст. 27 ЗУ "Про землеустрій". Вважає, що відповідальність за повноту та достовірність вихідних даних несе замовник. Отже, помилка, що виникла через неврахування Державного акту позивача, сталась не з вини відповідача 2, а внаслідок надання КНПП неповної вихідної інформації.

Відповідач 2 не заперечує проти необхідності виправлення виявленої невідповідності та усунення накладання меж, підтверджує наявність технічної можливості для внесення відповідних змін до розробленої документації. Проте вказує, що відповідно до ст. 31 ЗУ "Про землеустрій" внесення змін до затвердженої документації із землеустрою може здійснюватись виключно за рішенням замовника, в даному випадку - КНПП. Відповідач 2 не має права самостійно, без офіційного рішення та доручення КНПП, вносити будь-які корективи до документації, яка вже була затверджена замовником. Відповідач 2 листом від 23.08.2024 № 186 повідомив відповідача 1 про готовність виконати роботи з коригування, однак відповідного рішення замовника не отримував.

Вважає, що є неналежним відповідачем в частині позовної вимоги про зобов'язання внести зміни до документації із землеустрою, оскільки виконання цього обов'язку залежить від волевиявлення відповідача 1.

3.3. Відзив на позовну заяву КНПП від 02.06.2025 (вх.№ 9305/25 від 03.06.2025).

Оскільки Карпатський національний природний парк (далі - Парк) був створений ще за часів УРСР, значна частина його земель була передана у постійне користування відповідно до ЗК УРСР (в редакції 1977 року). Надання земель Парку здійснювалося згідно з вимогами чинного на той час законодавства, з оформленням передавального акта від 19.10.1981 та затвердженням меж рішенням Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 17.09.1985 № 254.

Після набуття чинності ЗУ України (редакція 2000 року), яким передбачалося обов'язкове оформлення права користування земельними ділянками після встановлення їх меж в натурі (на місцевості), Парк провів масштабну інвентаризацію земель. У ході цієї роботи межі Парку були погоджені з усіма суміжними сільськими радами. Результатом стала підготовка технічного звіту, на підставі якого Яремчанська міська рада рішенням від 27.12.2001 № 189-3/2001 затвердила матеріали інвентаризації та видала державні акти на право постійного користування землею (серії І-ІФ № 002766, № 002770, № 002771, № 002772, № 002769, № 001505) на загальну площу 31 381,11 га.

Спроба скасування зазначеного рішення у 2003 році була визнана незаконною Господарським судом Івано-Франківської області (справа № П-9/102 від 10.11.2009), рішення якого залишено в силі постановою апеляційного суду. Суд встановив, що технічна документація була розроблена та погоджена належним чином, а рішення міської ради - законне. Це підтвердило дотримання Парком вимог Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації та зберігання державних актів (наказ Держкомзему України № 43 від 04.05.1999).

У зв'язку з набуттям чинності ЗУ "Про Державний земельний кадастр" виникла необхідність внести відомості про земельні ділянки Парку до Державного земельного кадастру (ДЗК). Оскільки автоматичне перенесення даних із Державного реєстру земель не відбулося, Парк був змушений ініціювати встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі відповідно до ст. 791, 107 ЗК України та ст. 55 ЗУ "Про землеустрій".

У зв'язку із цим Івано-Франківська обласна державна адміністрація розпорядженням № 509 від 30.08.2017 надала дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земель Парку для окремих територіальних одиниць (Яремчанська міська рада, сільські ради Микуличинська, Поляницька, Татарівська, Яблуницька, Ворохтянська селищна рада тощо) з урахуванням вже виданих державних актів.

У 2018 році Парк уклав договір із ТОВ НВП "Агроресурссистеми" на розробку відповідної технічної документації. Згідно з умовами договору та ЗУ "Про землеустрій" відповідальність за достовірність та якість виконаних робіт покладається на розробника. Саме сертифіковані землевпорядники, які є штатними працівниками юридичної особи, мають доступ до реєстрів, володіють спеціальними знаннями та зобов'язані враховувати усю доступну інформацію про об'єкти ДЗК і суміжні ділянки для коректного формування кадастрових відомостей. Парк як замовник не є виконавцем топографо-геодезичних чи кадастрових робіт і не несе відповідальності за допущені помилки чи неточності.

Вважає, що розробник не врахував межі суміжної земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні ІЕК НАН України, а Парк як замовник не несе відповідальності за помилки, допущені розробником.

ЗУ "Про Державний земельний кадастр" та Порядок ведення ДЗК (постанова КМУ № 1051 від 17.10.2012) передбачають механізми виправлення помилок, зокрема технічних або пов'язаних із документацією із землеустрою. Однак Парк не був ініціатором внесення змін до документації, оскільки не вбачає підстав, визначених п. 117 Порядку №1051. Стверджує, що Парк не створював жодних перешкод ІЕК НАН України у користуванні належною йому земельною ділянкою, а відомості щодо кадастрового номеру земельної ділянки 2611040300:13:001:5007 були внесені до ДЗК на підставі технічної документації, розробленої відповідачем 2.

3.4. Пояснення третьої особи від 10.06.2025 (вх.№ 9772/25).

На підставі постанови Президії ВР УРСР № 627-XII від 17.01.1991 та Указу Президента України № 43 від 20.01.1992 за НАН України закріплено державне майно, у тому числі земельні ділянки в безстрокове безоплатне користування. Згідно із ЗУ "Про управління об'єктами державної власності", НАН України є суб'єктом управління державним майном, наділеним відповідними повноваженнями, зокрема щодо ефективного користування, розпорядження та захисту майнових прав.

ІЕК НАН України є державною науковою установою, що входить до системи НАН України. На підставі рішення від 21.10.1999 № 98 та Державного акту серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000, Інститут має право постійного користування земельною ділянкою площею 7,0 га у смт Ворохта (полонина Пожижевська, Івано-Франківська область) для розміщення біологічного стаціонару. Ділянка обліковується в Єдиному реєстрі об'єктів держвласності з органом управління - НАН України.

У процесі розроблення кадастрової документації по сусідній земельній ділянці (площею 9 084,1493 га) розробником ТОВ НВП "Агроресурссистеми" допущено помилку, внаслідок якої не враховано межу земельної ділянки, що належить Інституту на праві постійного користування.

Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру (постанова КМУ № 1051) виправлення таких помилок можливе на підставі технічної документації та погодження з користувачами суміжних ділянок.

Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про особливості правового режиму діяльності НАН України" та ст. 7 ЗУ "Про наукову і науково-технічну діяльність" вилучення земельних ділянок, закріплених за НАН України, можливе лише за згодою Президії НАН України. Водночас НАН України не надавала згоди на вилучення чи зміну меж зазначеної земельної ділянки Інституту.

Вважає, що земельна ділянка площею 7,0 га правомірно перебуває у постійному користуванні Інституту і помилку в кадастровій документації відповідача 1 належить виправити. У зв'язку з цим, просить задовольнити позовні вимоги ІЕК НАН України у повному обсязі.

4. Обставини справи, оцінка доказів.

4.1. Відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000, виданого на підставі рішення Яремчанської міської ради народних депутатів Івано-Франківської області від 21.10.1999 № 98, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 000036, позивач має право постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 7,0 га, з цільовим призначенням 05.01 - для розміщення та експлуатації біологічного стаціонару по дослідженню високогірної рослинності Карпат, яка розташована за адресою: смт Ворохта, полонина Пожижевська, Надвірнянського району, Івано-Франківської області (далі - Земельна ділянка 1)

4.2. В оперативному управлінні позивача перебуває нежитлова будівля (будівля біостаціонару) за адресою: Івано-Франківська обл., м. Яремче, смт Ворохта, вул. Говерлянська, буд. 26, власником якої є Держава в особі Верховної Ради України, Національної академії наук України (свідоцтво серії САВ № 347743 від 04.11.2007, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно серії ССГ № 311524).

4.3. Позивач для проведення державної реєстрації Земельної ділянки 1 в ДЗК замовив виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості). Технічна документація була розроблена сертифікованим інженером- землевпорядником ФОП Лех І. Р.

4.4. Відповідно до рішення від 04.12.2023 № РВ-8000045052023 державний кадастровий реєстратор відділу № 8 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у м. Києві відмовив позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до ДЗК щодо Земельної ділянки 1 з тих підстав, що в її межах розташована частина іншої земельної ділянки - має місце перетин з ділянкою, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, площа співпадає на 41,7146%.

4.5. Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 25.08.2023 № 360347625 речове право - право постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, площею 9 084,1493 (га), зареєстроване за КНПП.

Земельна ділянка, кадастровий номер: 2611040300:13:001:5007, місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Івано-Франківська область, Надвірнянський район, Ворохтянська селищна рада, категорія земель: землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, цільове призначення: 04.03 - для збереження та використання національних природних парків; форма власності - державна; площа 9 084,1493 га (далі - Земельна ділянка 2), зареєстрована на праві постійного користування за КНПП на підставі рішення Яремчанської міської ради "Про затвердження матеріалів інвентаризації КНПП" від 27.12.2001 № 189-3/2001; документ, що посвідчує право - Державний акт від 29.12.2001 серії І-ІФ № 001505 (витяг з Державного земельного кадастру від 18.08.2023 № НВ-1200627432023).

Державну реєстрацію Земельної ділянки 2 із присвоєнням кадастрового номеру 2611040300:13:001:5007 здійснено 21.12.2022 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 20.11.2018, виготовленої ТОВ НВК "Агроресурссистеми" (далі - Технічна документація).

4.6. Під час виготовлення Технічної документації була допущена помилка - не врахована інформація щодо права постійного користування позивача на Земельну ділянку 1, не враховані межі цієї земельної ділянки.

Всі наведені вище обставини учасники справи визнають, що є підставою для звільнення від доказування (ч. 1 ст. 75 ГПК України).

4.7. В зв'язку з тим, що розгляд справи судом обумовлений наявністю спору між відповідачами з приводу того, яка особа є відповідальною за допущену помилку і в якому порядку вона має бути виправлена, належить дослідити правовідносини відповідачів під час виготовлення Технічної документації.

Розроблення Технічної документації здійснювалось ТОВ НВП "Агроресурссистеми" як виконавцем за замовленням КНПП як замовником на підставі договору від 03.10.2018 № 153 (далі - Договір).

Договором передбачено, що виконавець зобов'язується надати належним чином та в повному обсязі послуги з "Розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Карпатського національного природного парку" код за ДК021: 71350000-6 Науково-технічні послуги в галузі інженерії (далі - Послуги), а замовник отримати такі послуги, і оплатити їх (п.1.1.)

Найменування Послуг, їх обсяг та характеристики, визначені у Технічному завданні у формі Додатку №1, який становить невід'ємну частину цього Договору (п. 1.2.)

В п. 2 Договору врегульовані питання якості Послуг. Виконавець повинен надати замовникові послуги в обсязі відповідно до Технічного завдання у формі Додатку №1, який є невід'ємною частиною цього Договору, якість яких визначається з урахуванням вимог чинного законодавства, виходячи із специфіки Послуг (пп. 2.1.). Виконавець гарантує, що Послуги будуть надаватися кваліфікованими спеціалістами відповідно до вимог чинного в Україні законодавства та цього Договору (пп. 2.2.). Виконавець гарантує якість Послуг, які будуть відповідати діючим вимогам, стандартам та технічним умовам, відповідно чинного законодавства в Україні (пп. 2.3.). Виконавець зобов'язаний усунути за письмовою вимогою Замовника і за власний рахунок недоліки наданих Послуг, що виявлені Замовником, як у межах строку дії Договору, так і після закінчення його строку дії (пп. 2.4.).

В пп. 7.2. п. 7 Договору передбачено, що замовник під час виконання цього Договору зобов'язується надати всю необхідну інформацію та документацію для надання послуг.

Відповідно до п. 5 Технічного завдання, яке є додатком 1 до Договору, при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) виконавець здійснює:

- аналіз вихідних даних,

- виконання польових топографо-геодезичних робіт,

- камеральну обробка польових топографо-геодезичних робіт,

- встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) згідно з Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 №376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 №391/17686,

- складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) згідно зі ст. 55 ЗУ "Про землеустрій".

- передачу на державну реєстрацію земельної ділянки (внесення відомостей до Державного земельного кадастру) згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 №1051,

- передачу технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) по земельних ділянках, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, на затвердження до Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Також передбачено, що виконавець зобов'язаний внести відомості про об'єкти природно-заповідного фонду в базу Державного земельного кадастру.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

5.1. Щодо наявності у позивача права, на захист якого подано позов.

Як передбачено в ч. 1, 2 ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею; суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до ст. 92 ЗК України право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності, без встановлення строку є правом постійного користування земельною ділянкою.

Суд встановив, що відповідно до Державного акта на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000 позивач має право постійного користування Земельною ділянкою1.

5.2. Щодо наявності порушення прав позивача.

Згідно із Законом "Про Державний земельний кадастр" № 3613-VI від 07.07.2011 (далі Закон № 3613-VI) Земельний кодекс України було доповнено ст. 791 , в якій передбачено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі (ч. 3); земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї (ч. 9); державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (ч. 10).

Відповідно до Закону № 3613-VI був створений державний земельний кадастр як єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж (п. 1 ст.1). Цим Законом передбачено здійснення державної реєстрації земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (п. 1 ст.1, ст. 24).

За приписами п. 2 розділу УІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3613-VІ земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Суд встановив, що позивачу було відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо Земельної ділянки 1 з тих підстав, що в її межах розташована частина Земельної ділянки 2, яка на праві постійного користування належить КНПП.

Викладене свідчить про порушення прав позивача, який позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію Земельної ділянки 1 у Державному земельному кадастрі і, відповідно, здійснити державну реєстрацію речових прав на неї, що створює йому перешкоди у реалізації прав землекористувача.

5.3. Особи, які допустили порушення прав позивача.

Порушення прав позивача обумовлено тим, що під час виготовлення в 2018 році ТОВ НКП "Агроресурссистеми" на замовлення КНПП Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж Земельної ділянки 2 була допущена помилка - не врахована інформація щодо права постійного користування позивача на Земельну ділянку 1, не враховані межі цієї земельної ділянки.

Відповідно до ст. 31 ЗУ "Про землеустрій" зміни до документації із землеустрою вносяться особою, яка відповідно до вимог цього Закону може бути розробником документації із землеустрою за рішенням, зокрема, землекористувачів, які затвердили проекти землеустрою.

Тому саме замовник і розробник Технічної документації є належними відповідачами за вимогою про усунення перешкод у здійсненні землекористування шляхом зобов'язання внести зміни до Технічної документації.

5.4. Межі відповідальності відповідачів.

Між відповідачами існує спір з приводу відповідальності за допущену помилку. Замовник стверджує, що розробник порушив умови Договору та вимоги законодавства під час виконання робіт. Розробник вказує на те, що замовник згідно з умовами Договору не надав повні та достовірні вихідні дані.

У вирішенні цього спору суд бере до уваги те, що розробник не довів, що замовник знав про землекористування позивача, мав відповідні документи і не надав їх.

Водночас відповідно до умов Договору (п. 2.2., 2.3.) відповідальність за якість робіт була покладена на замовника. За умовами п. 5 Технічного завдання, яке є додатком 1 до Договору, при розробленні Технічної документації виконавець здійснював, зокрема, виконання польових топографо-геодезичних робіт.

У ст. 1 ЗУ "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність" визначено, що топографо-геодезичні та картографічні роботи - процес створення геодезичних, топографічних і картографічних матеріалів, даних, топографо-геодезичної та картографічної продукції; кадастрові зйомки - комплекс робіт, спрямованих на вивчення необхідних топографічних елементів місцевості щодо пунктів геодезичної мережі (зокрема меж земельних ділянок з їх найменуваннями, кількісними та якісними показниками) і нанесення їх на планшет для створення планів (карт), що служать основою для кадастрів. Топографо-геодезичні і картографічні роботи при здійсненні землеустрою виконуються особами, які отримали кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника відповідно до ЗУ "Про землеустрій" (ст. 51 ЗУ "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність").

Відповідно до ст. 29 ЗУ "Про землеустрій" документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації; документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов'язково містить пояснювальну записку, в якій зазначається, зокрема, інформація про наявні в межах об'єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них (у разі формування земельних ділянок, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру).

В ст. 28 ЗУ "Про землеустрій" передбачено, що розробники документації із землеустрою мають право у процесі розробки документації із землеустрою, на підставі якої формуються відомості про об'єкти Державного земельного кадастру, одержувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацію про місце розташування таких об'єктів та їх характеристики.

З огляду на викладене, відповідач 2 під час проведення топографо-геодезичних робіт і виготовленні документації із землеустрою зобов'язаний був виявити нежитлову будівлю (будівлю біостаціонару), з'ясувати речові права на земельну ділянку, на якій ця будівля розміщена, і врахувати право землекористування позивач під час виготовлення Технічної документації.

Тому суд доходить висновку, що вказана помилка була допущена відповідачем 2.

5.5. Спосіб захисту порушеного права.

Згідно зі ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю (ч. 1); власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою (ч. 2). Способи захисту прав на землю визначені в ч. 3 ст. 152 ЗК України, перелік яких не є вичерпним, і передбачено застосування інших, передбачених законом, способів.

Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння, також регулює ст. 391 ЦК України, в якій визначено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

В ст. 37 Закону № 3613-VІ встановлено порядок виправлення помилок, допущених при веденні ДЗК. Зокрема згідно з ч. 4 ст. 37 Закону № 3613-VІ виправлення інших (не технічних) помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою здійснюється після внесення змін до такої документації. Як вже було зазначено, відповідно до ст. 31 Закону № 3613-VІ зміни до документації із землеустрою вносяться розробником документації із землеустрою за рішенням землекористувачів, які затвердили проекти землеустрою; погодження та затвердження змін до документації із землеустрою здійснюються в порядку, передбаченому для погодження та затвердження документації із землеустрою.

Оскільки відповідно до п. 5 Технічного завдання, яке є додатком 1 до Договору, до обов'язків виконавця віднесено передачу на державну реєстрацію земельної ділянки (внесення відомостей до ДЗК) згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 №1051, то позовна вимога про зобов'язання відповідача 2 внести зміни до ДЗК щодо Земельної ділянки 2, яка є похідною від вимоги про зобов'язання відповідачів внести зміни до Технічної документації, відповідно до ст. 791 ЗК України є обґрунтованою.

6. Висновки суду.

6.1. Враховуючи викладене, позов належить до задоволення.

7. Судові витрати.

7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач сплатив судовий збір в розмірі 4 844,80 грн, що підтверджується платіжними інструкціями від 17.04.2025 № 124 (внутрішній номер 417578013) та № 132 (внутрішній номер 417705384).

7.2. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України).

7.2.1. Згідно з ч. 2 ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

7.2.2. Представницею позивача у справі була адвокат Бідула Галина Дмитрівна (ордер на надання правничої (правової) допомоги від 03.04.2025 серії ВС № 1334039).

На підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу представниця позивача подала договір про надання професійної правової допомоги від 24.03.2025 № 09.01/03/25-ЮО, укладений між Адвокатським бюро "Галина Бідула та партнери" та ІЕК НАН України (Договір від 24.03.2025), акт про надання професійної правничої допомоги від 07.07.2025 №09.01/03/25-ЮО (далі - Акт).

В Акті відповідно до п. 1.2.1, 1.2.2 та 1.2.3 Договору від 24.03.2025 вказано такі послуги: вивчення матеріалів справи та усні консультації (2 год х 1 250 грн = 2 500 грн, коеф. скл. - 1, варт. 1 год - 1 250 грн); підготовка позову (14 год х 1 875 грн = 26 250 грн, коеф. скл. - 1,5, варт. 1 год - 1 875 грн); участь у судових засіданнях, з доїздом 04.06.2025 і 26.06.2025 (4 год х 2 500 грн = 10 000 грн, коеф. скл. - 2, варт. 1 год - 2 000 грн), всього - 38 750 грн. Крім того представниця позивача надала рахунок від 07.07.2025 №09.01/03/25-ЮО.01, відповідно до якого участь у судовому засіданні, яке відбудеться 11.07.2025 з доїздом (2 год х 2 500 грн = 5 000 грн, коеф. скл. - 2, варт. 1 год - 2 000 грн).

7.2.3. Відповідач 1 подав заперечення щодо розподілу судових витрат від 10.07.2025 (вх.№ 11565/25). Просить відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України судові витрати покласти на відповідача 2, оскільки неправомірні дії були вчинені саме ним, а не Парком. Звертає увагу на те, що з двох позовних вимог, зазначених у позовній заяві, лише одна (перша) стосується Парку. Також просить при визначенні суми відшкодування витрат врахувати критерій реальності адвокатських витрат (їх дійсність та необхідність) та критерій розумності їх розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Вказує, що Парк є бюджетною неприбутковою установою, що фінансується з Державного бюджету України. Заявлений розмір витрат на правову допомогу є значним та обтяжливим для Парку, оскільки ці кошти стягуються з бюджетних асигнувань, призначених на інші цілі. Просить не покладати судові витрати, у тому числі пов'язані з правничою допомогою адвоката, на відповідача 1.

7.2.4. Відповідач 2 подав заперечення від 11.07.2025 (вх.№ 11559/25) щодо співмірності витрат на професійну правничу допомогу.

Вважає, що спірні взаємовідносини, зміст позовної заяви та додані документи, а також фактична відсутність заперечень відповідача щодо позовних вимог свідчать про незначну складність справи. Заявлена сума не відповідає складності справи, обсягу та виду наданих адвокатом послуг. Керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенства права, з урахуванням судової практики ЄСПЛ та Верховного Суду, не заперечує щодо задоволення заяви позивача про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, але вважає співмірним розмір в сумі 10 000 грн.

7.3. Оцінюючи надані позивачем докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, суд виходить з того, що нормами процесуального законодавства передбачено такі основні критерії визначення та розподілу судових витрат, як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність з урахуванням складності та значення справи для сторін (постанова ВП ВС від 15.06.2021 у справі №904/5726/19). В постанові ВП ВС від 07.07.2021 у справі №910/12876/19 викладено правовий висновок про те, що згідно з усталеною практикою ЄСПЛ за ст. 41 Конвенції суд відшкодовує лише витрати, стосовно яких було встановлено, що вони справді були необхідними і становлять розумну суму (рішення від 28.11.2002 "Лавентс проти Латвії" (Lavents v. Latvia) за заявою № 58442/00 щодо судових витрат, у справах "Ніколова проти Болгарії (п. 79) та "Єчюс проти Литви" (п. 112)). У справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) вказано, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268). Тому при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін.

З огляду на критерії дійсності, обґрунтованості та розумності вказаних витрат, суд враховує те, що тривалість судових засідань, які відбулися 04.06.2025, 25.06.2025 та 11.07.2025 - 1,5 год кожне, а не 2 год, як зазначено в Акті. Суд не може врахувати включення у вартість судових засідань часу доїзду, оскільки Договором від 24.03.2025 вартість витраченого часу на доїзд не визначена і, очевидно, вона не може бути із коеф. скл. 2 як для судових засідань. Крім того для підтвердження часу доїзду необхідно надавати відповідні докази. Тому вартість участі у трьох судових засіданнях становить 7 500 грн (1, 5 год х 3 с.з. х 2 000 грн).

Час на підготовку позовної заяви (14 год) є надмірним з огляду на характер спору, кількість опрацьованих документів та нормативних актів. Суд вважає, що для підготовки такого позову достатньо 7 годин.

Таким чином суд визнає обґрунтованим розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 23 125 грн, які включають: надання усних консультацій - 2 500 грн; підготовка позову - 13 125 грн; участь у трьох судових засіданнях 7 500 грн.

7.4. Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України суд може покласти судові витрати на сторону повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору у випадку, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони.

Враховуючи те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача 2, судові витрати у розмірі 27 969,80 грн (4 844,80 грн судовий збір та 23 125 грн витрат на професійну правничу допомогу) належить покласти на відповідача 2.

Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 256 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Усунути ІНСТИТУТУ ЕКОЛОГІЇ КАРПАТ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ (79026, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ КОЗЕЛЬНИЦЬКА, будинок 4, ідентифікаційний код 05540066) перешкоди у користуванні земельною ділянкою загальною площею 7,0000 га, з цільовим призначенням 05.01 - для розміщення та експлуатації біологічного стаціонару по дослідженню високогірної рослинності Карпат, яка розташована за адресою: смт Ворохта, полонина Пожижевська Надвірнянського району Івано-Франківської області, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000, виданого на підставі рішення Яремчанської міської ради народних депутатів від 21.10.1999 № 98 та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 000036, і зобов'язати КАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК (78500, Івано-Франківська обл., місто Яремче, ВУЛИЦЯ ВАСИЛЯ СТУСА, будинок 6, ідентифікаційний код 05509323) та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АГРОРЕСУРССИСТЕМИ" (01133, місто Київ, пров. Лабораторний, будинок 1, ідентифікаційний код 23723132) внести зміни до технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для збереження та використання національних природних парків Карпатського національного природного парку на території Ворохтянської селищної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області 20.11.2018, розробленої Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Агроресурссистеми", на підставі якої проведено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2611040300:13:001:5007, з метою усунення накладок і приведення межі земельної ділянки, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, загальною площею 9 084,1493 га, що перебуває у користуванні Карпатського національного природного парку, у відповідність до межі земельної ділянки загальною площею 7,0000 га, що перебуває у постійному користуванні Інституту екології Карпат Національної академії наук України на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000.

Зобов'язати ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АГРОРЕСУРССИСТЕМИ" (01133, місто Київ, пров. Лабораторний, будинок 1, ідентифікаційний код 23723132) внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру з видачею витягу про земельну ділянку, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Івано-Франківська область, Надвірнянський район, Ворохтянська селищна рада, категорія земель: землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, цільове призначення: 04.03 - для збереження та використання національних природних парків; форма власності - державна; площа: 9 084,1493 га, у зв'язку з внесенням змін до технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для збереження та використання національних природних парків Карпатського національного природного парку на території Ворохтянської селищної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області 20.11.2018, з метою усунення накладок і приведення межі земельної ділянки, кадастровий номер 2611040300:13:001:5007, загальною площею 9 084,1493 га, що перебуває у користуванні Карпатського національного природного парку, у відповідність до межі земельної ділянки загальною площею 7,0000 га, що перебуває у постійному користуванні Інституту екології Карпат Національної академії наук України на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ІФ № 001094 від 17.02.2000.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АГРОРЕСУРССИСТЕМИ" (01133, місто Київ, пров. Лабораторний, будинок 1, ідентифікаційний код 23723132) на користь ІНСТИТУТУ ЕКОЛОГІЇ КАРПАТ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ (79026, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ КОЗЕЛЬНИЦЬКА, будинок 4, ідентифікаційний код 05540066) 27 969,80 грн (двадцять сім тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень вісімдесят копійок) судових витрат, з яких 4 844,80 грн - судовий збір, 23 125 грн - витрати на професійну правничу допомогу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.08.2025.

Суддя О. В. Малєєва