ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
14.07.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/51/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації
до відповідача: Спаської сільської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області
про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками
за участі :
прокурор Гоголь Віталій Васильович,
від позивача: Ігнатенко Олексій Юрійович,
від третьої особи на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України": Олійник Роман Богданович
установив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернувся Заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації із позовною заявою до Спаської сільської ради про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Щодо підстав звернення прокурора з позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 131-1 Основного Закону, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України, визначено у Законі України "Про прокуратуру".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру", на прокуратуру покладається, зокрема, така функція як представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, зокрема, визначених цим Законом.
Згідно з частиною першою ст. 24 Закону України "Про прокуратуру", право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (абзаци перший та другий частини третьої ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
У свою чергу, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього кодексу (ч. 4 ст. 53 ГПК України).
Звертаючись із позовною заявою, заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури зазначив, що фактично звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільнозначимого питання при розпорядженні земельними ділянками лісогосподарського призначення та повернення їх у розпорядження уповноваженого органу - Івано-Франківської обласної державної адміністрації. У вказаній справі інтереси держави потребують невідкладного захисту, зважаючи на значимість їх порушення та можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу (у зв'язку зі зміною цільового призначення земельних ділянок та переданням їх у комунальну власність Спаської сільської ради в якості земель сільськогосподарського призначення, що може призвести до знищення лісових насаджень при приведенні земельних ділянок у стан придатний для обробітку). Невжиття заходів до усунення наявних порушень, може призвести до знищення лісу, відтак бездіяльність позивача зумовлює настання невідворотних негативних наслідків. Частина 5 ст. 122 Земельного кодексу України передбачає, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб. Таким чином, саме Івано-Франківська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення.
Івано-Франківська обласна прокуратура відповідно до листа від 05.12.2024 повідомила Івано-Франківську обласну державну адміністрацію про виявлені порушення законодавства при зміні цільового призначення та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення, а також запропонувала вжити заходи реагування у межах компетенції.
У відповіді на вказане повідомлення від 30.12.2024 Івано-Франківська обласна державна адміністрація зазначила про те, що адміністрація не приймала рішення про вилучення або припинення права постійного користування філії "Брошнівське лісове господарство", а також щодо зміни цільового призначення. Окрім того, Івано-Франківська обласна державна адміністрація готова взаємодіяти з прокуратурою задля вирішення проблемного питання та зазначила, що у зв'язку із обмеженим фінансування судового збору не заперечує щодо звернення до суду з відповідним позовом.
З наведеного вбачається, що заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури звертав увагу Івано-Франківської обласної державної адміністрації на виявлені прокурором порушення законодавства щодо включення земель лісогосподарського призначення державної власності в земельну ділянку, на яку зареєстровано право комунальної власності та необхідність вжиття відповідних заходів реагування.
Натомість позивач обмежився лише повідомленням про неприйняття ним рішень з питань добровільної відмови, згоди на вилучення, припинення права постійного користування філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України", відведення або зміну цільового призначення у комунальну власність земельної ділянки, проханням надати документи, що підтверджують викладені прокуратурою відомості, та не запереченням звернення прокуратури з відповідним позовом. Зазначене свідчить про невчинення позивачем активних дій на захист інтересів держави, як власника земель лісогосподарського призначення, розпорядником яких є позивач.
Згідно з викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18 правової позиції прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
В свою чергу невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Отже суд, вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. За висновками Великої Палати Верховного Суду прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Окрім цього Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.10.2019 року у справі № 903/19/18 надавши оцінку доводам щодо відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави, а також недостатньої їх обґрунтованості, дійшла висновку, що незалежно від причин неможливості самостійно звернутися до суду вже сам факт не звернення уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з позовом свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження.
Враховуючи наведені положення законодавства та висновки щодо застосування норм права Верховного Суду, оцінивши долучені до позовної заяви докази, суд визнає доведеним, що позивач не вжив належних та ефективних правових заходів щодо захисту інтересів держави, при наявності фактів, що свідчать про порушення законодавства, що регулює користування та розпорядження землями лісогосподарського призначення державної власності. Позивач не заявив позов щодо відновлення прав держави на спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення. Стверджувані прокурором порушення інтересів держави у цьому випадку полягають у протиправному включенні частини земель лісового фонду до земель комунальної власності, що, за відсутності вчинення невідкладних дій щодо захисту інтересів держави, може призвести до знищення лісових насаджень.
Надання позивачем лише відповіді прокуратурі без вчинення будь-яких активних дій щодо захисту інтересів держави на землі лісогосподарського призначення не спростовують виникнення у прокурора підстав для звернення до суду із позовом, оскільки бездіяльність уповноваженого на захист інтересів держави органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Отже, позивач неналежно здійснював захист інтересів держави у спірних правовідносинах, що відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" надає право прокурору здійснювати представництво у суді.
28.01.2025 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 19.02.2025, яке судом відкладалося на 17.03.2025, 31.03.2025.
11.02.2025 Івано-Франківська обласна державна адміністрація подала додаткові пояснення у справі вх.№2212/25, які суд приєднав до матеріалів справи.
12.02.2025 відповідач подав відзив на позов вх.№2372/25.
21.02.2025 Івано-Франківська обласна прокуратура подала письмові пояснення вх.№2981/25.
31.03.2025 Івано-Франківська обласна прокуратура подала клопотання про долучення до матеріалів справи додаткові докази вх.№5270/25; відповідач подав клопотання вх.№5223/25 про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмету спору Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, яке суд задовольнив відповідно до ухвали від 22.04.2025.
31.03.2025 судове засідання не відбулося у зв'язку з надходженням повідомлення про замінування приміщення суду, що спричинило тимчасове зупинення роботи суду для проведення правоохоронними органами перевірки приміщення. Суд повідомив сторін, що розгляд справи у підготовчому засіданні відбудеться 22.04.2025.
22.04.2025 суд постановив відкласти підготовче засідання на 21.05.2025.
20.05.2025 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області подало пояснення щодо позову та відзиву вх.№8501/25.
21.05.2025 суд постановив закрити підготовче провадження; розгляд справи по суті призначити на 11.06.2025.
10.06.2025 через канцелярію суду надійшли заяви про вступ у справу в якості третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 (вх.№9777/25), ОСОБА_2 (вх.№9779/25), ОСОБА_3 (вх.№9781/25), ОСОБА_4 (вх.№9783/25), ОСОБА_5 (вх.№9785/25), ОСОБА_6 (вх.№9786/25), ОСОБА_7 (вх.№9787/25), ОСОБА_8 (вх.№9788/25), ОСОБА_9 (вх.№9789/25), які суд залишив без розгляду заяви, оскільки зазначені заяви подані до суду з порушенням процесуальних строків, визначених у ч.1 ст.50 ГПК України (ухвали суду від 11.06.2025).
11.06.2025 суд постановив задовольнити клопотання відповідача про відкладення розгляду та оголосив перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті до 14.07.2025.
14.07.2025 відповідач подав заяву про залучення до участі у справу в якості третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (вх.№11629/25), заяву про поновлення терміну для подання клопотання (вх.№11639/25), клопотання про розгляд справи без участі представника (вх.№11638/25).
В судовому засіданні 14.07.2025 суд, розглянувши клопотання відповідача, заслухавши думки сторін, відмовив у задоволенні клопотання про поновлення строку для подання цього клопотання та про залучення до участі у справі третіх осіб з підстав, викладених в ухвалах суду від 11.06.2025.
14.07.2025 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в судове засідання не з"явилася, 20.05.2025 в письмових поясненнях просила суд розглядати позов без участі її уповноваженого представника.
В судовому засіданні 14.07.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція прокурора.
Позовні вимоги мотивовані тим, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2624885901:01:001:0332 площею 0,85, 2624885900:07:001:0076 площею 1,28 га, 2624885900:07:001:0077 площею 5,02 га, 2624885900:07:001:0078 площею 1,37 га, 2624885900:07:001:0080 площею 2,13 га, 2624885900:07:001:0081 площею 2,7 га частково сформовані в результаті інвентаризації за рахунок земель державної власності лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України".
Відповідно до технічної документації та викопіювання з планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування ДП "Ліси України" вказані земельні ділянки частково включають у себе землі лісогосподарського призначення державної власності.
Розпорядження земельними ділянками державної власності лісогосподарського призначення для лісогосподарських потреб покладене на Івано-Франківську обласну державну адміністрацію.
Погодження на зміну цільового призначення, добровільну відмову чи згоду на вилучення або відведення вищезазначених земельних ділянок у комунальну власність філія "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України" та Івано-Франківська обласна державна адміністрація не давала.
Обґрунтовані позовні вимоги положеннями ст. 3, 15-1, 18, 19, 20, 55, 56, 57, 79-1, 84, 116, 117, 122, 141, 142, 149, 152, 156, 164 Земельного кодексу України, ст. 5, 7, 8, 16, 17, 31, 45, 47, 57, 48, 54 Лісового кодексу України, ст. 3, 15, 16, 391, 334, 396 Цивільного кодексу України, ст. 1, 4, 7, 9, 22, 24 Закону України "Про державний земельний кадастр", ст. 18, 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Позиція позивача.
Позивач підтримав заявлений прокурором позов, зазначив, що доданими до позовної заяви документами підтверджується накладення спірних земельних ділянок на землі лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України".
Розпорядження земельними ділянками державної власності лісогосподарського призначення покладено на Івано-Франківську обласну державну (військову) адміністрацію.
В свою чергу, Івано-Франківська обласна державна (військова) адміністрація, як розпорядник, не приймала рішення щодо припинення права постійного користування філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України", а також щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.
Скасування реєстрації земельної ділянки з припиненням права на неї є ефективним способом захисту, оскільки усуває стан юридичної невизначеності щодо дійсного власника та цільового призначення землі.
Позиція позивача обґрунтована ст. 13, 14 Конституції України, ст. 1, 19, 55, 56, 57, 84, 122, 149, 150 п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, ст. 4, 5, 16, 17, 31, п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державний земельний кадастр", ст. 13, 21, 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов та поясненнях. Вказав, що в 2019 році ДП "Центр державного земельного кадастру" Львівська регіональна філія Львівський міськрайонний виробничий відділ виготовив Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Суходільської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області.
Ця технічної документація розроблена на підставі діючих нормативно-правих актів та
містить кадастрові плани земельних ділянок з визначеними кадастровими номерами, таблицею координат, поворотних точок, меж земельної ділянки та описом суміжних землекористувачів та землевласників.
Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області від 26.11.2020 № 5-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Спаській сільській раді Калуського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 382,6985 га, які розташовані за межами населених пунктів Спаської територіальної громади, згідно з актом приймання передачі земельних ділянок.
Відповідно до акта приймання-передачі земельних ділянок від 26.11.2020 Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - Управління) із земель державної власності у комунальну власність Спаської сільської ради передано землі сільськогосподарського призначення, куди ввійшли 6 земельних ділянок, а саме: площею 1,2095 га (кадастровий номер 2624885901:01:001:0332),площею 2,7396 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0076), площею 2,3365 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0080), площею 3,0718 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0081), площею 22,4754 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0077) та площею 4,8984 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0078). Зазначені земельні ділянки відносяться до категорії сільськогосподарських земель з цільовим призначенням 16.00 Землі запасу.
Підставою для державної реєстрації права комунальної власності на зазначені у земельні ділянки за Спаською сільською радою є акт приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення та наказ Головного управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області від 26.11.2020.
Зазначив, що позивач не додав матеріалів інвентаризації земель лісового фонду, згідно яких би вбачалося, що при формуванні земельних ділянок лісогосподарського призначення (а саме на ті площі, які, як стверджує позивач, належать на праві постійного користування) вони дійсно сформовані, а також не додав жодних конфігурацій самих земельних ділянок та не обґрунтував розрахунок обчислення цих площ.
Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
Третя особа зазначила, що вбачається порушення інтересів держави у сфері регулювання земельних відносин, оскільки з метою передання у приватну власність, з порушенням передбаченої земельним законодавством процедури, сформовані земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
Вказала, що вважає доведеним накладення спірних земельних ділянок на землі лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України". При цьому погодження на зміну цільового призначення, добровільну відмову чи згоду на вилучення або відведення зазначеної земельної ділянки у комунальну власність філія "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України" не надавала.
Позиція третьої особи обґрунтована положеннями ст. 6, 13, 14, 19 Конституції України, ст. 3, 19, 20, 55-57, 84, 116, 117, 122, 141, 142, 149, 156, 164 Земельного кодексу України, ст. 16, 17, 31, 45, 47, 48, 54 57 Лісового кодексу України, 391, 396 ЦК України, ст. 24 Закону України “Про державний земельний кадастр».
Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Третя особа в письмових поясненнях щодо заявлених позовних вимог зазначила, що відповідальність за якість робіт із землеустрою та відповідність технічної документації чинному законодавству, на основі якої вносяться відомості до Державного земельного кадастру несе розробник документації із землеустрою.
При передачі спірних земельних ділянок у комунальну власність Спаської сільської ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області Головне управління керувалось технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Суходільської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області, розробленою Львівським міськрайонним виробничим відділом Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру".
Обставини справи. Оцінювання доказів.
Предметом доказування у цій справі є встановлення обставин державної реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі, вчинення державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, формування земельної ділянки за рахунок земель державної власності лісогосподарського призначення.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області від 26.11.2020 № 5-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Спаській сільській раді Калуського району у комунальну власність передані земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 382,6985 га, які розташовані за межами населених пунктів Спаської територіальної громади, згідно з актом приймання- передачі земельних ділянок.
Згідно з актом приймання-передачі земельних ділянок від 26.11.2020 Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі -Управління) із земель державної вланості у комунальну власність Спаської сільської ради передані землі сільськогосподарського призначення, куди ввійшли 6 земельних ділянок, а саме: площею 1,2095 га (кадастровий номер 2624885901:01:001:0332), площею 2,7396 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0076), площею 2,3365 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0080), площею 3,0718 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0081), площею 22,4754 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0077) та площею 4,8984 га (кадастровий номер 2624885900:07:001:0078).
Відповідно до додатку до Акта під порядковим номером 13, 37, 38, 40-42 зазначені земельні ділянки з цільовим призначенням 16.00 Землі запасу. Підставою для державної реєстрації права комунальної власності на зазначені у додатку земельні ділянки за Спаською сільською радою є вищевказаний акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення та наказ Управління від 26.11.2020.
В подальшому державний реєстратор Брошнів-Осадської селищної ради Витвицька Т.І. прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), а саме:
- номер відомостей про речове право 40967675 від 06.03.2021,відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885900:07:001:0078 площею 4,8984 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 2311274926248.
- номер відомостей про речове право 40967608 від 06.03.2021, відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885900:07:001:0077 площею 22,4754 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 2311272326248.
- номер відомостей про речове право 40940984 від 06.03.2021, відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885900:07:001:0076 площею 2,7396 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 23100116926248.
- номер відомостей про речове право 57805615 від 28.11.2024, відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885901:01:001:0332 площею 1,2095 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 3054133526248.
- номер відомостей про речове право 57808423 від 02.12.2024, відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885900:07:001:0080 площею 2,3365 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 3054284426248.
- номер відомостей про речове право 57807601 від 02.12.2024, відповідно до якого внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 26240885900:07:001:0081 площею 3,0718 га, власник - Спаська сільська рада. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна - 3054241626248.
З моменту державної реєстрації вищевказані земельні ділянки перейшли у комунальну власність Спаської сільської ради.
Зазначені земельні ділянки сформовані за результатами інвентаризації земель, про що складена технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Суходільської
сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області (розробник - Львівський міжрайонний виробничий відділ Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру").
При формуванні вказаних земельних ділянок, як ділянок сільськогосподарського призначення у них частково були включені землі лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користування філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України" (Суходільське лісництво) та використовуються для ведення лісового господарства.
Відповідно до розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації №
85 від 07.02.1996 "Про надання в постійне користування земель лісового фонду" надано в постійне користування для ведення лісового господарства державним лісогосподарським підприємствам із земель запасу, які були в тимчасовому користуванні інших землекористувачів, земельні ділянки лісового фонду за межами населених пунктів згідно з додатком № 1.
Згідно з додатком № 1 до розпорядження облдержадміністрації № 85 від 07.02.1996 Брошнівському ДЛГ надано у постійне користування землі лісового фонду площею 30259 га.
Відповідно до проєкту організації і розвитку лісового господарства Брошнівського держлісгоспу від 1997 року та на підставі технічної документації з інвентаризації земель лісогосподарського призначення, яка проведена у 2020 році, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості щодо об'єкта нерухомого майна - земельну ділянку філії "Брошнівське лісове господарство" Суходільського лісництва лісогосподарського призначення з кадастровим номером 2624885900:07:001:0007 площею 3432,9605 га, власник - Івано-Франківська обласна державна адміністрація, постійний землекористувач - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (далі - ДСГП "Ліси України").
Як вбачається з інформації з Державного земельного кадастру зазначена земельна ділянка розташована на території Суходільської сільської ради, категорія земель - землі лісогосподарського призначення, цільове призначення - 09.01 для ведення лісового господарство і пов'язаних з ним послуг.
Відповідно до інформації філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України" № 7584/2.3 -024 від 28.10.2024 встановлено, що у процесі інвентаризації земель, у т.ч. сільськогосподарського призначення, які на цей час перебувають у комунальній власності Спаської сільської ради, остання не зверталась до філії "Брошнівське лісове господарство" щодо погодження меж таких земельних ділянок, а також встановлено факт накладки земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Спаської сільської ради на землі державної власності лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України", а саме:
- земельна ділянка комунальної власності площею 1,2095га (к.н.2624885901:01:001:0332) накладається на землі лісогосподарського призначення - квартал 13 виділ 1 (орієнтовна площа 0,20 га), квартал 13 виділ 2 (орієнтовна площа 0,02 га), квартал 13 виділ 3 (орієнтовна площа 0,59 га), квартал 13 виділ 8 (орієнтовна площа 0,04 га). Загальна площа накладки становить 0,85 га;
- земельна ділянка комунальної власності площею 2,7396га (к.н.2624885900:07:001:0076) накладається на землі лісогосподарського призначення квартал 9 виділ 1 (орієнтовна площа 0,42 га), квартал 9 виділ 3 (орієнтовна площа 0,28 га), квартал 9 виділ 4 (орієнтовна площа 0,36 га), квартал 9 виділ 6 (орієнтовна площа 0,22 га). Загальна площа накладки 1,28 га;
- земельна ділянка комунальної власності площею 2,3365га (к.н.2624885900:07:001:0080) накладається на землі лісогосподарського призначення квартал 7 виділ 9 (орієнтовна площа 0,36 га), квартал 7 виділ 11 (орієнтовна площа 0,29 га), квартал 7 виділ 15 (орієнтовна площа 0,90 га), квартал 7 виділ 18 (орієнтовна площа 0,07 га), квартал 8 виділ 7 (орієнтовна площа 0,51 га). Загальна площа накладки 2,13 га;
- земельна ділянка комунальної власності площею 3,0718 га (к.н.2624885900:07:001:0081) накладається на землі лісогосподарського призначення квартал 8 виділ 7 (орієнтовна площа 1,2 га), квартал 8 виділ 11 (орієнтовна площа 0,23 га), квартал 8 виділ 12 (орієнтовна площа 1,24 га), квартал 8 виділ 13 (орієнтовна площа 0,03 га). Загальна площа накладки 2,7 га;
- земельна ділянка комунальної власності площею 22,4754 га (к.н.2624885900:07:001:0077) накладається на землі лісогосподарського призначення квартал 9 виділ 3 (орієнтовна площа 1,24 га), квартал 9 виділ 7 (орієнтовна площа 0,27 га), квартал 9 виділ 13 (орієнтовна площа 0,20 га), квартал 9 виділ 18 (орієнтовна площа 0,66га), квартал 9 виділ 20 (орієнтовна площа 2,42 га), квартал 13 виділ 25 (орієнтовна площа 0,23га). Загальна площа накладки 5,02 га;
- земельна ділянка комунальної власності площею 4,8984 га (к.н.2624885900:07:001:0078) накладається на землі лісогосподарського призначення квартал 13 виділ 5 (орієнтовна площа 1,25 га), квартал 13 виділ 6 (орієнтовна площа 0,12 га). Загальна площа накладки 1,37 га.
Зазначене, підтверджується картою-схемою розташування спірних земельних ділянок комунальної власності на землі лісогосподарського призначення державної власності, а також викопіюваннями з матеріалів лісовпорядкування 2018 року, проведеному щодо Суходільського лісництва.
Відповідно до таксаційного опису кварталу 13 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н. 2624885901:01:001:0332 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 1 - пасовище, виділ 2 - 6 ялиці білої 4 ялини європейської, виділ 3 - пасовище, виділ 8 - 9 ялиці білої 1 ялини європейської.
Згідно з таксаційним описом кварталу 9 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н. 2624885900:07:001:0076 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 1 - озлд. берегозахисні лісові ділянки, виділ 3 - болото низинне, виділ 4 - 5 ялиці білої 5 ялини європейської, виділ 6 - незімкнуті лісові культури.
Відповідно до таксаційного опису кварталу 13 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н. 2624885900:07:001:0080 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 9 - лісові культури, виділ 11 - 6 ялини європейської 2 береза пухнаста 1 бук лісовий 1 ялиці білої, виділ 15 - рідколісся 5 ялини європейської 3 ялиці білої та бук лісовий, виділ 18 - 10 ялини європейської. Квартал 8 виділ 7 - лісові культури.
Згідно з таксаційним описом кварталу 8 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н. 2624885900:07:001:0081 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 1 - лісові культури, виділ 11 - незімкнуті лісові культури, виділ 12 - біогалявина, виділ 10 ялини європейської.
Відповідно до таксаційного опису кварталу 9 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н.2624885900:07:001:0077 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 3 - болото низинне, виділ 7 - рідколісся 10 ялини європейської, виділ 13 - лісові культури 10 ялини європейської, виділ 18 - біогалявина, виділ 20 - рідколісся 10 ялини європейської. Квартал 13 виділ 25 - пасовище.
Згідно з таксаційним описом кварталу 13 Суходільського лісництва земельна ділянка, яка передана у комунальну власність Спаської сільської ради к.н.2624885900:07:001:0078 частково накладається на землі лісогосподарського призначення та має наступні таксаційні характеристики: виділ 5 - пасовище, виділ 6 - 10 ялини європейської.
У вказаному вище листі також зазначено, що Філія не погоджувала вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення із державної власності та зміну їх цільового призначення.
Відповідно до додаткових пояснень вх.№ 2212/25 від 11.02.2025 Івано-Франківська обласна державна адміністрація також підтвердила, що не приймала рішень з питань надання добровільної відмови, згоди на вилучення, припинення права постійного користування філії "Брошнівське лісове господарство" ДП "Ліси України", відведення або зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.
Вказане стало підставою для звернення прокурора в інтересах Івано-Франківської обласної державної адміністрації до суду за захистом порушеного права шляхом подання позову про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (стаття 13 Конституції України).
Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави (стаття 14 Конституції України).
Згідно з ст. 55 Земельного кодексу України, до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Як зазначено у статті 5 Лісового кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.
Відповідно до частини першої статті 57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Статтями 7 та 8 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.
Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Лісового кодексу України, у комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності.
Як нормативно визначено статтями 45, 54 Лісового кодексу України, облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.
Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо, регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.
Відповідно до пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Відтак, земельні ділянки, що охоплені матеріалами лісовпорядкування державного підприємства на підставі відповідних рішень органів влади, можуть перебувати лише у державній власності, відтак їх передача до земель комунальної власності є неправомірною.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ст. 20 Земельного кодексу України).
У відповідності до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 31 Лісового кодексу України до відання обласної державної адміністрації у сфері лісових відносин належить надання земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, у постійне користування для ведення лісового господарства.
Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України (ст. 57 Лісового кодексу України).
Враховуючи викладене, правом приймати рішення щодо розпорядження земельними ділянками державної власності лісогосподарського призначення наділені обласні державні адміністрації.
Згідно з підпунктами, а) та в) п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин") землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
- що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
- природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.
Отже під час складання технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Спаської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області допущено включення в склад земельних ділянок з призначенням для особистого селянського господарства, земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності, що перебувають в постійному користуванні ДП "Ліси України" (філія Брошнівське лісове господарство"), що свідчить про те, що спірні земельні ділянки сформовані при інвентаризації земель з порушенням вимог законодавства.
Через неврахування матеріалів лісовпорядкування під час проведення робіт щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, безпідставно змінено категорію земель та протиправно зареєстровано як власність територіальної громади спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення державної власності.
Як правило, суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/1265/16).
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (аналогічні за змістом висновки наведені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16).
Статтею 373 Цивільного кодексу України визначено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається та здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною 1 ст. 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно із ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (стаття 387 Цивільного кодексу України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (стаття 391 Цивільного кодексу України, частина 2 статті 152 Земельного кодексу України).
Вказані способи захисту можна реалізувати шляхом подання віндикаційного та негаторного позовів відповідно.
Предметом віндикаційного позову є вимога власника, який не є фактичним володільцем індивідуально визначеного майна до особи, яка незаконно фактично володіє цим майном про повернення його з чужого незаконного володіння.
Разом з цим, негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Вказаний спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов'язані з позбавленням його володіння майном.
Заволодіння землями лісогосподарського призначення всупереч вимогам Земельного кодексу України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Перебування земельної ділянки у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства вказує на неможливість переходу права власності, крім випадків, передбачених у ст. 56 Земельного кодексу України, ст. 12 Лісового кодексу України.
Коли обставини справи безумовно вказують на неможливість виникнення права комунальної чи приватної власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення, зокрема тоді, коли вони перебувають у постійному користуванні спеціалізованого державного лісогосподарського підприємства та воля на її відчуження державою в особі уповноважених органів не виявлялась, способом захисту, що відповідає суті порушеного права держави, є подання негаторного позову.
У постанові Верховного Суду від 18.01.2023 № 369/10847/19 суд вказав, що зайняття земельних ділянок, зокрема шляхом часткового накладення, треба розглядати як таке, що не пов'язане із позбавленням власника його володіння цими ділянками. Тож у цьому випадку ефективним способом захисту право, яке позивач як власник земельних ділянок вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні належним йому майном.
Враховуючи, що уповноваженим органом державної виконавчої влади рішення про вилучення спірної земельної ділянки та передачу її у комунальну власність не приймалось, відтак право постійного користування та дійсного володільця земельною ділянкою до цього часу у законний спосіб не припинено, що вказує на те, що право комунальної власності на спірну ділянку у відповідача не виникло, тому ефективним способом захисту, спрямованим на усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - є негаторний позов, який можна заявити упродовж усього часу тривання порушення прав законного власника відповідних земельних ділянок.
Особа, за якою зареєстроване право власності на нерухоме майно, є його володільцем. У випадку незаконного, без відповідної правової підстави заволодіння нею таким майном, право власності (включаючи права володіння, користування та розпорядження) насправді і далі належатиме іншій особі - власникові.
Тому заволодіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на нього ще не означає, що такий володілець набув право власності (права володіння, користування та розпорядження) на це майно. Власник, якого незаконно, без відповідної правової підстави, позбавили володіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на це майно за іншою особою, не втрачає право володіння нерухомим майном. Така інша особа внаслідок державної реєстрації за нею права власності на нерухоме майно стає його фактичним володільцем (бо про неї є відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), але не набуває право володіння на відповідне майно, бо воно, будучи складовою права власності, і далі належить власникові.
У свою чергу, наявність зареєстрованого права власності перешкоджає належному володінню, розпорядженню та користуванню майном державної власності.
Відповідно до висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 19.01.2022 у справі № 363/2877/18, від 16.02.2022 у справі №363/669/17, від 18.01.2023 у справі №369/10847/19, зайняття земельних ділянок, зокрема, шляхом часткового накладання, треба розглядати як таке, що не є пов'язаним із позбавленням власника його володіння цим майном. У цьому випадку ефективним способом захисту права, яке позивач як власник земельних ділянок вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні належним йому майном. При цьому, негаторний позов можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідних земельних ділянок.
Враховуючи правовий висновок, викладений в постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 20.03.2024 у справі №731/264/23 та в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.05.2024 у справі №916/1750/22, колегія суддів у cправі №904/6886/23 в постанові від 21.01.2025 наголосила на тому, що з огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини часткового накладення спірної земельної ділянки на земельну ділянку лісогосподарського призначення, яка перебуває в постійному користуванні ДСГП "Ліси України", сама по собі позовна вимога про скасування судом державної реєстрації права комунальної власності Селищної Ради на спірну земельну ділянку в цілому, до складу якої входить земельна ділянка державної власності лісогосподарського призначення, є окремим належним та ефективним способом захисту прав держави, спрямований на відновлення первісного стану, що існував до відповідної (незаконної) державної реєстрації. Адже, скасування судом державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку, в подальшому, дозволяє ініціювати розроблення зацікавленими сторонами та затвердження технічної документації щодо поділу спірної земельної ділянки на дві окремі частини з урахуванням різного цільового призначення її частин та подальшої їх законної реєстрації як окремих об'єктів цивільних прав (сформованих земельних ділянок) в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
За змістом ч. 1 ст. 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
За приписами статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки і набуття нею статусу об'єкта цивільних прав пов'язується законодавством з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до частини 13 статті 79-1 Земельного кодексу України та частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Частиною 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
За визначенням, наведеним в п. 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав проводиться шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини 3 статті 26 вказаного Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Таким чином, для усунення перешкод власнику державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні спірною земельною ділянкою та відновлення становища, що існувало до порушення, необхідним є скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, що, у свою чергу, відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки.
При цьому, скасування державної реєстрації земельної ділянки призведе до припинення її існування як об'єкта цивільних прав, який був сформований незаконно.
З огляду на встановлені судом обставини справи, заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури обрав належний та ефективний спосіб захисту, оскільки задоволення вимог про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку забезпечить поновлення порушених прав та інтересів держави у сфері охорони та збереження земель лісогосподарського призначення.
В той же час, відповідач не позбавлений можливості провести інвентаризацію власних земель сільськогосподарського призначення та відповідно до законодавства сформувати земельну ділянку без включення у такі державних земель лісогосподарського призначення.
Щодо інших аргументів сторін суд зазначає, що вони були досліджені та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Трофимчук проти України" вказав, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін; Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").
Висновок суду.
За таких обставин позов належить до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 29 068 грн 80 коп. , що підтверджується платіжною інструкцією №42 від 14 січня 2025 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд враховуючи задоволення позовних вимог судовий збір в сумі 29 068 грн 80 коп. покладає на відповідача.
Керуючись статтями 8, 124 Конституції України, статтями 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
задовольнити позов Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Спаської сільської ради про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками.
1.Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 0,85 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885901:01:001:0332 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885901:01:001:0332 площею 1,2095 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 0,85 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885901:01:001:0332 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 1,2095 га з кадастровим номером 2624885901:01:001:0332, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 3054133526248, номер відомостей про речове право 57805615 від 28.11.2024.
2.Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 1,28 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0076 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0076 площею 2,7396 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 1,28 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0076 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 2,7396 га з кадастровим номером 2624885900:07:001:0076, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 2310016926248, номер відомостей про речове право 40940984 від 06.03.2021.
3.Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 5,02 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0077 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0077 площею 22,4754 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 5,02 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0077 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 22,4754 га з кадастровим номером 2624885900:07:001:0077, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 311272326248, номер відомостей про речове право 40967608 від 06.03.2021.
4.Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 1,37 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0078 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0078 площею 4,8984 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 1,37 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0078 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 4,8984 га з кадастровим номером 2624885900:07:001:0078, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 2311274926248, номер відомостей про речове право 40967675 від 06.03.2021.
5. Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 2,13 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0080 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0080 площею 2,3365 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 2,13 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0080 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 2,3365 га з кадастровим номером 2624885900:07:001:0080, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна3054284426248, номер відомостей про речове право 57808423 від 02.12.2024.
6. Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 2,7 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0081 шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0081 площею 3,0718 га з цільовим призначенням "16.00 землі сільськогосподарського призначення", виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру.
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 2,7 га, яка входить до земельної ділянки з кадастровим номером 2624885900:07:001:0081 шляхом скасування державної реєстрації права власності Спаської сільської ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 3,0718 га з кадастровим номером 2624885900:07:001:0081, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 3054241626248, номер відомостей про речове право 57807601 від 02.12.2024.
Стягнути з Спаської сільської ради, вул. Січових Стрільців, 79, с. Спас, Калуський район, Івано-Франківська область, 77624 (код 04355303) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури, Отримувач: Івано-Франківська обласна прокуратура, ЄДРПОУ 03530483; рахунок (IBAN)UA668201720343120001000003924, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку отримувача - МФО 820172) 29 068 грн ( двадцять дев"ять тисяч шістдесят вісім) 80 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 31.07.2025
Суддя Т.В. Максимів