Справа № 761/21873/25
Провадження № 3/761/4808/2025
30 липня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Трубніков А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Київського міського управління Департаменту внутрішньої безпеки НПУ, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Чернігівської області, Ічнянського району, с.Більмачівка, громадянина України, працюючого в ГУНП у м.Києві, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
28 травня 2025 року до Шевченківського районного суду м.Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 27.05.2025 року №60/2025 відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №761/21873/25, провадження 3/761/4808/2025).
Крім того, 28 травня 2025 року до Шевченківського районного суду м.Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 27.05.2025 року №62/2025 відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №761/21877/25, провадження 3/761/4809/2025).
Між тим, 28 травня 2025 року до Шевченківського районного суду м.Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 27.05.2025 року №61/2025 відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП (справа №761/21880/25, провадження 3/761/4810/2025).
Постановою Шевченківського районного суду м.Києва від 30.07.2025 року вказані кримінальні провадження було об'єднано у одне провадження.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №60/2025 від 27 травня 2025 року ОСОБА_1 наказом ГУНП у м.Києві від 07.11.2022 №28 о/с призначений на посаду оперуповноважений ГУНП у м.Києві з 07.11.2022 року. У відповідності до наказу ГУНП у м.Києві від 08.09.2023 №70 о/с, ОСОБА_1 на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», з 08.09.2023 був звільнений зі служби. ОСОБА_1 під час несення служби був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, при звільненні зі служби, підписаних ОСОБА_1 23.10.2022 та 08.09.2023 відповідно. Також, ним 08.09.2023 року було підписане Попередження, яким останній був ознайомлений про адміністративну або кримінальну відповідальність за неналежне виконання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». Таким чином ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 04.04.2025 о 12 год. 52 хв., без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №62/2025 від 27 травня 2025 року ОСОБА_1 наказом ГУНП у м.Києві від 07.11.2022 №28 о/с призначений на посаду оперуповноважений ГУНП у м.Києві з 07.11.2022 року. У відповідності до наказу ГУНП у м.Києві від 08.09.2023 №70 о/с, ОСОБА_1 на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», з 08.09.2023 був звільнений зі служби. ОСОБА_1 під час несення служби був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, при звільненні зі служби, підписаних ОСОБА_1 23.10.2022 та 08.09.2023 відповідно. Також, ним 08.09.2023 року було підписане Попередження, яким останній був ознайомлений про адміністративну або кримінальну відповідальність за неналежне виконання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». Таким чином ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 04.04.2025 о 13 год. 05 хв., без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 (після звільнення) рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №61/2025 від 27 травня 2025 року ОСОБА_1 наказом ГУНП у м.Києві від 07.11.2022 №28 о/с призначений на посаду оперуповноважений ГУНП у м.Києві з 07.11.2022 року. У відповідності до наказу ГУНП у м.Києві від 08.09.2023 №70 о/с, ОСОБА_1 на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», з 08.09.2023 був звільнений зі служби. ОСОБА_1 під час несення служби був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, при звільненні зі служби, підписаних ОСОБА_1 23.10.2022 та 08.09.2023 відповідно. Також, ним 08.09.2023 року було підписане Попередження, яким останній був ознайомлений про адміністративну або кримінальну відповідальність за неналежне виконання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». Таким чином ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме 04.04.2025, без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, визнав повністю.
Прокурор Дяченко В. підтримав висновки, викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Надав суду письмовий висновок, поданий в порядку ст. 250 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання, без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до наказу ГУНП у м.Києві від 08.09.2023 №70 о/с, ОСОБА_1 на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», з 08.09.2023 був звільнений зі служби. ОСОБА_1 під час несення служби був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, при звільненні зі служби, підписаних ОСОБА_1 23.10.2022 та 08.09.2023 відповідно. Також, ним 08.09.2023 року було підписане Попередження, яким останній був ознайомлений про адміністративну або кримінальну відповідальність за неналежне виконання вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з п.а ч.2 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час. Також Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Також останніми установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування лише 04.04.2025, а отже не своєчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого розповсюджується дія Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі до 31.01.2024. Тобто упродовж періоду часу з 00:00 годин 12.10.2023 по 23:59 годин 31.01.2024 ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті. Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, лише 04.04.2025, а отже не своєчасно.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Обставин, що обтяжували чи пом'якшували б відповідальність ОСОБА_1 за вчинення вказаного правопорушення судом не встановлено.
Разом з цим, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення трьох правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд вважає за необхідне призначити йому покарання у вигляді штрафу в межах санкції зазначеної вище статті.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 33, 36, 172-6, 283-285, 287-291 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП (№ 608 від 13 червня 2024 року).
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи правопорушника або за місцезнаходженням його майна у порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП.
Постанова суду підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя Андрій Трубніков