Ухвала від 23.07.2025 по справі 210/4347/25

УХВАЛА

іменем України

Справа № 210/4347/25

Провадження № 1-кп/210/572/25

23 липня 2025 року Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

з участю прокурора ОСОБА_3

з участю адвоката ОСОБА_4

з участю підозрюваної ОСОБА_5

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Кривому Розі матеріали кримінального провадження № 12022041230000472 відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу, громадянина України, освіта вища, заступник директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради, раніше не судимий, прож. АДРЕСА_1 ,

у скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 ч.2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Обвинувачений ОСОБА_5 , згідно з розпорядження Криворізького міського голови № 424-к від 17.09.2018, переведений з 18.09.2018 з посади начальника відділу благоустрою управління благоустрою та дорожньо-мостового господарства департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради на посаду заступника директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, який розташований за адресою: м. Кривий Ріг, Металургійний район, площа Молодіжна буд.1 (далі ДРІМ ВК КМР). Вказану посаду ОСОБА_5 обіймає з 18.09.2018 по теперішній час.

Права та обов'язки заступника директора ДРІМ ВК КМР закріплені в посадовій інструкції затвердженої 03.09.2018 директором Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради.

Посадова інструкція заступника директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради складається з п'яти розділів.

Відповідно до Розділу І «Загальні положення»

п.1.1. Заступник директора Департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування і належить до категорії керівників.

п. 1.5. У своїй діяльності заступник директора департаменту керується Конституцією України та законами України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів, антикорупційним законодавством, законодавчими актами та нормативними документами, розпорядженнями голови обласної адміністрації, міського голови, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, чинними нормативно-правовими документами, що стосуються системи управління якістю та інформаційною безпекою, Інструкцією з діловодства в органах місцевого самоврядування, Регламентом Криворізької міської ради, виконавчого комітету Криворізької міської ради, Положенням про Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради та цією посадовою інструкцією.

Відповідно до Розділу ІІ «Основні завдання та обов'язки»

п.2.1. Для забезпечення виконання основних завдань заступник директора департаменту:

-координує та спрямовує роботу структурних підрозділів департаменту;

-координує роботу підпорядкованих департаменту комунальних підприємств;

-бере участь у залученні на конкурсних засадах суб'єктів господарювання та фізичних осіб-підприємців до управління житловим фондом;

-здійснює контроль за роботою тендерного комітету департаменту процедурами закупівель товарів, робіт і послуг за державні (міські) кошти цільовим використанням коштів субвенцій державного і міського бюджету.

п.2.4. координує роботу щодо укладання договорів та виконання їх умов.

п.2.10. підписує акти виконаних робіт (послуг), придбання товарів за попереднім погодженням з начальниками структурних підрозділів департаменту, виправлення помилок та видачу дублікатів на право власності квартир та інше.

п.2.13. У разі відсутності директора департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради виконує його обов'язки, здійснює керівництво діяльністю департаментом.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді заступника директора департаменту розвитку та інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, постійно здійснював та здійснює функції пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до ч. 3 ст.18 КК України був та є службовою особою.

Так, 17.10.2019, в денний час доби, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, знаходячись у приміщенні Департаменту розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 03364234), що за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 , як виконавцем, та Департаментом розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради, в особі директора ОСОБА_7 (матеріали щодо останнього згідно постанови прокурора виділені в окреме кримінальне провадження № 1202504123000294 від 20.01.2025 та з обвинувальним актом за ознаками ч.2 ст.367 КК України направлені до суду), як замовником, укладено договір № 662-Т, предметом якого є надання послуг: 45110000-1 руйнування та знесення будівель і земляні роботи (утримання кладовищ) на території м. Кривого Рогу, а саме: Тернівський район (Північного ГЗК (нове), Ново-Краматорівка, Ново-Іванівське (нове),Північного ГЗ (старе), Божедарівка, Божедарівське, с.Веселі Терни, Коломоївка, с.Горького, Романівка, Краматорівка, Ново-Іванівське, Гвардійське, Тернівське), Покровський район (Бажанове, Соколовське, Верабівське), Саксаганський район (Диконське, Західне), Довгинцівський район (Суворівське, Центральне, Травневе, Північно-Довгинцівське, Південно-Довгинцівське), Металургійний район (Коксохімічне), Центрально-міський район (Широківське, Криворізьке, КДЗ, Ново-Парадівське, Зелено-Гаївське, Всебратське (старе), Всебратське (нове), Рахманівське), Інгулецький район (Південного ГЗК (нове), Візирка, Південного ГЗК (старе) на загальну суму 2 976 276,70 гривень.

Відповідно до п. 1.1. вказаного договору виконавець, тобто ФОП ОСОБА_6 зобов'язується у 2019 році надати замовнику послуги 45110000-1 руйнування та знесення будівель і земляні роботи (утримання кладовищ), згідно калькуляції з розрахунком договірної ціни, яка є додатком до даного договору та згідно переліку кладовищ, а замовник їх прийняти відповідно до умов договору.

Замовник, згідно п. 6.1.1 вищевказаного договору, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за наданні послуги з утримання кладовищ, а також, відповідно до п. 6.1.2 вищевказаного договору, приймати надані послуги з утримання кладовищ, згідно з актом наданих послуг, а також, відповідно до п. 6.1.3 вищевказаного договору, здійснювати контроль за правильністю та повнотою виконання зобов'язань у рамках цього договору.

Крім того, замовник, відповідно до п. 6.2. вищевказаного договору, має право достроково розірвати цей договір в односторонньому порядку у разі відмови виконавця від виконання умов договору або не виконання зобов'язань виконавцем. Крім цього, замовник, відповідно до п. 6.2.2. вищевказаного договору, має право здійснювати контроль за правильністю та повнотою виконання зобов'язань у рамках цього договору, та відповідно до п. 6.2.5 вищевказаного договору відмовитись від прийняття, якщо якість наданих послуг не відповідає умовам договору і вимагати від виконавця відшкодування збитків, якщо вони виникли внаслідок не виконання або неналежного виконання виконавцем взятих на себе зобов'язань

Приписами ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України встановлено, що контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Відповідно до п. 6.4.2. ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» встановлено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконанні роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів, застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в), і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3).

Згідно наказу Мінрегіонбуду України від 04.12.2009 № 554 акти виконаних робіт форми КБ-2в є первинними звітними документами у будівництві, що відображають вартість та обсяги робіт. Згідно п.8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» від 16.07.1999 року №996-ХІУ, особи, що підписують первинні документи, несуть відповідальність за недостовірність відображення даних у первинних документах бухгалтерського обліку.

ОСОБА_5 , підозрюється в тому, що він період часу з 22.11.2019 по 19.12.2019, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, знаходячись на робочому місці, тобто в приміщенні виконкому Криворізької міської ради, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, будучи службовою особою, тобто заступником директором департаменту розвитку та інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради, діючи в порушення вимог та приписів вищевказаних нормативних актів, посадової інструкції та чинного законодавства, а також умов договору № 662-Т від 17.10.2019, маючи реальну можливість діяти відповідно до їх вимог, проявляючи службову недбалість, тобто неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був та міг їх передбачити, не перевіривши самостійно або шляхом залучення фахівців відповідність фактично виконаних обсягів наданих послуг проектно-кошторисній документації, тобто не здійснивши належний контроль за дотриманням умов договору та фактично наданими послугам, підписав від імені департаменту розвитку та інфраструктури міста виконкому Криворізької міської Ради та скріпив відтиском мокрої печатки очолюваного ним установи, як замовника, ряд офіційних документів, а саме акти № 2 від 22.11.2019, № 4 від 19.12.2019 до договору № 662-Т від 17.10.2019, в яких виконавцем було зазначено об'єми виконаних робіт, що не відповідають об'єктивній дійсності, тобто фактичним об'ємам виконаних робіт, а саме вимогам ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, що полягає у наступному.

Так, при визначені вартості робіт, за допомогою програмного комплексу АВК-5 (редакція 3.4.2*), загальна вартість виконаних робіт складається з прямих витрат (вартість матеріалів, виробів, конструкцій; заробітна плата, вартість експлуатації машин, заробітна плата робітників, що обслуговують машини), загальновиробничих витрат, прибутку, адміністративних витрат, податку на додану вартість (або без податку), але, в супереч об'єктивній дійсності, виконавцем, тобто службовими особами ТОВ «Авто Послуга КР» було вказано в вищезазначених актах лише ціну одиниці виміру послуги, загальну вартість послуги, вартість з ПДВ (без ПДВ), як враховані (чи не враховані) загальновиробничі витрати, крім того зазначив в актах найменування роботи в одиницях виміру (куб.м, кв.м, од.), що не відповідають найменуванню роботи в одиницях виміру в програмному комплексі АВК-5 в пункті «навантаження сміття механізованим способом», зазначивши в актах об'єм в куб.м, хоча згідно програмного комплексу АВК-5 - повинно бути зазначено в тонах.

При зіставлені робіт (послуг) в актах з програмним комплексом невідповідність робіт одиницям виміру переважає в загальному переліку робіт, крім того, слід зазначити, що в програмному комплексі АВК-5 докладний склад робіт по кожній позиції, тоді як в наданих актах склад роботи по позиції відсутній, в позиції по акту: згрібання скошеної трави; відповідно до програмного комплексу АВК-5: склад даної позиції наступний: згрібання скошеної трави граблями, перенесення трави на відстань до 30 м з укладанням в копиці, при підрахунку сміття, опалого листя, очищення території, тощо з куб.м в тони за основу прийнято довідкові дані: 1куб.м твердих побутових відходів дорівнює 0,18-0,25 т. при розрахунку за основу прийнято максимальну вагу, тобто 0,25т.

Таким чином, встановлена невідповідність актів вимогам ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, фактична вартість проведених робіт за договором № 662-Т від 17.10.2019, укладеного між Департаментом розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради та ФОП ОСОБА_6 , предметом яких є «Утримання кладовищ» в м. Кривий Ріг з розрахунком програмного комплексу «АВК» до вимог ДСТУ 2013, орієнтовно складає - 1 343 207 , 78 гривень (один мільйон триста сорок три тисячі двісті сім гривень, 78 коп.) різниця між даними відображеними в актах №1-4 та калькуляції до договору № 662-Т від 31.09.2019 укладеного між Департаментом розвитку інфраструктури міста виконавчого комітету Криворізької міської ради та ФОП ОСОБА_6 предметом яких є «Утримання кладовищ» в м. Кривий Ріг та вартістю згідно програмного комплексу «АВК» до вимог ДСТУ 2013 складає: 1 633 068,92 грн.

Після чого, акти: № 2 від 22.11.2019, № 4 від 19.12.2019 до договору № 662-Т від 17.10.201 були надані до управління Державної казначейської служби України у м. Кривому Розі для здійснення оплати на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_6 , № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «Приватбанк» м. Кривий Ріг

Так, службовими особами Управління Державної казначейської служби України у м. Кривий Ріг, на підставі актів виконання послуг, що мали всі необхідні реквізити і підтверджували факт, що має юридичне значення та ззовні оформлені правильно, було перераховано на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_6 , № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ «Приватбанк» м. Кривий Ріг, за договором № 662-Т від 17.10.2019 предметом якого є надання послуг: 45110000-1 руйнування та знесення будівель і земляні роботи (утримання кладовищ) на території м. Кривого Рогу, бюджетні грошові кошти в сумі 2 976 276,70 гривень, з яких 1 633 068,92 гривень є зайво перераховані.

Отже, встановлено завищення вартості виконаних робіт за договором № 662-Т від 17.10.2019 року укладеним між Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 03364234) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_6 (ЄДРПОУ 3062316290), предметом якого було надання послуг: 45110000-1 руйнування та знесення будівель і земляні роботи (утримання кладовищ), окремо: № 1 від 01.11.2019, № 3 від 05.12.2019, з урахуванням висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3491-20 від 24.09.2020 та висновку аналітичного (кошторисного) дослідження інженера проектувальника ОСОБА_8 від 23.12.2024 (акти № 2, № 4), документально підтверджується у сумі 896 131,71 грн, за актами № 2 від 22.11.2019 та № 4 від 19.12.2019, з урахуванням висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3491-20 від 24.09.2020 та висновку аналітичного (кошторисного) дослідження інженера проектувальника ОСОБА_8 від 23.12.2024 (акти № 2, № 4), документально підтверджується у сумі 736 937,21 грн.

Зайве перерахування бюджетних коштів за договором № 662-Т від 17.10.2019 року укладеним між Департаментом розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 03364234) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_6 (ЄДРПОУ 3062316290), предметом якого було надання послуг: 45110000-1 руйнування та знесення будівель і земляні роботи (утримання кладовищ), окремо: за актами № 1 від 01.11.2019 та № 3 від 05.12.2019, з урахуванням висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3491-20 від 24.09.2020 та висновку аналітичного (кошторисного) дослідження інженера проектувальника ОСОБА_8 від 23.12.2024 (акти № 1, № 3), документально підтверджується у сумі 896 131,71 грн, за актами № 2 від 22.11.2019 та № 4 від 19.12.2019, з урахуванням висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3491-20 від 24.09.2020 та висновку аналітичного (кошторисного) дослідження інженера проектувальника ОСОБА_8 від 23.12.2024 (акти № 2, № 4), документально підтверджується у сумі 736 937,21 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, спричинив державі в особі територіальної громади м. Кривого рогу майнову шкоду на загальну суму 736 937,21 грн, що складає 767 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, встановлених діючим законодавством України на час скоєння злочину, що згідно п.4 примітки до ст. 364 КК України, вважається тяжкими наслідками.

Органом досудового розслідування дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України за ознаками службової недбалості, тобто неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків через не сумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідків охоронюваних законом громадським інтересам.

Адвокат подав до суду клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності в порядку ст.. 49 КК України.

Судом поставлено на обговорення вказане клопотання.

Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав вказане клопотання та просив суд його задовольнити.

Прокурор у вирішенні даного питання покладався на розсуд суду.

Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч.7 ст.284 КПК України, закриття кримінального провадження або ухвалення вироку з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої цієї статті, не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.

Санкція частини 2 статті 367 КК України передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;

ОСОБА_5 вчинив діяння, передбачене ч.2 ст.367 КК України, яке відповідно до ст.12 КК України є нетяжким злочином, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що підозрюваного ОСОБА_5 на підставі ст.49 КК України слід звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення нетяжкого злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження щодо нього закрити.

Керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 284 ч.2 п.1, 285, 286 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 367 КК України в зв'язку із закінченням строків давності .

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 - закрити.

Матеріали кримінального провадження № 12022041230000472 - залишити в матеріалах справи.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення.

Суддя ОСОБА_1