31 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1650/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна" до Чернівецької митниці про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна" (позивач) до Чернівецької митниці (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької митниці Держмитслужби щодо класифікації товарів за № 23UA40802000020-KT від 07.11.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 27.01.2023 між GTS Trading AG як Продавцем та ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" було укладено Контракт на постачання та доставку нафтопродуктів № 038, предметом якого згідно п.1.1. є обов'язок Продавця продати, а Покупця купити нафтопродукти, надалі іменований "Товар" в кількості +/- 10 % до 27 січня 2024 року. На підставі контракту та доповнення №9 до нього від 06.09.2023 року позивачем 07.11.2023 було подано до Чернівецької митниці електронну митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA408020/2023/068287 (MRN 23UA408020068287U2). В графі 33 декларації вказаний код товару - 38140090 (Розчинник складний органічний, на основі метанолу. Склад: суміш метил-трет-бутилового етеру - 53,10 мас.% (в основі як компонент, що переважає масою); метанолу - 46,57 мас. %; толуолу - 0,11 мас. %; ізобутанолу - 0,22 мас.%, густина за температури +15 град. С становить 772,9 кг/м3. Об'єм вантажу при +15 град. С складає 29,784 тис. літрів.» - загальною вагою 23020 кг, фактурною вартістю 19797, 20 EUR.).
За результатами розгляду поданої митної декларації №UA209140.2022.074882 та доданих до неї документів, Чернівецькою митницею винесено оскаржуване рішення щодо класифікації товарів за №23UA40802000020-KT від 07.11.2023. Згідно вказаного рішення задекларований товар в ЕМД типу UA408020/2023/068287 (MRN 23UA408020068287U2) класифіковано в іншій товарній підкатегорії УКТ ЗЕД, а саме - 3811190000 (ставка ввізного мита - 3%, ставка акцизного податку - 213,5 EUR за 1 тис. л 15*) та являє собою товар: продукт з комерційною назвою “Solvent complex PROF-2» з вмістом антидетаноційних компонентів. Рухлива безбарвна рідина з вмістом метил-тред-бутилового етеру 53,10 мас.% (в основі як компонент, що переважає масою); метанолу - 46,57 мас. %; толуолу - 0,11 мас. %; ізо-бутанолу - 0,22 мас.%; густина за температури +15 град. С становить 772,9 кг/м3. Метил-тред-бутиловий етер, метанол, ізо-бутанол та толуол можуть використовуватись у бензинових моторних в якості компонентів, що підвищують октанове число (антидетонаторів). Із оскаржуваним рішенням, позивач не погоджується, посилаючись на те, що висновок СЛЕД не може бути прийнятий до уваги для встановлення коду УКТЗЕД спірного товару.
Ухвалою суду від 29.04.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позову заяву, в якому зазначив, Чернівецькою митницею отримано лист УСБУ в Чернівецькій області №75/5/6/4-4169 щодо можливих порушень митного законодавства з боку ТОВ "ГТС Трейдінг Україна". Службовою запискою відділу внутрішньої безпеки Чернівецької митниці від 07.11.2023 №7.2-25/150 проінформовано про необхідність вжиття заходів з перевірки відповідності заявленого коду та опису товару в ЕМД №UA408020/2023/068287.
Відповідно до вказаної службової записки різниця в сумах митних платежів з урахуванням прийнятого рішення від 07.11.2023 №KT-UA408000-0020-2023 складає 324 035,66 грн. в т.ч. мито - 23 809,92 грн., акциз - 246 219,80 грн., ПДВ - 54 005,94грн. Вказував, що із відповіді ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" від 08.11.2023 №08/11-1 на лист Чернівецької митниці від 08.11.2023 №7.2-20-01-14/2549 встановлено, що при заповненні графи №31 ЕМД декларант керувався експортною декларацією країни відправлення та висновком СДЕД, код товару (графо №33 ЕМД) взято із експортної декларації вантажовідправника. Декларантом при заповнені графи ЕМД №31 (опис товару) була допущена технічна помилка "Розчинник складний на основі метанолу" вказано помилково, вірне формулювання "Розчинник складний на основі метил-трет-бутиловий етер". Отже, на думку відповідача, громадянин України ОСОБА_1 - директор ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" заявив в митній декларації (графа ЕМД №31) недостовірний опис товару необхідний для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та в графі №33 ЕМД - невірний код товару за УКТЗЕД, з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів. Зазначені дії містили ознаки порушення митних правил, передбаченого ст.485 Митного кодексу України.
У зв'язку із цим, був складений протокол про порушення митних правил №1190/40800/23 від 10.11.2023 щодо ОСОБА_1 . Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівців від 31січня 2024 року №725/10456/23 провадження у справі про порушення митних правил №1190/40800/23 за ст.485 МК України щодо ОСОБА_1 закрито за відсутністю в його діях складу правопорушення. Натомість, постановою Чернівецького апеляційного суду від 26.02.2024 №725/10456/23 апеляційну скаргу начальника Чернівецької митниці Герасимова Ю. задоволено. Постанова Першотравневого районного суду м. Чернівців від 31 січня 2024 року у справі про порушення митних правил за ст.485 МК України щодо ОСОБА_1 скасована і постановлена нова постанову. Визнано винуватим ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України і накладено на нього стягнення у виді сплати штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 324 035 грн. 66 коп.
Ухвалою суду від 05.06.2024 в задоволенні клопотання представника Чернівецької митниці про розгляд справи за розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін, - відмовлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Згідно даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна" (повне найменування іноземною мовою: LIMITED LIABILITY COMPANY "GTS TRADING UKRAINE", скорочене найменування іноземною мовою: LLC "GTS TRADING UKRAINE" ) (місто Київ, вул.Ступки Богдана, будинок 3, офіс 7, приміщення 1, місто Київ, 01001, код ЄДРПОУ 44744228).
Види діяльності КВЕД: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний);
46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами;
46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами;
46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;
47.30 Роздрібна торгівля пальним.
27.01.2023 між GTS Trading AG як Продавцем та ТОВ "ГТС Трейдінг Україна", як Покупцем було укладено Контракт на постачання та доставку нафтопродуктів №038, предметом якого згідно п.1.1. є обов'язок Продавця продати, а Покупця купити нафтопродукти, надалі іменований "Товар"в кількості +/- 10 % до 27 січня 2024 року.
Згідно п. 1.2. Контракту орієнтовна вартість Контракту дорівнює сумованої вартості товару, що поставляється у відповідність до відповідних додаткових угод.
Відповідно до п. 4.1 Контракту нафтопродукти, вид і номенклатура якого, узгоджується у відповідних додаткових угодах, які є невід'ємною частиною цього контракту.
Пунктом 5.1 Контракту передбачено, що Покупець надішле повне замовлення за 1 робочий день до завантаження з деталями вантажівки та водія, деталями одержувача/вантажоодержувача та місцем розвантаження.
27.01.2023 між GTS Trading AG як Продавцем та ТОВ "ГТС Трейдінг Україна", як Покупцем було укладено додаткову угоду якість: товар Solvent Complex prof -2/ кількість товару:25 т +/-10%. Строк поставки товару: до 31 жовтня 2023. Ціна товару:860євро/тона. Строк оплати: 01.01.2024. Умови поставки товару: FCA Malaszewicze Duze, Poland на транспортні засоби покупця згідно Інкотермс-2010. Походження товару: Польща (ЄС). Виробник товару: LTC Trade Sp.zo.o (Poland).
07.11.2023 позивачем було подано до Чернівецької митниці (далі - Відповідач) електронну митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA408020/2023/068287 (MRN 23UA408020068287U2).
В графі 33 декларації вказаний код товару - 38140090 (Розчинник складний органічний, на основі метанолу. Склад: суміш метил-трет-бутилового етеру - 53,10 мас.% (в основі як компонент, що переважає масою); метанолу - 46,57 мас. %; толуолу - 0,11 мас. %; ізо-бутанолу - 0,22 мас.%, густина за температури +15 град. С становить 772,9 кг/м3. Об'єм вантажу при +15 град. С складає 29,784 тис. літрів.» - загальною вагою 23020 кг, фактурною вартістю 19797, 20 EUR.).
Рішенням Чернівецької митниці Держмитслужби щодо класифікації товарів за №23UA40802000020-KT від 07.11.2023 року заявлений товар класифіковано в товарній підкатегорії 3811190000 згідно УКТЗЕД.
Листом від 08.11.2023 №08/11-1 позивачем повідомлено відповідача про те, що при заповненні графи №31 в ЕМД декларант керувався експортною декларацією країни відправлення та висновком СЛЕД №142000-3104-0420 від 27.10.2023. При заповненні графи №33 в ЕМД код товару - 38140090 було взято з експортної декларації вантажовідправника Leki Traide Company S.R.O. (Чеська Республіка). Товар, який експортується відповідає всім нормам та правилам Європейського Союзу, членом якого прагне стати Україна.
Декларантом при заповненні графи МД №31 (опис товару) була допущена технічна помилка "Розчинник складний органічний на основі метанолу" вказано помилково, вірне формулювання "Розчинник складний органічний на основі метил-трет-бутиловий етер".
Повідомлено, що згідно абз.3 п. 12 висновку СЛЕД №142000-3104-0420 від 27.10.2023 за визначеним хімічним складом надана на дослідження проба не є нафтопродуктом, паливом моторним альтернативним, паливом моторним сумішевим. У той же час виявлені у складі проби метил-трет-бутиловий етер, метанол, ізо-бутанол та толуол можуть використовуватись у бензинових моторних, що підвищують октанове число (антидетонаторів). Разом з цим, товариство звертало увагу на те, що даний товар експортувався для виготовлення розчинників лакофарбних робіт та для виготовлення розчинників складових широкого спектру дії.
Вважаючи рішення Чернівецької митниці Держмитслужби щодо класифікації товарів за № 23UA40802000020-KT від 07.11.2023 року протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Правовідносини щодо митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, справлянням митних платежів регулюються положеннями Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495-VI (далі - МК України), з наступними змінами та доповненнями.
За визначеннями, наведеними у пунктах 23 та 24 частини першої статті 4 МК України, митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Статтею 246 МК України встановлено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи (частини перша - третя статті 318 МК України).
Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (частина перша статті 248 МК України).
Митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії (частина п'ята статті 255 МК України).
Відповідно до статті 67 МК України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.
Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Згідно з положеннями статті 68 МК України ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ведення УКТ ЗЕД передбачає: 1) відстеження та облік змін і доповнень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів, пояснень та інших рішень щодо її тлумачення, що приймаються Всесвітньою митною організацією; 2) підготовку пропозицій щодо внесення змін до УКТ ЗЕД; 3) деталізацію УКТ ЗЕД на національному рівні та введення додаткових одиниць виміру; 4) забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів; 5) прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках; 6) розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування; 7) своєчасне ознайомлення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності з рішеннями та інформацією (крім тих, що є конфіденційними) щодо питань класифікації товарів та про застосування УКТ ЗЕД; 8) здійснення інших функцій, необхідних для ведення УКТ ЗЕД.
Частиною першою статті 69 МК України передбачено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Судом встановлено, що 07.11.2023 на виконання умов контракту №038 від 27.01.2023 та доповнення №9 до нього від 06.09.2023 позивачем до Чернівецької митниці подано до митного оформлення електронну митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA408020/2023/068287 (MRN 23UA408020068287U2), в якій в графі 33 зазначено про імпорт товару за кодом УКТЗЕД 38140090 (Розчинник складний органічний, на основі метанолу. Склад: суміш метил-трет-бутилового етеру - 53,10 мас.% (в основі як компонент, що переважає масою); метанолу - 46,57 мас. %; толуолу - 0,11 мас. %; ізо-бутанолу - 0,22 мас.%, густина за температури +15 град. С становить 772,9 кг/м3. Об'єм вантажу при +15 град. С складає 29,784 тис. літрів.» - загальною вагою 23020 кг, фактурною вартістю 19797, 20 EUR.).
Частиною другою статті 69 МК України визначено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №650 (надалі Порядок № 650), визначає порядок роботи спеціалізованого підрозділу митного органу з питань класифікації товарів (далі Підрозділ), підрозділу митного оформлення (далі ПМО), підрозділу митних компетенцій митного органу під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття рішень щодо класифікації товарів, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТ ЗЕД).
Відповідно до пункту 2 Розділу 1 Порядку № 650 класифікація товару визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України Про Митний тариф України (далі Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику відповідно до вимог Митного кодексу України (далі Кодекс), до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення; контроль правильності класифікації товарів перевірка відповідності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення або після них; рішення щодо класифікації товарів (далі Рішення) рішення митного органу, яке приймається за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Частиною четвертою статті 69 МК України визначено, що у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Водночас частиною п'ятою статті 69 Митного кодексу України передбачено, що для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Для цілей митного оформлення класифікація товарів здійснюється згідно з вимогами УКТ ЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України Про Митний тариф України, з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.
Відповідно до розділу VI Продукції хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості групи 38 Різноманітна хімічна продукція включається товарна підпозиція 3811 Антидетонатори, антиоксиданти, iнгiбiтори смолоутворення, загусники, антикорозiйнi препарати та інші готовi присадки, добавки для нафтопродуктiв (включаючи бензин) або для iнших рiдин, які використовують з тiєю самою метою, що і нафтопродукти, до якої входять із кодом 3811900000.
Відповідно до Пояснень до товарної позиції 3811, препарати цієї товарної позиції являють собою присадки до нафтопродуктів чи інших рідких продуктів, які використовують з тією самою метою для надання цим продуктам бажаних властивостей, їх підсилення або для усунення або зменшення небажаних властивостей. (2) Присадки до бензину (моторного бензину). До них відносяться: антидетонатори, що підвищують стійкість різних видів пального до передчасного запалювання і таким чином запобігають детонації. Зазвичай їх основою є тетраетилсвинець чи тетраметилсвинець, а також містять, наприклад, 1,2-диброметан чи монохлорнафталін. До цієї товарної позиції не включаються шлами етилованої антидетонаційної суміші, яка одержана із баків-сховищ етилованої антидетонаційної суміші та які складаються по суті із свинцю, сполук свинцю та оксиду заліза (товарна позиція 2620).
Відповідно до пояснень Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 №543, товарна позиція 3814 деталізована на такі товарні підпозиції (шестизначні товарні групування з одним дефісом):
3814 00 Розчинники та розріджувачі складні органічні, в інших товарних позиціях не зазначені; готові суміші для видалення фарб або лаків:
3814 00 10 00 - на основі бутилацетату
3814 00 90 - інші:
- на основі ацетону, ксилолу, толуолу, етилцелозольву, сольвентів; уайт-спіриту, етанолу:
3814 00 90 11 - що використовуються для промислового складання моторних транспортних засобів
3814 00 90 19 - інші
3814 00 90 90 - інші.
Згідно Пояснень (Розділ VI) до товарної позиції 3814 включаються органічні розчинники та розріджувачі (з вмістом або без вмісту 70 мас. % чи більше нафтових фракцій) за умови, що вони не є окремими сполуками визначеного хімічного складу і в іншому місці не зазначені. Вони являють собою більш-менш леткі рідини, що використовуються, серед іншого, у виробництві лаків і фарб або як суміші, що видаляють жир, для частин машин і т. д.
Приклади продуктів, що включаються до цієї товарної позиції:
(1) Суміші ацетону, метилацетату та метанолу і суміші етилацетату, бутилового спирту та толуолу.
(2) Суміші, що видаляють жир, для частин машин і т. д., які складаються із суміші таких речовин:
(i) уайт-спіриту з трихлоретиленом; або
(ii) петролейного ефіру з хлорованими продуктами і ксилолом.
До цієї товарної позиції включаються також суміші для видалення фарб чи лаків, що складаються з вищезазначених сумішей з добавками невеликої кількості парафіну (щоб зменшити випаровування розчинника), емульгаторів, гелеутворювачів і т. д.
До цієї товарної позиції не включаються: (a) окремі розчинники чи розріджувачі визначеного хімічного складу (зазвичай група 29) і складні продукти, використовувані як розчинники або розріджувачі, але включаються до більш конкретної товарної позиції УКТЗЕД, наприклад, сольвент-нафта (товарна позиція 2707), уайт-спірит (товарна позиція 2710), живичний, з деревини (осмолу) чи сульфатний скипидар (товарна позиція 3805); олії, одержані з деревного дьогтю (товарна позиція 3807), неорганічні складні розчинники (зазвичай товарна позиція 3824); (b) розчинники для видалення лаків для нігтів, розфасовані для роздрібної торгівлі (товарна позиція 3304).
Виходячи з вищевикладеного, класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД та характеристик товару, визначальних для його класифікації, які встановлюються за результатами опрацювання достовірної документації про товар.
Згідно з частиною 12 статті 356 МК України достовірною техніко-технологічною документацією вважаються офіційно видані книги, державні та галузеві стандарти, технічні умови, специфікації, каталоги, креслення і паспортні дані на виріб виробника.
Отже, класифікація повинна базуватися на об'єктивному описі складу товарів (виробів) та їх кінцевому використанні. Водночас, суд звертає увагу, що використання не є критерієм класифікації, беручи до уваги, що суміші промислових хімічних речовин, як в нашому випадку, замовляються як препарати для конкретного використання.
Таким чином, на підставі ч. 12 ст. 356 МК України, при класифікації товарів, Декларант, в першу чергу, має опиратися на відомості, надані виробником відповідного товару. При поданні митної декларації, позивачем також додано наступні документи: commercial invoice № 1019L-1 від 04.10.2023, invoice-proforma 1019L-1 від 30.08.2023, CMR №416 від 04.10.2023, сертифікат про походження товару №909150 від 10.10.2023, висновок СЛЕД №142000-3104-0420 від 27.10.2023, Passport of product No. 54/8 від 04.10.2023.
У відповідності до даних документів від відправника фірми LEKI TRAIDE COMPANY s.r.o. (Vodickova 791/41, 110 00, Praha 1) на адресу ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" (код ЄДРПОУ 44744228) на умовах поставки «FCA MALASZEWICZE DUZE» транспортним засобом р.н. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 надійшов товар «Розчинник складний органічний, на основі метанолу. Склад: суміш метил-трет-бутилового етеру - 53,10 мас.% (в основі як компонент, що переважає за масою); метанолу - 46,57 мас.%;толуолу - 0,11 мас.%;ізо- бутанолу - 0,22 мас.%;Густина за температури +15град.С становить 772,9 кг/м3. Об'єм вантажу при +15град.С складає 29,784 тис.літрів.» - загальною вагою 23020 кг, фактурною вартістю 19797,20 EUR (графа №22 ЕМД). Ставка ввізного мита - 0%.
Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за №1360/21672, затверджено Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа (далі Порядок №631).
Відповідно до п. 4.5 розділу IV Порядку №631 при здійсненні митного оформлення виконується, зокрема, такі митні формальності:
Контроль із застосуванням системи управління ризиками, в тому числі оцінка ризику за МД здійснюється шляхом аналізу ЕК МД та ЕК ДМВ (ЕМД та ЕДМВ) за допомогою АСАУР (автоматизованої системи аналізу управління ризиками).
Судом встановлено, що 07.11.2023 відповідачем отримано лист Управління СБУ в Чернівецькій області №75/5/6/4-4169 щодо можливих порушень митного законодавства з боку ТОВ "ГТС Трейдінг Україна".
Цього ж дня, Службовою запискою відділу внутрішньої безпеки Чернівецької митниці №7.2-25/150 проінформовано про необхідність вжиття заходів з перевірки відповідності заявленого коду та опису товару в ЕМД №UA408020/2023/068287 (можливе переміщення підакцизних товарів).
За результатами спрацювання профілю ризику "107-3" та "108-3" відділом митного оформлення №1 м/п "Чернівці" до управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД було направлено запит щодо вирішення складного випадку класифікації вищевказаного товару.
Окрім того, судом встановлено, що при ввезені вищевказаного товару через п/п «Краківець - Корчова» 14.10.2023 Львівською митницею проводився відбір проб (зразків) для проведення лабораторних досліджень, цього ж товару відправника фірми LEKI TRAIDE COMPANY s.r.o. (Vodickova 791/41, 110 00, Praha 1) на адресу ТОВ "ГТС Трейдінг Україна".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 356 МКУ взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами митного органу в рамках процедур митного контролю та митного оформлення з метою встановлення характеристик, визначальних для: 1) класифікації товарів згідно зУКТ ЗЕД; 2) перевірки задекларованої митної вартості товарів;3) встановлення країни походження товарів; 4) встановлення належності товарів до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин;5) встановлення належності товарів до предметів, що мають художню, історичну чи археологічну цінність; 6) встановлення належності товарів до таких, що виготовлені з використанням об'єктів права інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону.
Взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами митного органу на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього митного органу або його заступника.
Відповідно до ч. 1, 2, 8 ст. 357 МКУ взяті проби (зразки) товарів під митним забезпеченням разом з актом про їх взяття у строк, що не перевищує трьох календарних днів після їх взяття, надсилаються поштою або доставляються посадовою особою митного органу до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або до іншої експертної установи (організації) для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи).
Дослідження (аналізи, експертизи) проводяться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленого підрозділу або інших експертних установ (організацій), призначених митним органом. Зазначені дослідження (аналізи, експертизи) проводяться з метою забезпечення здійснення митного контролю та митного оформлення і не є судовими експертизами.
За результатами проведених досліджень (аналізів, експертиз) експерт готує висновок за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У висновку про результати дослідження (аналізу, експертизи) зазначаються: 1) місце і дата проведення дослідження (аналізу, експертизи); 2) ким і на підставі якого документа проводилося дослідження (аналіз, експертиза); 3) запитання, поставлені перед експертом; 4) об'єкти дослідження (аналізу, експертизи); 5) матеріали і документи, надані експерту; 6) зміст та результати дослідження (аналізу, експертизи) із зазначенням методів їх проведення; 7) оцінка результатів дослідження (аналізу, експертизи), висновки та їх обґрунтування.
Судом встановлено, що для встановлення характеристик товару, визначальних для класифікації товару, відбиралися зразки (проби) для проведення лабораторних досліджень. Дослідження проводилися в Управлінні експертиз та досліджень хімічної та промислової продукції СЛЕД Державної митної служби України (висновок від №142000-3104-0420 від 27.10.2023).
Так, згідно висновку СЛЕД Державної митної служби України №142000-3104-0420 від 27.10.2023, в складі рідини, яку було відібрано як пробу з товару, який було переміщено через державний кордон України та який задекларував позивач виявлено суміш метил-трет-бутилового етеру 53,10 мас.% (в основі, що переважає за масою), метанолу 46,57 мас.%, толуолу 0,11 мас.%, ізо-бутанолу 0,22 мас.%. За визначеним хімічним складом надана на дослідження проба не є нафтопродуктом, паливом моторним альтернативним, паливом моторним сумішевим.
Отже, відповідно до проведених лабораторних досліджень, товар є сумішшю метил-трет-бутилового етеру 53,10 мас.% (в основі, що переважає за масою), метанолу 46,57 мас.%, толуолу 0,11 мас.%, ізо-бутанолу 0,22 мас.% та можуть використовуватися у бензинах моторних в якості компонентів, що підвищують октанове число (антидетонаторів).
Відповідно до ч. 11, 12, 13 ст. 357 МКУ у разі недостатньої ясності та повноти висновку експерта може бути призначено додаткове дослідження (аналіз, експертиза), яке доручається тому самому або іншому експертові. У разі необґрунтованості висновку або виникнення сумнівів у його правильності може бути призначено повторне дослідження (аналіз, експертиза), проведення якого доручається іншому експерту. Додаткові та повторні дослідження (аналізи, експертизи) призначаються на загальних підставах.
Враховуючи викладене, суд критично оцінює доводи позивача, щодо не прийняття до уваги під час розгляду даної справи висновку СЛЕД від 27.10.2023, оскільки позивач не надав доказів звернення до відповідача із заявою про призначення додаткового дослідження, в тому числі повторної митної експертизи. Окрім того, матеріалами справи підтверджується, що позивач при заповненні графи №31 електронної митної декларації керувався в тому числі висновком СДЕД від 27.10.2023.
Також суд вважає безпідставними доводи позивача, що код товару 3814009090 (графа 33 електронної митної декларації) взято ним із експортної декларації вантажовідправника LEKI TRAIDE COMPANY S.R.O. (Чеська Республіка) оскільки, під час дослідження вказаної декларації судом встановлено, що вантажовідправником LEKI TRAIDE COMPANY S.R.O. (Чеська Республіка) вказано інший код, ніж позивачем в митній декларації, а саме 3814009099.
Окрім того, судом встановлено, що 08.11.2023 позивач звертався із листом до Чернівецької митниці, в якому вказував, що при заповненні графи №31 ЕМД декларант керувався експортною декларацією країни відправлення та висновком СДЕД, а код товару (графа №33 ЕМД) взято із експортної декларації вантажовідправника. Також зазначав, що при заповнені графи ЕМД №31 (опис товару) була допущена технічна помилка "Розчинник складний на основі метанолу" вказано помилково, вірне формулювання "Розчинник складний на основі метил-трет-бутиловий етер".
У зв'язку із вказаним, Чернівецькою митницею складено протокол про порушення митних правил №1190/40800/23 від 10.11.2023 щодо ОСОБА_1 - керівника ТОВ "ГТС Трейдінг Україна".
Постановою Першотравневого районного суду м. Чернівців від 31.01.2024 №725/10456/23 провадження у справі про порушення митних правил №1190/40800/23 за ст.485 МК України щодо ОСОБА_1 закрито за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постановою Чернівецького апеляційного суду від 26.02.2024 №725/10456/23 апеляційну скаргу начальника Чернівецької митниці Герасимова Ю. задоволено. Постанову Першотравневого районного суду м. Чернівців від 31.012024 у справі про порушення митних правил за ст.485 МК України щодо ОСОБА_1 скасовано і постановлено нову постанову. Визнано винуватим ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України і накладено на нього стягнення у виді сплати штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 324035,66 грн.
У вказаному рішенні суду вказано, що ОСОБА_1 вказуючи дані в електронні митній декларації вказав неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД та його митної вартості, а також вказав недостовірний код товару згідно УКТ ЗЕД умисно і з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів.
Стаття 485 Митного кодексу передбачає відповідальність за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Тобто, судовим рішенням у справі №725/10456/23 встановлена наявність у діях ОСОБА_1 - керівника ТОВ "ГТС Трейдінг Україна" складу адміністративного правопорушення, суть якого полягає у приховуванні чи спотворенні інформації, необхідної для правильної класифікації товарів за кодом УКТ ЗЕД.
З огляду на викладені обставини в сукупності та аналіз чинного законодавства, суд дійшов висновку про правомірність висновку митного органу при прийнятті рішення про визначення коду товару від 07.11.2023 №23UA40802000020-KT, а тому відсутні підстави для його скасування.
Згідно ст. 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна" до Чернівецької митниці про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ГТС Трейдінг Україна (вул. Текстильників, буд. 30, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46007, код ЄДРПОУ 44744228);
Відповідач - Чернівецька митниця (вул. Руська, 248 М, м. Чернівці, 58023, код ЄДРПОУ 43971359).
Суддя В.О. Григораш