Рішення від 30.07.2025 по справі 280/4676/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 липня 2025 року Справа № 280/4676/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до: Головного управління ПФУ в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б)

про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

05.06.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ПФУ в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, зазначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 . Також позивач зауважила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив їй оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії від 17.03.2025 № 1618/с, однак відповідач відмовив у проведенні перерахунку такої пенсії з посиланням на те, що після скасування окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень щодо перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, згідно оновлених довідок, до теперішнього часу не внесено, а отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

На думку позивача, такі дії відповідача за своїм змістом та правовою природою є безпідставними та такими, що суперечать положенням Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.06.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

27.06.2025 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 32216 від 27.06.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Підвищення грошового забезпечення (встановлення нових додаткових видів грошового забезпечення) відбулося відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Крім того, на думку відповідача, позивач пропустив строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки пенсія є щомісячним періодичним платежем. З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.06.2002 (а.с.27).

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ), що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунку пенсії в разі втрати годувальника (а.с.13) та посвідчення серія НОМЕР_2 , виданого 20.08.2014 (а.с.14).

17.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії № 1618/с про розмір грошового забезпечення з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн. (а.с.15).

Позивач розмістив звернення до відповідача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного Фонду України щодо здійснення перерахунку та виплати розміру пенсії на підставі довідки від 17.03.2025 № 1618/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Листом від 10.04.2025 № 5815-5291/К-02/8-0800/25 відповідач повідомив позивачу, що після скасування з 05.03.2019 окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103) інших рішень щодо перерахунку пенсій Урядом не приймалось, змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704) у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, згідно оновлених довідок, до теперішнього часу не внесено, а отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с.12).

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача, суд виходить із такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У ст. 1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ законодавець регламентував, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

За приписами ст. 6 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ сім'ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 1 ст. 15 даного Закону визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Слід зазначити, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Зокрема, за приписами ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

За приписами ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Усі призначені за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Варто зауважити, що Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив зазначений Порядок (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку (у редакції Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 Порядку міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.

Суд зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку. Проте, зміни, внесені Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, зокрема до додатку 2 Порядку, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними. Відтак, саме з 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 Порядку, яка була чинною до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку залишився таким же.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, встановленому статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704, якою, серед іншого, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнти посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Нормою п. 2 даної Постанови регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 набрала чинності 01.03.2018.

Таким чином, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунку пенсії в разі втрати годувальника (а.с.13) та посвідчення серія НОМЕР_2 , виданого 20.08.2014 (а.с.14).

17.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії № 1618/с про розмір грошового забезпечення з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн. (а.с.15).

Позивач розмістив звернення до відповідача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного Фонду України щодо здійснення перерахунку та виплати розміру пенсії на підставі довідки від 17.03.2025 № 1618/с про грошове забезпечення для нарахування пенсії, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак відповідач листом від 10.04.2025 № 5815-5291/К-02/8-0800/25 відмовив позивачу у перерахунку пенсії (а.с.12).

Отже, враховуючи нормативно-правове регулювання досліджуваних правовідносин, виходячи з фактичних обставин у справі, суд вважає, що позивач мав право на перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, однак відповідач протиправно відмовив у вчиненні відповідних дій.

Оцінюючи доводи представника відповідача про те, що пункти 1-2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 втратили чинність, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову у відповідній частині, суд вважає за необхідне зазначити, що визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Стосовно доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.

Відповідна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 89819907) та знаходить своє практичне застосування у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (зокрема, у постанові від 16.03.2023 по справі № 420/7835/19, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 109601191).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, положення ст.ст. 122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.

За таких обставин, суд доходить висновку, що відповідач повинен був провести позивачу як особі, яка отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії, однак протиправно відмовив у цьому.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, зазначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.

Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 , з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн.

При цьому, визначаючи дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд виходить із того, що 05.03.2019 набрало чинність рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18, яким, зокрема визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відтак, позивач, на переконання суду, має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІ з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18, яким, зокрема визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку), а саме - з 01.04.2019.

Відповідний висновок узгоджується з правовою позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеною у постанові від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 90228179).

За таких обставин, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, зазначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн.

У свою чергу, вимога позивача про здійснення перерахунку з 05.03.2019, на переконання суду, не ґрунтується на нормах чинного законодавства та, відповідно, не підлягає задоволенню. Належних та достатніх доказів зворотного позивачем не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у цій частині позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме: зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, зазначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача та вмотивовано необхідність вчинення відповідних дій.

У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, підлягає частковому задоволенню, а саме у зазначеній вище частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», підстави для вирішення питання щодо розподілу суми судового збору відсутні.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ПФУ в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 158-Б) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, зазначених в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.03.2025 № 1618/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 2640,00 грн.; 2) оклад за військовим званням - 600,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років - 25% - 810,00 грн.; 4) надбавка за особливості проходження служби - 65% - 2632,50 грн.; 5) премія - 138% - 3643,20 грн.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 30 липня 2025 року.

Суддя О.В. Прудивус