Справа № 461/7660/24
Провадження № 1-кс/461/4684/25
Іменем України
29.07.2025 року. м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду м.Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - ОСОБА_5 , розглянувши клопотання слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підрозрюваного -
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Калуш Івано-Франківської області, громадянина України, українця, працюючого на посаді директора ЛКП «Рембуд», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, -
Слідчий слідчої групи у кримінальному провадженні - старший слідчий слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 , звернувся до слідчого суді з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12024140000000489 від 29.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 , за погодженням із заступником начальника першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави, що становить 539 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 1 728 841,00 грн., з покладенням на останнього процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 будучи директором ЛКП «Рембуд» скоїв заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану», введено воєнний стан по всій території України строком на 30 діб, який з урахуванням подальших законодавчих змін, було неодноразово продовжено, зокрема, до 18.08.2023.
Так, у відповідності до посадової інструкції «Директора» ЛКП «Рембуд» директор зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію Львівського комунального підприємства «Рембуд» здійснювати поточне управління підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством майна; здійснює поточне (оперативне) керівництво Підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства, передбачених законодавством, статутом Підприємства; повинен безумовно дотримуватись норм законодавства України; забезпечує цільове використання бюджетних, позабюджетних та спеціальних коштів; забезпечує виконання договорів та додаткових угод, якщо такі угоди укладались.
Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду директора ЛКП «Рембуд», що здійснює свою господарську діяльність за адресою: м. Львів, вул. Дністерська, 16, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто відповідно до положень примітки ст.364 КК України є службовою особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймає постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Так, 06.07.2023 у зв'язку із завданим ракетним ударом в ході збройної агресії російською федерацією, було пошкоджено багатоквартирні будинки в тому числі будинок №68, що по вул. Стрийській у м. Львові, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі, що потребувало невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів вказаних житлових будинків.
Так, у відповідності до рішення №701 Львівської міської ради від 11.07.2023 «Про визначення департаменту житлового господарства та інфраструктури, районних адміністрацій замовниками робіт з проведення заходів з ліквідації наслідків ракетного удару, аварійно - відновлювальних та невідкладних робіт у будинках» з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка сталася 06.07.2023 внаслідок ракетного удару по житлових будинках м. Львова, для забезпечення безпечної експлуатації відповідно до рішення позапланового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (протокол від 06.07.2023 №8), керуючись Порядком проведення окремих видів робіт на об'єктах культурної спадщини в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 №1342, Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473, виконавчий комітет вирішив:
1) визначити Галицьку районну адміністрацію замовником робіт з проведення заходів з ліквідації наслідків ракетного удару для будинків №№58,70,72 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару 06.07.2023, та аварійно-відновлювальних робіт у будинках, ремонту покрівель та заміни пошкоджених вікон, які не є автентичними і не належать до предмета охорони на об'єктах культурної спадщини;
2) визначити замовником протиаварійних демонтажних та невідкладних робіт основних конструктивних елементів будинків: Франківську районну адміністрацію щодо будинків №№62,64,66 на вул. Стрийській у м. Львов та укласти прямий договір з Львівським комунальним підприємством «Рембуд»; Галицьку районну адміністрацію щодо будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові та укласти прямий договір з Львівським комунальним підприємством «Рембуд».
07.07.2023 за адресою м. Львів, вул. Стрийська, біля будинків №62, 64, 66, 68, після проведення рятувальних робіт, відбулась зустріч між службовими та посадовими особами Львівської міської ради, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП «Рембуд» в тому числі за участю ОСОБА_4 , де обговорювався обсяг виконання аварійно-відновлювальних робіт та було визначено ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, відповідно до Постанови, у зв'язку із підпорядкуванням Львівській міській раді та досвіду проведення будівельних робіт.
У невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 04.09.2023 у ОСОБА_4 , який на той час перебував на посаді директора ЛКП «Рембуд», відповідно до посадових обов'язків, володіючи інформацією про існування необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт та залучення ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, виник умисел на розтрату бюджетних коштів, виділення, яких передбачалось для Галицької районної адміністрації Львівської міської ради на проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Відповідно до статуту Львівського комунального підприємства «Рембуд», далі по тексту ЛКП «Рембуд», встановлено, що підприємство створено з метою отримання прибутку, забезпечення потреб населення в будівництві і капітальному ремонті житлового фонду, об'єктів комунального підприємства, тощо. Основними напрямками діяльності ЛКП «Рембуд» є проектування, будівництво, ремонт, реконструкція та ін. житла, промислових об'єктів, об'єктів соціально-культурного призначення, будівництво та ремонт індивідуальних житлових і дачних будинків, гаражів, тощо. ЛКП «Рембуд» створене Львівською міською радою згідно з Ухвалою міської ради від 01.08.1993 року та підпорядковане департаменту містобудування Львівської міської ради, що є правонаступником власника - територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство. З 08.04.2022 директором ЛКП «Рембуд» являється ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що вчинення злочину за таких умов пов'язане з складними, трудомісткими і довготривалими процесами, які включають виготовлення необхідної проектно-кошторисної та іншої документації, укладання та виконання договору з проведення аварійно-відновлювальних робіт, а тому самостійно, без залучення інших осіб, не зможе вчинити злочин та будучи відповідальним, щодо їх проведення, вирішив залучити посадових осіб субпідрядних організацій, які будуть залучені до проведення аварійно-відновлювальних робіт, які братимуть участь у вчиненні кримінального правопорушення, які не були обізнані у злочинних намірах останнього.
Розроблений ОСОБА_4 , план заволодіння коштами Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, що будуть виділені з місцевого бюджету для фінансування аварійно-відновлювальних робіт, передбачав укладання з підконтрольними субпідрядними організаціями договорів на проведення аварійно-відновлювальних робіт, які в свою чергу укладали договори з підприємствами на постачання продукції (товарів, робіт, послуг) за цінами, що значно перевищують ринкові. Водночас фактичне постачання такої продукції (товарів, робіт, послуг) на адресу м. Львів, вул. Стрийська, 68, повинно було здійснюватись контрагентами на підставі окремо укладених договорів постачання, про те за ринковими цінами, із заволодінням надлишком сплаченим Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради коштами.
У період з 04 вересня 2023 по 27 грудня 2023 рік ОСОБА_4 , розробив детальний план злочинної діяльності, що полягав у проведенні аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, за завищеними цінами, проводити, які будуть підконтрольні субпідрядні організації, з метою отримання надлишково сплачених коштів, який включав такі дії:
1) залучення інших осіб до діяльності для досягнення мети, без доведення їх до відома злочинних намірів;
2) створення протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів затвердженого головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, який в подальшому використовувався при проведення експертизи проектно-кошторисної документації;
3) розробку проектно-кошторисної діяльності по проведенню аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська та включення до неї завищеної вартості необхідних будівельних матеріалів, затвердження зазначеної проектно-кошторисної документації Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради;
4) проведення експертизи проектно-кошторисної документації аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, та отримання позитивного експертного звіту із наданням протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів та таким чином додаткового закріплення завищеної вартості необхідних матеріалів;
5) визначення субпідрядної організації, яка проводитиме аварійно-відновлювальні роботи будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
6) забезпечення виконання аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
7) визначення та використання підконтрольної субпідрядної організації для придбання за реальною ринковою вартістю у підприємства-виробника чи постачальника матеріалів, для проведення аварійно-відновлювальних робіт, здійснення націнки, їх реалізація за завищеною вартістю субпідрядній організації, що виконуватиме роботу з аварійно-відновлювальних робіт будинку №68, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
8) забезпечення здійснення Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради оплат за виконані роботи за завищеними цінами;
9) виведення різниці коштів між реальною ринковою вартістю закуплених матеріалів та передбаченою укладеним договором, з метою заволодіння та розпорядження ними.
Діючи у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 04 вересня 2023 року, ОСОБА_4 з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації з проведення аварійно-відновлювальних робіт та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, залучив ФОП ОСОБА_8 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.
В подальшому, відповідно у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 04.09.2023, ОСОБА_8 , підготував первинну кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням ринкових цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина первинної проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, із відтиском печатки Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, який було затверджено (схвалено) Головою Галицької районної адміністрації ОСОБА_9 , де були вказані ринкові ціни на будівельні матеріали, а саме: вікно напівкругле поз 1 Шир.хВис (мм) 1120х700 Тип: Вікно Сосна 78, матеріал: Turkul1933 1.Засклення: СПД 42 мм 4і-16Ar-4-14Ar-4i вартістю 15 422, 20 гривень за штуку, вікно поз. №10 Шир.Вис (мм)750х600; 1 Тип: Вікно Сосна 78, матеріали Turkul1933 вартістю 8 633,66 гривень за штуку, вікно поз. №4 Шир.хВис. (мм) 1050Х1750 Тип: Вікно Сосна 78, матеріал Turkul1933 вартістю 35 193,88 гривень за штуку, Вікно поз. №6 Шир.хВис. (мм) 1050Х1250 Тип Вікно Сосна 78, матеріал Turkul1933 вартістю 25 144,07 гривень за штуку, вікно поз №7 Шир.хВис (мм) 1080х1720 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 35 578,64 гривень за штуку, Вікно поз №9 Шир.хВис. (мм)980Х1200 Тип вікно Сосна 78. матеріал Turkul1933 22 531,12 гривень за штуку; вікно поз. №11 Шир.хВис. (мм) 1100х1800 Тип: Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 37 921,69 гривень за штуку.
04.09.2023 між Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради в особі ОСОБА_9 (Замовник) з однієї сторони та ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, було укладено договір №174 підряду на об'єкт, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник в межах твердої договореної ціни зобов'язується власними і залученими силами виконати і здати Замовникові відповідно до кошторисної документації та календарного плану роботи по об'єкту. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 6 373 607,09 грн. (шість мільйонів триста сімдесят три тисячі шістсот сім гривень 09 копійок) з ПДВ, в тому числі ПДВ - 1023101,18 грн., яка в свою чергу була зменшена 27.12.2023 додатковою угодою №174/1 до договору №174 від 04.09.2023 на 3 488 501,19 (три мільйони чотириста вісімдесят вісім тисяч п'ятсот одну гривню 19 копійок).
В подальшому на виконання вказаного договору виконано частину робіт, які були передбачено проектною документаціє та складено акти виконання робіт за вересень, листопад та грудень 2023 року, останній акт складено 21 грудня 2023 року.
Незважаючи на те, що проектною документацією було передбачено придбання будівельних матеріалів - дерев'яних вікон для будинку №68 по вул. Стрийській у м. Львові та роботи щодо їх встановлення згідно договору від 04.09.2023 виконано не було.
В свою чергу, ОСОБА_9 діючи з корисливих мотивів, умисно підписала додаткову угоду №174/1 до договору №174 від 04.09.2023 зменшивши суму договору до 3 388 501 гривні, незважаючи на те, що усі роботи за договором виконані не було. При цьому, ОСОБА_9 перед собою ставила лише одну мету повторно укласти договір щодо виконання робіт в будинку №68 по вул. Стрийській у м. Львові, при цьому усвідомлюючи що ціни на будівельні матеріали та на роботи не збільшилися.
Всупереч Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 27.12.2023, ОСОБА_8 , підготував другу кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі. Коригування», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», якою установлено, що в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі», далі по тексту Постанови.
Відповідно до пункту 3 цієї Постанови (в редакції від 22.03.2022) встановлено, що під час здійснення передбачених цією постановою закупівель замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.
Відповідно до ст. 5 Закон України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 05.12.2021) до принципів здійснення публічних закупівель відноситься, зокрема, принцип максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно вказаного договору №174 предметом такого було проведення робіт по об'єкту ДК 021:2015:45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992 вказано, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5)об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Всупереч вказаним принципам закупівлі, таких як конкуренція, максимальна економія, ефективність та пропорційність, замовником - Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради, не дотримано вимог ст. 5 Закону №992, п.4.9 Кошторисних норм України, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, що призвело до виконання робіт та придбання матеріалів за завищеними цінами, що в подальшому призвело до завищення ЛКП «Рембуд» за погодженням з Замовником вартості виконаних робіт по об'єкту.
В свою чергу кошторисна частина другої проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, який було затверджено головою Галицької районної адміністрації ОСОБА_9 , та який було надано ОСОБА_4 , де були вказані завищені ціни на будівельні матеріали, а саме блоки віконні дерев'яні, вартістю 22 379, 15 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні арочні, вартістю 21 328, 55 гривень м2, блоки віконні дерев'яні вартістю 21 328,55 гривень.
Голова Галицької районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_9 , зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, 27.12.2023 уклала з ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, договір №292 підряду на об'єкт, відповідно до якого Підрядник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик своїми силами, виконати та передати наступні роботи по об'єкту: ДК 021:2015:45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі (коригування). Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором , визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 3 711577, 25 грн. (три мільйони сімсот одинадцять тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень 25 копійок) з ПДВ, в тому числі ПДВ - 618 596, 21 грн., яка в свою чергу була зменшена 13.03.2024 додатковою угодою №292/2 до договору №292 від 27.12.2023 на 3 656 863, 67 (три мільйони шістсот п'ятдесят шість тисяч вісімсот шістдесят три гривні 67 копійок).
Після чого, ОСОБА_4 , продовжуючи діяти у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.12.2023, розуміючи, що для реалізації злочинного плану та приховування своїх злочинних дій, необхідно змінити проектно-кошторисну документацію по об'єкту з включенням до неї будівельних матеріалів за завищеною вартістю, з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення робіт, до чого залучив ФОП ОСОБА_8 .
Водночас голова Галицької районної адміністрації ОСОБА_9 , будучи службовою особою, посадовою особою Галицької районного адміністрації Львівської міської ради, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, вчинила зловживання службовим становищем тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд», в особі директора ОСОБА_4 , використання службового становища всупереч інтересам служби, безпідставно затвердила другу проектно-кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», що стало підставою подальшої оплати коштів Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», належний ЛКП «Рембуд» в сумі 2 885105,90, чим завдано шкоди Львівській міській територіальній громаді на загальну суму 242 590 гривень, а саме оплачено блоки віконні дерев'яні, вартість яких була яких умисно завищена.
Відтак, директором ЛКП «Рембуд» ОСОБА_4 під час проведення робіт по об'єкту: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №68 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023. Коригування» шляхом забезпечення складання та підписання актів фактично виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, шляхом внесення в них відомостей щодо завишення вартості, чим вчинено заволодіння коштами резервного фонду бюджету Львівської міської територіальної громади на загальну суму 242 590 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Окрім цього, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 22.08.2023 у ОСОБА_4 , який на той час перебував на посаді директора ЛКП «Рембуд», відповідно до посадових обов'язків, володіючи інформацією про існування необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт та залучення ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, виник умисел на розтрату бюджетних коштів, виділення, яких передбачалось для Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Відповідно до статуту Львівського комунального підприємства «Рембуд», далі по тексту ЛКП «Рембуд», встановлено, що підприємство створено з метою отримання прибутку, забезпечення потреб населення в будівництві і капітальному ремонті житлового фонду, об'єктів комунального підприємства, тощо. Основними напрямками діяльності ЛКП «Рембуд» є проектування, будівництво, ремонт, реконструкція та ін. житла, промислових об'єктів, об'єктів соціально-культурного призначення, будівництво та ремонт індивідуальних житлових і дачних будинків, гаражів, тощо. ЛКП «Рембуд» створене Львівською міською радою згідно з Ухвалою міської ради від 01.08.1993 року та підпорядковане департаменту містобудування Львівської міської ради, що є правонаступником власника - територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство. З 08.04.2022 директором ЛКП «Рембуд» являється ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що вчинення злочину за таких умов пов'язане з складними, трудомісткими і довготривалими процесами, які включають виготовлення необхідної проектно-кошторисної та іншої документації, укладання та виконання договору з проведення аварійно-відновлювальних робіт, а тому самостійно, без залучення інших осіб, не зможе вчинити злочин та будучи відповідальним, щодо їх проведення, вирішив залучити посадових осіб субпідрядних організацій, які будуть залучені до проведення аварійно-відновлювальних робіт, які братимуть участь у вчиненні кримінального правопорушення, які не були обізнані у злочинних намірах останнього.
Розроблений ОСОБА_4 , план заволодіння коштами Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, що будуть виділені з місцевого бюджету для фінансування аварійно-відновлювальних робіт, передбачав укладання з підконтрольними субпідрядними організаціями договорів на проведення аварійно-відновлювальних робіт, які в свою чергу укладали договори з підприємствами на постачання продукції (товарів, робіт, послуг) за цінами, що значно перевищують ринкові. Водночас фактичне постачання такої продукції (товарів, робіт, послуг) на адресу м. Львів, вул. Стрийська, 62, повинно було здійснюватись контрагентами на підставі окремо укладених договорів постачання, про те за ринковими цінами, із заволодінням надлишком сплаченим Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради коштами.
У період з 22 серпня 2023 по 29 грудня 2023 рік ОСОБА_4 , розробив детальний план злочинної діяльності, що полягав у проведенні аварійно-відновлювальних робіт будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, за завищеними цінами, проводити, які будуть підконтрольні субпідрядні організації, з метою отримання надлишково сплачених коштів, який включав такі дії:
1) залучення інших осіб до діяльності для досягнення мети, без доведення їх до відома злочинних намірів;
2) створення протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів затвердженого головою Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який в подальшому використовувався при проведенні експертизи проектно-кошторисної документації;
3) розробку проектно-кошторисної діяльності по проведенню аварійно-відновлювальних робіт будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська та включення до неї завищеної вартості необхідних будівельних матеріалів, затвердження зазначеної проектно-кошторисної документації Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради;
4) проведення експертизи проектно-кошторисної документації аварійно-відновлювальних робіт будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, та отримання позитивного експертного звіту із наданням протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів та таким чином додаткового закріплення завищеної вартості необхідних матеріалів;
5) визначення субпідрядної організації, яка проводитиме аварійно-відновлювальні роботи будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
6) забезпечення виконання аварійно-відновлювальних робіт будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
7) визначення та використання підконтрольної субпідрядної організації для придбання за реальною ринковою вартістю у підприємства-виробника чи постачальника матеріалів, для проведення аварійно-відновлювальних робіт, здійснення націнки, їх реалізація за завищеною вартістю субпідрядній організації, що виконуватиме роботу з аварійно-відновлювальних робіт будинку №62, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
8) забезпечення здійснення Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради оплат за виконані роботи за завищеними цінами;
9) виведення різниці коштів між реальною ринковою вартістю закуплених матеріалів та передбаченою укладеним договором, з метою заволодіння та розпорядження ними.
Діючи у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 22 серпня 2023 року, ОСОБА_4 з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації з проведення аварійно-відновлювальних робіт та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, залучив ФОП ОСОБА_8 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.
В подальшому, відповідно у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 22.08.2023, ОСОБА_8 , підготував первинну кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням ринкових цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина первинної проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, із відтиском печатки Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який було затверджено (схвалено) Головою Франківської районної адміністрації ОСОБА_10 , де були вказані ринкові ціни на будівельні матеріали, а саме: вікно напівкругле поз №3 Шир.хВис. (мм) 1650Х500 Тип: Вікно Сосна 78, матеріал: Turkul1933 вартістю 16 230,21 гривень за штуку; вікно напівкругле поз. №1 Шир.хВис. (мм) 1400х870 Тип: вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 23 948,67 гривень за штуку; вікно поз №4 Шир.хВис. (мм) 1140Х1750 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 38 208,82 гривень за штуку; вікно напівкругле поз. №10 Шир. х Вис.(мм) 1230х1730 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 41 825, 75 гривень за штуку; вікно поз. №5 Шир.хВис. (мм) 1445х1750 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 48 424,87 гривень за штуку; вікно напівкругле поз. №9 Шир.хВис. (мм)1530Х1730 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 52 051, 87 гривень за штуку; вікно поз №6 Шир.Вис. (мм) 1445Х2500 Тип Вікно Сосна 78 матеріал Turkul1933 вартістю 69 174,34 гривень за штуку.
22.08.2023 між Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради в особі ОСОБА_10 (Замовник) з однієї сторони та ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, було укладено договір №96 підряду на об'єкт, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник в межах твердої договореної ціни зобов'язується власними і залученими силами виконати і здати Замовникові відповідно до кошторисної документації та календарного плану роботи по об'єкту. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором , визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 6 765 234, 00 грн. (шість мільйонів сімсот шістдесят п'ять тисяч двісті тридцять чотири гривні) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 09.10.2023 додатковою угодою №1 до договору №96 від 22.08.2023 на 13 249, 20 гривень (тринадцять тисяч двісті сорок дев'ять гривень 20 копійок), а також додатковою угодою №3 від 29.12.2023 до договору №96 від 22.08.2023 на 1 245 352,80 гривень (один мільйон двісті сорок п'ять тисяч триста п'ятдесят дві гривні 80 копійок) і становить 5 506 632,00 гривень (п'ять мільйонів п'ятсот шість тисяч шістсот тридцять дві гривні).
В подальшому на виконання вказаного договору виконано частину робіт, які були передбачено проектною документаціє та складено акти виконання робіт за вересень, листопад та грудень 2023 року, останній акт складено 26 грудня 2023 року.
Незважаючи на те, що проектною документацією було передбачено придбання будівельних матеріалів - дерев'яних вікон для будинку №62 по вул. Стрийській у м. Львові та роботи щодо їх встановлення згідно договору від 22.08.2023 виконано не було.
В свою чергу, ОСОБА_11 діючи з корисливих мотивів, умисно підписала додаткову угоду №3 до договору №96 від 22.08.2023 зменшивши суму договору до 5 506 632 гривень, незважаючи на те, що усі роботи за договором виконані не було. При цьому, ОСОБА_11 перед собою ставила лише одну мету повторно укласти договір щодо виконання робіт в будинку №62 по вул. Стрийській у м. Львові, при цьому усвідомлюючи що ціни на будівельні матеріали та на роботи не збільшилися.
Всупереч Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 22.08.2023, ОСОБА_8 , підготував другу кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі. Коригування», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», якою установлено, що в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі», далі по тексту Постанови.
Відповідно до пункту 3 цієї Постанови (в редакції від 22.03.2022) встановлено, що під час здійснення передбачених цією постановою закупівель замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.
Відповідно до ст. 5 Закон України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 05.12.2021) до принципів здійснення публічних закупівель відноситься, зокрема, принцип максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно вказаного договору №96 предметом такого було проведення робіт по об'єкту ДК 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992 вказано, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність ьа пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Всупереч вказаним принципам закупівлі, таких як конкуренція, максимальна економія, ефективність та пропорційність, замовником - Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради, не дотримано вимог ст. 5 Закону №992, п.4.9 Кошторисних норм України, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, що призвело до виконання робіт та придбання матеріалів за завищеними цінами, що в подальшому призвело до завищення ЛКП «Рембуд» за погодженням з Замовником вартості виконаних робіт по об'єкту.
В свою чергу кошторисна частина другої проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, який було затверджено в.о. голови Франківської районної адміністрації ОСОБА_11 , та який було надано ОСОБА_4 , де були вказані завищені ціни на будівельні матеріали, а саме блоки віконні дерев'яні, вартістю 22 348,55 гривень за м2.
Виконуюча обов'язки голова Франківської районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_11 , зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, 29.12.2023 уклала з ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, договір №184 підряду на об'єкт, відповідно до якого Підрядник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик своїми силами, виконати та передати наступні роботи по об'єкту: ДК 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація; за ДК 021-2015 «Єдиний закупівельний словник» - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі (Коригування). Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором , визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 2 020 660, 58 гривень ( два мільйони двадцять тисяч шістсот шістдесят гривень 58 копійок) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 13.03.2024 додатковою угодою №2 до договору №184 від 29.12.2023 на 419 658,96 (чотириста дев'ятнадцять тисяч шістсот п'ятдесят вісім гривень 96 копійок) і становить 1 601001,62 гривень (один мільйон шістсот одна тисяча одна гривня 62 копійки).
Після чого, ОСОБА_4 , продовжуючи діяти у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.12.2023, розуміючи, що для реалізації злочинного плану та приховування своїх злочинних дій, необхідно змінити проектно-кошторисну документацію по об'єкту з включенням до неї будівельних матеріалів за завищеною вартістю, з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення робіт, до чого залучив ФОП ОСОБА_8 ..
Водночас в.о. голови Франківської районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_11 , будучи службовою особою, посадовою особою Франківської районного адміністрації Львівської міської ради, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, вчинила зловживання службовим становищем тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд», в особі директора ОСОБА_4 , використання службового становища всупереч інтересам служби, безпідставно затвердила другу проектно-кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», що стало підставою подальшої оплати коштів Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», належний ЛКП «Рембуд» в сумі 6 720 268,93 гривень, а саме оплачено блоки віконні дерев'яні, вартість яких була яких умисно завищена, чим завдала шкоди Львівській міській територіальній громаді на загальну суму 124 314 гривень.
Відтак, директором ЛКП «Рембуд» ОСОБА_4 повторно, під час проведення робіт по об'єкту: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №62 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023. Коригування» шляхом забезпечення складання та підписання актів фактично виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, шляхом внесення в них відомостей щодо завишення вартості, вчинено заволодіння коштами резервного фонду бюджету Львівської міської територіальної громади на загальну суму 124 314 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Окрім цього, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023 у ОСОБА_4 , який на той час перебував на посаді директора ЛКП «Рембуд», відповідно до посадових обов'язків, володіючи інформацією про існування необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт та залучення ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, виник умисел на розтрату бюджетних коштів, виділення, яких передбачалось для Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на проведення аварійно-відновлювальних робіт.
ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що вчинення злочину за таких умов пов'язане з складними, трудомісткими і довготривалими процесами, які включають виготовлення необхідної проектно-кошторисної та іншої документації, укладання та виконання договору з проведення аварійно-відновлювальних робіт, а тому самостійно, без залучення інших осіб, не зможе вчинити злочин та будучи відповідальним, щодо їх проведення, вирішив залучити посадових осіб субпідрядних організацій, які будуть залучені до проведення аварійно-відновлювальних робіт, які братимуть участь у вчиненні кримінального правопорушення, які не були обізнані у злочинних намірах останнього.
Розроблений ОСОБА_4 , план заволодіння коштами Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, що будуть виділені з місцевого бюджету для фінансування аварійно-відновлювальних робіт, передбачав укладання з підконтрольними субпідрядними організаціями договорів на проведення аварійно-відновлювальних робіт, які в свою чергу укладали договори з підприємствами на постачання продукції (товарів, робіт, послуг) за цінами, що значно перевищують ринкові. Водночас фактичне постачання такої продукції (товарів, робіт, послуг) на адресу м. Львів, вул. Стрийська, 64, повинно було здійснюватись контрагентами на підставі окремо укладених договорів постачання, про те за ринковими цінами, із заволодінням надлишком сплаченим Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради коштами.
У період з 18 жовтня 2023 по 29 грудня 2023 рік ОСОБА_4 , розробив детальний план злочинної діяльності, що полягав у проведенні аварійно-відновлювальних робіт будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, за завищеними цінами, проводити, які будуть підконтрольні субпідрядні організації, з метою отримання надлишково сплачених коштів, який включав такі дії:
1) залучення інших осіб до діяльності для досягнення мети, без доведення їх до відома злочинних намірів;
2) створення протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів затвердженого головою Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який в подальшому використовувався при проведенні експертизи проектно-кошторисної документації;
3) розробку проектно-кошторисної діяльності по проведенню аварійно-відновлювальних робіт будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська та включення до неї завищеної вартості необхідних будівельних матеріалів, затвердження зазначеної проектно-кошторисної документації Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради;
4) проведення експертизи проектно-кошторисної документації аварійно-відновлювальних робіт будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, та отримання позитивного експертного звіту із наданням протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів та таким чином додаткового закріплення завищеної вартості необхідних матеріалів;
5) визначення субпідрядної організації, яка проводитиме аварійно-відновлювальні роботи будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
6) забезпечення виконання аварійно-відновлювальних робіт будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
7) визначення та використання підконтрольної субпідрядної організації для придбання за реальною ринковою вартістю у підприємства-виробника чи постачальника матеріалів, для проведення аварійно-відновлювальних робіт, здійснення націнки, їх реалізація за завищеною вартістю субпідрядній організації, що виконуватиме роботу з аварійно-відновлювальних робіт будинку №64, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
8) забезпечення здійснення Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради оплат за виконані роботи за завищеними цінами;
9) виведення різниці коштів між реальною ринковою вартістю закуплених матеріалів та передбаченою укладеним договором, з метою заволодіння та розпорядження ними.
Діючи у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 18 жовтня 2023 року, ОСОБА_4 з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації з проведення аварійно-відновлювальних робіт та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, залучив ФОП ОСОБА_8 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.
В подальшому, відповідно у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023, ОСОБА_8 , підготував первинну кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №64 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням ринкових цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина первинної проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, із відтиском печатки Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який було затверджено (схвалено) Головою Франківської районної адміністрації ОСОБА_10 , де були вказані ринкові ціни на будівельні матеріали, а саме: блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (0,304х0,608х2) вартістю 19 390, 55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (1,1х1,45х2) вартістю 19390,55 гривень за м2., блоки віконні дерев'яні арочні кількість: r2(0,85х1,4х1) вартістю 19900, 55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (1,8х1,5х5+1,8х1,2х17+1.8х1,6х5) вартістю 19390,55 за м2, блоки віконні дерев'яні арочні кількість: r2(1,8х1,5х2+1,8х1,2х5+1,8х1,6х2) вартістю 19900,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2(2,68х1,5х1+1,96х6,35х1) вартістю 19390, 55 гривень за м2.
18.10.2023 між Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради в особі ОСОБА_10 (Замовник) з однієї сторони та ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, було укладено договір №117 підряду на об'єкт, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник в межах твердої договореної ціни зобов'язується власними і залученими силами виконати і здати Замовникові відповідно до кошторисної документації та календарного плану роботи по об'єкту. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 10 770 907,40 грн. (десять мільйонів сімсот сімдесят тисяч дев'ятсот сім гривень 40 копійок) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 26.10.2023 додатковою угодою №1 до договору №117 від 18.10.2023 на 92 880,16 гривень (дев'яносто дві тисячі вісімсот вісімдесят гривень 16 копійок), а також додатковою угодою №2 від 29.12.2023 до договору №117 від 18.10.2023 на 4360023, 36 гривень ( чотири мільйони триста шістдесят тисяч двадцять три гривні 36 копійок) і становить 6318 003,88 гривень (шість мільйонів триста вісімнадцять тисяч три гривні 88 копійок).
В подальшому на виконання вказаного договору виконано частину робіт, які були передбачено проектною документаціє та складено акти виконання робіт за жовтень, листопад та грудень 2023 року, останній акт складено 26 грудня 2023 року.
Незважаючи на те, що проектною документацією було передбачено придбання будівельних матеріалів - дерев'яних вікон для будинку №64 по вул. Стрийській у м. Львові та роботи щодо їх встановлення згідно договору від 18.10.2023 виконано не було.
В свою чергу, ОСОБА_11 діючи з корисливих мотивів, умисно підписала додаткову угоду №2 до договору №117 від 18.10.2023 зменшивши суму договору до 6 318 003,88 гривень, незважаючи на те, що усі роботи за договором виконані не було. При цьому, ОСОБА_11 перед собою ставила лише одну мету повторно укласти договір щодо виконання робіт в будинку №64 по вул. Стрийській у м. Львові, при цьому усвідомлюючи що ціни на будівельні матеріали та на роботи не збільшилися.
Всупереч Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023 ОСОБА_8 , підготував другу кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №64 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі. Коригування», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина другої проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, який було затверджено в.о. голови Франківської районної адміністрації ОСОБА_11 , та який було надано ОСОБА_4 , де були вказані завищені ціни на будівельні матеріали, а саме блоки віконні дерев'яні арочні вартістю 26 530,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні арочні вартістю 26 530,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні вартістю 22 348,55 гривень за м2, черепиця керамічна «Creaton Ratio Nuance 200» вартістю 1 307, 91 гривня.
Виконуюча обов'язки голова Франківської районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_11 , зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, 29.12.2023 уклала з ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, дого
вір №186 підряду на об'єкт, відповідно до якого Підрядник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик своїми силами, виконати та передати наступні роботи по об'єкту: ДК 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація; за ДК 021-2015 «Єдиний закупівельний словник» - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №64 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі (Коригування). Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 6 450 848, 75 гривень ( шість мільйонів чотириста п'ятдесят тисяч вісімсот сорок вісім гривень 75 копійок) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 13.03.2024 додатковою угодою №2 до договору №186 від 29.12.2023 на 589 587, 97 (п'ятсот вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят сім гривень 97 копійок ) і становить 5 861 260, 78 гривень (п'ять мільйонів шістдесят одна тисяча двісті шістдесят гривень 78 копійок).
Після чого, ОСОБА_4 , продовжуючи діяти у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 18.10.2023, розуміючи, що для реалізації злочинного плану та приховування своїх злочинних дій, необхідно змінити проектно-кошторисну документацію по об'єкту з включенням до неї будівельних матеріалів за завищеною вартістю, з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення робіт, до чого залучив ФОП ОСОБА_8 .
Водночас в.о.голови Франківської районної адміністрації ОСОБА_11 , будучи службовою особою, посадовою особою Франківської районного адміністрації Львівської міської ради, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, вчинила зловживання службовим становищем тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд», в особі директора ОСОБА_4 , використання службового становища всупереч інтересам служби, безпідставно затвердила другу проектно-кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №64 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», що стало підставою подальшої оплати коштів Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», належний ЛКП «Рембуд» в сумі 9 932157,97 гривень, чим завдала шкоди Львівській міській територіальній громаді на загальну суму 655 325 гривень, а саме оплачено блоки віконні дерев'яні та черепицю керамічну, вартість яких була яких умисно завищена.
Відтак, директором ЛКП «Рембуд» ОСОБА_4 повторно, під час проведення робіт по об'єкту: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №64 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023. Коригування» шляхом забезпечення складання та підписання актів фактично виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, шляхом внесення в них відомостей щодо завишення вартості, вчинено заволодіння коштами резервного фонду бюджету Львівської міської територіальної громади на загальну суму 655 325 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Окрім цього, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023 у ОСОБА_4 , який на той час перебував на посаді директора ЛКП «Рембуд», відповідно до посадових обов'язків, володіючи інформацією про існування необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт та залучення ЛКП «Рембуд» в якості підрядника до їх проведення, виник умисел на розтрату бюджетних коштів, виділення, яких передбачалось для Франківської районної адміністрації Львівської міської ради на проведення аварійно-відновлювальних робіт.
ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що вчинення злочину за таких умов пов'язане з складними, трудомісткими і довготривалими процесами, які включають виготовлення необхідної проектно-кошторисної та іншої документації, укладання та виконання договору з проведення аварійно-відновлювальних робіт, а тому самостійно, без залучення інших осіб, не зможе вчинити злочин та будучи відповідальним, щодо їх проведення, вирішив залучити посадових осіб субпідрядних організацій, які будуть залучені до проведення аварійно-відновлювальних робіт, які братимуть участь у вчиненні кримінального правопорушення, які не були обізнані у злочинних намірах останнього.
Розроблений ОСОБА_4 , план заволодіння коштами Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, що будуть виділені з місцевого бюджету для фінансування аварійно-відновлювальних робіт, передбачав укладання з підконтрольними субпідрядними організаціями договорів на проведення аварійно-відновлювальних робіт, які в свою чергу укладали договори з підприємствами на постачання продукції (товарів, робіт, послуг) за цінами, що значно перевищують ринкові. Водночас фактичне постачання такої продукції (товарів, робіт, послуг) на адресу м. Львів, вул. Стрийська, 66, повинно було здійснюватись контрагентами на підставі окремо укладених договорів постачання, про те за ринковими цінами, із заволодінням надлишком сплаченим Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради коштами.
У період з 18 жовтня 2023 по 29 грудня 2023 рік ОСОБА_4 , розробив детальний план злочинної діяльності, що полягав у проведенні аварійно-відновлювальних робіт будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, за завищеними цінами, проводити, які будуть підконтрольні субпідрядні організації, з метою отримання надлишково сплачених коштів, який включав такі дії:
1) залучення інших осіб до діяльності для досягнення мети, без доведення їх до відома злочинних намірів;
2) створення протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів затвердженого головою Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який в подальшому використовувався при проведенні експертизи проектно-кошторисної документації;
3) розробку проектно-кошторисної діяльності по проведенню аварійно-відновлювальних робіт будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська та включення до неї завищеної вартості необхідних будівельних матеріалів, затвердження зазначеної проектно-кошторисної документації Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради;
4) проведення експертизи проектно-кошторисної документації аварійно-відновлювальних робіт будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська, та отримання позитивного експертного звіту із наданням протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування із завищеною вартістю будівельних матеріалів та таким чином додаткового закріплення завищеної вартості необхідних матеріалів;
5) визначення субпідрядної організації, яка проводитиме аварійно-відновлювальні роботи будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
6) забезпечення виконання аварійно-відновлювальних робіт будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
7) визначення та використання підконтрольної субпідрядної організації для придбання за реальною ринковою вартістю у підприємства-виробника чи постачальника матеріалів, для проведення аварійно-відновлювальних робіт, здійснення націнки, їх реалізація за завищеною вартістю субпідрядній організації, що виконуватиме роботу з аварійно-відновлювальних робіт будинку №66, що за адресою м. Львів, вул. Стрийська;
8) забезпечення здійснення Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради оплат за виконані роботи за завищеними цінами;
9) виведення різниці коштів між реальною ринковою вартістю закуплених матеріалів та передбаченою укладеним договором, з метою заволодіння та розпорядження ними.
Діючи у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 18 жовтня 2023 року, ОСОБА_4 з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації з проведення аварійно-відновлювальних робіт та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, залучив ФОП ОСОБА_8 , який не був обізнаний у злочинних намірах останнього.
В подальшому, відповідно у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023, ОСОБА_8 , підготував первинну кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №66 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням ринкових цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина первинної проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, із відтиском печатки Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, який було затверджено (схвалено) Головою Франківської районної адміністрації ОСОБА_10 , де були вказані ринкові ціни на будівельні матеріали, а саме: блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (0,6х1х6) вартістю 19 390,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні арочні кількість: r2 (0,8х0,7х2) вартістю 19 900,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (1,13х1х2+1,7х0,65х6+1,7х1х15+1,54х1х1) вартістю 19 390,55 за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (1,7х1,2х36) вартістю 19 390,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні кількість: r2 (2,9х1,2х1+5,005х1,2х1) вартістю 19 390,55 за м2, блоки віконні дерев'яні арочні кількість: r2 (2,25х2,3х6) вартістю 19 900,55 за м2..
18.10.2023 між Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради в особі ОСОБА_10 (Замовник) з однієї сторони та ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, було укладено договір №118 підряду на об'єкт, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник в межах твердої договореної ціни зобов'язується власними і залученими силами виконати і здати Замовникові відповідно до кошторисної документації та календарного плану роботи по об'єкту. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 9 915 713, 36 грн. (дев'ять мільйонів дев'ятсот п'ятнадцять тисяч сімсот тринадцять гривень 36 копійок) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 26.10.2023 додатковою угодою №1 до договору №118 від 18.10.2023 на 86 058, 70 гривень (вісімдесят шість тисяч п'ятдесят вісім гривень 70 копійок), а також додатковою угодою №2 від 29.12.2023 до договору №118 від 18.10.2023 на 5 018 440,16 гривень ( п'ять мільйонів вісімнадцять тисяч чотириста сорок гривень 16 копійок) і становить 4 811 214, 50 гривень (чотири мільйони вісімсот одинадцять тисяч двісті чотирнадцять гривень 50 копійок).
В подальшому на виконання вказаного договору виконано частину робіт, які були передбачено проектною документаціє та складено акти виконання робіт за жовтень, листопад та грудень 2023 року, останній акт складено 26 грудня 2023 року.
Незважаючи на те, що проектною документацією було передбачено придбання будівельних матеріалів - дерев'яних вікон для будинку №66 по вул. Стрийській у м. Львові та роботи щодо їх встановлення згідно договору від 18.10.2023 виконано не було.
В свою чергу, ОСОБА_11 діючи з корисливих мотивів, умисно підписала додаткову угоду №2 до договору №118 від 18.10.2023 зменшивши суму договору до 4 811 214,50 гривень, незважаючи на те, що усі роботи за договором виконані не було. При цьому, ОСОБА_11 перед собою ставила лише одну мету повторно укласти договір щодо виконання робіт в будинку №66 по вул. Стрийській у м. Львові, при цьому усвідомлюючи що ціни на будівельні матеріали та на роботи не збільшилися.
Всупереч Закону України «Про публічні закупівлі (зі змінами і доповненнями) від 25.12.2015 №992, а саме укладання без проведення процедури відкритих торгів, недотримання максимальної економії та не проведення аналізу цін на матеріальні ресурси, у невстановлений органом досудового розслідування час, про те не пізніше 18.10.2023 ОСОБА_8 , підготував другу кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №66 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі. Коригування», далі по тексту об'єкт, яка в себе включала проект договірних цін із зазначенням завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення аварійно-відновлювальних робіт.
В свою чергу кошторисна частина другої проектно-кошторисної документації на об'єкт, була складена ОСОБА_8 , на підставі протоколу узгодження цін на матеріали та устаткування, який було затверджено в.о. голови Франківської районної адміністрації ОСОБА_11 , та який було надано ОСОБА_4 , де були вказані завищені ціни на будівельні матеріали, а саме: блоки віконні дерев'яні вартістю 22 348,55 гривень за м2, блоки віконні дерев'яні арочні вартістю 26 530,55 гривень за м2, бруси обрізні з хвойних порід ІІ сорт 150Х150 мм вартістю 10 233, 17 гривень за м3,бруси обрізні з хвойних порід ІІ сорт 200х200 мм вартістю 10 233,17 гривень за м3, бруси обрізі з хвойних порід ІІ сорт 180х180 мм вартістю 10 233,17 гривень за м3.
Виконуюча обов'язки голова Франківської районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_11 , зловживаючи своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 , використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, 29.12.2023 уклала з ЛКП «Рембуд» в особі директора ОСОБА_4 (Підрядник) з іншої сторони, договір №185 підряду на об'єкт, відповідно до якого Підрядник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик своїми силами, виконати та передати наступні роботи по об'єкту: ДК 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація; за ДК 021-2015 «Єдиний закупівельний словник» - Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт із виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №66 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023 року, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі (Коригування). Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню за Договором, визначена на підставі твердої договірної ціни, становить 6 550 536, 65 гривень ( шість мільйонів п'ятсот п'ятдесят тисяч п'ятсот тридцять шість гривень 65 копійок) з ПДВ, яка в свою чергу була зменшена 13.03.2024 додатковою угодою №2 до договору №185 від 29.12.2023 на 572 879,32 (п'ятсот сімдесят дві тисячі вісімсот сімдесят дев'ять гривень 32 копійки ) і становить 5 977 657,33 гривень (п'ять мільйонів дев'ятсот сімдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят сім гривень 33 копійки) з ПДВ.
Після чого, ОСОБА_4 , продовжуючи діяти у межах загального злочинного плану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 18.10.2023, розуміючи, що для реалізації злочинного плану та приховування своїх злочинних дій, необхідно змінити проектно-кошторисну документацію по об'єкту з включенням до неї будівельних матеріалів за завищеною вартістю, з метою створення кошторисної частини проектно-кошторисної документації та включення до неї заздалегідь завищених цін на будівельні матеріали, необхідні для проведення робіт, до чого залучив ФОП ОСОБА_8 .
Водночас в.о. голови Франківської районної адміністрації ОСОБА_11 , будучи службовою особою, посадовою особою Франківської районного адміністрації Львівської міської ради, наділеною організаційно-розпорядчими функціями, вчинила зловживання службовим становищем тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для ЛКП «Рембуд», в особі директора ОСОБА_4 , використання службового становища всупереч інтересам служби, безпідставно затвердила другу проектно-кошторисну документацію на об'єкт: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №66 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023, а саме покрівлі та несучих елементів будівлі», що стало підставою подальшої оплати коштів Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк», належний ЛКП «Рембуд» в сумі 9 910 794,42 гривень, чим завдала шкоди Львівській міській територіальній громаді на загальну суму 706 612 гривень, а саме оплачено блоки віконні дерев'яні, вартість яких була яких умисно завищена.
Відтак, директором ЛКП «Рембуд» ОСОБА_4 повторно, під час проведення робіт по об'єкту: «Проведення невідкладних аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану окремих конструкційних елементів житлового будинку №66 на вул. Стрийській у м. Львові, постраждалих внаслідок ракетного удару зі сторони країни-агресора російської федерації 06.07.2023. Коригування» шляхом забезпечення складання та підписання актів фактично виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, шляхом внесення в них відомостей щодо завишення вартості, вчинено заволодіння коштами резервного фонду бюджету Львівської міської територіальної громади на загальну суму 706 612 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
25.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено, про те, що він підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Обставини, які дають достатні підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, підтверджуються доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:
- документами, вилученими в ході проведення тимчасових доступів до речей та документами, що перебували у володінні ЛКП «Рембуд» (ЄДРПОУ: 20775826), що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Дністерська, 16, а саме: договорами підряду №№96, 184,117,186,118,185,174, 292, актами приймання виконаних будівельних робіт до вказаних договорів та іншою документацією;
- висновком експерта №3915-Е від 27.11.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи;
- довідкою (висновком) спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 24.12.2024 щодо завищення вартості виконаних робіт;
- висновком №3447-Е від 09.12.2024 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.
При оцінці обставин, передбачених ст. 178 КПК України, досудове слідство дійшло до наступних висновків:
- наявні докази вчинення підозрюваним ОСОБА_4 кримінального правопорушення є вагомими, належними та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
- у разі визнання винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191 КК України ОСОБА_4 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, відноситься до тяжкого злочину;
- майновий стан підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави;
- розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_4 , становить 1 728 841 грн.
З урахуванням викладених ризиків, зокрема про те, що останній може переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків чи інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, та особи підозрюваної, обставин вчинення ним злочинних дій, досудове слідство приходить до висновку про необхідність обрання підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримав з підстав, викладених у фабулі клопотання, просив його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні проти обрання запобіжного заходу у вигляді застави заперечили.
Сторона захисту зазначила, що ОСОБА_4 вважає оголошену підозру необґрунтованою та запропонований розмір застави необґрунтовано завищеним. Крім того, захисник вказує, що ОСОБА_4 одружений, має на утриманні чотирьох малолітніх дітей, та батьків пенсійного віку, тобто є особою з міцними соціальними зв'язками, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався. Просили суд у задоволенні клопотання відмовити.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає до частково задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024140000000489 від 29.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1,2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України.
25.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено, про те, що він підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Обставини, які дають достатні підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України, підтверджуються доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:
- документами, вилученими в ході проведення тимчасових доступів до речей та документами, що перебували у володінні ЛКП «Рембуд» (ЄДРПОУ: 20775826), що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Дністерська, 16, а саме: договорами підряду №№96, 184,117,186,118,185,174, 292, актами приймання виконаних будівельних робіт до вказаних договорів та іншою документацією;
- висновком експерта №3915-Е від 27.11.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи;
- довідкою (висновком) спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 24.12.2024 щодо завищення вартості виконаних робіт;
- висновком №3447-Е від 09.12.2024 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.
При оцінці обставин, передбачених ст. 178 КПК України, досудове слідство дійшло до наступних висновків:
- наявні докази вчинення підозрюваним ОСОБА_4 кримінального правопорушення є вагомими, належними та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
- у разі визнання винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191 КК України ОСОБА_4 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, відноситься до тяжкого злочину;
- майновий стан підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави;
- розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_4 , становить 1 728 841 грн.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні, з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Оцінюючи особу підозрюваного та інкримінований йому злочин, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України підстав для застосування щодо нього запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та ризиків, а саме: наявні докази вчинення підозрюваним кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку. Підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Даний ризик підтверджується тим, що у разі визнання винуватим у вчиненні інкримінованого злочину, ОСОБА_4 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років і це може стимулювати підозрюваного до втечі, у тому числі - з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений злочин підозрюваний може незаконно перетнути державний кордон України або шляхом виїзду на тимчасово непідконтрольну територію України. ОСОБА_4 матиме змогу незаконно впливати на свідків та інших учасників у даному кримінальному провадженні шляхом їх переконання, з метою надання ними неправдивих показань, які б виправдовували його у вчиненні інкримінованого злочину. Також слідчий суддя враховує, що в рамках кримінального провадження не допитано усіх свідків, показання яких будуть мати важливе значення для встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а також не встановлено усіх осіб, які можуть бути причетними до вчинення злочину. Відповідно, ОСОБА_4 може намагатись вплинути на таких осіб з метою надання показань, які б виправдовували його у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а також узгоджувати з ними свої показання та створювати штучні докази непричетності до вчинення інкримінованого злочину. Крім того, підозрюваний може знищити, сховати чи спотворити речі та документи, що прямо або опосередковано можуть вказувати на причетність ОСОБА_4 , а також інших осіб до вчиненого кримінального правопорушення. Цей ризик обґрунтовується тим, що на даний час органом досудового розслідування ще не відшукано та не вилучено усіх речей та документів, які можуть бути доказами у кримінальному провадженні, відтак з метою встановлення всіх обставин правопорушення, необхідно провести ряд слідчих дій та відшукати додаткові речі та документи.
Відповідно до ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку; у разі визнання винним, ОСОБА_12 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років і це може стимулювати підозрюваного до втечі; вік та стан здоров'я підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави.
З урахуванням викладених ризиків, зокрема про те, що останній може переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків чи інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, та особи підозрюваного, який одружений, має на утриманні чотирьох малолітніх дітей ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та батьків пенсійного віку, тобто має міцні соціальні зв'язки, раніше не судимий, обставин вчинення ним злочинних дій, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність обрання підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави.
У відповідності до ч.4 ст.182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Згідно з ч.5 ст.182 КПК України, щодо особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого злочину, розмір застави визначається в межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи особу підозрюваного, а також те, що розмір застави повинен достатньо мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього, приходжу до висновку, що необхідним для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього КПК України обов'язків, слід обрати заставу в розмірі 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 151 400,00 гривень.
Абзацом 2 ч.3 ст.183 КПК України встановлено, що в ухвалі судді зазначаються, які обов'язки з передбачених ст.194 цього Кодексу будуть покладені на підозрюваного, обвинуваченого у разі внесення застави, наслідки їх невиконання.
На підставі вказаного, вважаю необхідним визначити, передбачені ст.194 КПК України, обов'язки підозрюваному ОСОБА_4 у випадку внесення ним або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) визначеної цією ухвалою застави.
Керуючись ст.ст.176-178, 181, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задоволити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави, визначивши її у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 151 400,00 гривень.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його право внести або забезпечити внесення іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) застави у будь-який момент з часу винесення ухвали на депозитний рахунок №UA598201720355219002000000757, банк отримувача ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26306742, одержувач ТУ ДСА України у Львівській області.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;
- не відлучатися з Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-утримуватися від спілкування з підозрюваними у кримінальному провадженні №12024140000000489 від 29.04.2024 щодо обставин вчинення злочину, а саме ОСОБА_11 , ОСОБА_9 та іншими, які будуть допитані в ході досудового розслідування;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі невиконання вищезазначених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 29.09.2025 року.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти діб з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 30.07.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1