Справа № 243/4379/25
Номер провадження 3/243/2437/2025
31 липня 2025 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з БПП в містах Краматорську та Слов'янську УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 (заступник командира, старший лейтенант), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
12.05.2025 о 07 годині 55 хвилин по вул. Молодіжна, біля буд.19, в м. Святогірськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Fiat Ducato номерний знак НОМЕР_3 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Алкотестер Drager 7510 на місці зупинки, тест № 52, результат 0,72 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху (далі ПДР), за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Представник особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, адвокат Ткачук А.Ю., який діє на підставі ордеру про надання правничої допомоги серії ВН № 1528530 від 12.06.2025, направив до суду клопотання про закриття провадження у справі з підстав відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, оскільки вважає, що докази, які містяться в матеріалах справи у своїй сукупності не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП. Зазначив, що матеріали справи не містять жодного доказу щодо керування ОСОБА_1 у зазначений час та місці транспортним засобом, зокрема наданий відеозапис такого не доводить. Захист вважає, що після незаконної зупинки ОСОБА_1 , всі наступні вимоги працівників поліції він не був зобов'язаний виконувати, а всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами його вини. Також зауважив про порушення процедури огляду на стан сп'яніння, оскільки ОСОБА_1 є діючим військовослужбовцем (встановлено поліцейськими), тобто виконує обов'язки військової служби, і проведення його огляду ініційовано не посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого створеного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення. Тому процедура огляду військовослужбовця ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведена з істотним порушенням Порядку № 32 та вимог ст. 266-1 КУпАП.
Також зазначив, що ОСОБА_1 не було роз?яснено його процесуальні права, передбачені КУпАП та процесуальні права, передбачені Конституцією України, а також у матеріалах справи відсутні письмові докази того, що його було відсторонено від керування транспортними засобами, як це вимагає ч. 7 ст. 266 КУпАП, а тому процедура огляду на стан алкогольного сп'яніння є недійсною.
З огляду на вищевикладене, сторона захисту просила провадження у даній справі закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Також стороною захисту під час розгляду справи направлено до суду клопотання про
витребування додаткових матеріалів по справі: з батальйону патрульної поліції у м. Краматорську та Слов'янську УПП у Донецькій області копії технічної документації, сертифікатів та інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу Drager «Alcotest 7510» ARND - 0033, за допомогою якого 12.05.2025 проходив огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 ; копій відеозаписів та звукозаписів з технічного засобу службового автомобіля (відео подій, які відбулися з 07 год 45 хв. по 09 год 00 хв 12.05.2025 та на якому фігурує ОСОБА_1 , та його т/з). Крім того, захистом заявлено клопотання про виклик для надання роз'яснень поліцейського, який складав протокол, а саме інспектора 2 взводу 2 роти БПП у м. Краматорську та Слов'янську УПП у Донецькій області лейтенанта поліції Мартича М.М.
Також стороною захисту направлено до суду клопотання про призначення ОСОБА_1 покарання з урахуванням принципу індивідуалізації, оскільки ОСОБА_1 перебуває на військовій службі, позбавлення його права керування транспортним засобом на один рік фактично паралізує не тільки його особисту військову службу, але й решти військовослужбовців, оскільки автомобіль та право керування ним об'єктивно потрібні ОСОБА_1 для подальшого проходження служби в Збройних силах України в автомобільному батальйоні, який спеціалізується на транспортуванні техніки і продовольства до бойових військових частин, а тому в даному випадку вбачається можливим не застосовувати такий вид додаткового стягнення як позбавлення права керування транспортними засобами. На переконання сторони захисту, у разі доведення вини ОСОБА_1 буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним інших адміністративних правопорушень у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн. 00 коп. та застосувати за аналогією закону ст. 69 КК України і не призначити їй додаткове покарання у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом на один рік.
Особою, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , направлені до суду письмові пояснення, в яких він просив суд, у разі доведення його вини, накладаючи адміністративне стягнення, врахувати характер вчиненого правопорушення та не накладати додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, зазначивши, що позбавлення права керування транспортним засобом на один рік фактично позбавить його способу пересування по службових завданнях, так як певна їх кількість виконується у комендантську годину, паралізує можливість виконувати його конституційний обов'язок із захисту Батьківщини згідно вимог ст. 65 Конституції України. Крім того, додатково заначив, шо він дійсно проходив огляду на стан сп'яніння за допомогою алкотестера Drager 7510, але вважає що поліцейські були не уповноважені проводити такий огляд, так як він є військовослужбовцем на даний час перебуває на військовій службі у лавах ЗСУ у в/ч НОМЕР_2 , що підтвердив довідкою від командира в/ч, про що також було повідомлено поліцейським, а тому огляд на стан сп'яніння повинні були проводити працівники військової служби правопорядку або командир його військової частини.
Представник особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, адвокат Ткачук А.Ю., в судовому засіданні провину ОСОБА_1 не визнав, підтримав доводи зазначені у клопотаннях та письмових поясненнях, просив суд провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, у зв'язку відсутністю події та складу даного адміністративного правопорушення.
Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , будучи повідомленим про дату, час та спосіб розгляду справи в судовому засіданні участь не приймав, враховуючи, що він скористався правом передбаченим ст. 268 КУпАП та звернувся за юридичною допомогою адвоката, який в судовому засіданні висловив свою позицію щодо закрити провадження в справі, враховуючи подані письмові пояснення по справі, а тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 - адвоката Ткачука А.Ю., дослідивши надані матеріали справи про адміністративне правопорушення та надавши їм оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні всіх обставин справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Щодо клопотання захисника про виклик в судове засідання інспектора 2 взводу 2 роти БПП у м. Краматорську та Слов'янську УПП у Донецькій області лейтенанта поліції Мартича М.Я. для допиту у якості свідка, суд зазначає, що ряд запитань, які були наведені стороною захисту, зокрема про суттєві порушення чинного законодавства при оформленні даного адміністративного матеріалу працівниками поліції, відносяться до компетенції суду під час дослідження в судовому засіданні поданих доказів і вони не можуть знайти своє відображення у показах свідка. Крім того, у заявленому клопотанні захисником не наведено належних мотивів того, яким чином дана інформація може впливати на результати огляду та вирішення питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо клопотання сторони захисту про витребування з батальйону патрульної поліції у м. Краматорську та Слов'янську УПП у Донецькій області копії технічної документації, сертифікатів та інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу Drager «Alcotest 7510» ARND - 0033, за допомогою якого 12.05.2025 проходив огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 та копій відеозаписів та звукозаписів з технічного засобу службового автомобіля (відео подій, які відбулися з 07 год 45 хв. по 09 год 00 хв 12.05.2025 та на якому фігурує ОСОБА_1 , та його т/з), суд зазначає, що вимоги діючого КУпАП не зобов'язують саме фіксування керування особою транспортним засобом, факт такого керування може бути підтверджений будь-якими доказами або сукупністю доказів. Крім того у суду не виникає сумніву, що газоаналізатор Drager «Alcotest 7510», за допомогою якого здійснений огляд ОСОБА_1 , відповідає нормам ДСТУ та його результати є достовірними, оскільки в матеріалах справи міститься свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатору для контролю вмісту алкоголю у повітрі, чинного до 31.07.2025. Крім того до протоколу, складеному відносно ОСОБА_1 , долучено роздруківку результату проходження ним огляду за допомогою газоаналізатора Drager «Alcotest 7510», в якій зазначено назву спеціального приладу, його модель, серійний номер приладу та принтеру, а також дату останнього його калібрування, а саме 31.07.2024.
З огляду на зазначене зазначені клопотання задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до загальних положень Правил дорожнього руху затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Відповідно до п.2.9а ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Складом адміністративного правопорушення, відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура проведення огляду особи на визначення стану сп'яніння регулюється вимогами ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
За змістом частин 1-2 статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно п. 3 розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п. 6-7 Інструкції визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
В силу положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію та обставини правопорушення, а доказами у справі є, зокрема, пояснення особи, що притягується до відповідальності, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Провина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії АБА № 093522 від 12.05.2025, з якого слідує, що 12.05.2025 о 07 годині 55 хвилин по вул. Молодіжна, біля буд.19, в м. Святогірськ, Краматорського району, Донецької області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Fiat Ducato номерний знак НОМЕР_3 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Алкотестер Drager 7510 на місці зупинки, тест № 52, результат 0,72 ‰. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 останньому були роз'яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, положення статті 63 Конституції України, про що свідчить його підпис;
- роздруківкою чека тестування № 52 від 12.05.2025 о 08:03 на алкоголь за допомогою Алкотестер Drager 7510, який підписаний особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, результат тесту на стан сп'яніння ОСОБА_1 склав 0,72 ‰;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою Алкотестера Drager 7510, результат тесту на стан сп'яніння ОСОБА_1 склав 0,72 ‰, який підписаний працівником поліції та містить запис про згоду ОСОБА_1 з його результатами;
- свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки Алкотестера Drager Alcotest 7510, чинним до 31.07.2025;
- рапортом інспектора взводу 2 роти 2 БПП в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП лейтенанта М.Мартича від 12.05.2025, відповідно до якого під час виконання бойового розпорядження 12.05.2025 о 07-55 год. в м. Святогірськ по вул. Молодіжній,19, Донецької області на підставі п.7 ч.1 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» було зупинено тз Fiat Ducato номерний знак НОМЕР_3 під керуванням військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_1 , під час спілкування з яким були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, який після пропозиції, пройшов огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою Алкотестера Drager 7510, результат тесту склав 0,72 ‰. На ОСОБА_1 було складено протокол за ч. 1 ст.130 КУпАП за порушення .2.9а ПДР, від керування відсторонено;
-відеофайлами з Bodycam Motorola VB 400 Solutions № 474731 на оптичному диску: export-3b93h.mp4, долученого до протоколу, з яких вбачається, що одразу після зупинки тз Fiat Ducato на узбіччі дороги, про що свідчить ввімкнутий двигун тз, ОСОБА_1 перебуваючи за кермом автомобіля, за відсутністю інших осіб у салоні автомобіля, до якого підійшли поліцейські для перевірки документів, здійснив рух гальмівного механізму (ручника) тз, який знаходиться ліворуч до водія для постановки авто на гальмо, після чого надав поліцейським для огляду документи, що посвідчують особу на телефоні у застосунку «Дія» (07:57:30-07:57:58). Після того, як працівник поліції повідомив ОСОБА_1 , що у нього вбачаються ознаки алкогольного сп'яніння (07:58:29), після озвучення таких: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкіри обличчя, тремтіння пальців рук (08:00:06- 08:00:30), останій підтвердив, що напередодні ввечері вживав алкогольні напої «по 50 гр» (08:03:27), ОСОБА_1 запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою Алкотестер Drager 7510 (08:00:39), на що ОСОБА_1 погодився проходити такий (08:00:43), при цьому заглушив двигун автомобіля та покинувши салон тз з місця водія, зауваживши, що поспішає «на базу» (07:59:16- 07:59:35). ОСОБА_1 було повідомлено, що його зупинено на підставі п.7 ч.1 ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» (07:59:56). Після проходження процедури огляду на місці зупинки за допомогою Алкотестер Drager 7510 (08:01:22-08:02:54), ОСОБА_1 повідомлено про його результати: тест № 52 склав 0,72 ‰ (08:02:55), з висновками якого ОСОБА_1 погодився (08:03:40). Також відеозаписом зафіксовано складання протоколу за ст. 130 КУпАП, з яким ОСОБА_1 було ознайомлено та який підписаний останнім без зауважень. Також ОСОБА_1 було роз'яснено про відсторонення його від керування транспортним засобом (08:53:42-08:54:08).
Оцінюючи долучений та досліджений в судовому засіданні відеозапис на предмет доведеності інших фактичних обставин у справі, суд, враховуючи відображену на відео поведінку ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейським, а також приймаючи до уваги сукупність всіх інших досліджених доказів по справі, керуючись внутрішнім переконанням, вважає доведеним, поза розумним сумнівом, факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Досліджений відеозапис здійснено на підставі п. 1 ст.40 Закону України «Про національну поліцію», з метою фіксування правопорушення та у відповідності до вимог ч.2 ст. 266 КУпАП, у зв'язку з чим, виходячи із положень ст. 251 КУпАП, він є джерелом належних доказів у справі про адміністративне правопорушення.
Доводи захисника про відсутність доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом на момент зупинки, суд визнає безпідставними, оскільки вони спростовуються вищезазначеним.
Суд зауважує, що вимоги діючого КУпАП не зобов'язують саме фіксування керування особою транспортним засобом, факт такого керування може бути підтверджений будь-якими доказами або сукупністю доказів. В даному випадку, факт керування транспортним засобом підтверджений поведінкою самого ОСОБА_1 , який під час всього відеозапису не заперечував факт керування автомобілем Fiat Ducato 12.05.2025 о 07-55 год., крім того, присутність інших осіб, які б на думку сторони захисту могли керувати транспортним засобом, або підтверджували статус ОСОБА_1 12.05.2025 о 07-55 год. як пасажира автомобіля Fiat Ducato чи пішохода, не зафіксована.
Доводи сторони захисту про безпідставність зупинки на увагу не заслуговують, оскільки відповідно до п. 7 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, зокрема, перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Крім того, згідно ст.16 Закону України «Про дорожній рух» водій серед іншого зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Аналогічні вимоги містяться у п.2.4 Правил дорожнього руху, який покладає на водія обов'язок на вимогу поліцейського зупинитися та пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.
Згідно положень п.2 ч.1 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).
Аналіз змісту наведених норм дає підстави для висновку, що підставою для зупинки поліцейським транспортного засобу може бути не тільки безпосереднє порушення водієм ПДР, а й наявність у поліцейського достатніх підстав вважати, що водій вчинив або має намір вчинити правопорушення.
Неправомірна зупинка працівниками поліції транспортного засобу, за певних обставин, може бути підставою притягнення таких працівників до відповідальності. Правомірність дій поліцейських щодо зупинки транспортного засобу не знаходиться у причинному зв'язку з обов'язком водія транспортного засобу пройти відповідний медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд відповідно до п.2.5 ПДР України кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Водночас керування транспортним засобом водієм, який підозрюється в тому, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння, створює реальну небезпеку, яка може призвести до тяжких наслідків.
Доводи захисника, щодо складання протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП на військовослужбовця ОСОБА_1 з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 3 ст. 266-1 КУпАП огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Виходячи з аналізу вказаних норм, огляд на стан сп'яніння в порядку передбаченому ст. 266-1 КУпАП проводиться щодо тих військовослужбовців, щодо яких є підстави вважати, що вони розпивають алкогольні напої або вживають наркотичні чи психотропні речовини, за що передбачена відповідальність за ст. 172-20 КУпАП
При цьому, огляд саме водія, який керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння проводиться на підставі ст. 266 КУпАП.
Отже, в даному випадку ОСОБА_1 як суб'єкт правопорушення є саме водієм, а тому огляд на стан сп'яніння обґрунтовано проведений відповідно до вимог ст. 266 КУпАП. Факт перебування його у якості військовослужбовця не впливає на кваліфікацію правопорушення та необхідності проведення огляду в особливому порядку.
Твердження захисту, що огляд останньої на стан сп'яніння повинен був здійснюватися в порядку визначеному ст. 266-1 КУпАП, ґрунтуються на помилковому тлумаченні наведеної норми закону.
Доводи адвоката про відсутність письмових доказів того, що ОСОБА_1 було відсторонено від керування транспортними засобами, як це вимагає ч. 7 ст. 266 КУпАП, що свідчить про наявність підстав для закриття провадження по справі, судом не приймаються, оскільки, на думку суду, відсутність такого відсторонення не може бути підставою для визнання всієї процедури проходження огляду на стан сп'яніння такою, що проведена з порушеннями чинного законодавства. Крім того, наявні матеріали справи, зокрема відеозапис у повному обсязі підтверджує факт роз'яснення ОСОБА_1 відсторонення його від керування транспортним засобом, тому процесуальна доцільність складення письмового повідомлення була відсутня.
Посилання захисту на не роз'яснення поліцейськими прав особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, жодним чином не спростовують наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки не спростовують ні факт керування особою транспортним засобом, ні перебування такої особи в стані алкогольного сп'яніння.
На стадії розгляду протоколу особою, що притягається до адміністративної відповідальності, залучено захисника, який приймав участь безпосередньо в судовому засіданні. Крім того, ОСОБА_1 були роз'яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, положення статті 63 Конституції України, про що свідчить його підпис у протоколі. Відповідно, здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення дотримано принципів об'єктивність і неупередженість судового розгляду, дотримання права на захист.
Всі викладені письмово та висловлені в судовому засіданні аргументи та заперечення адвоката Ткачука А.Ю. не є суттєвими та фундаментальними порушеннями, які б впливали на склад адміністративного правопорушення та такими, що доводять невинуватість ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованого йому правопорушення, а отже не є підставою для задоволення його клопотання про закриття провадження у справі.
Щодо клопотання адвоката Ткачука А.Ю. та письмових пояснень ОСОБА_1 про застосування положень ст. 69 КК України та не застосування до ОСОБА_1 стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, суд зазначає, що у санкції ст. 130 КУпАП законодавець не передбачив можливість альтернативи основного та додаткового покарань.
Застосовуючи для вирішення по суті даного клопотання, аналогію закону, суддя зазначає, що підставами застосування ст. 69 КК України є декілька обставин, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину й особи винного.
Зокрема суд звертає увагу на таку юридично визначену, передбачувану та фундаментальну пом'якшуючу обставину, зазначену в ст. 66 КК України, як щире каяття.
Разом з тим, аналізуючи позицію ОСОБА_1 щодо інкримінованого їй правопорушення, а також сукупність поданих пояснень та заперечень, суд не вбачає в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щирого каяття та визнання своєї вини.
Наявності будь яких інших обставин, що пом'якшують покарання, судом не встановлено.
При цьому, суд жодним чином не ставить під сумнів та не применшує безцінний та вагомий вклад, який ОСОБА_1 робить, проходячи службу в рядах ЗСУ, однак зазначає, що позбавлення права керування транспортними засобами на 1 рік, як того імперативно вимагає санкція ч.1 ст.130 КУпАП, не означає, що це фактично призведе до неможливості виконання нею конституційного обов'язку щодо захисту держави, оскільки Конституцією України не передбачено покладення обов'язку по захисту країни, її незалежності та територіальної цілісності, виключно на громадян України, які мають право керування транспортними засобами.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання адвоката та самого ОСОБА_1 щодо застосування аналогії закону та норм ст. 69 КК України і не накладення стягнення на ОСОБА_1 у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, в судовому засіданні не встановлено.
Суд вважає, що викладені доводи сторони захисту про закриття провадження, протирічать встановленим судом обставинам на підтвердження вини ОСОБА_1 заявлені та подані виключно для уникнення відповідальності.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06. 2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
На підставі викладеного, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом, у стані алкогольного сп'яніння.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суд відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховує всі обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, не встановлено.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що для досягнення визначеної в ст. 23 КУпАП мети адміністративного стягнення, а саме виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, ступеня небезпеки та наслідків, які б могли настати, особи правопорушника, ступеня його вини, відношення до скоєного та майнового стану, доходжу висновку, що відносно ОСОБА_1 слід призначити покарання за ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для її виправлення та попередження скоєння нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 283, 284 КУпАП України, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, на рахунок отримувача: UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1(один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять)грн. 60 копійок, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1ст. 307КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Іван Юрійович Фалін