Постанова від 29.07.2025 по справі 320/47276/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/47276/23 Суддя першої інстанції: Білоноженко М.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Файдюка В.В.,

суддів: Аліменка В.О., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач; ГУ ПФ України в м. Києві), в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо припинення з 01 квітня 2019 року врахування для обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 надбавки у розмірі 20% за шифрувальні роботи (стаж від 6 і більше років);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відновити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням надбавки в розмірі 20% за шифрувальні роботи (стаж від 6 і більше років) з 01 квітня 2019 року.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Апелянт звернув увагу, що з урахуванням даних, зазначених у відповіді Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 серпня 2023 року, він має право при обчисленні пенсії на включення до розрахунку його пенсії надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі 20%. Також ОСОБА_1 наголосив, що суд першої інстанції повинен був кваліфікувати як визнання позову той факт, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було подано відзиву на позовну заяву та про причини його подання не повідомив.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2025 року відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Відзиву на апеляційну скаргу у встановлений судом строк не надійшло.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 необхідно залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року - без змін, виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 отримує пенсію у відповідності до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 серпня 2022 року у справі №640/3876/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення в сумі 21014,90 грн, з урахуванням всіх основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 8 460,00 грн; окладу за військовим званням - 1480,00 грн; надбавки за вислугу років (45%) - 4 473,00 грн; надбавки за особливості проходження служби (10%) - 1 441,30 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1 692,00 грн; премії (41%) - 3 468,60 грн, відповідно до довідки Фінансово-економічного департаменту адміністрації Держспецзв'язку від 27 травня 2021 року №83, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 серпня 2022 року у справі №640/3876/22 відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до довідки Фінансово-економічного департаменту адміністрації Держспецзв'язку від 27 травня 2021 року №83 та припинив з 01 квітня 2019 року враховувати для обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 надбавки у розмірі 20% за шифрувальні роботи (стаж від 6 і більше років).

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФ України в м. Києві щодо виплати йому надбавки у розмірі 20% за шифрувальні роботи, ОСОБА_1 звернувся в Київський окружний адміністративний суд з цим позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 , Київський окружний адміністративний суд 22 листопада 2024 року дійшов висновку, що зазначення основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить виключно до повноважень органу, з якого позивач був звільнений із служби, в той час як територіальний орган ПФ України лише здійснює перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки, а тому з урахуванням тієї обставини, що у довідці Фінансово-економічного управління Департаменту адміністрації Держспецзв'язку від 27 травня 2021 року №83 відсутній розмір (сума) надбавки за шифрувальні роботи (20% стаж від 6 і більше років), відповідачем правомірно здійснив перерахунок пенсії без урахування надбавки за шифрувальні роботи.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно частин другої, третьої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

На підставі частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45)

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції наявна у Додатку 2 до Порядку № 45. У ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними.

Отже, з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до вказаних змін.

Такий висновок суду апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 24 червня 2020 року по справі №160/8324/19.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 23 Порядку №3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Так, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Абзац четвертим підпункту 1 пункту 5, пунктом 6 Постанови №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

Разом з тим, підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Верховний Суд у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку, що з 05 березня 2019 року з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. Суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

На підставі частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Колегія суддів також акцентує увагу на тому, що зазначення основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить виключно до повноважень органу, з якого особа була звільнена, а територіальний орган Пенсійного фонду України лише здійснює перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 серпня 2022 року у справі №640/3876/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру грошового забезпечення в сумі 21014,90 грн, з урахуванням всіх основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки від 27 травня 2021 року № 83, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

З довідки від 27 травня 2021 року №83, на підставі якої проводився перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вбачається, що грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії складає 21014,90 грн.

Складовими грошового забезпечення зазначено: посадовий оклад (8460,00 грн), оклад за військовим званням (1480,00 грн), надбавка за вислугу років (4473,00 грн), надбавка за особливості проходження служби (1 441,30 грн), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (1 692,00 грн) та премія (3 468,60 грн).

У вказаній довідці, на підставі якої проводився перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відсутня така складова як «надбавки за шифрувальні роботи».

Враховуючи встановлені вище обставини справи та правове регулювання спірних правовідносин, колегія суддів дійшла висновку про те, що ГУ ПФ України в м. Києві, під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 , правомірно здійснило його без урахування надбавки за шифрувальні роботи, оскільки судовим рішенням відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки в якій відсутня така надбавка.

Посилання апелянта на відповідь Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 серпня 2023 року є безпідставними, оскільки такий лист не породжує у органу Пенсійного фонду обов'язку перерахувати пенсію або включити до вже призначеної нових складових.

Колегія суддів також критично оцінює твердження ОСОБА_1., що суд першої інстанції повинен був кваліфікувати як визнання позову той факт, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було подано відзиву на позовну заяву та про причини його подання не повідомив, оскільки з урахуванням приписів частини четвертої статті 159 КАС України, суд хоч і має право кваліфікувати таку бездіяльність суб'єкта владних повноважень як визнання позву, однак у нього відсутній обов'язок.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 139, 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне рішення виготовлено 29 липня 2025 року.

Суддя-доповідач В.В. Файдюк

Судді В.О. Аліменко

Є.І. Мєзєнцев